Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-02-14, 20:31
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Φίλε platy συμφωνώ μαζί σου για την "απαράδεκτη" εικόνα αλλά το ηθικό μου δίλημμα είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέτεις εσύ. Εγώ έχω ανάγκη από ένα rescape γιατί έχω βαρεθεί να το βλέπω και δυσκολεύομαι να βρω τρόπο να αντιστρέψω την παρακμιακή του πορεία. Αλλά δε μου κάνει καρδιά να βάλω χέρι και να το ξαναστήσω από την αρχή ή να κάνω ριζικές αλλαγές γιατί τα ψαράκια (που σίγουρα δεν ενδιαφέρονται για την αισθητική του ενυδρείου) ευημερούν και δε νομίζω να χαρούν με την ανακατωσούρα... Νομίζω δηλαδή πως αν τους "διαλύσω" το σπίτι, τότε θα τα χαντακώσω περισσότερο. Στα "ψαροκεντρικά" ενυδρεία η αισθητική έρχεται νομίζω σε δεύτερη μοίρα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-02-14, 20:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω εν μέρει διαφωνω με αυτο που λες...

ενα σύνολο ψαριών σε ενα στημένο σωστά ενυδρείο (κ οχι στημενο ωστε να ειναι αισθητικά ωραίο στο ματι) νιωθει καλύτερα απο οτι σε ενα μη ορθο στησιμο....

και τα ψάρια να εισαι σίγουρος θα το εκτιμησουν(ειναι πολυ ευκολο να τα απομωνόσεις για λιγες ωρες σε καποιον κουβα με το θερμοστάτη και τον κυκλοφορητη σου/φιλτρο και να κάνεις τη δουλεια σου )
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-02-14, 02:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που είχε ανοίξει πριν από καιρό ο Delta66 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75377) σχετικά με το πόσο συχνά ξεστήνουμε ένα ενυδρείο για να αλλάξουμε setup, η δική μου απάντηση είναι ότι δυσκολεύομαι πάρα πολύ να ξεστήσω ένα ώριμο ενυδρείο και γι αυτό ο μόνος τρόπος να στήσω ένα καινούριο setup είναι να φτιάξω ένα καινούριο ενυδρείο...

Το συγκεκριμένο ενυδρείο στήθηκε για να φιλοξενήσει white clouds, μετά φιλοξένησε rosy barbs και όταν χαρίστηκαν κι αυτά, μπήκαν odessa barbs.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε platy συμφωνώ μαζί σου για την "απαράδεκτη" εικόνα αλλά το ηθικό μου δίλημμα είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέτεις εσύ. Εγώ έχω ανάγκη από ένα rescape γιατί έχω βαρεθεί να το βλέπω
Συγνωμη αλλα το ηθικο διλημμα που ειναι?
Στο οτι θα "καταστραφει" το παλιο aquascape?

Εγω το θεμα παντως, αν καταλαβε καποιος κατι τετοιο, δεν το ανοιξα για το aquascape, αλλα για τα ψαρια που χαριζονται/δινονται κλπ, ετσι ωστε να στηθει με αλλα ψαρια, συν το οτι δεν βλεπουμε την ολη πορεια του ψαριου που βαλαμε στο ενυδρειο για να παρατηρησουμε, εκτος των αλλων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-02-14, 07:43
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Εννοείται ότι εσύ εννοούσες αλλαγές στα ψάρια και όχι στο στήσιμο... Εγώ αναφέρθηκα απλώς στην αλλαγή στησίματος με τα ψάρια μέσα... Μου φαίνεται δύσκολη απόφαση και σχετική ταλαιπωρία για τα ψάρια... Αλλά κακώς μάλλον ξεκίνησα αυτή την κουβέντα εδώ και όχι στο σχετικό θρεντ που είχε πιο πολύ νόημα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια κρύου νερου? wodan Χρυσόψαρα 46 22-10-07 11:56
Κρύου νερού Foxyfreak Ενυδρεία με χρυσόψαρα 11 21-03-07 11:12
πρωινό ρεπορταζ για κρύου νερού ??? Μάγγος Θωμάς Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 30-11-06 22:40
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03519 seconds with 14 queries