Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-18, 12:15
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Θέμα με φίλτρο

Καλή σας μέρα.

Έχω τοποθετήσει το φίλτρο στο ενυδρείο.
Το φίλτρο είναι αυτό: http://www.aquatlantis.com/index.php?id=23&tbl=registos
Το ενυδρείο είναι αυτό : https://www.petcity.gr/fish/accessor...mov-18l-detail

Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Παρόλο που το φίλτρο μου είναι σχετικά αθόρυβο, όταν το τοποθετώ με τις βεντούζες δημιουργείται μια δόνηση που έχει ως αποτέλεσμα να κάνει αρκετά δυνατό θόρυβο για το υπνοδωμάτιο.

https://imgur.com/a/JyLzb

Δοκίμασα να το κρεμάσω από το καπάκι αλλά δημιουργεί ρεύμα ακριβώς στο κέντρο του ενυδρείου οπότε θα δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα.

Επίσης ποιο είναι το ιδανικό ύψος τοποθέτησης για μονομάχο;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω την ροή; Διάβασα μερικά ποστ αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς.

Αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και θα ήθελε να μοιραστεί τη λύση του μου μαζί μου τον ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-18, 13:56
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Μήπως όταν το βάζεις με τις βεντούζες έρχεται κάπου σε επαφή με το τζάμι το κυρίως σώμα του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-18, 13:57
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

δυστυχως την δονηση δυσκολα την γλιτωνεις εγω παλιοτερα ειχα προσπαθησει να βαλω κατι μαλακο αναμεσα στο φιλτρο και το τζαμι (σφουγγαρι)αλλα ειδα μικρη βελτιωση... επισης δοκιμασε το καλωδιο του φιλτρου να μην ακουμπαει στο τζαμι (ψηλα, εκει που βγαινει απο το ενυδρειο) βαλε κατι μαλακο αναμεσα στο καλωδιο και το τζαμι δλδ.
Την ροη μπορεις να την μειωσεις βαζοντας το φιλτρο να χτυπαει προς ενα τζαμι και οχι προς το κεντρο του ενυδρειου..
και κατι ασχετο, το ενυδρειο που εβαλες στο λινκ λεει οτι ειναι 18 λιτρα (?)
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 10-03-18 στις 18:46
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-18, 13:59
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Γυρνωντας δεξια η αριστερα την εξοδο του φιλτρου αυξομειωνεται η ροη,δες στο συνοδευτικο pdf manual.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-18, 16:36
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως την δονηση δυσκολα την γλιτωνεις εγω παλιοτερα ειχα προσπαθησει να βαλω κατι μαλακο αναμεσα στο φιλτρο και το τζαμι (σφουγγαρι)αλλα ειδα μικρη βελτιωση... επισης δοκιμασε το καλωδιο του φιλτρου να μην ακουμπαει στο τζαμι (ψηλα, εκει που βγαινει απο το ενυδρειο) βαλε κατι μαλακο αναμεσα στο καλωδιο και το τζαμι δλδ.
Την ροη μπορεις να την μειωσεις βαζοντας το φιλτρο να χτυπαει προς ενα τζαμι και οχι προς το κεντρο του ενυδρειου..
και κατι ασχετο, το ενυδρειο που εβαλες στο λινκ λεει οτι ειναι 18 λιτρα (?)
Ευχαριστώ Τόλη, το έβαλα να καθήσει κάτω (να πατήσει στις τετρούλες δηλαδή το φίλτρο). Λες να έχει πρόβλημα;

Έβαλα λάθος Link. Εϊναι το ίδιο ενυδρείο αλλά σε 33,5 λτ https://www.petcity.gr/fish/accessor...yro-40l-detail
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peritzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γυρνωντας δεξια η αριστερα την εξοδο του φιλτρου αυξομειωνεται η ροη,δες στο συνοδευτικο pdf manual.
Ευχαριστώ, το έχω κάνει ήδη αυτό. Απλά πάλι μου φαίνεται αρκετό. Το έβαλα να καθήσει κάτω και να κοιτάει προς τη γωνία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenaki : 10-03-18 στις 16:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-18, 22:14
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Απαράδεκτο φίλτρο... Μπορείς να το βάλεις πανω πανω κι να κανεις αρκετές κι μεσαίου μεγέθους τρύπες σε ενα σωλήνα που να εφαρμόζει στο φίλτρο . έτσι θα μειώσεις την ενταση... Επίσης μπορείς να βάλεις κι λίγο ενυδρείακο βαμβάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-18, 16:53
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαράδεκτο φίλτρο... Μπορείς να το βάλεις πανω πανω κι να κανεις αρκετές κι μεσαίου μεγέθους τρύπες σε ενα σωλήνα που να εφαρμόζει στο φίλτρο . έτσι θα μειώσεις την ενταση... Επίσης μπορείς να βάλεις κι λίγο ενυδρείακο βαμβάκι...
Thank you!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-18, 21:15
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Το ιδιο ενυδρειο εχω και εγω. Το ιδιο φιλτρο ειχα στην αρχη. Τωρα πια εχω αλλαξει φιλτρο, φτιαχτηκε spraybar και μπηκαν λεντοταινιες φωτα. Αληθεια, απο φως τι κανεις? Θελει λιγο δουλιτσα αλλα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ καλο γαριδαδκκο με αυτη τη γυαλα...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-18, 18:00
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδιο ενυδρειο εχω και εγω. Το ιδιο φιλτρο ειχα στην αρχη. Τωρα πια εχω αλλαξει φιλτρο, φτιαχτηκε spraybar και μπηκαν λεντοταινιες φωτα. Αληθεια, απο φως τι κανεις? Θελει λιγο δουλιτσα αλλα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ καλο γαριδαδκκο με αυτη τη γυαλα...
Χαχα... όχι ότι έχω κάτι με τις γαρίδες αλλά απλά δεν μπορώ να τις βλέπω! χαχαχα...

Φως δεν έχω αφού έτσι κι αλλιώς δεν έβαλα αληθινά φυτά. Έχει φυσικό φως το δωμάτιο και είναι αρκετά ηλιόλουστο.

Αυτές τις πατέντες που κάνετε με τα φίλτρα σας δεν ξέρω πώς τις κάνετε.
Προς το παρόν αντιμετωπίζω το θέμα του θορύβου έχοντας το φίλτρο να αιωρείται μέσα στο ενυδρείο χωρίς να ακουμπά στο τζάμι. Έχω γυρισμένο το στόμιο που βγάζει νερό προς τη γωνία. Ακούγεται πάλι αλλά όχι τόσο έντονα όσο ήταν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-18, 22:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ερωτηση: εχεις βαλει πλαστικα φυτα ή αλλα διακοσμητικα στο ενυδρειο?
Παρατηρηση: το φως ειναι πολυ σημαντικο σε ενα ενυδρειο, οπως και η σταθεροτητα στη διαρκεια του, οχι μονο για τα φυτα. Δεν εχουν φως μονο τα φυτεμενα ενυδρεια. Αν ανατρεξεις στο αλλο σου θεμα, θα παρεις μερικες πληροφοριες.

Υ.Γ. Θα γεμισεις πρασινη αλγη με το φως ηλιου, αν ερχεται σε απευθειας επαφη με το ενυδρειο. Βεβαια, αυτο δεν ειναι και οτι χειροτερο, μιας και θα ειναι σκοτεινο το ενυδρειο και δε θα φαινεται ετσι κι αλλιως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-18, 19:48
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση: εχεις βαλει πλαστικα φυτα ή αλλα διακοσμητικα στο ενυδρειο?
Παρατηρηση: το φως ειναι πολυ σημαντικο σε ενα ενυδρειο, οπως και η σταθεροτητα στη διαρκεια του, οχι μονο για τα φυτα. Δεν εχουν φως μονο τα φυτεμενα ενυδρεια. Αν ανατρεξεις στο αλλο σου θεμα, θα παρεις μερικες πληροφοριες.

Υ.Γ. Θα γεμισεις πρασινη αλγη με το φως ηλιου, αν ερχεται σε απευθειας επαφη με το ενυδρειο. Βεβαια, αυτο δεν ειναι και οτι χειροτερο, μιας και θα ειναι σκοτεινο το ενυδρειο και δε θα φαινεται ετσι κι αλλιως.
Έχω ένα πλαστικό και ένα υφασμάτινο φυτό.

Το ενυδρείο βρίσκεται στο παιδικό υπνοδωμάτιο. Έχει φυσικό φως κατά τη διάρκεια της ημέρας (δεν είναι σκοτεινά ούτε πέφτει απευθείας ο ήλιος πάνω), και τη νύχτα που σβήνουμε τα φώτα (λάμπες) κοιμάται και το ψάρι μαζί με τα παιδιά.

Το φίλτρο με απασχολεί ακόμα. Δεν ξέρω αν τον ενοχλεί, γιατί περνάει όλο τον χρόνο του κοντά στην επιφάνεια και δεν κατεβαίνει κάτω στις πέτρες όπως έκανε παλιά. Είναι φυσιολογικό; Γενικά είναι σε πολύ μεγαλύτερη κίνηση από όταν τον αγοράσαμε. Ή ενοχλείται από το φίλτρο ή βρήκε τη χαρά του μέσα στο μεγάλο ενυδρείο και μας κάνει κόλπα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ρίζες-έχω θέμα? chrisvari Δίσκοι 16 05-04-14 18:31
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Θέμα με άμμο Βενέρης Πέτρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 12-12-06 16:22
Θέμα συμβατοτιτας tazz Bettas 4 07-09-05 08:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04993 seconds with 13 queries