Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-11, 17:59
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή πιθανο dropsy;;;;

Καλησπέρα σε όλους.
Το ενα glowlight tetra που εχω εχει πρησμενη κοιλια και εδω και 3 μερες δεν τρωει δεν κολυμπαει παρα ελαχιστα, αναπνεει γρηγορα και δυστυχως σημερα ειδα ανασηκωμενα λεπια στην κοιλια. Υποψιαζομαι dropsy απο αυτα που διαβασει και μαλλον ειναι αργα. Το ψαρακι αυτο το εχω εδω και 5 μηνες και παντα η κοιλια του ητανε πιο φουσκωτη απο τα αλλα , ομως η συμπεριφορα και η κινητικοτητα του ητανε φυσιολογικα. Απο το πετ σοπ μου ειπανε οτι πιθανοτατα ητανε θηλυκο και οτι τα θηλυκα εχουν μεγαλυτερη κοιλια ή μπορει να ητανε εγκυος.
Μπορει καποιος να μου πει αν κινδυνευουν και τα υπολοιπα ;;;
Μηπως πρεπει να του κανω ευθανασια ;
Η αληθεια ειναι οτι τισ τελευταιες 2 ημερες αναπνεει ταχυτατα και αισθανομαι οτι υποφερει. Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-11, 20:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ετσι οπως τα περιγραφεις πιθανοτατα προκειται για υδρωπυκια (dropsy) αλλα μια καθαρη φωτο θα βοηθουσε περισσοτερο.
το ψαρακι το πηρες αρρωστο η αρρωστησε στο ενυδρειο σου?? και αν η 2η περιπτωση..τοτε γιατι??
αν συμπληρωσεις τη φορμα στις ασθενειες θα ακουσεις γενικοτερα γνωμες για το ενυδρειο σου και ισως πιθανα λαθη που μπορει να εγιναν.
οσον αφορα το θεμα της ευθανασιας...ειναι λεπτο και δυσκολα θα ακουσεις προτροπες...
σιγουρα παντως μια πολυ καλη κινηση ειναι η καραντινα για να προστατευσεις τα υπολοιπα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 02-05-11 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-11, 21:44
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δυστυχώς ο φίλος pkas το έχασε το ψάρι, πριν προλάβει να κάνει τίποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-11, 21:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στην υδρωπυκια ειναι πολυ συχνη η "καταληξη". κριμα. ευχομαι τα υπολοιπα ψαρια του να μην αντιμετωπιζουν προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-11, 11:46
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Δυστυχως παει λοιπον το ψαρακι.
Bokosta σε ευχαριστω ακολουθησα τις οδηγιες σου και μετα απο αλλαγη 30% εριξα το αλατι ατλαντικου σε δοσολογια περιπου 25 γραμμαρια ανα 10 λ. Παρατηρησα οτι τα ψαρια στρεσαριστηκαν μαλλον γιατι αρχισαν να κολυμπουν νευρικα και γρηγορα !!! Τα αφησα αταιστα σημερα (ελπιζω να εκανα καλα) και πηρα βιταμινες. Να πω την αληθεια μου φαρμακο δεν εριξα και ειμαι πολυ διστακτικη .Τα αποφευγω σε ολα τα επιπεδα ( ειναι και η διαστροφη του επαγγελματος - βιολογικα) και στη ζωη μου γενικα, προσπαθω να εξαντλησω καθε παραμικρη πιθανοτητα πριν τη χρησιμοποιηση τουσ. Συνηθως πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο! (χωρις να εκφερω αποψη για τα ψαρακια λογω ασχετοσυνης, για να μην παρεξηγουμε!!!). Βοηθηστε με όμως με την αποψη σας ειδικα για το ενυδρειο , μηπως ρισκαρω υπερβολικα μη βαζοντας τελικα φαρμακο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-11, 11:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε θα σου πω "ριξε φαρμακο στη συγκεκριμενη περιπτωση"-προσωπικα κανενα φαρμακο δε με βοηθησε στην υδρωπυκια...αλλα θα σου πω οτι η κοσμοθεωρια σου (που μπορει να ειναι σωστοτατη-δεν την κρινω) δε σημαινει οτι ειναι συμφωνη και με αυτη των ψαριων. και για να μη θεωρικολογω..θα μιλησω με παραδειγμα.
εχω (ισως "ειχα") ενα θαλασσινο που φροντιζα πολυ. καλες συνθηκες για τα ψαρια..πανω απο 8 τροφες και εμποριου και κατεψυγμενες και ζωντανες...ολα πηγαιναν αψογα αλλα με επισκεφθηκε μια αρρωστια πολυ ασχημη. εχασα ψαρια και ειναι προσβεβλημενα οσα εμειναν. η καλη διατροφη και το σκορδο μπορει να κρατησαν τα ψαρια πιο σθεναρα και καποια να το παλευουν ακομη αλλα με μαθηματικη ακριβεια το ενυδρειο θα ξεκληριστει αν δε ριξω φαρμακο. ηδη καποια φαρμακα δεν επιασαν και θα χρησιμοποιησω την υστατη λυση που ειναι ενα φαρμακο τοξικο για τα ιδια τα ψαρια. σε χαμηλη δοση δε θα τα ενοχλησει ιδιαιτερα (ελπιζω) και θα εχει μικρο (ξαναελπιζω) αντικτυπο στην υγεια τους....αλλα αν δε το κανω θα συνεχισω να χανω ψαρια καθε μερα μεχρι να μη μεινει τιποτα.
μπορει κι εγω να μην παιρνω φαρμακα στη ζωη μου....αλλα τα ψαρια που ειναι υπο την ευθυνη μου....δεν ειναι αναγκασμενα να συμφωνουν μαζι μου.
τα παραπανω σαν μια γενικοτερη κουβεντα οτι καποιες φορες τα φαρμακα ειναι απαραιτητα (οπωςκαι στον ανθρωπο) και οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-11, 14:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον Πάνο, εγώ προσωπικά με την πρώτη υποψία dropsy και σε 2ο ψάρι, θα το πλάκωνα στα φάρμακα κι ας ξέρω από (κακή)
πείρα ότι πολύ λίγα προσφέρουν στην περίπτωση αυτή, δυστυχώς το dropsy σπάνια θεραπεύεται, αλλά δεν θα άντεχα να το αφήσω και στην τύχη του.

Καλή ποιότητα νερού (συχνές αλλαγές και μετρήσεις), μούλιασμα της τροφής σε βιταμίνες και η καλύτερη δυνατή διατροφή είναι απαραίτητα σαν πρόληψη.
Όταν όμως το dropsy σου χτυπήσει την πόρτα, νομίζω ότι θα έπρεπε να δοκιμάσεις τα πάντα, ακόμη και εναλλακτικές θεραπείες, όπως ήδη σου είπα.
Σου εύχομαι καλή τύχη, τα ψαράκια σου είναι ούτως ή άλλως τυχερά, γιατί το ψάχνεις κι ενδιαφέρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-11, 14:25
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Δεχομαι απολυτα την αποψη σου γι αυτο εξαλλου ζητησα και τη γνωμη σας για το ενυδρειο μου, απλα ειπα ακριβως τι εκανα και πως σκεφτηκα. Απο την αλλη αν υπαρχει πιθανοτητα τα αλλα ψαρακια να ειναι υγιη (φαινομενικα μεχρι στιγμης ετσι δειχνει για να μην το γουρσουζευω κιολας) ισως τελικα να μην τους κανει καλο καποιο φαρμακο. Αλλα αυτο δυστυχως δεν μπορω να το ξερω. Και μιας και η εμπειρια μου ειναι σχεδον ανυπαρκτη βασιζομαι στην αποψη και τη συμβουλη των εμπειροτερων.
Οχι για μενα... για τα φουκαριαρικα τα ψαρακια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν εμφανιζεται υδρωπυκια σιγουρα ελεγχεις τα παντα να δεις τι μπορει να εφταιξε..κανεις αλλαγη νερου..μετρας παραμετρους κ.τ.λ.
αν ολα τα αλλα φαινονται οκ...ουτε εγω θα εριχνα φαρμακο γιατι καμια φορα εμφανιζεται για αγνωστους λογους που δε μπορουμε να κατανοησουμε σε καποιο ψαρι μεμονωμενα.
αν ομως εμφανιστουν και αλλα κρουσματα...εκει θα πρεπει να αναλαβεις δραση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-11, 14:44
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Πολλαααα ευχαριστωωωωω για το χρονο σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νew 60lt πιθανο προβλημα με λευκη αμμο. vaspiou Αρχάριοι γλυκού νερού 8 16-11-10 17:54
πιθανο προβλημα με τιγρακια... LeF Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 23-11-09 23:04
dropsy j.p. Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-04-09 14:44
Dropsy panagiotis265 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-06-08 00:08
dropsy!! Marios-cy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 07-02-08 09:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04393 seconds with 13 queries