Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-06-18, 01:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ψύξη, ανεμιστηράκια σε stc 1000.
Και είσαι στους 22-23 βαθμούς;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-06-18, 21:04
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Τα ψαράκια έγιναν καλά, δεν παρουσιάζουν το παραμικρό.
Δεν ξέρω τι έγινε, δεν έκανα κάτι αλλά έχουν εξαφανιστεί όλα τα στίγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-06-18, 20:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πολυ ευχαριστο νεο αυτο φιλε Μανο
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-10-18, 17:45
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Δυστυχώς μετά από καιρό, κατά τα μέσα Σεπτεμβρίου, επανεμφανιστήκαν τα σημάδια , το άφησα για κάποιο διάστημα, δεν χειροτέρεψαν, δεν καλυτέρεψαν, παρέμειναν το ίδιο.

Την περασμένη βδομάδα, Τρίτη έως Πέμπτη, έκανα θεραπεία σε όλο το ενυδρείο με esha exit σε συνδυασμό με esha 2000, με τις προτεινόμενες στη συσκευασία δοσολογίες και τα ψάρια είχαν εμφανή βελτίωση.

Έχουν περάσει 3 μέρες και δεν έχουν φύγει εντελώς τα σημάδια και δεν ξέρω τι να κάνω στη συνέχεια. Να το αφήσω κάποιες μέρες να δω πως θα πάει ή να κάνω και δεύτερη θεραπεία? Για πείτε μήπως βγάλουμε αποτέλεσμα…
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-10-18, 21:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα ...

Αν ηταν ικ λογικα σε μερικες μερες θα ειχαν κολλήσει ολα τα ψαρια στο ενυδρειο ... Φοβαμαι οτι μπορει να ειναι και δερματοσκωληκες τελικα ...

Εγω θα σου ελεγα συνεχισε την θεραπεια 1- 2 μερες ακομα και αν δεν φυγουν τοτε μαλλον ειναι κατι αλλο (το exit ειναι για ich και Oodinium)


Με ενα μικροσκοπιο θα ηξερες ακριβως τι ειναι και θα το αντιμετωπιζες καταλληλα ...


BORKED
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-10-18, 22:09
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο,

τα ψαράκια που είναι στην χειρότερη κατάσταση είναι όπως το παρακάτω. Το δεξιά φαίνεται οτι είναι άρρωστο, το αριστερά όχι και τόσο. Ξεκίνησα συνδυασμό esha exit και esha 2000 επειδή είδα κάποιες φθορές πτερυγίων και ουράς, βελτιώθηκαν αρκετά αλλά όχι τελείως. Πρόβλημα έχουν αποκλειστικά τα corydoras (όχι όλα), δεν έχουν επηρεαστεί τα tetra ούτε τα cherry barb.

Το θέμα είναι οτι πήρα γέννα από τα corydoras (είχα μεταφέρει τα αυγά σε ένα γαριδάδικο ), έχω 10 περίπου μικρούλια και κάποια στιγμή θα πρέπει να τα μεταφέρω στο μεγάλο ενυδρείο. Πως θα τα μεταφέρω σε ένα ενυδρείο με αρρώστια...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cory.jpg
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  73,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-10-18, 22:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Νομιζω στη τελευταια φωτογραφια βλεπω δερματοσκωληκες (flukes)... Με Praziquantel μπορεις να τους καταπολεμησεις .... Ισως χρειαστουν 2-3-4 θεραπειες ανα εβδομαδα γιατι μερικα ειδη αναπαραγονται με αυγα και μετα οιταν σκανε ξανα-υπαρχει το προβλημα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-10-18, 22:29
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Να τελειώσω πρώτα τη δεύτερη εφαρμογή esha exit και esha 2000? Αν ναι, πόσες μέρες μετά να αρχίσω praziquantel?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-10-18, 22:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν πειραζει τα ψαρια ουτε το ενυδρειο ... Αν εχεις σαλιγκαρια ισως αποχαιρετήσουν και αυτα! Οποτε κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και βαλε και ανθρακα να το απομακρυνει οτι εχει απομεινει ... μετα απο καμια μερα βγαζεις ανθρακα και ξεκινας τη θεραπεια.

Η sera εχει το tremazol αλλα δε θα το εκανα οπως λεει (μετα απο μερικες ωρες να το αφαιρεσεις) αλλα θα το αφηνα 3-4 μερες ... και μετα επαναληπτικη απο 1 εβδομαδα το ιδιο και ισως και 3η εβδομαδα (βλεπεις αν εμφανιστουν ξανα σε μεγαλους αριθμους.

Στην ουσια δε μπορεις να τα ξεφορτωθεις 100% αλλα μειωνεις πολυ τον αριθμο τους βοηθωντας το ψαρι να μπορει να τους καταπολεμαει μονο του!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-10-18, 22:59
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο, θα το ψάξω τις επόμενες μέρες και θα δω τι θα κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-10-18, 10:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημέρα πολύ χαίρομαι για τα μικρά Να σου ζήσουν Μάνο !!!

Έχω την εντύπωση ότι τα corydoras έχουν columnaris ως δευτερογενή μόλυνση, αποτέλεσμα των flukes που είχαν αρχικά

Αν φαίνεται έτσι όπως η φωτό , πρόσεχε πολύ μπορείς εύκολα να το μεταφέρεις σε άλλα ενυδρεία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  columnaris.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  64,2 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-10-18, 18:50
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

ένα βίντεο με τα ψάρια μήπως και γίνει καλύτερη αναγνώριση.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ανεβάσω σε μεγαλύτερη ανάλυση.

BORKED

https://www.youtube.com/watch?v=MiVE...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-10-18, 18:57
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μάνο 😊 εμένα η αποψη μου ειναι columnaris και το περασα πρόσφατα με καποια corydoras που αγόρασα wild .... συνήθως τα ψαρια δεν γλιτώνουν αλλα επειδη βρηκα μια ωραια μελέτη για θεραπεια την δοκίμασα στα δικα μου . Θα εγραφα ενα άρθρο για την θεραπεια αλλα δεν ειχα χρόνο..... ετυχε και ειδα τα δικα σου σημερα.
Anyway περίμενε αν θελεις και την γνωμη του Γιωργου και μετα καταλήγεις.
Παντως ετσι όπως τα κατατρώει δεν θα τους αφησει καθολου πτερύγια.....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-10-18, 19:05
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Πολύ ωραία, υπέροχα, με έφτιαξες τώρα .

Και τί κάνω σε αυτή την περίπτωση, τίποτα? Έχω και τα μικρά που θα πρέπει να μπουν στο ενυδρείο...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cory.jpg
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  78,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-10-18, 19:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Τα μωρά (που ειναι και κουκλάκια ) φτου φτου, σίγουρα δεν θα μπουνε σε εκείνο το ενυδρείο για πολυ καιρό...... μεχρι να ξεπεράσεις οριστικά το πρόβλημα.
Μια λύση ειναι enroflaxacin που θα το βρεις σε Κτηνιατρικά φάρμακα και ειναι το Baytril απο αυτό θέλεις 0.03 mgr/ l καλά διαλυμένο σε νερό. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν μπορείς να κανεις χρήση σε ολο το ενυδρείο, πρεπει να βγαζεις τα κορι και να τα κανεις μπάνιο για 5 ωρες καθε μέρα και μετα τα επιστρεφεις στο ενυδρείο αυτο για 5 με 10 μερες .
Θα βλέπεις μερα με την μερα αποτελεσμα.
Το άλλο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις στο ενυδρείο τους Kanamycin ή Minocyclin . Διάλεξε να σου πω λεπτομέρειες.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-10-18, 20:03
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Δεν έχω γνώσεις για να αποφασίσω και μου φαίνεται βουνό.
Να το δούμε (δείτε) και κάνουμε ότι θεωρείτε καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-10-18, 23:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Στο βιντεο φαινεται να εχει δικιο η Αρτεμισια ... στις φωτογραφιες δεν φαινοταν πολυ!
Αν ειναι columnaris νομιζω πρεπει να δρασεις αμεσα γιατι διαβαζω οτι εξαπλωνεται πολυ γρηγορα - δεν εχω εμπειρια απο αυτη την ασθενεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-10-18, 10:22
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Columnaris, ξεκίνα τα με μπάνια enrofloxacin όπως λέει η Αρτεμησία
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-10-18, 18:22
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μάνο καλησπέρα θέλω λίγο να μου πεις σε πόσα λίτρα δοχείο θα τους κάνεις μπάνιο για να σου πω ακριβώς πώς θα χρησιμοποιήσεις το φάρμακο . Ως φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο γι αυτό .
Πες μου και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο για να δω και εκεί τι θα χρησιμοποιήσουμε .

Υ.γ. esha δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ και ας ήταν το τελευταίο πάνω στην γη, απο τι στιγμή που ξέρω τι περιέχει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-10-18, 18:49
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Γενικά διαβάζω ότι στο columnaris ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα είναι το cotton mouth και διάφορες αλλοιώσεις στο στόμα. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο, δεν το είδα ούτε σε ψάρια που έφτασαν σε τελικό στάδιο και έφυγαν. Παραθέτω παρακάτω κάποιες σημερινές φωτογραφίες μήπως δείτε κάτι διαφορετικό. Τα χρώματα στο ψαράκι της τελευταίας φωτογραφίας έχουν "ξεθωριάσει" και τον περισσότερο καιρό κρύβεται σε μία γωνία. (Η δεύτερη και τρίτη φωτογραφία δείχνουν το ίδιο ψάρι).



Έχω την εντύπωση οτι είδα κάποια μικρή βελτίωση με τα esha exit και esha 2000, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Αφού όμως παιδιά με μεγαλύτερη εμπειρία συμφωνούν σε πιθανή διάγνωση για το columnaris, πάμε με αυτό και ο θεός βοηθός.

Βρήκα και αγόρασα χάπια Baytril των 15 mg. Προσανατολίζομαι να στήσω καραντίνα 30 lt και να κρατάω εκεί τα ψάρια όσο καιρό διαρκέσει η θεραπεία και τα μπάνια σε φάρμακο. Είναι απίθανο και δύσκολο να πιάνω τα ψάρια από το μεγάλο φουλ φυτεμένο ενυδρείο και να τα επιστρέφω ξανά, το είδα και στην πράξη…

Πήρα επίσης αλάτι χωρίς χημικά πρόσθετα, αν βοηθά μπορώ να ετοιμάσω ένα 0,3% και να κρατάω τα ψάρια εκεί.

Προς το παρόν έστησα την καραντίνα με θερμαντήρα, θερμοστάτη και εσωτερικό φίλτρο το οποίο γέμισα με βιολογικό υλικό από υγιές γαριδάδικο. Έπιασα και μετέφερα 5 από τα 7 corydoras, τα 2 τρόμαξαν και κρύφτηκαν. Τους δίνω χρόνο μήπως και τα πετύχω αργότερα...

Αναμένω γνώμες και συμβουλές και καλή μας επιτυχία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάνο καλησπέρα θέλω λίγο να μου πεις σε πόσα λίτρα δοχείο θα τους κάνεις μπάνιο για να σου πω ακριβώς πώς θα χρησιμοποιήσεις το φάρμακο . Ως φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο γι αυτό .
Πες μου και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο για να δω και εκεί τι θα χρησιμοποιήσουμε .

Υ.γ. esha δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ και ας ήταν το τελευταίο πάνω στην γη, απο τι στιγμή που ξέρω τι περιέχει .
Το κυρίως ενυδρείο μου είναι το rio 180, πραγματικός όγκος νερού πρέπει να είναι κοντά στα 160 λίτρα.
Το ενυδρείο καραντίνας έχει χωρητικότητα 30 λίτρα.
Μπάνιο θα γίνεται σε δοχείο 15 λίτρων με νερό 10 λίτρα (για ευκολία στους υπολογισμούς).
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-10-18, 19:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μάνο, για αρχή βρες μεγαλύτερο δοχείο για μπάνιο , εγώ σε 30 λίτρα έβαζα 5 και στις 3 ώρες ήθελε αλλαγή το νερό , μύριζε .... κανένα πλαστικό δεν έχεις ?
Για να μην παιδεύεσαι μπορείς να τα βάζεις βράδυ πριν πας για ύπνο και να τα βγάζεις πρωί . Θα χρειαστείς αεραντλία για το μπάνιο.
Το columnaris δεν εκδηλώνεται στα cory όπως λες παραπάνω , χαρακτηριστικό του είναι αυτές οι κλωστούλες και τα ενιαία σημάδια στα πτερύγια όπως και το να χάνουν κομμάτια από τα πτερύγια. Όταν καθαρίσουν τα λευκά σημεία ξεκινάει η δημιουργία νέου ιστού . αλλά θα πρέπει να απαλλαγούν εντελώς .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-10-18, 19:17
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Θα αγοράσω αύριο πλαστικό δοχείο αποθήκευσης, αν θυμάμαι καλά είναι 60 λίτρα, θα ενημερώσω μόλις το έχω στα χέρια μου.

Αεραντλία δεν έχω, θα ψάξω να βρω, εναλλακτικά θα βάλω μία μικρή αντλία νερού να χτυπά και να "σπάει" την επιφάνεια. Αν δεν κάνω λάθος βοηθά και αυτό στην οξυγόνωση...

Ερώτ.1. το νερό στο δοχείο του μπάνιου το πετάω μετά από κάθε χρήση ή το χρησιμοποιώ και την επόμενη φορά? το λέω γιατί κρατάω τα ψαράκια σε νερό όσμωσης και παίρνει ώρα να μαζέψω 50-60 λίτρα...

Ερώτ.2. να προσθέσω αλάτι σε 0.3% στην καραντίνα? Γενικά νομίζω βοηθάει τα ψάρια σε περιπτώσεις θεραπείας με φάρμακα...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-10-18, 19:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Λοιπόν σκέφτομαι τα ερωτήματα σου , το γεγονός ότι έχεις γλυτώσει τόσο καιρό οφείλεται στην καθαρή όσμωση που χρησιμοποιείς . Είσαι τυχερός !
Αλάτι όχι με τίποτα . Το colymnaris θα κάνει πάρτι .

Μάνο τα υπόλοιπα ψάρια στο ενυδρείο έχουν κάτι εξωτερικά ? θάμπωμα ? Κάτι οτιδήποτε ?

Προβληματίζομαι ..... θα κουραστείς το καταλαβαίνω . Δεν είναι ευκολο για κανέναν μας που δουλεύει και ψάχνω να βρω τι θα ήταν πιο αποτελεσματικό αλλά και πιο δραστικό .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-10-18, 19:46
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Οι υπόλοιποι κάτοικοι του ενυδρείου είναι cherry barbs, τέτρα και γαρίδες red cherry. Δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό, τίποτα, κανένα σημάδι.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-10-18, 20:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Λοιπόν άκου τι θα έκανα στην θέση σου , θα έβγαζα τα cory σε ένα 60 λιτρο και θα τα έκανα μπάνιο σε 30 λίτρο .
Στο 60 λίτρο με φίλτρο θερμοστάτη και νερό όσμωσης θα έβαζα Minocyn απο το φαρμακείο σε χάπια που είναι μινοκυκλίνη . Δόση 30mg/ l την πρώτη μέρα και 20mg/ l τις επόμενες μέχρι να εξαφανιστεί συν 2 μέρες .

Αυτό είναι σε χάπι αν πάρεις των 100 το 1/3 αν πάρεις των 50 3/5 η πλήρη δόση.
Σε αυτό θα κάνεις αλλαγή νερού κάθε μέρα 30 με 50 % και θα βάζεις Minocyn όλη την δόση .

Το ίδιο διάστημα στήνεις το 30 λίτρο με αεραντλία καθαρό νεράκι όσμωσης και βάζεις κάθε μέρα baytril 0.9 mg σύνολο . Αυτό από το χάπι που πήρες είναι:
διαλύεις το μισό χάπι σε 500 ml νερό πολύ καλά ( κοινό μπουκαλάκι νερού) μετά από αυτό σύμφωνα με τις πράξεις μου(να μην γράψω και όλους τους τύπους ) θα θέλεις 60 ml στα 30 λίτρα. Αργεί να διαλυθεί θα πρέπει να κουνάς συχνά το μπουκάλι και να το αφήσεις κανένα 20λεπτο ..... στην αρχή μισογεμάτο γιατί θα παιδευτείς .
Το νερό μετά απο κάθε μπάνιο το πετάς . Κάθε μέρα καινούριο διάλυμα , το υπόλοιπο το πετάς .

Τώρα ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις ή ότι μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-10-18, 20:33
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Αρχικά να πω οτι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιερώνεις και για το ενδιαφέρον που δείχνεις. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα άλλα παιδιά.

Σε ότι αφορά τώρα τη διαδικασία, νομίζω το έχω , θα βγάλω ζυγαριά ακριβείας και θα θυμηθώ τα εργαστήρια στη σχολή.

Έβαλα την όσμωση να μαζέψω νερό και αύριο θα αγοράσω το πλαστικό δοχείο για να δούμε ακριβώς πόσα λίτρα είναι, θα πάω και για Minocyn απο φαρμακείο και ξεκινάω σιγά σιγά.

υγ. πάρτυ θα κάνουν τα χρυσόψαρα στη λίμνη με τόσο "βρώμικο" νερό που τους ρίχνω από την όσμωση. Κάθε μέρα 40 - 50% αλλαγή θα τους κάνω...

υγ1. bonus για σένα μια, όχι και τόσο καλή είναι αλήθεια, φωτογραφία από το ενυδρείο που έχω τα μωρά cory αφού ξέρω πόσο σου αρέσουν τα γαριδάδικα . Τα μικρά τις πρώτης γέννας έχουν αρχίσει να παίρνουν τα χρώματα των γονιών τους και πριν λίγες μέρες έσκασαν μικρά και από τη δεύτερη γέννα.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181017_212506.jpg
Εμφανίσεις:  430
Μέγεθος:  73,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-10-18, 20:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θένκς βρε Μάνο σε ευχαριστώ να μου δείξεις τα μωρά και πως μεγαλώνουν αγαπώ cory !!!!
Θα πάω σε ένα συνέδριο στο εξωτερικό σε λίγο καιρό που θα έχει θέμα τα γατόψαρα ο Θεός να με βοηθήσει να μην επιστρέψω με μια βαλίτσα cory
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-10-18, 20:54
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Θα κοιτάξω να κάνω κανένα βιντεάκι με τα μικρά αλλά τώρα προτεραιότητα στα μεγάλα.
Όσο για το συνέδριο, μεγάλη βαλίτσα να πάρεις να χωράνε πολλά .
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-10-18, 21:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

χαχαχαχαχαχαχα Μάνο να προσέχεις και όλα να πάνε καλά

Προσοχή μεγάλη με τις δοσολογίες , υπήρχε φάρμακο στην Αμερική που αποσύρθηκε γιατι η εταιρεία που το είχε φτιάξει έβαλε περισσότερη δραστική απο την σωστή και τα ψάρια χαιρετούσαν όταν το κατάλαβαν δεν προλάβαιναν να συμμαζεύουν τα ασυμμάζευτα .....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-10-18, 18:51
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

βρήκα και πήρα Minocin 100 mg, αεραντλία και ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο. Το δοχείο που θα κρατάω τα ψάρια έχει 40 lit νερό, αυτό για τα μπάνια 20 lit. Ας δούμε τις αντίστοιχες ποσότητες φαρμάκων...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 60 λίτρο με φίλτρο θερμοστάτη και νερό όσμωσης θα έβαζα Minocyn απο το φαρμακείο σε χάπια που είναι μινοκυκλίνη . Δόση 30mg/ l την πρώτη μέρα και 20mg/ l τις επόμενες μέχρι να εξαφανιστεί συν 2 μέρες .

Αυτό είναι σε χάπι αν πάρεις των 100 το 1/3 αν πάρεις των 50 3/5 η πλήρη δόση.
Σε αυτό θα κάνεις αλλαγή νερού κάθε μέρα 30 με 50 % και θα βάζεις Minocyn όλη την δόση .

Το ίδιο διάστημα στήνεις το 30 λίτρο με αεραντλία καθαρό νεράκι όσμωσης και βάζεις κάθε μέρα baytril 0.9 mg σύνολο . Αυτό από το χάπι που πήρες είναι:
διαλύεις το μισό χάπι σε 500 ml νερό πολύ καλά ( κοινό μπουκαλάκι νερού) μετά από αυτό σύμφωνα με τις πράξεις μου(να μην γράψω και όλους τους τύπους ) θα θέλεις 60 ml στα 30 λίτρα.
Με βάση τα παραπάνω για το Baytril έβαλα μισό χάπι των 15 mg σε 500 ml, και από αυτό 40 ml στα 20 λίτρα (αντί για 60 ml στα 30 λίτρα).

Για το Minocin, για την δόση της πρώτης ημέρας (30 mg/l) θέλω λίγο πάνω από 1/5 από χάπι των 100 mg στα 40 λίτρα (αντί για 1/3 στα 60 λίτρα).

Είμαστε καλά?

υγ. δεν μπορώ με τίποτα να πιάσω το έβδομο και τελευταίο ψαράκι από το κυρίως ενυδρείο. Βγαίνει μπροστά και μόλις πλησιάσω κρύβεται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corydoras sterbai ασθένεια ReaperX Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 34 17-11-17 14:40
Ασθένεια ή οχι; XrhstosT Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 96 26-06-16 22:00
corydoras agassizii με corydoras aeneus koreos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 28-03-14 00:07
corydoras trilineatus ή corydoras julii; ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Αναγνωρίσεις ειδών 4 03-04-11 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09101 seconds with 14 queries