Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-03-10, 19:36   #1
S.O.S paides!!!
zisdent
Member
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος 25-03-10, 19:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα,εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων μετα το αρχικο στρωσιμο που εγινε πριν 2 μηνες,σταδιακα προσθεσα ψαρακια και διακοσμητικα,ολα πηγαιναν ομαλα,αλλα για αλλη μια φορα επεσα θυμα των petshopaδων....Στο ενυδρειο εφτασα πριν 5 μερες να εχω 1 gurami perla,1 la beo, 1 silver shark.2 αγγελοψαρο,1 blind cave,1 μελανοταινια,1 γλυφτη,2 μαχαιροψαρα,2 ξιφοφορους,2 mollu,2 platy,1 ζεβρα,ΑΥΤΑ,αφου πεθανε το ενα το μικρο το αγγελοψαρο,ξανακολλησα ich για δευτερη φορα,ξεκινησα θεραπεια ξανα και κατα την διαρκεια αυτης χθες πεθαναν και τα 2 μαχαιροψαρα,μαλλον τα εχω κανει σαλατα,ειμαι αρχαριος εννοειται,εκανα πριν τη θεραπεια και μια αλλαγη νερου,τι μπορω να κανω για να σωσω την κατασταση???(πριν μια εβδομαδα πανω στο ενα molly εμφανιστηκε κατι σαν ασπρο βαμβακι,μαλλον μυκητιαση μου ειπαν δε ξερω)SOS ειμαι καινουργιος και μαλλον θελω σοβαρη βοηθεια, ευχαριστω
Εμφανίσεις: 2963
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-10, 19:55
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zisdent Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων μετα το αρχικο στρωσιμο που εγινε πριν 2 μηνες,σταδιακα προσθεσα ψαρακια και διακοσμητικα,ολα πηγαιναν ομαλα,αλλα για αλλη μια φορα επεσα θυμα των petshopaδων....Στο ενυδρειο εφτασα πριν 5 μερες να εχω 1 gurami perla,1 la beo, 1 silver shark.2 αγγελοψαρο,1 blind cave,1 μελανοταινια,1 γλυφτη,2 μαχαιροψαρα,2 ξιφοφορους,2 mollu,2 platy,1 ζεβρα,ΑΥΤΑ,αφου πεθανε το ενα το μικρο το αγγελοψαρο,ξανακολλησα ich για δευτερη φορα,ξεκινησα θεραπεια ξανα και κατα την διαρκεια αυτης χθες πεθαναν και τα 2 μαχαιροψαρα,μαλλον τα εχω κανει σαλατα,ειμαι αρχαριος εννοειται,εκανα πριν τη θεραπεια και μια αλλαγη νερου,τι μπορω να κανω για να σωσω την κατασταση???(πριν μια εβδομαδα πανω στο ενα molly εμφανιστηκε κατι σαν ασπρο βαμβακι,μαλλον μυκητιαση μου ειπαν δε ξερω)SOS ειμαι καινουργιος και μαλλον θελω σοβαρη βοηθεια, ευχαριστω
το εχω παθει κ εγω αυτο σε ενα αγγελοψαρο αλλα ευτηχως το εσωσα. κ εμενα μυκητιαση μου ειχαν πει κ ειχα κανει θεραπεια με fungistop της tetra. κ μετα απο μια εβδομαδα κ θεραπεια κ μια καλη αλλαγη νερου ειχε γινει καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-10, 19:59
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

ευχαριστω αν και δε νομιζω να την βγαλουν καθαρη,το προβλημα στο ενυδρειο πρεπει να ειναι πιο συνθετο,τα μαχαιροψαρα φυγανε χωρις κανενα δειγμα,ολα πηγαιναν τελεια,μεσα σε 3 ωρες,ισως να μην ταιριαζαν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-10, 20:01
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Κατ'αρχας καλως ηρθες!! Δυστηχως το ενυδρειο σου εχει γινει ψαροσουπα...Και 'ρωτω...εκτος απο ολα τα αλλα,ο καραχαριας τι κανει εκει μεσα??Το πρωτο πραγμα που θα σε συμβουλευα να κανεις ειναι να τον βγαλεις απο εκει μεσα,ειναι πολυ λιγα τα λιτρα δυστηχως....

Παντα φιλικα....
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-10, 20:03
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

για τον ασημι λες?? η για τον la beo το γατοψαρο??? μεχρι στιγμης δεν μου εχουν δημιουργησει τπτ και ηταν τα πρωτα που πηρα,ειμαι τελειως λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-10, 05:24
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Φιλαράκο καλώς ήρθες κι απο μένα.Η Έλενα αναφαίρεται στο silver shark, ο οποίος φθάνει τους 20 με 25 πόντους και είναι δυνός κολυμβητής, οπότε το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρό γι αυτόν.Αλλά και τα άλλα ψαράκια που έχεις έχουν διαφορετικές απαιτήσεις στις συνθήκες του νερού ( ph, gh, kh, ), π.χ. τα μόλυ τα πλάτυ και οι ξιφοφόροι θέλουν σχετικά σκληρό νερό ενω το αγγελόψαρο και το γκουράμι ποιό μαλακό. Υπάρχουν όμως κι άλλα που πρέπει να δεις για τα ψαράκια σου και για να μη σε κουράσω εγώ κοιτα στο http://www.tsamisaquarium.gr .Εδώ θα βρείς τα χαρακτηριστηκά που έχουν τα ψαράκια σου και αποφασίζεις ποια θα κρατήσεις και ποια θα διώξεις
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-10, 08:59
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ψαρια πολλα ασυμβατα με διαφορετικες απαιτησεις και λιγα λιτρα

τελειωσε την θεραπεια που εκανες και ανεβασε λιγο την θερμοκρασια

απο εκει και περα ξεδιαλεξε τα ψαρια και κρατα μονο αυτα που κανουν για το ενυδρειο σου βαση τα λιτρα που διαθετεις

καλως ηρθες καλη συνεχεια
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-10, 15:11
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

euxaristw polu paides,mallon einai dokimastiko,sigoura oloi otan ksekinane exoun kai tis sfaliares tous opote mallon efaga kai gw tis dikes mou,tha mathw pou tha paei,mallon ksekinhsa me duskola psarakia prospathisa na to kanw entupwsiako kai katafera na ta skatwsw,thanks pantws
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-10, 15:26
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Nα μαθενουμε διαβαζωντας οχι με της ζωουλες τον μικρον μας φιλων
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-10, 15:41
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα μαθενουμε διαβαζωντας οχι με της ζωουλες τον μικρον μας φιλων
λιγοι πιστευω δεν εκαναν τετοια λαθη φιλε μου!!γιατι πολυ απλα ακουγαμε αυτον που πιστευαμε οτι "ηξερε"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-10, 18:30
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετο φιλε χριστοφορε αν δεν εχεις χασει κανενα ψαρι απο ασχετοσυνη ή πολυ τυχερος εισαι ή δε ξερω τι αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-10, 18:38
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Αυτο που θελει να πει ο χριστοφορος ειναι οτι καλυτερα να ψαχνουμε και να ειμαστε σιγουροι πριν κανουμε κατι για να μην ειναι αναγκασμενα τα ψαρακια και ο καθε ζωντανος οργανισμος να υποφερει για δικα μας λαθη...
Τελος παντων αυτο που εχει σημασια τωρα ειναι να σωθουν τα υπολοιπα ,για εμενα χαρισε σε καποιον που μπορει να τους προσφερει κατι καλυτερο, οσα δεν μπορουν να μεινουν στο ενυδρειο σου ,και ξεκινα σωστα αυτη την φορα.αν σκεφτεις οτι τα εχεις πληρωσει και δεν μπορεις να τα δωσεις το πιο πιθανο ειναι να χασεις και αλλα ψαρακια... Δικια σου η αποφαση βεβαια...Καλη συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-10, 18:46
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zisdent Εμφάνιση μηνυμάτων
ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετο φιλε χριστοφορε αν δεν εχεις χασει κανενα ψαρι απο ασχετοσυνη ή πολυ τυχερος εισαι ή δε ξερω τι αλλο
Φυσικά και έχω χάσει ψάρια, αλλά όχι ώς αρχάριος.....Είχα την τυχη να μου πεί φίλος για το σάιτ και άρχισα αμέσως να διαβάζω. Ετσι, ενημερώθηκα εγκαίρως. Αυτή ήταν και η πρόταση μου....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-10, 19:05
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

δεν εχω προβλημα που τα εχω πληρωσει απλα τωρα με το ich δε θα τα εδινα σε καποιον ξεροντας οτι ειναι πιθανον να ειναι αρρωστα θα πρεπει να περιμενω καποιο διαστημα τουλαχιστον 10 μερες μετα το περας να δω τι γινεται,απο την στιγμη που αυτην την συνθεση θα την αφησω καποια στιγμη τι συνδιασμο ψαριων εχετε να μου προτεινετε ωστε και να μπορεσω πιο ευκολα να παρω εμπειρια χωρις να γινω νεκροθαυτης και να ειναι υποφερτο εμφανισιακα???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-10, 20:11
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

2 αρσενικα και 5 θηλυκα Guppy ειναι μια χαρα πιστευω,με ευκολα φυσικα φυτα και καμμια ριζα νομιζω ειναι οτι πρεπει..θα εχεις και καμια γεννα να χαιρεσαι!αλλιως πλατυ ή endlers ,γενικα ζωοτοκα που ειναι ευκολα και δεν προκειται να μεινεις και ποτε απο ψαρια...επισης αν αποφασισεις να τα δωσεις καποια στιγμη δεν θα εχεις δυσκολια..οποτε μαθενεις,βλεπεις και αργοτερα πας σε πιο ζορικα πραγματα!
Ενναλακτικα αναλογα τις μετρησεις του νερου σου μπορεις να βαλεις κανα κοπαδακι που να ταιριαζει στο νερο σου...
Αν κανω καποιο λαθος παρακαλω οι πιο εμπειροι διορθωστε με !
αρχικα για εμενα διαβασε αυτα τα βασικα πραγματα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-03-10, 23:20
zisdent Ο χρήστης zisdent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

ενημερωτικα παντως σημερα ξαναεκανα νεες μετρησεις αμμωνιας κτλ και παραδοξως ηταν τελειες,οποτε πραγματικα δεν εχω καταλαβει πως εφτασε εδω η κατασταση...τελπα ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-10, 00:35
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τώρα που ενημερώνεσαι, φυσικά και θα βελτιωθεί η κατάσταση. Οι θάνατοι των ψαριών σου οφείλονται και στην ασυμβατότητα των ειδών που είχες. Επιλογές έχεις πολλές σε όμορφα ψαράκια που να κάνουν το ενυδρείο εντυπωσιακό και να συμβιώνουν μια χαρά. Φυτεψέ το κιόλας με εύκολα φυτά και θα το κάνεις όμορφο.
Σημασία στο ενυδρείο έχει να απολαμβάνεις αυτό που έφτιαξες χωρίς να στεναχωριέσαι και να αγχώνεσαι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05975 seconds with 13 queries