Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-11, 10:40
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Θάνατος cory - Ρυθμός εισαγωγής ψαριών

Καλημέρα σας....

Από τις 10/01 στρώνω το ενυδρείο μου, αρχικά χωρίς ψάρι και μετά έβαλα ένα χρυσόψαρο για περίπου 1 μήνα. Οι μετρήσεις μου ήταν: ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4+ μηδενικές και ph 7.2, Kh 6 και Gh μεταξύ 7 και 14.

Έβγαλα λοιπόν το χρυσόψαρο και έβαλα 3 corydoras panda και μετά από 1 ημέρα άλλα 2. Οι μετρήσεις δεν άλλαξαν εκτός από τα ΝΟ2 που "τσίμπησαν" αρκετά (5 mg/lt) και τα ΝΟ3 περίπου στα 25 ppm.

Μετά από πολλές προσπάθειες κατέβασα τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και οι χθεσινές μετρήσεις έδειξαν ΝΟ2, ΝΗ3/ΝΗ4+ ΜΗΔΕΝ, ΝΟ3 10 mg/lt, Ph 7.2, Gh >7, Kh 6.

Δυστυχώς έχασα 2 cories panda, απο αδιευκρίνιστες αιτίες, και μάλιστα και τα δύο είχαν στριμωχτεί ανάμεσα από τα ξύλα με το κεφάλι προς τα κάτω, σαν να είχαν αυτοκτονήσει......
Δεν το έχω ξαναδεί


Τέλος πάντων, σκέφτομαι να αναπληρώσω τα 2 cories και να συμπληρώσω τα υπόλοιπα ψάρια μου (8 Neon Tetra, 2 Mikrogeophagus Rami, Γαρίδες).

Πώς να τα βάζω? με τι ρυθμό? πόσα ψάρια να προσθέτω και ανά πόσες ημέρες?


Ζητώ βοήθεια

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-11, 10:54
mcxatz Ο χρήστης mcxatz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ξεχνα γαριδες με Ραμι , θα γίνουν μεζές
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-11, 13:27
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

οταν ολες οι τιμες ειναι 0 ο κυκλο του αζωτου δεν εχει ξεκινησει καν...
οταν αρχιζουν να αυξανονται οι τιμες NH3/NH4 ξεκιναει, μετα αυξανονται τα NO2 και μηδενιζονται τα NH3/NH4 και τελος μηδενιζονται και αυτα και παιρνουμε μονο μετρησιμες ποσοτητες σε NO3.τοτε το ενυδρειο εχει στρωσει, το φιλτρο δηλαδη εχει αποικηθει απο βακτηρια που διασπουν την αμμωνια.ο ρυθμος εισαγωγης πρεπει να ειναι λιγο προσεκτικος.πρεπει να βαζεις λιγα ψαρια καθε φορα και να υπαρχει ενα ικανοποιητικο διαστημα αναμεσα στις προσθηκες ψαριων...για να προσαρμοζονται/αυξανονται τα βακτηρια.
εγω εβαζα 2-3 καθε βδομαδα π.χ.
μπορουν να πουν και καποιοι πιο εμπειροι περρισοτερα πανω στον ρυθμο εισαγωγης μιας και ουτε ειδικος ειμαι αλλα ουτε και τοσο εμπειρος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-11, 13:31
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τις 10/01 στρώνω το ενυδρείο μου, αρχικά χωρίς ψάρι
Με τι το έστρωνες; (τροφή, αμμωνία κ.λ.π.)
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-11, 15:25
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Τα corydoras γενικά είναι πολύ ευαισθήτα σε μη στρωμένα καλά υποστρώματα,
άρα η εισαγωγή τους σε ένα νέο ενυδρείο και μάλλον άστρωτο εμπεριέχει
πολύ ρίσκο, γι'αυτό μάλλον έχασες δυστηχώς τα δύο ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-11, 03:47
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα ραμιρέζι είναι ευαίσθητα.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-11, 06:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν ολες οι τιμες ειναι 0 ο κυκλο του αζωτου δεν εχει ξεκινησει καν...
οταν αρχιζουν να αυξανονται οι τιμες NH3/NH4 ξεκιναει, μετα αυξανονται τα NO2 και μηδενιζονται τα NH3/NH4 και τελος μηδενιζονται και αυτα και παιρνουμε μονο μετρησιμες ποσοτητες σε NO3.τοτε το ενυδρειο εχει στρωσει, το φιλτρο δηλαδη εχει αποικηθει απο βακτηρια που διασπουν την αμμωνια.ο ρυθμος εισαγωγης πρεπει να ειναι λιγο προσεκτικος.πρεπει να βαζεις λιγα ψαρια καθε φορα και να υπαρχει ενα ικανοποιητικο διαστημα αναμεσα στις προσθηκες ψαριων...για να προσαρμοζονται/αυξανονται τα βακτηρια.
εγω εβαζα 2-3 καθε βδομαδα π.χ.
Αν και υπαρχει περιπτωση να μηδενιζουν ολες οι τιμες ΝΗ3 ΝΟ3 ΝΟ3 και αφου εχει στρωσει το ενυδρειο και εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.
Κανονικα ο κυκλος του αζωτου εμπεριεχει και την απονιτροποιηση (μηδενισμο νιτρικων) αλλα ειναι δυσκολο να συμβει στα ενυδρεια ιδιως αν δεν εχουν πολλα φυτα.
Γιαυτο κανουμε και τις ποσοστιαιες αλλαγες νερου για να κραταμε χαμηλα τα νιτρικα τεχνητα.

Αναλογα τα ψαρια (μεγεθος κλπ) και τη βιολογια που εχει αναπτυχθει στο φιλτρο, ρυθμιζεται και η εισαγωγη των ψαριων.
Αν καποιος δεν εχει την εμπειρια να υπολογιζει "με το ματι", βαζει πιο λιγα απο οτι πιστευει οτι αντεχει το φιλτρο καθε φορα ή κανεις μετρησεις και πραττει αναλογα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-11, 12:23
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Κάνω μετρήσεις κάθε 2 μέρες εδώ και περίπου 1 εβδομάδα και οι τιμές μου είναι σταθερές, δηλ. ΝΟ2, ΝΗ3/ΝΗ4+ μηδεν και ΝΟ3 περίπου 10 mg/lt.

Γνωρίζω ότι τα ramirezi είναι ευαίσθητα, αλλά μου αρέσουν

Αν δεν τα βάλω έχετε να προτείνεται κάποιο όμορφο ζευγάρι, που να αντιστοιχεί στα λιτρα μου (70 lt) και να εξασφαλίζει αρμονική συμβίωση με τα άλλα ψαράκια μου??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-11, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Κάνω μετρήσεις κάθε 2 μέρες εδώ και περίπου 1 εβδομάδα και οι τιμές μου είναι σταθερές, δηλ. ΝΟ2, ΝΗ3/ΝΗ4+ μηδεν και ΝΟ3 περίπου 10 mg/lt.

Γνωρίζω ότι τα ramirezi είναι ευαίσθητα, αλλά μου αρέσουν

Αν δεν τα βάλω έχετε να προτείνεται κάποιο όμορφο ζευγάρι, που να αντιστοιχεί στα λιτρα μου (70 lt) και να εξασφαλίζει αρμονική συμβίωση με τα άλλα ψαράκια μου??
Η αποψη μου ειναι οτι το νερο απο αποψης τοξικων ειναι τελειο για ραμ.
Αφου λοιπον σου αρεσουν τοσο τα ψαρια, μαλακωσε το νερο και θα ειναι σουπερ.
Μπορεις να το μαλακωσεις με τυρφη στο φιλτρο.
Για 70 λιτρα θα θελεις (αναλογα κιολας διαφορους παραγοντες) περιπου γυρω στα 200-300 ml τυρφη καθε 15 μερες για να σου κατεβασει 1-2 βαθμους το πεχα και αρκετα τις σκληροτητες.
Βαζε την τρυφη σε δυο καλτσακια και αλλαζε τα εναλλαξ το πιο παλιο καθε φορα για πιο ομαλες αλλαγες στις παραμετρους του νερου.
Δεν ξερω αν χωραει στο ηδη υπαρχον φιλτρο οποτε θα πρεπει να το σκεφτεις πως θα γινει. Με νεο πιο ευρυχωρο φιλτρο ή με εξτρα φιλτρο για τυρφη μονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-11, 12:47
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποψη μου ειναι οτι το νερο απο αποψης τοξικων ειναι τελειο για ραμ.
Αφου λοιπον σου αρεσουν τοσο τα ψαρια, μαλακωσε το νερο και θα ειναι σουπερ.
Μπορεις να το μαλακωσεις με τυρφη στο φιλτρο.
Για 70 λιτρα θα θελεις (αναλογα κιολας διαφορους παραγοντες) περιπου γυρω στα 200-300 ml τυρφη καθε 15 μερες για να σου κατεβασει 1-2 βαθμους το πεχα και αρκετα τις σκληροτητες.
Βαζε την τρυφη σε δυο καλτσακια και αλλαζε τα εναλλαξ το πιο παλιο καθε φορα για πιο ομαλες αλλαγες στις παραμετρους του νερου.
Δεν ξερω αν χωραει στο ηδη υπαρχον φιλτρο οποτε θα πρεπει να το σκεφτεις πως θα γινει. Με νεο πιο ευρυχωρο φιλτρο ή με εξτρα φιλτρο για τυρφη μονο.
Μπορεί να πάρει και κάτι σαν αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2162 και εκεί μέσα να βάζει την κάλτσα με την τύρφη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-11, 12:54
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Σωστά.....

είστε μέσα στο μυαλό μου...
το άλλο θέμα που με προβλημάτιζε ήταν η υψηλή σκληρότητα και το ph.
Το εσωτερικό φίλτρο περιέχει 3 μπλε κι ένα πράσινο σφουγγάρι (JUWEL). Ίσως εάν έβγαζα το πράσινο για να βάλω την τύρφη....

Μήπως όμως τα Neon και Corry panda επηρρεαστούν από αυτή την αλλαγή του νερού?

Μήπως η Α/Ο λειτουργήσει καλύτερα σε αυτό?
Μου φαίνεται όμως πιο σύνθετη διαδικασία.....

τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-11, 13:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά.....

είστε μέσα στο μυαλό μου...
το άλλο θέμα που με προβλημάτιζε ήταν η υψηλή σκληρότητα και το ph.
Το εσωτερικό φίλτρο περιέχει 3 μπλε κι ένα πράσινο σφουγγάρι (JUWEL). Ίσως εάν έβγαζα το πράσινο για να βάλω την τύρφη....

Μήπως όμως τα Neon και Corry panda επηρρεαστούν από αυτή την αλλαγή του νερού?

Μήπως η Α/Ο λειτουργήσει καλύτερα σε αυτό?
Μου φαίνεται όμως πιο σύνθετη διαδικασία.....

τι λέτε?
Τι τιμες εχει η βρυση σου?
(αν και οσο και να εχει, αθηνα εισαι, δεν θα ειναι υπερβολικες που να μην "ερχονται" με τυρφη)

Ισως να γινοταν στο εσωτερικο του juwel να χωρεσει.
Το μαυρο σφουγγαρι το εχεις μεσα?
Ποσα σφουγγαρια και τι χρωμα εχεις μεσα? Κεραμικο υλικο εχεις?
Ποιες ειναι οι διαστασεις του εσωτερικου φιλτρου?

Ισα ισα και στα neon και στα panda επιβαλλεται το ιδιο μαλακο και οξυνο νερο με τα ραμ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να πάρει και κάτι σαν αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2162 και εκεί μέσα να βάζει την κάλτσα με την τύρφη?
Χωραει 200-300 ml τυρφη?
Εχει ρυθμιζομενη ροη? να μη γινει πλυντηριο το ενυδρειο μαζι με το μαμισιο εσωτερικο φιλτρο.

Το καλυτερο θα ηταν να ξηλωσει το εσωτερικο και να βαλει ενα ευρυχωρο εξωτερικο φιλτρο. Θα κερδισει και πολυ χωρο στο ενυδρειο

H AO ειναι μια καλη λυση και πιο απλη μπορω να πω.
Γεμιζεις ενα καδο με νερο απο την ΑΟ, μιξαρεις με βρυσης και το βαζεις στο ενυδρειο.
Εσυ που εχει μικρο ενυδρειο δεν θα χρειαστεις αντλιες κλπ για να ανεβαζεις το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-11, 18:14
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Εκτιμώ ότι οι τιμές μπορούν να ρυθμιστούν με τύρφη, αφού έχω το κλασικό νερό της Αθήνας (περιοχή Λαύριο)....

Απο διαστάσεις εσωτερικού φίλτρου, έχω το JUWEL Rekord 70, οπότε εάν γνωρίζετε καταλαμβάνει ένα χώρο πίσω δεξιά....

Το μαύρο σφουγγάρι του άνθρακα, το έχω μέσα. Πιο αναλυτικα από κάτω προς τα πάνω το φίλτρο μου αποτελείται από:

2 μπλε σφουγγάρια
10 αστεράκια μαύρα (βιολογικό μακαρόνι)
1 πράσινο σφουγγάρι
1 μαύρο σφουγγάρι
1 υαλοβάμβακας

Δεν τα έχω πειράξει καθόλου από τότε που λειτουργεί το ενυδρείο (10/01), ενώ τον υαλοβάμβακα τον αλλάζω περίπου κάθε 4-5 ημέρες.
Λέω να αλλαξω τα σφουγγάρια αφού βάλω όλα τα ψάρια μου μέσα, οπότε και θα το καθαρίσω με νερό του ενυδρείου και θα αλλάξω το πράσινο

Κεραμικό έχω μέσα, αλλά δεν μπορώ να το βγάλω, γιατί θα χαλάσει το χώρο μου....

Επίσης νομίζω ότι είναι μεγάλη φασαρία να ξηλώσω το εσωτερικό φίλτρο, τι προτείνετε να κάνω?
Το δεύτερο φίλτρο που προτείνει ο φίλος QS-Plan δεν έχει ρυθμιζόμενη ροή και νομίζω θα κάνει λίγο χάλια το ενυδρείο.....

Από την άλλη η Α/Ο μήπως δεν είναι οικονομική και απλή λύση σε σχέση με την τύρφη?

Κάθε γνώμη σας πολύτιμη

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-11, 10:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

"10 αστεράκια μαύρα (βιολογικό μακαρόνι)"
αυτο ποιο υλικο ειναι? ποιας εταρειας?

Εγω θα εβγαζα το ενα μπλε απο τα δυο που ειναι κατω κατω, το πρασινο και το μαυρο σφουγγαρι. Ισως να αφηνα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι κατω απο το βαμβακι.
Θα εβαζα τυρφη και σιποραξ σε δυχτακι αν χωραει κι αλλο.

δλδ από κάτω προς τα πάνω
-1 μπλε σφουγγάρι
-Siporax σε δυχτακι ή substrat pro σε δυχτακι ή αστερακι της rena (biochem stars) ή seachem matrix
-Τυρφη σε δυο καλτσες (αλλαγη καθε 15 εναλλαξ το καθε καλτσακι)
-Ισως ενα σφουγγαρι (πχ το ενα μπλε που θα εβγαζα απο κατω -αν δεν ειναι ψιλοτρυπο- ή το πρασινο χωρις ομως να το αλλαζω καθε τοσο οπως λεει στις οδηγιες, και αυτο θα το εκανα για να λειτουργησει ως μηχανικο/βιολογικο υλικο πριν το καθαρα βιολογικο σιποραξ)
-Βαμβακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-11, 10:57
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Τα αστεράκια μου τα έδωσε ο πετσοπάς και μου είπε ότι είναι πολύ καλύτερα από το βιολογικό μακαρόνι.....

Sorry, αλλά το siporax τι είναι?

Μήπως με την εισαγωγή της τύρφης, θολώσει το νερό μου?
Τι μάρκα προτείνεις...?

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-11, 11:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αστεράκια μου τα έδωσε ο πετσοπάς και μου είπε ότι είναι πολύ καλύτερα από το βιολογικό μακαρόνι.....

Sorry, αλλά το siporax τι είναι?

Μήπως με την εισαγωγή της τύρφης, θολώσει το νερό μου?
Τι μάρκα προτείνεις...?

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Ναι, αλλα τι μαρκα αστερακια ειναι?

Το Siporax ειναι βιολογικο μακαρονι http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847

Με την τυρφη θα σκουρυνει λιγο (προς το καφε) το νερο σαν των ποταμιων που ζουν τα ψαρια (οκ οχι τοσο πολυ).
Να θολωσει οχι. Αρκει να την ξεπλυνεις λιγο κατω απο τη βρυση, αφου την βαλεις στο καλτσακι να φυγει μονο η σκονη.
Μη τη βαλεις σε δυχτακι αλλα σε καλτσακι ειτε εμποριου ειτε γυναικειο καλσον (καθαρο και οχι δυχτιωτο).

ΥΓ οι ζαρτιερες δεν μας πειραζουν αν υπαρχουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-03-11, 12:01
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Για μάρκα, δυστυχώς δεν ξέρω....
Μου τα έδωσε για τα καλύτερα.... (τον εμπιστεύομαι)

Σωστός για το καλτσόν, αλλά θα πρέπει να προσέξω να μην το "σκίσω"....



Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-11, 03:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα "αστέρια" λογικά είναι της RENA ... πρέπει να έχει πάρει τα δικαιώματα από την API.-

http://www.rena.net/Products/Product.aspx?ProductID=484
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο τέλος, αρχή εισαγωγής ψαριών erling Αρχάριοι γλυκού νερού 23 19-11-07 08:12
Θάνατος ψαριών από ανοησία μου! lucy Γλυκό νερό - Γενικά 9 12-11-07 09:19
Θάνατος ψαριών!!! MiziGr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 01-05-07 06:59
Ρυθμός μεταβολής pH Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-02-06 15:50
Θάνατος ψαριών μετά από αλλαγή νερού -SOS Αλεξ Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-04-04 10:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06975 seconds with 13 queries