Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Victoria και υπόλοιπες μικρές λίμνες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-14, 11:39
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Σκεψεις για βιοτοπικο λιμνης Βικτωρια..

Παιζει να αδειασει προσεχως ενα 200αρι και σκεφτομαι να να το αφιερωσω σε κιχλιδες Βικτωρια..Εχω ηδη δυο sp44 που αποκτηθηκαν απο ενυδρειοφιλο που εγκατελειψε και τις διατηρουσε εν αγνοια του μαλλον για το τι ακριβως ειναι.Τα ψαρια παρα τις φημες δεν ειναι καθολου επιθετικα και παροτι ειναι μαλλον και τα δυο αρσενικα κοβουν βολτες σε 450αρι ολη μερα μαζι(μηπως επειδη δεν υπαρχει θυληκο?)Το 200αρι ειναι καταλληλο γι αυτα?Ακομη βρισκω διαθεσιμα Astatotilapia aeneocolor,Astatotilapia nubila και Astatotilapia latifasciata.Δεν εχω καταφερει να βρω ιδιαιτερες πληροφοριες για τη δυνατοτητα συμβιωσης εστω καποιων απο αυτα τα ειδη μια και οι περισσοτεροι(ξενοι) διατηρουν ενα μονο ειδος αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι επειδη ειναι καλυτερα ετσι ή επειδη δεν κυκλοφορει ποικιλια ψαριων απο τη Βικτωρια..Δεδομενου οτι τα χρωματα των sp44,aenocolor kai latifasciata μοιαζουν αρκετα θα υπαρχει θεμα υβριδισμου?Επισης οσον αφορα το βιοτοπο..Μοιαζει με τυπικο Αφρικανικο σαν τη Μαλαουι ?Σε καποια βιντεακια βλεπω αρκετο πρασινο,σαν Αφρικανικο ποταμι..Παντως τα sp44 δεν αφηνουν φυτο ουτε για δειγμα..Απο θεμα διατροφης ειναι παμφαγες?Επισης αν εχει κανεις εμπειριες σχετικα με τη φιλοξενια τετοιων ειδων ας πει κανενα τιπ...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-14, 11:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδή τα 200 λιτρα είναι αρκετα περιοριστικα...εως απαγορευτικα για καποια ειδη (π.χ. sp44)....γιατι δε σκέφτεσαι να κανεις βικτωριανο το 450αρι σου??

τα 2 αρσενικα που εχεις σπ44 σε μεγαλο ενυδρειο και χωρις παρουσια θηλυκου δεν εχουν και καποιο ιδιαιτερο λογο να καυγαδιζουν....αν αποφασισεις ομως να τα διατηρησεις σωστα ξεχνας τα 200 μονομιάς. θα δεις ότι δεν είναι φημη πως δε σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους.

σαφως αυτό το ειδος θα υβριδισει ανετα με τα latifasciata καθως είναι ιδιαιτερα ομοια. επισης μεγαλος κίνδυνος υβριδισμου υπαρχει γιατι τα θηλυκα μοιαζουν πολύ σε αρκετα ειδη. αυτος είναι και ο λογος που πολύ συχνα βλέπεις ένα μονο ειδος ανα ενυδρειο. κοιτα για παράδειγμα ποσο διαφορετικα είναι τα αρσενικα του είδους aenocolor και nubila....αλλα ποσο ομοια τα θηλυκα τους!!!

οσον αφορα το ενδιαιτημα τους υπαρχει ποικιλια στις βικτωριανες. τα aenocolor π.χ. οπως και τα latifasciata ζουν στις φυτεμενες ακτες των λιμνων..ενώ τα rock kribensis π.χ. σε πετρωδες περιβαλλον (εξου και το ονομα). καποια αλλα ειδη όπως τα υσιχρωμις πικεατους ζουν στη στηλη νερου στα ανοιχτα της λιμνης. οι διατροφικες συνήθειες είναι επισης διαφορετικες. ανεφερα τα συγκεκριμενα παραδείγματα γιατι ασχοληθηκα λιγο με τα παραπανω ειδη και τα εχω φιλοξενησει στα ενυδρεια μου.

ριξε μια ματια εδώ για τα διαφορα ειδη από εκεινες τις περιοχες καθως και τις ανάγκες τους http://www.cichlid-forum.com/profile...ory.php?cat=16
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-05-14 στις 12:16
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-14, 12:29
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

To 450αρι φιλοξενει mbuna και δεν θελω να τα διωξω..Ειναι και του 'μπαμπα' οποτε..Οποτε αν υποθεσουμε οτι βαζω ενα ειδος,πλην του aenocolor που νομιζω τα 200 λιτρα ειναι αρκετα,τα nubila ή τα latifasciata-μονα τους- θα μπορουσαν να μπουν?Ενα αρσενικο μονο?
Γενικα θα το ξαναστησω ,αν αδειασει..,αν βρω κατι ιδιαιτερο,καποιο ειδος οχι συνηθισμενο και με σκοπο την αναπαραγωγη και τη διαδοση, γι αυτο σκεφτομαι Βικτωρια..Αν υπαρχει καμια αλλη προταση..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-14, 13:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε θα το συνιστιουσα....αλλα αν το ρισκαρα θα εβαζα μονο ένα χαρεμι (1 αρσενικο με 2-3 θηλυκα) από ένα από τα πιο "ειρηνικα" ειδη. π.χ. τα latifasciata. θα με προβληματιζαν ομως και παλι οι αναπαραγωγες...

γενικοτερα όταν προσπαθουμε να "στριμώξουμε" καποιες καταστασεις..συνηθως είναι συνταγή για μπελαδες..

αν παραυτα αποφασισεις να το κανεις...δες ποια ειδη μπορεις να βρεις από αυτά που γραφουν στο σαιτ που σου εδειξα Conspecific Temperament: "peaceful" ή "mildly aggressive" μεταξυ τους.
σκεψου και το να δωσεις το 200αρι και με κατι παραπανω να εφοδιαστείς ένα μεγαλυτερο...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-05-14 στις 14:00
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-14, 13:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

αμα το αποφασισεις να αλλαξεις ψαροσυνθεση αλλαξε και ενυδρειο. ξερεις να το κανεις μονο σου οποτε δεν θα εχεις προβλημα ουτε μεγαλο project!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-14, 23:54
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Η δική μου συμβουλή είναι πως σε αυτά τα λίτρα καλό είναι να βάλεις ένα είδος από βικτωριανές. Επειδή είμαι κάτοχος nubila έχω ένα χαρέμι 1m+2f και όλα είναι τέλεια, αν και σε 90 λίτρα καθαρά που είναι το δικό μου. Εσύ ίσως να μπορούσες να έχεις και περισσότερα αρσενικά αλλά το πιο πιθανό είναι πως ένα θα είχε τα έντονα χρώματα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-14, 11:23
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή VICTORIAN TANK

Φίλε μου Βασίλη καλή σου μέρα.Όπως λες στην υπογραφή σου ''γιατί ποτέ ένα δεν είναι αρκετό''!!! Για να τα φιλοξενήσεις προσωρινά το 200λιτρο είναι αρκετό.Για να μην είναι μόνα τους βάλε 2-3 κιχλίδες Malawi που να μην είναι κτητικές.Το νερό των δύο αυτών λιμνών είναι παρόμοιο και δεν θα έχουν πρόβλημα.Έχω κι εγώ από τη λίμνη 1 αρσενικό με 2 θηλυκά Yssichromis piceatus και τα διατηρώ σ'ένα Rio 180 μαζί με 4 labidochromis caeruleus (1m+3f) & 8 aulonocara marble peacock που τις πουλάω κιόλας για να το κάνω Βικτωριανό.Πολλές βικτωριανές κιχλίδες έχουν κηρυχθεί ως είδος υπό προστασία όπως οι δικές μου γι'αυτό είναι δύσκολο να βρούμε αρκετά είδη.Από την άλλη μεριά αν τα μαγαζιά έβλεπαν ενδιαφέρον για βικτωριανές κιχλίδες θα έφερναν με προπαραγγελία αλλά φαντάζομαι σε απαγορευτική τιμή.Εμένα σκοπός μου είναι να διαδώσω το είδος μέσω του χομπισμού κι αν κάποια στιγμή έβρισκα κάποια οργάνωση που ν' αναλάμβαναν τα έξοδα μεταφοράς να τους έστελνα γέννα για να τα μεγαλώσουν και να φτάσει το είδος πάλι στη λίμνη.Προτείνω όσοι από εμάς στο GAB έχουμε κάποια είδη να ανοίξω ένα θέμα με τίτλο ΕΧΩ ΒΙΚΤΩΡΙΑΝΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ και όπως κάναμε λίστα για τις συναντήσεις με copy - paste να φτιάξουμε μία όλοι μας για ν' αρχίσουν ευκολοτερα να κάνουν την εμφάνιση τους τα βικτωριανά ενυδρεία.Δες στον σύνδεσμο που παραθέτω τι κολυμπά στη λίμνη!!!

http://www.african-cichlid.com/Lake_Victoria.htm
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-14, 14:21
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Πετρο δεν θελω να τα μπερδεψω με mbuna τουλαχιστων πριν βγαλω συμπερασματα σχετικα με τις συμπεριφορες τους..Προτιμω να βαλω ενα ειδος,μαλλον τα nubila που λεει ο Πασχαλης..Θα το ψαξω κι αλλο μεχρι να ειμαι ετοιμος..Προεχει το νεο νεο σπιτι για τα αγαπημενα μου cyrtocara..
Απο τα Yssichromis piceatus εχεις δει γεννες?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπικο 950 λιτρα λιμνης malawi thanasis76 Malawi 28 10-12-10 14:41
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04234 seconds with 13 queries