Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-12, 18:58
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Τα Δισκάκια μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο ενυδρειο και θα συμφωνησω με τον απο πανω!!


Τα δισκακια δυστυχως ειναι σε ασχημη κατασταση!

Ανοιξε ενα θεμα στους δισκους μη χαλασουμε την παρουσιαση!



Τι εννοείς πως είναι σε άσχημη κατάσταση, τι μπορούμε να κάνουμε?
Δεν έχουμε ασχοληθεί στο παρελθόν με δίσκους και κάθε άποψη,γνώμη, συμβουλή, από μας δεκτή.
Ευχαριστούμε!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι μικρα ακομα και δεν εχουν μεγαλωσει σωστα! Εχουν μεινει πισω στην αναπτυξη!!
Κοιτα εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/...%F1%DC%F2-quot
και
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39525
για αρχη ...

Χρειαζονται τελειας ποιοτητας νερου, πολλα ταισματα καθημερινα!
Απο μετρησεις πως πας?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-12, 19:34
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Διάβασα τα urls που έστειλες και σε ευχαριστώ πολύ.Απλά δεν έχω καταλάβει τι έχουν τα συγκεκριμένα δισκάκια από όλα αυτά..Είναι αλήθεια το σχόλιο που έκανες για την ανάπτυξή τους, μιας και το μεγαλύτερο δισκάκι μου έχει αναπτύξει κυριαρχικό χαρακτήρα στο θέμα του φαγητού, έτσι εξηγείται που τα υπόλοιπα (και ιδιαίτερα το μπλε ) είναι μικρόσωμα..Τα ταίζω 2-3 φορές τη μέρα και αλλάζω το 1/4 νερού κάθε 5 μέρες.Από μετρήσεις,σύμφωνα με το pet της γειτονιάς,φυσιολογικά επίπεδα.Ίσως το ph να έχει αλλάξει τελευταία ,αφού δεν έχω αναπληρώσει την τύρφη στο εξωτερικό φίλτρο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-12, 11:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

έχω μεγάλη περιέργεια για το εάν η πετρα που βλέπω στην photo μπροστά αριστερά είναι ασβεστολιθική ? όπως και αυτή που φαίνεται να είναι στερεωμένη πάνω στην κανατα αν είναι πετρα ?
Από μετρήσεις τι έχεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-12, 18:23
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Η πέτρα αυτή, μάλλον είναι. Αλλά, την έχω αφαιρέσει.
Αυτό που φαίνεται δίπλα από την κανάτα, δεν είναι πέτρα αλλά κορμός.
Οι μετρήσεις μου είναι με λίγα νιτρικά κ το ph μου 6,8-7 νιτρώδη δεν έχω:
Τα άλλα τι είναι πως τα βλέπεις? (συννημένη φωτό Νο2).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  snapshot20120418190615.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  53,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  snapshot20120418190842.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  40,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-12, 18:40
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αν τα χαρτακια ειναι της aquel δεν ειναι καθολου αξιοπιστα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-12, 19:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τα stick πρέπει να είναι τις jbl όπως τα βλέπω και είναι αξιποστα ως προς τα NO2 NO3 τα υπόλοιπα πρέπει να έχεις κάνει σύγκριση με υγρά test για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι δείχνουν και το ph να το συνδυάζεις με
το KH για βγάζεις έναν μέσο όρο .
Πάντως ok φαίνονται οι μετρήσεις αρκεί να μην ξεφεύγουν από εκεί και πέρα τα NO3
Τι τα ταΐζεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-12, 21:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δωστους πολλα ταισματα 5-7 τη μερα και πολλες διαφορετικες τρωφες και πολλες αλλαγες νερου στις 5 μερες κανε 2 αλλαγες και θα δεις διαφορα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-12, 21:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εκτος απο διαφορες τροφες, προσπαθησε να βρεις κατεψυγμενη τροφη μοσχαροκαρδια και θα δεις τρελη αναπτυξη σε συνδιασμο με τις ξηρα τροφες και συχνες αλλαγες νερου,...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-12, 23:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

και κατι ακομα τωρα που ειναι μικρα κρατα ουδετερο ph
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-12, 09:22
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ταιζε φουλ καρδια σε συνδιασμο με αλλες τροφες και θα δεις εντυπωσιακα αποτελεσματα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-12, 13:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
ταιζε φουλ καρδια σε συνδιασμο με αλλες τροφες και θα δεις εντυπωσιακα αποτελεσματα
Οπως βλεπεις εχει κι αλλα ειδη μεσα, οπως και φυτα.
Η καρδια για να ταιστει (ιδιως φουλ που γραφεις) θελει μεγαλες θερμοκρασιες που τα παραπανω δεν αντεχουν.
Θα μου πεις οι δισκοι πανε με τις χαμηλες θερμοκρασιες?

Και πες οτι δινει καρδια, θα προλαβουν να τη φανε ολη? ή θα χαθει στο βυθο αναμεσα στα χιλιαδες διακοσμητικα, πετρες κιουπια φυτα και θα προσφερει μονο ... ρυπανση?
Μπορει ομως με τοσο φαι οι γαριδες να γινουν αστακοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-12, 22:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως βλεπεις εχει κι αλλα ειδη μεσα, οπως και φυτα.
Η καρδια για να ταιστει (ιδιως φουλ που γραφεις) θελει μεγαλες θερμοκρασιες που τα παραπανω δεν αντεχουν.
Θα μου πεις οι δισκοι πανε με τις χαμηλες θερμοκρασιες?

Και πες οτι δινει καρδια, θα προλαβουν να τη φανε ολη? ή θα χαθει στο βυθο αναμεσα στα χιλιαδες διακοσμητικα, πετρες κιουπια φυτα και θα προσφερει μονο ... ρυπανση?
Μπορει ομως με τοσο φαι οι γαριδες να γινουν αστακοι.
τι δουλια εχει η θερμοκρασια με την καρδια ??????
μαλλον εχεις μπερδευτει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-12, 22:58
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μαλλον θελει μεγαλες θερμοκρασιες για να μπορει να μεταβολιστει πιο γρηγορα και ευκολα απο τους δισκους. οι υψηλες θερμοκρασιες αυξανουν το μεταβολισμο των ψαριων και απο οτι καταλαβαινω η καρδια ειναι <<δυσκολη>> τροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-12, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι δουλια εχει η θερμοκρασια με την καρδια ??????
μαλλον εχεις μπερδευτει
Οχι δεν εχω μπερδευτει

Δεν ξερεις οτι εχει σχεση η θερμοκρασια, με την αφομοιωση της τροφης και το μεταβολισμο?
Μαλλον δεν ξερεις μερικα βασικα πραγματα για τους δισκους οπως και για τα υπολοιπα ψαρια.

Διατηρησες δισκους σε θερμοκρασια κατω απο 29-30C ταιζοντας φουλ καρδια και δεν αντιμετωπισες προβλημα ενδοπαρασιτων?
Αν ναι, εισαι τυχερος.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53117
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-12, 23:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εχω μπερδευτει

Δεν ξερεις οτι εχει σχεση η θερμοκρασια, με την αφομοιωση της τροφης και το μεταβολισμο?
Μαλλον δεν ξερεις μερικα βασικα πραγματα για τους δισκους οπως και για τα υπολοιπα ψαρια.

Διατηρησες δισκους σε θερμοκρασια κατω απο 29-30C ταιζοντας φουλ καρδια και δεν αντιμετωπισες προβλημα ενδοπαρασιτων?
Αν ναι, εισαι τυχερος.


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53117
δεν διατηρης μικρα ψαρια σε χαμιλη θερμοκρασια γιατι δεν τρωνε σωστα (τρωνε λιγο ) και τα δικα μου ηταν ακομα μικρα δεν ειχαν φτασει τελικο μεγεθος και δεν ηθελα να πεσω ουτε καν στους 29
+ οτι αμα τρωνε και αλλες τρωφες και οχι μονο καρδια σπιρουλινα σκορδακι δεν κανουν ενδοπαρασητα ......


οσο κυριε δελτα αν ξερω η οχι αστο να το ξερω μονο εγω και μη με προκαλης......
πεξε με τους καρδιναλιους σου εσυ και ασε τους δισκους για αυτους που τους ειχαν και εχουν
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-05-12, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν λοιπον εσυ κυριε Χαρη, που ειχες δισκους, δεν ξερεις ουτε θεωρητικα τις σχεσεις αυτες αλλα κι ουτε τις εχεις δοκιμασει πρακτικα ποτε, ασε καλυτερα λοιπον τα σχολια περι μπερδερματος και δεν ξερει τι λεει ενας που παιζει μεν με τους καρδιναλιους του, αλλα αυτα τα γνωριζει (και οχι μονο θεωρητικα).

Καλα δεν ηταν τοσο καιρο που δεν ανακατευτηκαμε??
Ωστοσο αν διαφωνεις σε κατι που εγραψα, γραψε την αποψη σου ομορφα κι ωραια για να γινεται συζητηση και μη με προκαλεις με υποτιμιτικα σχολια γιατι οποιος προκαλει και κανει μαζι και λαθος, την παταει χειροτερα.
Οταν θα κανεις παραθεση σε ποστ μου θα εισαι προσεκτικος πως με σχολιαζεις, για να κανω και εγω το ιδιο, και ολα θα πανε καλα.

Και για οποιον δεν καταλαβε εχουμε προηγουμενα
-------------------------------------------------------------------

Επισης Helen εκτος απο τη θερμοκρασια, που θα ειδες και επιφανειακα καποια πραγματα στο λινκ που εβαλα πιο πανω, παιζουν πολλα ακομα ρολο στο ταισμα με φουλ καρδια.
Οσο δεν γνωριζεις λεπτομεριες γενικα στα ενυδρειακα θεματα, πηγαινε by the book και μην κανεις ακομα πειραματα και ακραιες κινησεις (οπως η ψαροσυνθεση σου ).

Οταν θα διορθωσεις το ενυδρειο και θα το κανεις κανονικο δισκοενυδρειο, θα περασεις να σου δωσω και καρδια σπιτικια (που ταιζω τους καρδιναλιους ) να δοκιμασεις στα ψαρια σου.
(Τωρα ομως που ξερω πως εχεις δισκους .... γαριδες δεν ξαναπαιρνεις - κι αυτες καρδια τρωνε καπου καπου γιαυτο ειναι ετσι )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-12, 00:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπον εσυ κυριε Χαρη, που ειχες δισκους, δεν ξερεις ουτε θεωρητικα τις σχεσεις αυτες αλλα κι ουτε τις εχεις δοκιμασει πρακτικα ποτε, ασε καλυτερα λοιπον τα σχολια περι μπερδερματος και δεν ξερει τι λεει ενας που παιζει μεν με τους καρδιναλιους του, αλλα αυτα τα γνωριζει (και οχι μονο θεωρητικα).

Καλα δεν ηταν τοσο καιρο που δεν ανακατευτηκαμε??
Ωστοσο αν διαφωνεις σε κατι που εγραψα, γραψε την αποψη σου ομορφα κι ωραια για να γινεται συζητηση και μη με προκαλεις με υποτιμιτικα σχολια γιατι οποιος προκαλει και κανει μαζι και λαθος, την παταει χειροτερα.
Οταν θα κανεις παραθεση σε ποστ μου θα εισαι προσεκτικος πως με σχολιαζεις, για να κανω και εγω το ιδιο, και ολα θα πανε καλα.

Και για οποιον δεν καταλαβε εχουμε προηγουμενα
-------------------------------------------------------------------
παρολα αυτα κυριε δελτα συνεχιζεις να τρωγεσε αλλα

δε.....................

μιλαω για πραγματα που τα εχω κανει πραξη και ηδη σου απαντησα στο θεμα θερμοκρασιας αλλα διαβαζεις οτι θες.....

οστοσω μη μηλας αν δεν ξερεις δεν ειναι κακο
η καλος η κακος δεν ειχες ποτε δισκους πως λες τη γνωμη σου για αυτα τα ψαρια? ?
διαβασες για αυτους ?
η σου εκανε φροντιστηριο κανενας τρανος εκτροφεας που και ετσι να ειναι παλι δεν τους ξερεις αν δεν τους ζησεις

και εγω ξερω και ξεβυδονω και εχω διαβασει και 1000 τευχη F1 ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΕ F 1 ?????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-12, 02:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαω για πραγματα που τα εχω κανει πραξη και ηδη σου απαντησα στο θεμα θερμοκρασιας αλλα διαβαζεις οτι θες.....
Αλλο καταλαβα απο αυτα που εγραψες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι δουλια εχει η θερμοκρασια με την καρδια ??????
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν ειχαν φτασει τελικο μεγεθος και δεν ηθελα να πεσω ουτε καν στους 29
Δεν εχω καταλαβει ακομα που διαφωνεις και τι προτεινεις.
Για να μη το τραβαμε αλλο.
Εχεις διατηρησει τελικα ποτε δισκους κατω απο 29C και ταιζες φουλ καρδια (εστω και με σκορδο, αν και - για οποιον αναγνωστη ταιζει diy - ετσι κι αλλιως στην diy καρδια συνηθως βαζουν σκορδο, και το πολυ σκορδο δεν κανει καλο ) και ετσι εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν επηρεαζει η θερμοκρασια.
Προτεινεις να ταιζει ασχετως θερμοκρασιας?
Τι αλλο πρεπει να προσεξει οταν ταιζει καρδια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-05-12, 11:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θα το παρουμε απο την αρχη

οταν τα δισκακια ειναι μικρα πρεπει να τρωνε πολυ και συνεχεια (πως το καταφερνουμε αυτο ανεβαζοντας τη θερμοκρασια στους 30 ακομα και 31 καμια φορα σε περιπτοσεις που μερικοι δε μας τρωνε και μενουν πισω )

στα δισκακια δεν ειναι σωστο να ταιζουμε συνεχεια καρδια γιατι μεγαλονουν απο τη μια ποιο γρηγορα αλλα απο την αλλη κανουν λιπος και καποια στηγμη θα τα χτυπησει και αλλου ( αρα ξεχναμε το μονο καρδια )

τωρα εκει που διαφωνο αν ταιζεις καρδια στους 29 μαζι με σκορδο και σπυρουλινα δισκολα θα εχεις ενδοπαρασητα απλα η καρδια ειναι δυσκολοχονευτη και πρεπει να αναιβασουμε το μεταβολισμο του ψαριου για να την χονευει ποιο γρηγορα και να θελει να τρωει συνεχεια ιδικα αν το ψαρι ειναι μικρο που θελουμε να του προσφερουμε ολες της βιταμηνες και προτεινες για να μεγαλοσει καλα




μη ξεχνας οτι οι δισκοι στη φυση δεν εχουν δει ποτε καρδια (ειναι σα να ταιζεις εναν ελεφαντα μπριζολες δεν θα αρωστησει ?)

τι αλλο να προσεξει με την καρδια χμμμ

η καρδια ειναι η ποιο βρωμερη τρωφη που μπορεις να ταισεις εγω οταν ταιζα καρδια εκανα αμεσος αλλαγη νερου 30-40 %


και κατι ακομα το ενυδρειο της helen ειναι απλα ακαταληλο για μεγαλωμα δισκον



εγω τι θα εκανα

θα εδιωχνα φυτα και γαριδες και οτι αλλο ψαρακι δεν αντεχει τους 30 + θα εβαζα 2 ριζες ισα ισα για να κρυβοντε αμα θελουν θα αδειαζα το βυθο απο της πετρες θα αφηνα μονο την αμμο για να βρισκουν ολη την τρωφη και να σκουπιζετε ευκολα θα κρατουσα ουδετερο ph και θα εκανα πολυ πολυ συχνες αλλαγες και θα ταιζα τρωφες πλουσιες και καλες και μολις αρχηζανε να μεγαλονουν τα δισκακια σε μεγεθοσ 15+ θα εριχνα θερμοκρασια και θα εβαζα και φυτα και ολα τα υπολοιπα και δε θα ταιζα καρδιες κλπ συχνα

η καλος η κακος οι δισκοι δεν ειναι σαν τα αλλα ψαρια εχουν πολλες ιδιαιτεροτητες και κανενας κανονας δεν μπορει να τους συμπεριλαβη μια και ο καθε ενας ειναι ενα ξεχοριστο καιφαλαιο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-05-12, 13:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτως σε ολα.

Η θερμοκρασια που ανεφερα ως βασικο παραγοντα στο ταισμα καρδιας, και διαφωνησες (κι ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι), αυτο τα πραγμα κανει που γραφεις και εδω.
Δεν ειπα κατι διαφορετικο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα εκει που διαφωνο αν ταιζεις καρδια στους 29 μαζι με σκορδο και σπυρουλινα δισκολα θα εχεις ενδοπαρασητα απλα η καρδια ειναι δυσκολοχονευτη και πρεπει να αναιβασουμε το μεταβολισμο του ψαριου για να την χονευει ποιο γρηγορα και να θελει να τρωει συνεχεια ιδικα αν το ψαρι ειναι μικρο που θελουμε να του προσφερουμε ολες της βιταμηνες και προτεινες για να μεγαλοσει καλα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μη ξεχνας οτι οι δισκοι στη φυση δεν εχουν δει ποτε καρδια (ειναι σα να ταιζεις εναν ελεφαντα μπριζολες δεν θα αρωστησει ?)
Συμφωνω και παλι.
Δεν μπορεις να απαγορευσεις ομως σε καποιον να θελει να κανει τα ψαρια του τουμπανο στην πρωτεινη, ή να τα βοηθησει προσωρινα αν εχουν παρει την "κατω βολτα" στην αναπτυξη.
Τουλαχιστον, ας μη το κανει μεγαλυτερο το λαθος, με λαθος θερμοκρασια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-05-12, 14:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

P.s υπάρχου καρδιές diy που λερώνουν και υπάρχει και η καρδια του stendker που δεν λερώνει μιας και δεν διαλύεται όπως επίσης δεν είναι full πρωτεΐνη αλλα μόλις 12.14 % οποτε ταΐζεις καθημερινά
και αν θες μονο καρδια , μέχρι και τις ανεμώνης που είχα στο μεσογειακό ορισμένες φορες γαρίδες τις έφτυνε τον stendker ποτε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-05-12, 14:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

διαφωνησα γιατι ετσι οπως το εγραψες ενας αρχαριος καταλαβαινει οτι ειναι απαγορευτικο να ταιζουμε καρδια σε χαμιλη θερμοκρασια..


τελικα κυριε δελτα συμφωνησες με καποιον ασχετο σαν εμενα που δε ξερει τα βασικα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-05-12, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
P.s υπάρχου καρδιές diy που λερώνουν και υπάρχει και η καρδια του stendker που δεν λερώνει μιας και δεν διαλύεται όπως επίσης δεν είναι full πρωτεΐνη αλλα μόλις 12.14 % οποτε ταΐζεις καθημερινά
και αν θες μονο καρδια , μέχρι και τις ανεμώνης που είχα στο μεσογειακό ορισμένες φορες γαρίδες τις έφτυνε τον stendker ποτε
Oυτε οι diy λερωνουν κατα αυτην την αποψη (αρκει να βαλεις φυλλα γλασο)
Λερωμα εννοουμε την ρυπανση του νερου σε σχεση με τις παραμετρους του (ΝΗ ΝΟ2 ΝΟ3 PO4)
Η πρωτεινικη τροφη ρυπαινει πολλαπλασια απο την τροφη φυτικης προελευσης.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφωνησα γιατι ετσι οπως το εγραψες ενας αρχαριος καταλαβαινει οτι ειναι απαγορευτικο να ταιζουμε καρδια σε χαμιλη θερμοκρασια..
Αιντε παλι.
Ετσι το εγραψα.
Οτι ειναι απαγορευτικο.
Δεν ειναι?
Καταρχιν πως θα αφομοιωθει ευκολα και καλα, σε χαμηλη θερμοκρασια?
Και απο ενδοπαρασιτα? (που δημιουργουνται επειδη μενει αχωνευτη στο εντερο του ψαριου τροφη), θα περιμενουμε να κανει το θαυμα του το σκορδο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-05-12 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-05-12, 15:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αντε παλι δε καταλαβαινομαστε

δηλαδη αμα ταιζεις τους καρδιναλιους πας τη θερμοκρασια 30++++++ για να την αφομιοσουν καλυτερα ????
εγω σαν ασχετος αυτο καταλαβαινω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-05-12, 20:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε παλι δε καταλαβαινομαστε

δηλαδη αμα ταιζεις τους καρδιναλιους πας τη θερμοκρασια 30++++++ για να την αφομιοσουν καλυτερα ????
εγω σαν ασχετος αυτο καταλαβαινω
Οχι φυσικα δεν την παω 30+ στους καρδιναλιους.
Την παω στα υψηλα επιπεδα, εντος των οριων που διαβιωνουν ιδανικα, (οπως αντιστοιχα και στους δισκους), ετσι ωστε να αυξανεται ο μεταβολισμος τους.
23-29C οι καρδιναλιοι? κατω απο 27C δεν δινoυμε φουλ πρωτεινη.
27-32C οι δισκοι (εκτροφης)? κατω απο 30C δεν δινουμε φουλ πρωτεινη.

----------------------------------
Φυσικα ο υψηλος μεταβολισμος εχει και τα μειονεκτηματα του εκτος της γρηγορης αναπτυξης.
Ενα ειναι οτι μπορει να γινει μεν γρηγορα η αναπτυξη, αλλα να γινει "στραβα", και να βλεπουμε τριγωνους δισκους αντι ολοστρογγυλους
Επισης θα μειωθει η μειωση του προσδοκιμου ζωης τους. Πχ "Lιve fast diy young" ή "Συνδρομο του παλαιστη Σουμο?"
Σε ολα πρεπει να υπαρχει μετρο και ισορροπια.

-----------------------------------
Αυτες οι μεταβολες θερμοκρασιες μαλιστα δεν πρεπει να ρυθμιζονται περιστασιακα.
Δλδ δεν ανεβαζουμε για 2-3 μερες τη θερμοκρασια για να ταισουμε και μετα παλι κατω.
Η μεταβαση σε αλλες θερμοκρασιες πρεπει να γινεται σταδιακα και να μενει περιπου σταθερη μετα, για αρκετο καιρο. (σαν τις εποχες)
Δεν πρεπει να παιρνουμε ενα ψαρι που εχει μαθει να ζει στους 28 και να το παμε στους 32 μεσα σε λιγες μερες και να ταισουμε αμεσως φουλ.
Ουτε το αντιθετο να τη ριξουμε (πχ για λογους οικονομιας στη θερμανση).

Παραδειγμα, τα δισκακια τα μεγαλωνουν οι εκτροφεις σε μεγαλες θερμοκρασιες (πχ 30) για να παρουν γρηγορα ογκο και να τα πουλησουν συντομα, και μετα τα αγοραζει η Hellen (λεμε τωρα) και τα βαζει με μια προσαρμογη, εστω και καλη, στους 27-28C για να μη της χαλασουν τα φυτα ή επειδη εχει και neon μεσα ή για να κανει οικονομια στο ρευμα.
Τα ψαρια φυσικο ειναι να σταματησουν να τρωνε και να μεινουν καχεκτικα.

Τους καρδιναλιους του διατηρω σε 25-28 αναλογα την εποχη του χρονου.
Το βαρυ χειμωνα που εχω 25 δεν δινω συχνα τροφες με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη (ειτε ξηρα πχ θαλλασινη ή για δισκους, ειτε κατεψυγμενη bloodworms, μειγμα καρδιας grindals κλπ). Απο τα 15-25 γευματα την εβδομαδα θα ειναι τα 2-3 με τετοιες τροφες.
Την ανοιξη που ανεβηκε σταδιακα σε 26-26.5 η θερμοκρασια, αρχισα να δινω περισσοτερο, και οταν καλοκαιριασει γερα και φτασω 28-28.5 θα δινω 10-15 απο τα 20-30 γευματα την εβδομαδα. (και ποτε μια τροφη και πολυ βαρια πχ μειγμα καρδιας, η καρδια θα ειναι τα 2-3 απο τα 15 πρωτεινουχα γευματα την εβδομαδα, τα αλλα θα ειναι ξηρα)
Αυξανω λιγο και τα ταισματα, και τις ποσοτητες δλδ.
Δεν εχω σταθερο ωραριο ουτε αριθμο ταισματων, και πολλες φορες μπορει να μεινουν νηστικα για μερες, ενω αλλες μπορει να γινει παχυνση - πχ πριν φυγω διακοπες γινετα παχυνση και οσο λειπω δεν βαζω ταιστρα καθολου - φυσικα δεν λειπω πανω απο 7 μερες συνεχομενες)
Ακολουθω random σχεδιο και παω μονο με τις εποχες (προσπαθω να προσομοιασω καπως τη φυση δλδ)
Την ιδια τροφη τρωνε ολα τα ψαρια του ενυδρειου (που ειναι παμφαγα).
Παρομοιως παω και στα fancy χρυσοψαρα (17-25C) που ειναι περισσοτερο φυτοφαγα (αφου ειναι ενηλικα τωρα πια).
Ελαχιστη πρωτεινη το χειμωνα που ειχα κατωτερη 17C και σιγα σιγα θα δινω και λιγο περισσοτερη πρωτεινη οσο ζεσταινει ο καιρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-05-12, 20:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κουραζεις το κοινο .......
τα πολλα λογια ειναι φτωχια...........

μιλα απλα να σε καταλαβαινουν οι αρχαριοι σαν εμας δε χρειαζετε να γινουμε ολοι πυρινικοι φυσικοι το χομπι μας κανουμε ........ αν ηταν θα σπουδαζαμε γενετικη και δε νομιζω με καλες τροφες τα ψαρια να βγουνε τριγωνα αν δεν εχουν στο dna τους καποια ανωμαλια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-05-12, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μιλησα κι απλα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο δεν γνωριζεις λεπτομεριες γενικα στα ενυδρειακα θεματα, πηγαινε by the book και μην κανεις ακομα πειραματα και ακραιες κινησεις
Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια οταν λενε το ιδιο πραγμα συνεχεια.
Για να ξεφυγει καποιος απο το by the book, πρεπει να μαθει και ... "πυρηνική φυσικη" μετα, και λεπτομερειες και να τις κατανοησει.
Αν δεν τις κατανοει, πρεπει να γινεται συνεχως επεξηγηση με παραδειγματα, μπας και ξεκολλησει.
Αλλιως παλι by the book και χαλαρα και να καθεται στα αυγα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-05-12, 00:06
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λερωμα εννοουμε την ρυπανση του νερου σε σχεση με τις παραμετρους του (ΝΗ ΝΟ2 ΝΟ3 PO4)
θέλω να πιστεύω ότι απευθύνεσαι γενικότερα στον κόσμο και όχι σε εμενα μιας και ξοδεύω περίπου 1000
euro τον χρόνο για μετρήσεις στα ενυδρεία μετά ζωντανά και στα ενυδρεία για πειραματισμούς .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-05-12, 00:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
θέλω να πιστεύω ότι απευθύνεσαι γενικότερα στον κόσμο και όχι σε εμενα μιας και ξοδεύω περίπου 1000
euro τον χρόνο για μετρήσεις στα ενυδρεία μετά ζωντανά και στα ενυδρεία για πειραματισμούς .
Ναι.
Δεν ηθελα να μεινει λαθος εντυπωση της λεξης "λερωνει" σε καποιον αρχαριο, απο τη φραση σου:

Παράθεση:
υπάρχου καρδιές diy που λερώνουν και υπάρχει και η καρδια του stendker που δεν λερώνει μιας και δεν διαλύεται
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα δισκάκια μου! chrismous Δίσκοι 15 20-05-10 18:07
Τα Δισκάκια μου! JONNY Φωτογραφίες μελών 2 25-11-07 16:53
Πρόβλημα με μικρά δισκάκια george hmmy Δίσκοι 9 03-06-05 20:23
Δισκάκια faxkosit Δίσκοι 40 02-07-03 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10014 seconds with 14 queries