Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-07, 04:50
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή φιλτρο Αμμου (φτιαξτο μονο σου) και PH?

Με 150 λίτρα και 5 αγγελόψαρα.

Η Φιλτρανση του είναι υαλοβάμβακας ως προφιλτρο και ψιλή άμμο θαλάσσης για βιολογικη Φίλτρανση Ρευστοποιημένου (Fluidized Bed Filter).
Ο Χρόνος λειτουργίας με αυτό το σύστημα είναι 2 χρόνια έως τώρα χωρίς προβλήματα
Στις αλλαγές νερού 20% κάθε 10 μέρες πάντα βάζουμε aquasafe

Αν και δεν συμπαθούσα τα αγγελόψαρα προσπάθησα να πω στους πιτσιρικάδες μου να πάρουν ένα άλλο είδος αλλά δεν τα κατάφερα. Έτσι και αλλιώς αυτό το ενυδρείο φτιάχτηκε για αυτούς. Παρόλα αυτά όλη η φροντίδα του ενυδρείου έμεινε σε μένα. Σήμερα αν χάσω ένα από αυτά τα ψαράκια θα στεναχωρεθω πολύ γιατί έχουν γίνει οι αγάπες μου πλέον.
Το πρώτο φίλτρο που βάλαμε ήταν βιολογικό φιλτρο βυθου undergravel με ένα κυκλοφοριτη 350 λίτρων αντί για την συνηθισμένη κίνηση με φυσαλίδες αέρα.
Έτσι λοιπόν που σήμερα υπάρχει και το ιντερνετ άρχισα να ψάχνομαι για το τι νέο υπάρχει. Διάβασα αρκετά αλλά εντυπωσιάστηκα με το Fluidized bedfilter, και μου έγινε έμμονη ιδέα πως να το δοκιμάσω / φτιάξω.
Τα Χριστούγεννα εδώ στα μαγαζιά είδα ότι πουλούσαν αναψυκτικά οικονομικής συσκευασίας 3 λίτρων.
Με 2 μπουκάλες λοιπόν 3 λίτρων και τον ήδη υπάρχον κυκλοφοριτη και με 1100 γραμμάρια ψιλής άμμου φτιάξαμε με τα παιδια το πρωτο τους φιλτρακι. (το οποιο φτανει για ενυδριο 700 λιτρων)

Η σειρά είναι η εξής:
Στην πρώτη φιάλη που είναι εσωτερικό φίλτρο βάλαμε το υαλοβάμβακα, πάνω στην φιάλη είναι τοποθετημένη η είσοδος της αντλία νερού, και στην έξοδο της αντλίας με σωλήνα πάει στο εξωτερική δεύτερη φιάλη που περιέχει την άμμο, από εκεί μετά το νερό έρχεται πάλι μέσα στο ενυδρείο

Σήμερα που γράφω το πρώτο μήνυμα μου στο forum, έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε με μοναδικό φίλτρο την άμμο θαλάσσης. Το φίλτρο βυθού αφαιρέθηκε μετά από 2 μήνες μετά την ενκατασταση του φίλτρο άμμου και τα ψαράκια είναι μια χαρά να μην τα ματιάσω.

Έχω μια ερωτήσει ομως εάν κάποιος από σας έχει κάνει κάτι παρόμοιο, λόγω του ότι δεν έχω κάνει ποτέ μου τεστ νερού υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνει το PH ?
Η συσκευασία 5 κιλων άμμου έγραφε ότι δεν επειριαζει το PH.

Φιλια Πανος.


( δεν πιστεύω κάποιος να αρχίσει να μου την λέει ? και γιατί ρε φίλε δεν κανείς ένα τεστ και γράφεις ολόκληρο κατεβατό εδώ μέσα ? )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-07, 06:50
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

και γιατί ρε φίλε δεν κανείς ένα τεστ και γράφεις ολόκληρο κατεβατό εδώ μέσα ?

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πλάκα πλάκα ενα τεστ δεν έβλαψε κανέναν - για να μην βαδίζουμε στα τυφλά.
Μια φωτό της ιδιοκατασκευής σου θα βοηθούσε αρκετά.
Μπράβο πάντως.
Κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδείου σου στην σχετική κατηγορία.
Φιλικά Μιχάλης............................
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-07, 10:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το φιλτρο αμμου δεν ειναι ακριβως αυτο που εχεις κανει..... Χρειαζεται μια ειδικη σιλικονουχα αμμο και σε μικρη ποσοτητα.....Οπως μπαινει το νερο μεσα στροβιλιζει την αμμο και επιτυγχανεται ετσι η μεγαλυτερη δυνατη (σε επιφανεια-) επαφη νερου και αμμου.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-07, 11:50
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

τοτε αυτο με ποια λογικη λειτουργησε
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

με τη λογικη 5 ψαρια σε 150 λιτρα και συχνες αλλαγες νερου...... Βεβαια καλο θα ηταν να μας πει ο φιλος πως λειτουργει ακριβως αλλα απλα φανταζομαι οτι περνα το νερο μεσα απο τα δοχεια και εχει σχηματιστει καποια βιολογια στην επιφανεια της αμμου.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-07, 02:48
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

O Pritanis ίσος έχει και δίκιο όταν λέει <<με τη λογικη 5 ψαρια σε 150 λιτρα και συχνες αλλαγες νερου......>> το έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές.
Προχτές έκανα μια αλλαγή νερού και βρήκα την ευκαιρία να βγάλω το φίλτρο μπροστά στο ενυδρείο και να το πάρω μερικές Φώτο ώστε να δουν οι φίλοι το πως έγινε το σύστημα σε 2-3 μέρες θα τις ανεβάσω.
Έχω διαβάσει και γω “pritani” για σιλικονουχα άμμο και να μου επιτρέψεις αν και δεν είμαι ειδικός να διαφωνήσω ως προς της σιλικόνες. Μάλιστα για αυτό ανέβασα αυτή την ερώτηση ως προς το PH επειδή φοβόμουν ίσος ανεβαίνει υπερβολικά με την τριβή.
Πριν αγοράσω την άμμο από το κατάστημα έκανα την ερώτηση εάν μπορώ να δω και να πιάσω την προτεινόμενη άμμο μέσα στο πλαστικό μπουκαλάκι που πουλούν.
Είδα το μέγεθος της, και στην αφή μου φάνηκε τελείως αιχμηρή, ήταν σαν να έπιανα μια κανονική ψιλή άμμο. Και Με αυτό το κριτήριο αγόρασα την απλή άμμο.
Θα ήθελα να αναφέρεις εάν γνωρίσεις τον τρόπο κατασκευή της ΠΧ. είναι περασμένη με επικάλυψη σιλικόνης ? και εάν ναι τότε θα μπορούσε να ανάπτυξη τόσα βακτηρίδια όσα αναφέρονται σε σχέση με την απλή αμμο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-07, 06:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και δεν εχω ασχοληθει με το τι αμμο θελει ενα φιλτρο αμμου, παντως ως προς το "σιλικονουχα" προερχεται απο την εσφαλμενη μεταφραση του πυριτιου που αγγλιστι λεγεται silicon. Οποτε την αμμο που περιεχει πυριτιο καποιος την ειπε σιλικονουχα. Αλλα καμια σχεση με σιλικόνη που κολάμε ενυδρεια και κανουμε μονωσεις. (που βεβαια και αυτή εχει βαση το πυριτιο..)
Με βαση το πυριτιο και με την ενωση του με διαφορες οργανικες ουσιες παραγονται απο λαδια μεχρι σκληρα πλαστικά.

Πρακτικως η αμμος ειναι δυο ειδων αυτη με βαση το πυριτιο (που δεν αφριζει στο υδροχλωρικο οξυ) και αυτη που ειναι ασβεστολιθική και αφριζει.
Οποτε η "σιλικονουχα" ονομαζεται αλλιως και πυριτιακή, ή αλλιως και χαλαζιακή....... (απο το χαλαζια, η αλλιως quartz (silicon dioxide, SiO2))
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-07, 12:40
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

σα να λεμε οτι η ιδεα του φιλου μας αμα βαλεις χαλαζιακη αμμο μεσα δουλευει ετσι?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-07, 14:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εκτος της αμμου θα πρεπει να δουμε και τις φωτο γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν λειτουργει με τη λογικη του κοινου φιλτρου αμμου οπως αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/s.../listtype/list
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-07, 00:00
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή etoimo to videaki

αυτό το βιντεακι θα διαγράφει από το σίτε μόνο και μόνο επειδή εχει μαυρη σωλήνα το σαββατοκύριακο θα φτιάξω ένα από την αρχή με σωστές σωληνώσεις και θα βάλω επάνω μια 800 αντλία ώστε να δείτε από την αρχή την κατασκευή του
Να είστε καλά ολοι και περιμένω παρατηρήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=iCcLggkNgUY
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-07, 00:41
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

αυτό το βιντεακι θα διαγράφει από το σίτε σε μερικες μερες..... http://www.youtube.com/watch?v=iCcLggkNgUY
Δεν είχα σχόλιο σήμερα γιατί ?
Ετοιμάζομαι να κάνω ένα video από την αρχή ώστε να είναι πλήρως ενημερωμένο και να το βάλω στο DΙY ,
Περιμένω σχόλια
εκανα τεστ σημερα ( ενας φιλος την εκανε επλιζω να ειναι σωστη)
PH = 8.2
NO2 = 0
AMONIA = 0
kH = 232.7
GH = 71.6
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-07, 10:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

KH=232,7 ? Με τι μετράει?
GH=71,6 ? Επίσης!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-07, 19:01
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

master test kiτ αναφέρει απέξω το κουτί δεν εχω άλλες πληροφορίες sorry ίσος εαν αναφέρω σε σταγόνες βοηθηση,

KG 232.7 = 13 σταγόνες
GH 71.6 = 4 σταγόνες

σήμερα βρήκα άμμο πυριτίου οπότε θα την βάλω στο νέο φίλτρο που πρόκειται να κάνω και αυριο δευτερα θα την περασω και απο υδροχλωρικό οξύ όπως προτείνεται ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
ευχαριστώ Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-07, 10:00
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

περιπου οπως το φανταζομουν αλλα καλυτερο......το κακο με την αμμο που χρησιμοποεις ειναι οτι ειναι πολυ συμπαγης και δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις ολη την επιφανεια της........ ΚΑνονικα η αμμος θα επρεπε να στροβιλιζεται και να γεμιζει το μπουκαλι ως επανω....... Το δε προφιλτρο που εβαλες στο ενυδρειο........ Μια ομορφια.......κατι πιο συμαζεμενο δεν μπορουσες να βρεις;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-06-07, 19:14
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή μετα απο ψαξιμο η απαντηση ειναι PH=8.2 και η αμμος ηταν πυριτιου

Να με πάλι εδώ
Έκανα τεστ όλο τα του ενυδρείο με το υδροχλωρικό οξύ και ήθελα να σας αναφέρω ότι δεν βρέθηκε τίποτα να αφρίζει μέχρι η άμμο που ανάφερα στο αρχικό μήνυμα μου
Τυχερός είμαι πάλι σκέφτηκα ..... τέλος καλό όλα καλά

Έπειτα από την γνωριμία μας εδώ, και διαβάζοντας αρκετά μηνύματα σιγά- σιγά σας έχω μάθει όλους τι καπνό φουμάρετε
Θα ήθελα κάποιος να μου πει τελικά πως θα κατεβάζω το PH με την τυρφη γιατί μου μπήκε ιδέα να πάρω μερικά ακόμη αγγελόψαρα για να γίνω μπαμπάς
Καποιο link απο τον “ LASAL στον “SV2FRI” με τυρφη DIY κάπου πήρε το ματι μου αλλα δεν υπάρχει ποια η σελίδα

Αντε μια και το ενυδρείο πήγε καλά 2 χρονάκια τεστ ας κάνουμε και μια αλλαγή
Oσο για την αρχική μου ερώτηση εάν ανεβάζει το φίλτρο άμμου το PH , σήμερα έκανα τεστ και βρίσκεται στο 8.2 τελικά

Κύριε “Pritanis”μην νομίζεις ότι και σένα δεν έχω να στα ψάλω .... διάβασα αρκετά μηνηματακια και δεν μπορώ να πω ……μου έχεις πάρει την καρδιά να σε καλά φίλε μου και να μας δίνεις γνώση. Οσο για την πυκνότητα τις άμμου κάτι ετοιμάζω...
Πανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φιλτρο αμμου vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 15-05-07 18:15
DIY φιλτρο αμμου mikenuke DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 20-02-06 00:59
Betta μονο του σε 70 λιτρα? tsaligo Bettas 9 24-11-05 17:37
DIY φιλτρο αμμου !! γαυρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 06-01-05 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05965 seconds with 13 queries