Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-16, 09:22
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Άλγες τέλος!!!

Καλημερα σας! Ανοιξα αυτο το θεμα σε συνεχεια αυτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89541 γιατι θελω να ευχαριστησω τους φιλους johnpecn και takis gt ιδιαιτερα για τις συμβουλες τους στο τροπο αντιμετωπισης της τεραστιας εξαρσης της αλγης στο ενυδρειο μου.
Εχει περασει μια βδομαδα τωρα απο το καθαρισμα που εκανα και αυτη την στιγμη και δεν εχω ιχνος αλγης-ουτε μια τριχουλα.Μεχρι και το greenspot φευγει σιγα σιγα.
Δεν εχω ριξει καθολου φαρμακα,καθολου excell,καθολου σαλιγγαρια ή αλγοφαγους,τιποτα μεσα στο ενυδρειο.
Αλλαξα φιλτρο και την μεγαλωσε η ροη και κυκλοφορια.Το καθαρισμα εγινε μηχανικα βγαζοντας τα παντα εξω(ριζες-φυτα),οξυζενε,τριψιμο με χερι και οδοντοβουρτσα και ξανα μεσα.
Ξερω οτι μπορει αυτο να ζορισε τα ψαρακια μου αλλα καλυτερα το ζορισμα για μια μερα μονο παρα καθε βδομαδα με πειραματα αλλου ειδους και ζουμια.
Σιγα σιγα προσθετω νεα φυτα γρηγορης και μεσαιας αναπτυξης και μεσα στην βδομαδα θα μπει συστημα για co2.
Το μονο που θελω να με βοηθησετε σχετικα με την λιπανση(καθε ποτε και τι)
Ακομα δεν εχω ριξει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-16, 09:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραία, πρόσεχε μόνο τώρα τις ρουτίνες σου για να μη ξαναβγούν, και αν θες έλα σου δώσω μερικα ramshorn και να τις ξεχάσεις για πάντα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-16, 10:07
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω! θα ερθω πιο πολυ οχι για τα ramshorn αλλα και να δω αυτα που εχεις φταξει στην ταρατσα.Εχω εντυπωσιαστει.
Επειδη κανω αλλαγες και στην ψαροσυνθεση-εδωσα ενα ζευγαρι ραμιρεζι και ενα κοπαδι αρλεκινους και σκεφτομαι να βαλω 4-5 οτοκυκλους που ειναι και αυτα αλγοφαγα.Θα ζησουν χωρις αλγες?Εχει κανεις εμπειρια με αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-16, 10:12
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Τάκη αυτά που μου εδωσες (ευχαριστώ ξανά) είναι όλο στον πάτο και όχι στο πίσω τζάμι που έχει κ άλγη.... Λες να φταίνε τα χρυσοψαρα ???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-16, 12:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ειναι ευαίσθητα ψαρια η οτοκινκλοι καλυτερα να αφήσεις πρώτα το ενυδρειο να ωριμάσει ,να μπει και το co2 να πέσει λιγο το ph και βεβαίως τα φυτά. Λιπανση μην ξεκινήσεις απο τωρα, βάλε πρώτα τα φυτά να ριζώσουν και το co2 και θα ξεκινήσεις συντηριτικα σε κανα δυο βδομάδες,μπορείς αν θες να βαλεις ταμπλετες στο βυθό αφου φυτέψεις. Το καλυτερο αλγοφαγo σύμφωνα με συγκριτικά τεστ τις tropica ειναι η amano με διαφορά απο τον δεύτερο που ειναι η red cherry
Για τα ραμσχορν δεν εχω άποψη ,μιας και αφου ψήθηκα με τα γραφόμενα του Τάκη ,πηρα απο φίλο 13 σαλιγκαρια να τα δοκιμαςω αλλα επειδή εχω 3-4 Helena ,τα ραμσχορν δεν βγάλανε ουτε την νυχτα ,το πρωι βρηκα 13 αδεια κελύφη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-16, 12:56
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ο.κ Δεν βιαζομαι να τα βαλω.Γαριδες δεν θελω και τους οτοκινκλους τους θελω οχι επειδη ειναι αλγοφαγο αλλα μου αρεσει και ταιριαζει με ολα τα αλλα.Δεν εχω και πολλες επιλογες απο νοτιο Αμερικη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-16, 21:05
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Αδεια κελυφη physa

Καλησπερα σας! Απο τοτε που καθαρισα το ενυδρειο απο την αλγη βρισκω συνεχεια αδεια κελυφη σαλιγγαριων physa.Εκει που ειχα γεμισει τωρα βλεπω 2-3 να κυκλοφορουν.Τι μπορει να φταιει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-16, 22:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη αυτά που μου εδωσες (ευχαριστώ ξανά) είναι όλο στον πάτο και όχι στο πίσω τζάμι που έχει κ άλγη.... Λες να φταίνε τα χρυσοψαρα ???
τα χρυσόψαρα μπορει να τα φάνε. Αλλά θα πάνε παντου, οπου υπάρχει άλγη, μην ανησυχεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω! θα ερθω πιο πολυ οχι για τα ramshorn αλλα και να δω αυτα που εχεις φταξει στην ταρατσα.Εχω εντυπωσιαστει.
Οποτε θες στείλε μου πμ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ευαίσθητα ψαρια η οτοκινκλοι καλυτερα να αφήσεις πρώτα το ενυδρειο να ωριμάσει ,να μπει και το co2 να πέσει λιγο το ph και βεβαίως τα φυτά. Λιπανση μην ξεκινήσεις απο τωρα, βάλε πρώτα τα φυτά να ριζώσουν και το co2 και θα ξεκινήσεις συντηριτικα σε κανα δυο βδομάδες,μπορείς αν θες να βαλεις ταμπλετες στο βυθό αφου φυτέψεις. Το καλυτερο αλγοφαγo σύμφωνα με συγκριτικά τεστ τις tropica ειναι η amano με διαφορά απο τον δεύτερο που ειναι η red cherry
Για τα ραμσχορν δεν εχω άποψη ,μιας και αφου ψήθηκα με τα γραφόμενα του Τάκη ,πηρα απο φίλο 13 σαλιγκαρια να τα δοκιμαςω αλλα επειδή εχω 3-4 Helena ,τα ραμσχορν δεν βγάλανε ουτε την νυχτα ,το πρωι βρηκα 13 αδεια κελύφη
Για τους οτοκυκλους θα συμφωνήσω απόλυτα
Με Helena μη περιμένεις να δεις ramshorn, ειναι ο καλύτερος μεζές τους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-01-16 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-16, 22:50
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας! Απο τοτε που καθαρισα το ενυδρειο απο την αλγη βρισκω συνεχεια αδεια κελυφη σαλιγγαριων physa.Εκει που ειχα γεμισει τωρα βλεπω 2-3 να κυκλοφορουν.Τι μπορει να φταιει?
Αμα τους έκοψες την μάσα, τι περιμένεις να κάνουν;
Πάντως μην τα κλαις! Τα συγκεκριμένα άμα πολλαπλασιαστούν υπερβολικά είναι ζημιάρικα άσε που για τις άλγες υπάρχουν άλλα σαλιγκάρια που καθαρίζουν πολύ καλύτερα.

Σε ότι αφορά τις Αμάνο, όντως κάνουν τρομερή δουλειά αλλά τις περισσότερες φορές όσο είναι μικρές κι όσο μένουν ατάιστες. Γιατί άμα μεγαλώσουν και καλομάθουν στις υπόλοιπες λιχουδιές, τεμπελιάζουν και κάποιες άλγες τις βλέπουν αφ' υψηλού. Οι δικές μου οι αμάνο πλέον για να δουλέψουν όπως πρέπει, τους κόβω τις ταμπλετίτσες για 2-3 μέρες και μόνο τότε στρώνονται στην δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-16, 00:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά τις Αμάνο, όντως κάνουν τρομερή δουλειά αλλά τις περισσότερες φορές όσο είναι μικρές κι όσο μένουν ατάιστες. Γιατί άμα μεγαλώσουν και καλομάθουν στις υπόλοιπες λιχουδιές, τεμπελιάζουν και κάποιες άλγες τις βλέπουν αφ' υψηλού. Οι δικές μου οι αμάνο πλέον για να δουλέψουν όπως πρέπει, τους κόβω τις ταμπλετίτσες για 2-3 μέρες και μόνο τότε στρώνονται στην δουλειά
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άλγες.. τι φταίει KenJiNx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 01-10-13 15:24
Άλγη - Άλγες; aias.george Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 06-06-12 18:49
Άλγες πάνω σε κερατόφυλλο panos_auk Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 11-12-11 21:27
Μερικές Άλγες!!! Xapns Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 23-05-11 14:31
Άλγες-Άλγες-Άλγες !!!! pagos4 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 16-12-10 16:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04972 seconds with 13 queries