Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-01-03, 00:23
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

[quote="Tolis"]Νομιζω εχω δει αυτα τα ενυδρειακια της Sicce με το φιλτρο στο πανω μερος - ενα μινι wet-dry κατα καποιο τροπο. Μια χαρα ειναι.

ναι, αυτο ακριβως ειναι.


Οι μονομαχοι (Betta splendens) δεν ειναι λιγοτερο κοινοβιακα ψαρια απο αλλα ειδη. Το προβλημα ειναι οτι επειδη ειναι αργοκινητοι και με "δελεαστικα" μακρυα πτερυγια και ουρά, αν συγκατοικουν με γρηγορα ειδη, δαγκωνονται συχνα.

Ειχα αρχικα τον πανεμορφο μονομαχο, αλλα οταν προσθεσα 2αρσενικα και 2θηλυκα guppies, δεν καταφερε να γινουν παρειτσα και τα ενοχλουσε συνεχεια. Προς το παρων τον μετακομισα σε μυα γυαλα (διαβασα οτι πολλοι τους κρατανε σε γυαλες, ειδικα αν ειναι οχι και τοσο φιλικοι...) σκεφτομαι ομως πολυ συντομα να του βρω νεα "στεγη"
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-01-03, 11:54
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

παρομοια εμπειρια ειχα και εγω, αλλα και καπως αντιστροφη. το αρσενικο γκαπι επαιζε κυνηγι με το μονομαχο μου! να φανταστεις τον κυνηγουσε και φυσικα και το αναποδο. ηταν η πιο παραξενη συγκατοικιση αλλα τελικα κρατησε μια βδομαδα αφου απομακρυνα τον μονομαχο διοτι οταν ηθελε να επιτεθει δεν του ξεφευγε το γκαπι. η εξηγηση που εδωσα ηταν οτι, τα πτερυγια του γκαπι προσομοιαζουν με αλλου μονομαχου και ετσι ηταν λογικο ο μονομαχος να τον τσιμπα, μπορει και η εξηγηση να ειναι λαθος αλλα εμενα μου μοιαζει λογικη. ελπιζω καποιος αλλο να εχει αλλη αποψη. τελικα εβαλα τον μονομαχο σε ξεχωριστει γυαλα και εχει την ηρεμια του και εκεινος αλλα και τα αλλα ωαρια και εδωσα και τον αρσενικο γκαπι σε φιλο διοτι πειραζε ολα τα αλλα ψαρια. αυτα.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-01-03, 21:06
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Δυστηχως οταν μιλαμε για BETTA μιλαμε για ψαρι με ισχυρη προσωπικοτητα!!!
δεν μπορεις να πεις ποτε με σιγουρια πως θα αντιδραση!!!!!
BETTA σε γυαλα????????(( ελπιζω να ειναι 4 λιτρα)) και προσεχε την θερμοκρασια τωρα τον χειμωνα<< αν πεσει κατω απο τους 20>> θα αρρωστησει.
Προσωπικα αν και στο ενα μου ενυδρειο με guppies, platy. κ.τ.λ εχουν μπει BETTA << και τωρα υπαρχει ενας αρσενικος>>,
ενω στο αλλο υπαρχει μια τριαδα(( 1 ΑΡΣ.+ 2 ΘΥΛΗΚΑ)) παλι με ΖΩΟΤΟΚΑ , και δεν υπαρχει κανενα προβλημα συμβιωσης (( καιτα δυο ενυδρεια ειναι full plant)) ΔΕΝ θα μπορουσε ποτε να το λαβω σαν μετρο συγκρισης και να πω οτι το θα μπορουσε να συμβει και σε καποιο αλλο ενυδρειο, ποτε δεν ξερεις με αυτα τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-01-03, 20:06
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

παιδια ο μονομαχος δειχνει αρκετα καλα στην γυαλα προς το παρων...
στα 2 ζευγαρια guppies που έχω, πρόσθεσα ήδη 2 panda corrydoras τα οποια εινια πολυ όμορφα, μικρά κι αεικίνητα. Είναι πολύ φιλικα στα άλλα ψάρια και προσφέρουν ζωντάνια στο ενυδρείο.
Σε συνδυασμό με τα άλλα δύο ζευγάρια, έχω προς το παρών ένα υπερκινητικό απο πλευράς ψαρι'ων ενυδρείο.
Θα πρέπει να το ηρεμήσω μάλλον με τη προσθήκη κάποιων tetras.
Διάλεξα τα panda, γιατί μου είπαν ότι ειναι ιδιαίτερα φιλικά και ότι έχουν λιγότερες πιθανότητες από έναν Albino η Bronze να μου δημιουργήσουν προβλήματα στα άλλα ψάρια (μάτια κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-01-03, 13:02
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

στην "παρέα" προστέθηκαν 4 καρδινάλιοι. Δειχνουν να τα πηγαινουν καλα, αν και δεν ειναι και τοσο κινητικοι. Στην αρχη δειλοι αλλα σιγα-σιγα αρχιζουν να τα πηγαινουν καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-01-03, 15:50
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Δε γνωριζα οτι τα Corydoras Aeneus και albino δημιουργουν προβληματα στα αλλα ψαρια (ματια κλπ) πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο. Ξερει κανεις κατι παραπανω?? αν και εχω Corydoras Aeneus (albino) εδω και αρκετο καιρο και ειναι πολυ κινητικα και γενικα υπαρχει μια ζωντανια μεσα στο ενυδρειο και δεν μου εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα. δωσε λιγες μερες (1-2) στους καρδιναλιους μεχρι να εγκλιματιστουν στο νεο τους περιβαλλον. ολα θα πανε καλα. ετσι ηταν και τα δικα μου οταν τα ειχα αγορασει. υπομονη το μεγαλο μυστικο, ΙΜΟ ΙΜΕ, στα ενυδρεια.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-01-03, 16:18
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το Corydoras aeneus και το Albino corydoras είναι το ίδιο ψάρι μόνο που "φοράνε διαφορετικά ρούχα".

Πρώτη φορά το ακούω αυτό για το corydoras και δεν ισχύει. Είναι από τα πιο φιλικά και φιλήσυχα ψάρια που υπάρχουν για το ενυδρείο. Πραγματικοί κύριοι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-01-03, 16:57
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: NEW KID IN TOWN

Kαι εγώ που έχω 3 Corydoras Albino περείπου 2 μήνες δεν έχω διαπυστώση κανένα πρόβλημα στην συμπεριφορά τους
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-01-03, 21:16
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

γνωριζω οτι τα Corydoras aeneus και Corydoras aeneus albino ειναι το ιδιο corydoras απλα με αλλο χρωμα. απλα μου αρεσει εμενα τα "ξεχωριζω" ετσι ωστε οταν διαβαζει καποιος να καταλαβαινει ακριβως για ποιο μιλαω . εκανα λαθος διατυπωση.
n1sarris μας μπερδεψες! LOL
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-01-03, 14:49
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Γι'αυτο χαιρομαι που βρισκομαι στην παρεα σας.
Οτιδηποτε ακουω απο τον καθε "σχετικο" ανευθυνο-υπευθυνο στην "αγορα" το μεταφερω εδς ωστε να συζητησουμε κατα ποσο ισχυει το καθε τι. Παιδια, δεν φανταζεστε τι εχω ακουσει μεχρι τωρα... Ο καθενας λεει τα δικα του. Απότι βλεπω ομως, μεγαλη σοβαροτητα υπαρχει στις αποψεις εδω μεσα. So, I trust YOU!
Thanks for everything...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-01-03, 14:17
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Την αλλη φορα που θα πεις για κατι που σου ειπαν , γραψτο με κεφαλαια και τονισε το (( π.χ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ........ ΙΣΧΥΕΙ???))) , για να εχω προετιμαστει ψυχολογικα(( κοινος να εχω παρει τα υπογλωσια μου))
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04732 seconds with 12 queries