Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-19, 20:43
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή SOS δε γίνεται χειρότερα!-κάθεται στον πάτο.

Χθες το ψάρι της φωτογραφίας κάθισε στον πάτο του ενυδρείου αρκετές φορές μέσα στη μέρα και έβαλα esha 2000 στο ενυδρείο για να προλάβω το οτιδήποτε.
Έδειξε σημάδια βελτίωσης και σήμερα πριν από μία ώρα, ενώ έτρωγε κανονικά, και παρόλο που δεν ήταν τόσο κινητικό, δεν κάθισε στον πάτο του ενυδρείου καθόλου. Όμως τώρα μόλις είδα την παρακάτω κατάσταση και απομόνωσα σε καραντινα. Έχει χάσει την ισορροπία του, βρέθηκε πλαγιασμενο στο βυθό, όπως φαίνεται και όλα αυτά σε χρόνο 0. Δεν έχω ιδέα τι φταίει και σκέφτομαι να του βάλω bactopur στην καραντινα μήπως και κάτι αλλάξει. Δώστε μου συμβουλές μάγκες θέλω να κάνω ότι μπορώ
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*300λτ

2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
6 χρονια

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 6 χρονια

4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):*28

5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):*7 χρυσόψαρα και 3 μικροτερα παιδιά τους

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):

7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ 28
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:*1/εβδομάδα τις πιο πολλές φορές

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:*Πριν 2 μέρες

10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2/μέρα βυθιζόμενη

11. ΦΙΛΤΡΟ :*jebao 403 εξωτερικό

12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*pH:

GH:

ΝΗ3 (αμμωνια): 0

ΝΟ2(νιτρώδη): 0

ΝΟ3(νιτρικά): 10

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:*Salifert

ΣΤΙΚΣ:*

Ηλεκτρονική:*

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ*

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:*1

2. ΔΕΡΜΑ: Μια μικρή φθορά στα λέπια από τη μια πλευρά
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά

5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη

6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :

7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Χθες ελαυρως, σήμερα χαμός

8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ*

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:* esha 2000
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: Κανονική 1ης και 2ης μέρας

3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: σήμερα και χθες

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: θετική μέχρι μία ώρα πριν που το ψάρι άρχισε να παραπεει

5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :

6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:*

7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΝΑΙ

2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : Ναι

3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Σκέφτομαι να βάλω bactopur στην καραντινα μπας και γίνει κάτι συμφωνείτε;



.
-------------------------
Κάποιος παιδιά μια συμβουλή?!
Επίσης συστηστε μου αν θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια και τι είδους θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρείο

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 25-06-19 στις 20:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-19, 00:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπέρα.. δεν ειναι καλα τα πραγματα αν ξαπλώνει το ψάρι λογικα οτι και να εχει ηδη εχει κανει αρκετή ζημιά!
Απο την αλλη μη του ρίχνεις φάρμακα χωρίς να εχεις μια βάσιμη υποψία για το το το ταλαιπωρεί!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-19, 01:05
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.. δεν ειναι καλα τα πραγματα αν ξαπλώνει το ψάρι λογικα οτι και να εχει ηδη εχει κανει αρκετή ζημιά!
Απο την αλλη μη του ρίχνεις φάρμακα χωρίς να εχεις μια βάσιμη υποψία για το το το ταλαιπωρεί!
Ναι φίλε αλλά δεν είναι πολύ περίεργο που μέσα σε σχεδόν μια μέρα μπορεί κάτι να έκανε τόσο μεγάλη ζημιά που από ώρα σε ώρα να έχασε την πλευστικοτητα του το ψάρι; Επίσης σκέφτομαι προληπτικά να συνεχίσω την θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο (όχι την καραντινα εννοώ) με το esha 2000 για να αποκλείσω όσο μπορώ κάποια πιθανή μετάδοση. Έχεις κάποια άλλη εναλλακτική να μου προτεινεις ή είναι καλή λύση αυτή. Ξέρω, πολλές ερωτήσεις αλλά δε θέλω να γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Ένιωσα πως δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, για αυτό στραφηκα σε φάρμακο.. Τα 6 χρονια που είμαι στο χόμπι δε μου έχει τύχει ποτέ τίποτα τόσο απότομο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-19, 01:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αποκλείεις καποια αστοχία οργάνου στο ψάρι? Η ξαδέρφη μου στα 40 της χρονια ηταν μια χαρα και την αλλη έπαθε ανακοπή και κανενα φάρμακο δε μπόρεσε να τη σώσει ... Τα ψάρια ειναι και αυτοι οργανισμοί οπως ολοι μας ...
παίζουν πολλες περιπτώσεις ... απο κάποιο βακτήριο, ιός, δηλητηρίαση, η απλα αστοχία οργάνου! Δεν μπορεις να βγαλεις συμπέρασμα απο μια και μονο συμπεριφορά ...

Εγω θα άφηνα το esha 2000 και θα κοίταζα κατευθειαν την ποιότητα του νερού...
τα αλλα ψάρια πως συμπεριφέρονται?


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-19, 01:34
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποκλείεις καποια αστοχία οργάνου στο ψάρι? Η ξαδέρφη μου στα 40 της χρονια ηταν μια χαρα και την αλλη έπαθε ανακοπή και κανενα φάρμακο δε μπόρεσε να τη σώσει ... Τα ψάρια ειναι και αυτοι οργανισμοί οπως ολοι μας ...
παίζουν πολλες περιπτώσεις ... απο κάποιο βακτήριο, ιός, δηλητηρίαση, η απλα αστοχία οργάνου! Δεν μπορεις να βγαλεις συμπέρασμα απο μια και μονο συμπεριφορά ...

Εγω θα άφηνα το esha 2000 και θα κοίταζα κατευθειαν την ποιότητα του νερού...
τα αλλα ψάρια πως συμπεριφέρονται?


Sent from my iPad using Tapatalk
Κατάλαβα και σε ευχαριστώ, γιατί πολλές φορές το ξεχνάμε αυτό... Έκανα σήμερα τις μετρήσεις μου και δεν υπήρχε κανένα προβλημμα. Ενδεικτικά Nh4: 0 No2: 0 και νιτρικά περίπου 10. Για ph/ kh δυστυχώς μου τελείωσαν τα τεστ αλλά θα αγορασω σύντομα. Όλα τα ψάρια είναι πολύ κινητικά με την συνηθισμένη ακόρεστη όρεξη και λαιμαργία στο τάισμα. Το νερό στους 28 με 29 βαθμούς με pc fans και κλιματιστικο. Δεν βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα και σήμερα κάθισα και τα παρατήρησα για αρκετή ώρα όλα τους. Αυτό που με φοβίζει είναι μην μεταδοθεί αν είναι κάποιο επιθετικό βακτήριο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-19, 10:43
ChrisFi Ο χρήστης ChrisFi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.. δεν ειναι καλα τα πραγματα αν ξαπλώνει το ψάρι λογικα οτι και να εχει ηδη εχει κανει αρκετή ζημιά!
Απο την αλλη μη του ρίχνεις φάρμακα χωρίς να εχεις μια βάσιμη υποψία για το το το ταλαιπωρεί!

Καλησπέρα. Αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ την άποψή μου παρόλο που είναι πολύ νέος στο χώρο. Μήπως η θερμοκρασία για τα χρυσόψαρα είναι κάπως ανεβασμένη? Νομίζω ότι στους 25 βαθμούς μαχιμουμ για καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα. Γιατί στους 28 έχω την εντύπωση ότι επιταχυνετε και μειώνετε ο χρόνος ζωής τους και η αντοχή του ανοσοποιητικου τους στις γενικότερες ασθενείες και βακτηρια που φυσιολογικά θα αντιμετώπιζε ο οργανισμός τους με επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-19, 13:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChrisFi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ την άποψή μου παρόλο που είναι πολύ νέος στο χώρο. Μήπως η θερμοκρασία για τα χρυσόψαρα είναι κάπως ανεβασμένη? Νομίζω ότι στους 25 βαθμούς μαχιμουμ για καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα. Γιατί στους 28 έχω την εντύπωση ότι επιταχυνετε και μειώνετε ο χρόνος ζωής τους και η αντοχή του ανοσοποιητικου τους στις γενικότερες ασθενείες και βακτηρια που φυσιολογικά θα αντιμετώπιζε ο οργανισμός τους με επιτυχία


Πολυ σωστή παρατήρηση ... δεν ειχα προσέξει τη θερμοκρασία! αν και δεν εχω ασχοληθεί με χρυσόψαρα ειναι κρύου νερού και δεν αντέχουν σε τοσο υψηλές θερμοκρασίες ...


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-19, 14:18
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σωστή παρατήρηση ... δεν ειχα προσέξει τη θερμοκρασία! αν και δεν εχω ασχοληθεί με χρυσόψαρα ειναι κρύου νερού και δεν αντέχουν σε τοσο υψηλές θερμοκρασίες ...


Sent from my iPad using Tapatalk
Έχει πιάσει καύσωνας ρε σεις τι να κάνω. Αυτές τις μέρες έχει βράσει ο τοπος. Η μόνη λύση θα ήταν το ενυδρείο στην κατάψυξη
Το ψάρι μας αποχαιρέτησε. Αμφιβάλλω αν χαμηλότερη θερμοκρασία θα άλλαζε κάτι στην έκβαση της κατάστασης. Επιπλέον πολλά βακτήρια και ιοί επιβραδύνουν την αναπαραγωγή τους σε υψηλότερες θερμοκρασίες οπότε δεν νομίζω να έφταιξε κάτι σχετικό με την θερμοκρασία, αν μιλάμε για κάποιον μικροοργανισμό. Απαγορευτικές θερμοκρασίες για χρυσόψαρα παρ όλα αυτά είναι θερμοκρασίες από 30 και άνω. Στους 32 καίγεσαι. Θα κάνω ότι μπορώ με το κλιματιστικό τα μεσημέρια. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, θα ξαναενημεροσω για κάτι νεότερο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-19, 14:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κάνε συχνές αλλαγές μέσα στη μέρα ώστε να πέφτει η θερμοκρασία... Η θερμοκρασία δωματίου πόσο είναι?

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-19, 14:30
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε συχνές αλλαγές μέσα στη μέρα ώστε να πέφτει η θερμοκρασία... Η θερμοκρασία δωματίου πόσο είναι?

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θέρμοκρασια δωματίου χτυπάει και 32, και 33 άνετα, μέχρι που γυρίζω σπίτι και βάζω κλιματιστικό.
Ναι όντως αυτό με τις αλλαγές είναι μια λύση. Η να αγοράσω ανεμιστήρες με περισσότερα rmp
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-19, 22:58
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν εχει χρονοδιακοπτη το κλιματιστικο ρυθμισε το να ανοιγει την ωρα που ανεβαινει η θερμοκρασια πολυ το μεσημερι πχ.Βεβαια ειναι ενα θεμα το κοστος και η ασφαλεια του να δουλευει μια συσκευη χωρις να εισαι σπιτι.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-19, 00:03
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχει χρονοδιακοπτη το κλιματιστικο ρυθμισε το να ανοιγει την ωρα που ανεβαινει η θερμοκρασια πολυ το μεσημερι πχ.Βεβαια ειναι ενα θεμα το κοστος και η ασφαλεια του να δουλευει μια συσκευη χωρις να εισαι σπιτι.
Θενξ φίλε μπορώ να το ψάξω αν έχει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-19, 21:38
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Update!!
Σήμερα ένα ακόμα από τα με διπλή ουρά χρυσόψαρα μου (oranda) παρουσίασε τάση να βυθίζεται προς τον πάτο του ενυδρείου. Παρόλο που δε τον ακουμπάει ( μόνο λιγο και για πολύ λίγα δευτερόλεπτα) είναι αρκετά υποτονικό και κάθεται συχνά ακίνητο. Τα συμπτώματα σίγουρα δεν μου αρέσουν αν τα συνδυάσω με αυτά του προηγούμενου ψαριού που δε τα κατάφερε. Σκέφτομαι να βάλω ενυδειακο αλάτι στο νερό στις δοσολογιες θεραπείας... Περιμένω κάποια άλλη πρόταση από εσάς. Πάω να κάνω αλλαγή νερού :/
-------------------------
Οι υποψίες μου για βακτηριακή εσωτερική λοίμωξη είναι ανεβασμένες. Το ψάρι κάθεται στον βυθό, σηκώνεται και ξανακαθεται. Δεν μου αρέσει καθόλου. Δε βλέπω άλλη λύση εκτός από το bactopur.. βλέπω πολύ επιδυνωτικα συμπτώματα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 01-07-19 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-19, 22:58
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τι θερμοκρασίες έχεις;

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-07-19, 23:01
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θερμοκρασίες έχεις;

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Με τις αλλαγές την κράτησα 25/26/27
Εκεί μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-07-19, 23:03
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

25 είναι οκ, με τις πολλές ζέστες ήταν τόσο;

Εγώ δεν βλέπω να σε βοηθάει το bactopur εφόσον δεν εχεις ένδειξη για βακτήριο.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-07-19, 23:15
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
25 είναι οκ, με τις πολλές ζέστες ήταν τόσο;

Εγώ δεν βλέπω να σε βοηθάει το bactopur εφόσον δεν εχεις ένδειξη για βακτήριο.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Μεσημερια ανεβαζει 26/27
Ρε φίλε οι ενδείξεις μου είναι πως από μέρα σε μέρα ψάρια πεθαίνουν. Αυτό το ενυδρείο λειτουργεί απροβλημματιστα εδώ και 6 χρόνια. Αδιαθεσία και μετά θάνατος.. Δεν παρουσιάζουν τα συμπτώματα όλα τα ψάρια μαζί, αλλά ένα- ένα που με οδηγεί στο συμπέρασμα πως κάτι μεταδίδεται (κάποιος μικροοργανισμός). Αν είναι λοιπόν μικροοργανισμός σίγουρα επιτίθεται εσωτερικά, στα όργανα του ψαριού. Είναι κάτι πολύ άσχημο και δυνατό. Δεν αφήνει ίχνη στην επιδερμίδα ούτε πουθενά. Απλά σκοτώνει, αφού τα κάνει να χάσουν την πλευστικοτητα. Απ' το να κάθομαι να τα βλέπω να πεθαίνουν και να περιμένω επ αόριστον μέχρι να καταλήξω σε εξακριβωμένο συμπέρασμα (που είναι εξαιρετικά δύσκολο σ αυτή την περίπτωση) καλύτερα να δρασω και να παίξω με πιθανότητες γιατι ο θάνατος σε όλα τα ψάρια σιγά-σιγα μου φαίνεται μονόδρομος.. Σου το λέω για να καταλάβεις το σκεπτικό μου και συγνώμη αν κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-19, 00:18
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κάνε ένα κύκλο να σου φύγει η απορία.

Πάντως σε υγειη ψάρια και με καλές παραμέτρους νερού, και βακτήριο να είχες, τα ψάρια δεν θα έφευγαν.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-07-19, 02:13
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε ένα κύκλο να σου φύγει η απορία.

Πάντως σε υγειη ψάρια και με καλές παραμέτρους νερού, και βακτήριο να είχες, τα ψάρια δεν θα έφευγαν.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Δεν ξέρω που στηρίζεις αυτή την άποψη, αλλά για να μην μιλήσω για τον εαυτό μου θα πω πως σε αυτό το φορουμ άτομα με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από τη δική μου και πολύ καλές συνθήκες νερού έχουν χάσει πολλές φορές ψάρι. Αν θεωρείς πως οι άριστες συνθήκες δίνουν αθανασία στα ψαρια, τότε κάτι έχεις παρεξηγήσει. Εννοείται πως με καλές συνθήκες είναι πολύ δυσκολότερο και πολύ σπανιότερο βέβαια. Δε στο λέω με κακή διάθεση απλά δε βγάζει νόημα αυτό που λες. Εκτός κ αν εννοείς κάτι άλλο και παρεξήγησα εγώ.
-------------------------
Σημαντική προσθήκη! Το πρώτο ψάρι είχε μια γαλακτερη θα τη χαρακτήριζα άσπρου χρώματος φθορά στα λέπια από τη μια μεριά έκτασης περίπου όσο δύο φακιες. Όχι πολύ έντονη παρ ολ αυτά και πολύ κακώς τη θεώρησα αμελητέα και μου ήρθε η φλασια τώρα
Και το μυαλό μου πήγε σε columnaris.. το επιθετικό προφίλ της ασθενείας ταιριάζει..
ΔΕΝ έχω φωτογραφίες του ψαριού ΑΛΛΑ μπορώ να στείλω μια που μοιάζει πολύ με αυτό που είχε το ψάρι (από το google)
Ήταν ελαυρως πιο αχνό από το παρακάτω και ΙΣΩΣ να ήταν λίγο πιο μαλακά τα λέπια εκεί που ήταν αυτό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 02-07-19 στις 02:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-07-19, 07:59
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ποσα ψαρια πασχουν αυτη τη στιγμη και σε τι κατασταση ειναι?

το ψαρακι που χαθηκε ειναι πολυ πρησμενο, εχεις κι αλλα τετοια συμπτωματα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-07-19, 17:04
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσα ψαρια πασχουν αυτη τη στιγμη και σε τι κατασταση ειναι?



το ψαρακι που χαθηκε ειναι πολυ πρησμενο, εχεις κι αλλα τετοια συμπτωματα?
Αυτή τη στιγμή πάσχει ένα ψάρι. Το ψάρι που έφυγε παρόλο που κι εμένα μου φάνηκε ελαυρως πρησμένο είναι pearlscale και με μπέρδεψε (το τονίζω σε περίπτωση που δε φαινόταν από τη φωτό). Κάθεται πάνω σε μια ρίζα που έχω και σηκώνεται μόνο αν ανοίξω το καπάκι και ακουστεί χαρακτηριστικός ήχος (νομίζει πως θα φάει). Τρώει, αλλά δε κυνηγά την τροφή όσο θα έπρεπε. (Πρέπει η τροφή να το πλησιάσει). Υπάρχει επίσης ένα πρήξιμο στην μια του πλευρά, το οποίο όμως το ψάρι το έχει καιρό τώρα. Το συγκεκριμένο "πρήξιμο" είναι πιο εμφανές όταν έχει τα εντερικά του (π.χ. όταν φάει τροφή από επιφάνεια). (Αν δεν κάνω λάθος πρέπει εσύ να μου είχες απαντήσει για αυτό, σε άλλο θέμα). Παρ ολ αυτά τώρα είναι κάπως πιο πρησμένο απ' ότι συνήθως. Το ψάρι επίσης; Διατηρεί την τάση να βυθίζεται. Αν ανέβει προς τα πάνω κάνει κατακόρυφη κατάδυση (εντελώς κατακόρυφη)
-------------------------
Φωτογραφίες:
Στην δεύτερη και τρίτη φαίνεται και το πρήξιμο για το οποίο ανεφερα παραπάνω (λίγο πριν την ουρά στην δεξιά πλευρά του ψαριού)
-------------------------
Νέα συμπτώματα που παρατήρησα: ξύσιμο ενός τρίτου ψαριού
Και φθορά στην ουρά ενός τετάρτου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 02-07-19 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-07-19, 08:00
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

α! οκ, δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι pearlscale.

για το πρηξιμο, εχει κι ενας δικος μου απ την μια πλευρα πιο εντονο... γενικα αν μενει ετσι , δεν θεωρω οτι ειναι οποσδηποτε κατι...
οτνως οταν τρωνε ή εχουν εντερικα, διογκωνεται καπως και μετα επανερχεται..
αυτο συμβαινει λογω του εντερου που βρισκεται σε εκεινο το σημειο.

για τα ξυσιματα και τις ουρες , βαλε αλατι απο τωρα, και αστο καμια βδομαδα- 10 μερες..
2γρ./λιτρο , ειναι οκ.

μουλιαζε την τροφη σε σκορδοζουμο, να αυξησεις την ορεξη του, και γενικα για λιγες μερες ταιζε μονο φυτικες τροφες , σπυρουλινα και λαχανικα..

και το παρακολουθεις πως θα παει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-07-19, 13:02
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
α! οκ, δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι pearlscale.



για το πρηξιμο, εχει κι ενας δικος μου απ την μια πλευρα πιο εντονο... γενικα αν μενει ετσι , δεν θεωρω οτι ειναι οποσδηποτε κατι...

οτνως οταν τρωνε ή εχουν εντερικα, διογκωνεται καπως και μετα επανερχεται..

αυτο συμβαινει λογω του εντερου που βρισκεται σε εκεινο το σημειο.



για τα ξυσιματα και τις ουρες , βαλε αλατι απο τωρα, και αστο καμια βδομαδα- 10 μερες..

2γρ./λιτρο , ειναι οκ.



μουλιαζε την τροφη σε σκορδοζουμο, να αυξησεις την ορεξη του, και γενικα για λιγες μερες ταιζε μονο φυτικες τροφες , σπυρουλινα και λαχανικα..



και το παρακολουθεις πως θα παει.
Ευχαριστώ. Το ψαράκι παιθανε δυστυχώς, αλλά έχω ήδη βάλει αλάτι (3γρ/λίτρο). Τους δίνω τροφή με σκόρδο. Δεν ξεχνάω και τα λεχανικα τους 2-3 φορές την εβδομάδα. Θα πάρω και σπιρουλίνα να τους δίνω. Μακάρι να σταματήσει εδώ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Τζώρτζης αργοπεθαίνει-μαζεμένα πτερύγια και κάθεται στον πάτο. juliana Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 29-03-19 14:03
SOS: Μονομάχος στον πάτο arion-p Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-11-18 21:03
ΒΟΗΘΕΙΑ!Κάθεται μονίμως στο πάτο του ενυδρείου Macy Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 64 03-12-12 14:22
ρωγμή στον πάτο!!! Efh DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 29-08-12 03:07
Κονγκολέζος κάθεται ακίνητος στον πάτο. Da Gypsy Fish Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 19 27-05-11 10:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09230 seconds with 13 queries