Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-19, 15:00
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Υποψία ασθένειας και τα φώτα σας

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Είμαι πολύ μπερδεμένος.... Το ενυδρείο λειτουργεί με τα γκαπυ και τις γαρίδες τρία χρόνια, χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα. Ούτε σαν νεοστημενο δεν παρουσιάστηκε θέμα. Και έρχομαι στην ουσία του προβλήματος (που υποψιάζομαι).

Πριν δέκα μέρες ενσωμάτωσα στο τιμ τρία αρσενικά πλατακια. ¶φησα να περάσει πάνω απο μια βδομάδα και πρόσθεσα 6 θηλυκά χθες. Το ένα απο αυτα με θορύβησε παρατηρώντας το. Διέκρινα 3-4 ανεπαίσθητες λευκές λεπτομέρειες στην ουρά. Δεν είναι στρογγυλά στίγματα, στο υπόλοιπο σώμα όλα φαίνονται εντάξει.

Οι καταστάσεις ασθενειών ήταν εντελώς άγνωστες για εμένα. Απο χθες έχω κινητοποιηθεί και ξεστραβωθηκα μελετώντας ανάλογα θέματα. Έχω διαβάσει πολλά στο φόρουμ.

Όλα οδηγούν στο ich, αλλά.... Πραγματικά ρε παιδιά δε μπορώ να αποκρυσταλλώσω αυτό που παρατηρώ. Το ψάρι είναι δραστήριο, το πτερύγιο είναι κάγκελο περήφανο και όχι μαζεμένο και το πιο σημαντικό. .. Τρώει κανονικά και δε ξυνεται οπουδήποτε. Η κολύμβηση σωστή χωρίς απότομες μεταβολές. Αναπνέει κανονικότατα. Ίσως να μην είναι τίποτε, οφείλω όμως να αποκλεισω και το τελευταίο ενδεχόμενο. Δεν έχω επίσης αντιληφθεί την αλληλουχία στο τρίπτυχο ανοσοποιητικό - στρες - παράσιτο. Πόσες μέρες χρειάζεται για να κλιμακώσει τη δράση του στο ενυδρείο.

Τα υπόλοιπα ψάρια μοντέλα, όλα φυσιολογικά.

Εδώ να σας ζητήσω μια συγνώμη, γιατί δεν έχω φωτογραφική μηχανή να σας ανεβάσω... Οι φωτογραφίες απο το κινητό δε βοηθούν και έτσι δεν έχω κάποιο αξιοσημείωτο φωτογραφικό ντοκουμέντο. Θα προσπαθήσω να δανειστώ απο κάποιον για το upload.

Αυτο που έχω κάνει προληπτικά είναι βαθμιαία αύξηση της θερμοκρασίας. Χθες ανέβασα 1.5 βαθμό και σήμερα άλλο τόσο να την πάω στους 26. Επειδη δεν ειμαι σίγουρος (κάθε άλλο) δε θα ρισκάρω να την ανεβάσω στους 30 μέχρι να βεβαιωθώ για το ich. Οποτε προς το παρόν ουτε αλάτι ουτε φάρμακο. Έχω σαλιγκάρια, γαρίδες και φυτά βλέπετε...

Και αφου σας άπλωσα τη σεντοναρα μου (συγνωμη ειλικρινά για την ταλαιπωρία να το διαβάσετε ) έρχομαι στο δια ταύτα. Τι να κάνω με το ψαρι ;Αν το βγάλω και το βάλω σε καραντίνα θα προλάβω το παράσιτο να μην εξαπλωθεί; Αν ειναι σε πρώιμο στάδιο ; Αξίζει ή να περιμένω μερικές μέρες για πιο σαφείς ενδείξεις. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου, έστω και προληπτικά ; Εχω διαβάσει την κατάληξη που έχει το ich σε θέματα ασθενειών και έχω τρομοκρατηθεί εν ολίγοις!

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάσετε το ταπεινό μου μυθιστόρημα. Θα προσπαθήσω να βρω φωτογραφική να ανεβάσω στιγμιότυπο.

Σας παραθέτω και τις σχετικές πληροφορίες για το οικοσύστημα

1. Juwel Rio 125 λίτρα
2. 3 χρόνια λειτουργίας
3. Το ψάρι μπήκε χθες
4. 26 βαθμοί τώρα, συνήθως την έχω στους 23
5. 20 περίπου μικρά γκαπυ και 9 πλατυ
6. 2 Amano, 2 zebra snail και άπειρα κόκκινα ramshorn και melanoeidis
7. Κάθε Κυριακή αλλαγές νερού 40%. μισο βαθμό πιο κρύο με προσθήκη prime
8. Τάισμα 2 φορές τη μέρα με 4 διαφορετικά flakes της Tropical και μια tabs
9. Δυο εσωτερικά φίλτρα. Το μαμισιο φουλ στο ciraχ και μόνο ενυδρειακο βαμβάκι απο σφουγγάρια. Το άλλο το eheim biopower 240 με πέντε διαμερίσματα substrate pro και δυο σφουγγάρια.
10. Οι ροές των φίλτρων έχουν χαμηλώσει λόγω των πλατυ. Στα γκαπυ τα είχα τσίτα τα γκάζια.
11. Μετρήσεις κάνω ούτως ή άλλως καθε μήνα τρία χρόνια. Η τελευταία ήταν αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά 15. Σε όλα κάνω με σταγόνες api , νιτρικά επειδη με παιδεύει πλέον salifert
12. Καμιά δεκαριά εύκολα φυτά, κυρίως ανουμπιες, υδροφιλιες και βαλισνεριες.
ΚΑΙ
13. Όλα σχετικά με το ψάρι στο κείμενο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις γνώμες σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υποψία προβλήματος ... GN_AZ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 116 17-01-17 03:02
Υποψία Dropsy... pavlos2003 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 12-10-10 18:09
sos υποψία ick CHRIS4204 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 09-12-08 13:22
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
υποψία ασθένιας gemini_str Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 12-07-04 15:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03707 seconds with 15 queries