Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-14, 21:56
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Ο Μήτσος (γκάπυ) δεν είναι καλά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2014
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):ΒΑΣΙΚΟ-ΦΥΤΕΜΕΝΟ
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 70 ΛΙΤΡΑ
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:5 ΜΗΝΕΣ
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 4 WHITE MINNOW MOUNTAIN KAI 2 ΘΗΛΥΚΑ ΓΚΑΠΥ
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):2 ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ Helisoma nigricans ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ 30% ΜΕ ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΟΒΔΟΜΑΔΑ 10ΛΙΤΡΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΝΙΦΑΔΕΣ OCEAN NUTRITION COMMUNITY



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: 8
2.KH:6 -7
3.GH:7 - 8
4.ΝΗ3 (αμμωνια):0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 5+
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΝΑΙ
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): OXI
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: TΩΡΑ 2
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ :ΑΤΟΝΙΑ
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):ΔΙΑΦΑΝΑ-ΛΕΥΚΑ
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ΝΑΙ
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Εδώ και μία βδομάδα ξεκίνησαν τα γεννητούρια στο ενυδρείο του Μητσάκου μου (γκάπυ). Δυστυχώς την πρώτη τσούπρα δεν την πρόλαβα όταν γέννησε, αν γέννησε, απλά ξαφνικά ξεπρήστηκε και σταμάτησε να τρώει καθώς επίσης είχε διάφανα περιττώματα. Στην αρχή είπα ότι έχει τα εντερικά της. Τα άφησα νηστικά κανά 2 μέρες και μετά προσπάθησα να δώσω αρακά αλλά αυτή δεν έφαγε. Παράλληλα γεννάει η δεύτερη τσούπρα με αποτέλεσμα η προσοχή μου να στραφεί προς αυτήν και τα μικρά της. Δυστυχώς μετά από 5 μέρες την έχασα την πρώτη. Οταν γέννησε και η δεύτερη, την προηγούμενη Παρασκευή παρατήρησα ότι ο Μητσάκος δεν ήταν ζωηρούλης, έτρωγε όμως. Μετά είδα διάφανα περιττώματα, την άλλη λευκά, την άλλη μισά-μισά, είπα εντερικά και του έκανα νηστεία και μετά αρακά. Τον έφαγε αλλά πάλι ξανάρχισε τα ίδια. Την επόμενη μέρα σταμάτησε να τρώει. Είναι 3 μέρες τώρα που δεν τρώει. Κολυμπάει αλλά όχι πολύ, θα έλεγα βαριεστημένα, έχει αδυνατίσει και έχει διπλώσει ελάχιστα η ουρίτσα του. 3 μέρες τώρα μασάει και φτύνει...δοκίμασα και σπιρουλίνα με σκόρδο αλλά τίποτα. Δυστυχώς μου φαίνεται ότι έχει καμπουριάσει και λίγο.
Η δεύτερη γκαπίνα είχε τα ίδια συμπτώματα αλλά με τον αρακά συνήλθε για κανά δυο μέρες, πριν λίγο είδα ότι τα περιττώματα της ήταν λευκά-διάφανα.
Η τριτη γκαπίνα κανένα πρόβλημα τρώει γεννάει, όλα κανονικά
Τα white minnow κανένα πρόβλημα.
Ανησυχώ για τον Μήτσο γιατί όσο περνάνε οι μέρες και δεν τρώει εξασθενεί ο οργανισμός του και δε ξέρω αν θα αντέξει κάποια θεραπεία. Σκέφτομαι μήπως είναι βακτηριδιακό και πρέπει να ρίξω αντιβίωση ή έστω ένα esha 2000. Eσείς τι λέτε?


-------------------
-------------------------
Σήμερα λοιπόν παρατήρησα ότι ενώ ο Μητσάκος πηγαίνει στη τροφή, την μασάει και μετά τη φτύνει...κολυμπάει λίγο τρεμουλιαστά...σα να έχει ένα ελαφρύ "πάρκινσον "

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 21-06-14 στις 21:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-14, 22:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ειναι διαφανα τα κοπρανα ..... ασχημα τα πραγματα.

Αυτο
"8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ"
τι σημαινει?

Την τροφη ποσο καιρο την εχεις?
Μια μονο τροφη ταιζεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-14, 22:46
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι διαφανα τα κοπρανα ..... ασχημα τα πραγματα.

Αυτο
"8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ"
τι σημαινει?

Την τροφη ποσο καιρο την εχεις?
Μια μονο τροφη ταιζεις?
Κοιτάζω το νερό που βάζω όταν κάνω αλλαγή να μην έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, ιδίως το χειμώνα

Την τροφή την είχα από το Φλεβάρη γι αυτό και την πέταξα αμέσως όταν είδα ότι κάτι δεν πάει καλά...

Οσον αφορά για τις τροφές φτιάχνω χαρμάνι από σπιρουλίνα-ocean nutrition, ocean shrimps-seachem, sera-bloodworms, sera-artemia και nutri diet seachem flakes
-------------------------
Τον βλέπεις όμως ότι όταν ρίχνω τροφή πηγαίνει μασάει και φτύνει...έχει ζωή το ψαράκι μέσα του...κάτι τον ενοχλεί , κάτι τον εμποδίζει αλλά τι?
-------------------------
Δε θέλω να τον ταλαιπωρώ γιατί όταν τον πρωτοπήρα ταλαιπωρήθηκε πολύ, έφαγε bactopur όταν μου το δώσανε από το πετσοπ για θεραπεία για ικ , αλάτι όταν άρχισα να την ψάχνω και βρήκα ότι αυτό που μου είχανε δώσει ήταν λάθος...και ήταν ο μόνος που δεν μάσησε, τα υπόλοιπα 7 πεθάνανε τότε...αυτός εκεί στον αφρό...ειλικρινά τέτοια θέληση σε ψάρι και τέτοιο τσαμπουκά δεν έχω ξαναδεί...αλλά τώρα ...δε ξέρω , θέλω κάτι να του δώσω αλλά δε ξέρω τι.
Επίσης ξέχασα να αναφέρω και δε ξέρω πόσο σημαντικό είναι, ότι όταν η πρώτη γκαπίνα παρουσίασε πρόβλημα επειδή είχε και λίγο φαγωμένη ουρά ξαφνικά, έριξα για 3 μέρες Melafix αλλά αυτό πριν 2-3 βδομάδες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 21-06-14 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-14, 22:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαλλον εσωτερικα παρασιτα.
Κοιτα πιο κατω στην κατηγορια, για ενα θεμα με εσωτερικα παρασιτα σε Dwarf Puffer.
Εχουν γραφει πολλες πληροφοριες εκει.

Βασικα πρεπει να γινει σωστη διαγνωση κι απο μακρυα δεν γινεται τιποτα.
Να μου πεις κι απο κοντα παλι δεν γινεται τιποτα.
Μονο με μικροσκοπειο.
Μαντεψιες κανουμε οι κομπογιαννιτες σε τετοιες περιπτωσεις.

Το σιγουρο ειναι οτι τσαμπα φαρμακα δεν βαζουμε, γιατι τα παθογονα αποκτουν ανοσια και μετα δεν τα πιανει κανενα φαρμακο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-14, 23:18
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον εσωτερικα παρασιτα.
Κοιτα πιο κατω στην κατηγορια, για ενα θεμα με εσωτερικα παρασιτα σε Dwarf Puffer.
Εχουν γραφει πολλες πληροφοριες εκει.

Βασικα πρεπει να γινει σωστη διαγνωση κι απο μακρυα δεν γινεται τιποτα.
Να μου πεις κι απο κοντα παλι δεν γινεται τιποτα.
Μονο με μικροσκοπειο.
Μαντεψιες κανουμε οι κομπογιαννιτες σε τετοιες περιπτωσεις.

Το σιγουρο ειναι οτι τσαμπα φαρμακα δεν βαζουμε, γιατι τα παθογονα αποκτουν ανοσια και μετα δεν τα πιανει κανενα φαρμακο.
Ναι πράγματι, μόνο μαντεψιές
Ευχαριστώ για την υπόδειξη, θα το διαβάσω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-14, 18:45
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Τελικά αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία με flagyl. Hδη από χθες όλο το ενυδρείο έχει μπει σε καθεστώς θεραπείας γιατί είχα και δεύτερο κρούσμα από τη θηλυκή γκαπίνα.
Απλά προβληματίζομαι ως προς τα epsom salts, τα προμηθεύτηκα πρωί πρωί από το φαρμακείο απλά δε ξέρω αν κρίνεται αναγκαίο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-14, 21:54
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία με flagyl. Hδη από χθες όλο το ενυδρείο έχει μπει σε καθεστώς θεραπείας γιατί είχα και δεύτερο κρούσμα από τη θηλυκή γκαπίνα.
Απλά προβληματίζομαι ως προς τα epsom salts, τα προμηθεύτηκα πρωί πρωί από το φαρμακείο απλά δε ξέρω αν κρίνεται αναγκαίο.
Ηδη από την δεύτερη μέρα θεραπείας η θηλυκιά γκαπίνα παρουσίαζε σημάδια βελτίωσης.
Δυστυχώς ο Μήτσος δεν τα κατάφερε...πριν λίγο ενώ ήταν στον αφρό και έδινε και αυτός τη μάχη του εντελώς ξαφνικά βρέθηκε στο βυθό όπου και ξεψύχησε.
Σκεπτόμενη τα όσα έγιναν κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην προσπάθεια μου να βγάλω τα μικρά από το ενυδρείο προκειμένου να τα σώσω δημιούργησα στρες στα ενήλικα ψαράκια με αποτέλεσμα να γίνουν ευάλωτα στις μολύνσεις. Αργησα να δώσω σημασία στα συμπτώματα και άργησα να του ξεκινήσω θεραπεία.

Εχοντας μετρήσει πολλές απώλειες στη ζωή μου, ειλικρινά ποτέ δεν περίμενα ότι η απώλεια ενός ψαριού θα μπορούσε να προκαλέσει τόσο πόνο.
Τελικά η λέξη "απώλεια" είναι απόλυτα συνδεδεμένη με κάθε μορφή ζωής, γι αυτό το λόγο και αξίζει την απαραίτητη προσοχή.

Καλή τύχη σε όποιον προσπαθήσει να ακολουθήσει την παραπάνω θεραπεία η οποία σίγουρα έχει αποτελέσματα εφόσον και εάν ξεκινήσει άμεσα κρίνοντας από την ανάρρωση της θηλυκιάς, κι ένα ευχαριστώ στον κ.Κλεόβουλο που μας παρουσίασε τον τρόπο.
-------------------------
Επίσης ευχαριστώ και τον κ. delta που με παρέπεμψε στο σχετικό θέμα όπου αναφέρεται ο τρόπος θεραπείας με flagyl.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 25-06-14 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το γκάπυ μου δεν είναι καλά.. desimi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 18-10-11 13:49
Το microsorum δεν είναι καλά! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 10-09-10 12:36
τα φυτά μου δεν είναι καλά... maria1983 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 20-01-10 17:23
Είναι καλά...? Carebean pirate Δίσκοι 44 16-09-06 17:31
120lt είναι καλό για τα ψάρια μου Vegeta Malawi 7 02-11-04 17:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04817 seconds with 13 queries