Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-18, 20:02
Rabbitogr Ο χρήστης Rabbitogr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2018
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Αρχαριος γλυκού νερού.

Καλησπερα παιδιά και χρόνια πολλά.
Εχωντας σχεδόν 1.5 χρόνο ένα μικρό 25lt ενυδρειακι με πλαστικα φυτά και πετρούλες ψεύτικες και ένα μικρό φίλτρακι (το ενυδρείο έχει 3 νέον και 1 μονομάχο από την αρχή μέχρι και σήμερα) αποφάσισα να κάνω κάτι πιο μεγάλο και όμορφο.
Πήρα ένα tetra 54lt με λάμπα λεντ θερμοστάτη και φίλτρο όλα μέσα στο πακέτο. Το ενυδρείο στήθηκε ως εξής μπήκε στο πάτο χωμάτινο υπόστρωμα το οποίο πλυθηκε πρώτα αρκετές φορές. Από πάνω χαλίκι το οποίο επίσης πλυθηκε αρκετές φορές πριν μπει και τα δύο ήταν εμπορίου ειδικά για ενυδρείο δε θυμάμαι εταιρείες και μάρκες που ήταν. Αφου παρακολούθησα ανάλογα βίντεο για το στήσιμο γεμιστήκε μέχρι τη μέση και τοποθετήθηκαν 5 φυτακια και δύο ρίζες ξέρω ότι έχω ανουμπια ανάμεσα στα φυτά αλλά δε θυμάμαι τα ονόματα των υπολοίπων. Γεμιστήκε μέχρι πάνω και μπήκε αντιχλωριο και βακτήρια.
Το στρώσιμο έγινε-γινεται με βακτήρια και τροφή.
Στην βδομάδα πάνω παρατήρησα αρκετή άλγη και πάνω στις ρίζες και πάνω σε ένα από τα φυτά πηγαίνοντας στο Pet Shop που αγόρασα τα πάντα (βακτήρια τεστακια λίπασμα υπόστρωμα χαλίκι ενυδρείο αντιχλωριο κλπ) για να μάθω αν πρέπει να ανησυχήσω και τι να κάνω μου είπαν δεν είναι τίποτα και αν θέλω να βάλω ψαράκια προκειμένου να τα φάνε χωρίς να έχει στρώσει ακόμα το φίλτρο και να ρίχνω μέρα παρά μέρα βακτήρια. Μη γνωρίζοντας και εγώ πήρα ότι μου έδωσαν δύο Siamese και ένα catfish.
Η αλήθεια είναι πως ναι φάγανε και καταπολέμηθηκε σε ένα βαθμό η άλγη αλλά το στρώσιμο του ενυδρείου δεν έχει ολοκληρωθεί και βρίσκομαι στο σημείο που έχω αυξημένα νιτρώδη.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι μπορώ να κάνω για να σωσω τα ψαράκια? Αν κάνω αλλαγές νερού θα πέσουν τα νιτρώδη αλλά φαντάζομαι δε θα ολοκληρωθεί σωστά ποτέ ο κύκλος του αζώτου?
Αν τα βάλω στο Μικρο ενυδρείο φοβάμαι ότι θα έχω μεγάλη ιχθυιφορτωση και μπορεί να χάσω η αυτά η κάποιο από τα παλιά.
Επίσης η δεύτερη ερώτηση μου αφορά το χρώμα του νερού του ενυδρείου μου το οποίο αν και βραστηκαν τα ξύλα και πλυθηκαν αρκετές φορές είναι ακόμα κόκκινο και σκούρο. Με πολλές αλλαγές νερού θα φύγει και αν ναι από ποτέ να ξεκινήσω να τις κάνω αφού ολοκληρωθεί το στρώσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-18, 00:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα!
Αφου δεν εχει ολοκληρωθει το στρωσιμο δε θα επρεπε να εχεις ψαρια μεσα ...
Το δε στρωσιμο με το τροπο που διαλεξες κανει κανα μηνα!
Γνωμη μου
1. πας τα ψαρια πισω στο καταστημα
2. κανεις μια αλλαγη νερου 100%
3. Παιρνεις τα υλικα απο το μικρο φιλτρακι και τα βαζεις στο καινουργιο
4. Ξαναγεμιζεις το ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο
5. βαζεις τα ψαρια σου μεσα και μετρας στις αρχες για αμμωνια και ΝΟ2 οπως και ΝΟ3

Τα βακτηρια απο το μπουκαλι ειναι αχρειαστα αφου εχεις ηδη ετοιμα βακτηρια στα υλικα του μικρου σου φιλτρου
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-18, 21:27
Rabbitogr Ο χρήστης Rabbitogr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2018
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Σε ευχαρίστω για την απάντηση σου Γιώργο αλλά τώρα ένα μήνα μετά σχεδόν ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου. Με τα ψαράκια μέσα δυστυχώς αλλά φαίνεται να είναι εντάξει προς το παρών δεν έχουν εμφανίσει προβλήματα. Αυτό που έκανα προσωπικά μιας και δεν είχα απαντήση εδώ ήταν να βάλω τα σφουγγάρια από το μικρό και έκανα κάθε δύο μέρες αλλαγή 70% στο νερό οπότε κρατούσα νιτρώδη σε χαμηλά επίπεδα. Τώρα το ενυδρείο λειτουργεί με μηδενικά επίπεδα αμμωνίας και νιτρωδών ελάχιστα νιτρικά και με ph στο 7 με 7.5
Απο όταν ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου μπήκαν μέσα με μια βδομάδα διαφορά δύο κοπαδακια από 5 ροδοστομους και 5 καρδινάλιους και μια βδομάδα μετά πάλι 2 γκουραμι dwarf. Ολα βαίνουν καλώς ως τώρα απροβληματιστα και τα φυτά υγιή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
αστακός γλυκού νερού avgi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-05-07 00:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03625 seconds with 13 queries