Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-10, 02:47
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Πως μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο

Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα συμφορουμίτες...


Για άλλη μια φορά ύπνος δε με πιάνει και καίω εγκεφαλικά κύτταρα μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή ψάχνοντας για ιδέες για ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω και κάθεται άδειο...

Θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο μοςς μέσα και να κάνω ένα σετ απ όπου να υπάρχουν ''δεντράκια'' στις δυο μεριές του ενυδρείου και στη μέση ένα πέρασμα....

Το θέμα είναι πως φτιάχνεις το εφφέ των ''δέντρων'' χρησιμοποιόντας ξύλα και μοςς??


Αναρωτιέμαι ποια μπορεί να είναι η τεχνική δεσίματος, τι είναι καλύτερο για δέσιμο(πετονιά, κλωστή, άλλος τρόπος) και ποια είναι τα καταλληλότερα είδη ξύλων για κάτι τέτοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-10, 06:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω το πετυχαινω πολυ ευκολα δενοντας spiky moss (ή αν δεν βρεις με christmas moss που της μοιαζει, αν και δεν ξερω κατα ποσο παρομοια αναπτυσεται)

Τη δενω με πολυ ψιλη πετονια στο ξυλο, οχι στο ψηλοτερο σημειο γιατι η moss μου εχει την ταση να απλωνεται στο πλαι και να ανεβαινει ελαφρως και οχι να πεφτει και ... περιμενω 2-3 μηνες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-10, 11:48
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Δηλαδή τη δένεις κανονικά γύρω γύρω ας πουμε, ένα - δυο κλίκ από την κορυφή του κλαδιού, μετά περιμένεις να μεγαλώσει για ένα διάστημα και κάνεις το κατάλληλο κούρεμα για να φανεί έτσι έ??

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι το 80% της μοςς που έχω είναι απλή και δε θα γίνει τόσο ωραίο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-10, 14:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δες πως το κανει ο ιδιος ο master Felippe..

http://www.aquascapingworld.com/foru...er-2010-a.html


http://www.aquascapingworld.com/foru...iro-manso.html


H Xmas moss θεωρειται πιο καταλληλη για να δωσει την μορφη δεντρου αλλ μπορεις να πειραματιστεις και με flame που αναπτυσσεται προς τα πανω ή wheeping που ερπει προς τα κατω. Αναλογα λοιπον τι ειδους δεντρου θες να αναπαραστησεις θα διαλεξεις και την moss.
Παντως εχε υπο ψιν οτι δεν ειναι τοσο ευκολο ενα τετοιο aquascape, οσο φαινεται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-10, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή



Ευκαιρια να αναφερω οτι η Moss μου ζει και αναπτυσεται αργα μεν αλλα τελεια σε ενυδρειο γεννηστρα με χαμηλο φως, 100% ΑΟ, θερμοκρασια 27.5-31C χωρις τιποτα απο λιπασματα κλπ παρα μονο τροφη για τις δυο νανοκιχλιδες μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-10, 16:34
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

http://www.aquascapingworld.com/foru...er-2010-a.html απλα κοιταξτε το βιντεο που εβαλε ο αλεξανδρος!δεν εχω δει κατι ποιο τελειο!!!τι να πεις?ενυδρειο?ψαρια?φυτα??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-10, 18:18
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Θέλει αρκετή δουλειά λοιπόν , την κατάλληλη μοςς και χρόνο για να γίνει έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-10, 18:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει αρκετή δουλειά λοιπόν , την κατάλληλη μοςς και χρόνο για να γίνει έτσι...
Για τη moss αρκετη δουλεια δεν χρειαζεται.
Υπομονη χρειαζεται να μεγαλωσει καλα για να τη φερουμε μετα οπως θελουμε στα γρηγορα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-10, 23:50
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει αρκετή δουλειά λοιπόν , την κατάλληλη μοςς και χρόνο για να γίνει έτσι...
''Πνευματική δουλειά σκέψη και σχεδιασμό''

Από τις πιο όμορφες στιγμές του χόμπυ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-10, 03:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Διαβασε το κειμενο εδω: http://www.aquascapingworld.com/aqua..._id=146&plant=
Ειναι πολυ κατατοπιστικα τα σχολια του F. Oliveira για τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισεις με την moss κατα το κλαδεμα. Οι φωτογραφιες αποκαλυπτουν τα σταδια μεχρι την ωριμανση του ενυδρειου.
Η Xmoss για να γινει ετσι ομορφη, υγιης και λαχταριστη , θελει ιδιαιτερα καλο φωτισμο και προσοχη στη λιπανση. Ευκολα πιανει τριχοειδη αλγη στα 1α σταδια του ενυδρειου η οποια θα κανει μηνες να φυγει και θα σε κανει να αγανακτησεις. Με λιγα λογια κατι τετοια θεματα ειχα κατα νου οταν ελεγα οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-10, 03:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λιγα λογια κατι τετοια θεματα ειχα κατα νου οταν ελεγα οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται..
Πως το εξηγεις αυτο Αλεξ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευκαιρια να αναφερω οτι η Moss μου ζει και αναπτυσεται αργα μεν αλλα τελεια σε ενυδρειο γεννηστρα με χαμηλο φως, 100% ΑΟ, θερμοκρασια 27.5-31C χωρις τιποτα απο λιπασματα κλπ παρα μονο τροφη για δυο νανοκιχλιδες
Mια triangle moss που μου ειχες δωσει, την εχω (εδω και κανα χρονο μεχρι αποφασισω που θα τη βαλω) σε ενα πλαστικο ταπερ με νερο σε ενα ραφι (χωρις λαμπα φυσικα) και απλα οταν εξατμιζεται νερο συμπληρωνω.
Δεν μεγαλωνει εμφανως αλλα ζει σε καλη κατασταση.

(Καλα που το θυμηθηκα, στην αρχη εριχνα 1-2 τριμενα φλεικς καθε τοσο και εδινα και κλαδεματακι. Παω να ριξω λιγο να παρει λιγο να μεγαλωσει )

Οπως καταλαβες διαφωνω για τη δυσκολια της
Φυσικα εσυ μπορει να εχεις αλλες απαιτησεις και βλεψεις απο την εμφανιση του φυτου που δεν γνωριζω σαν μη φανατικος μποστανας.
Εγω ειμαι ευχαριστημενος παντως να το βλεπω να αναπτυσεται ελευθερα και υγειως σε σχημα φυσικο χωρις αλγες και εχωντας νεα λαμπερα πρασινα κεφαλακια συνεχως.

Εδω την ειχα σε ενα γρηγορα και προχειρα στημενο μεχρι να στρωσει ενυδρειακι, με νερο βρυσης και αργοτερα γαριδουλες, με ενα σποτακι γραφειου για φως (φυσικα χωρις λιπανση). Την εδεσα με πλεγμα σε μια πετρα http://i225.photobucket.com/albums/d...091224002c.jpg
Μετα απο 2-3 μηνες χωρις να την ακουμπησω http://i225.photobucket.com/albums/d...425008moss.jpg
Πιστευω για καποιον που θα ασχολειται σοβαρα με τα φυτα θα ειναι παιχνιδακι αυτο το φυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-10, 16:24
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω την ειχα σε ενα γρηγορα και προχειρα στημενο μεχρι να στρωσει ενυδρειακι, με νερο βρυσης και αργοτερα γαριδουλες, με ενα σποτακι γραφειου για φως (φυσικα χωρις λιπανση). Την εδεσα με πλεγμα σε μια πετρα http://i225.photobucket.com/albums/d...091224002c.jpg
Μετα απο 2-3 μηνες χωρις να την ακουμπησω http://i225.photobucket.com/albums/d...425008moss.jpg
Πιστευω για καποιον που θα ασχολειται σοβαρα με τα φυτα θα ειναι παιχνιδακι αυτο το φυτο.

Σπύρο είσαι σίγουρος πως το συγκεκριμένο φυτό είναι triangle moss το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί την είχα και εγώ για αρκετό καιρό κάνοντας ολόκληρες καλλιέργειες εντός νερού…αλλά ποτέ δεν έγινε έτσι. Είναι γνωστό πως από ενυδρείο σε ενυδρείο η εμφάνιση των moss είναι διαφορετική αλλά το σχήμα και το χρώμα σε αυτή που έχεις είναι τελείως διαφορετικά…έχεις καμία πιο κοντινή Φώτο…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-10, 17:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο είσαι σίγουρος πως το συγκεκριμένο φυτό είναι triangle moss το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί την είχα και εγώ για αρκετό καιρό κάνοντας ολόκληρες καλλιέργειες εντός νερού…αλλά ποτέ δεν έγινε έτσι. Είναι γνωστό πως από ενυδρείο σε ενυδρείο η εμφάνιση των moss είναι διαφορετική αλλά το σχήμα και το χρώμα σε αυτή που έχεις είναι τελείως διαφορετικά…έχεις καμία πιο κοντινή Φώτο…
Εγινε παρανοηση μαλλον.
Η φωτο ειναι απο spiky moss που αναφερω πιο πανω.

Δεν εχω φωτο απο την trιangle γιατι την εχω σε ενα ταπερ.
Μου την εχει χαρισει ο Raven κλαδευοντας επιτοπου μεσα απο το ενυδρειο του, κανωντας μου και μικρη αναλυση για το φυτο.
Ο Αλεξ δεν κανει ευκολα λαθος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προλαβαίνω να κάνω κάτι με το χρυσόψαρο? Panos V. Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 9 25-03-08 15:56
Air condition vs chiller (ή κάτι τέτοιο…) accnt Έλεγχος θερμοκρασίας 11 24-07-07 08:54
Κάνω κάτι λάθος; Betta splendens Αρχάριοι γλυκού νερού 19 06-11-06 16:58
τι μπορώ να κάνω;....(τρύπες στα φύλλα anubias) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 16-06-04 09:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05466 seconds with 13 queries