Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-05-10, 22:46   #1
τι ψαρακια προτείνετε??????
Αλεξανδρος corfu
Junior Member
Εγγραφή: 27-04-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αλεξανδρος corfu Ο χρήστης Αλεξανδρος corfu δεν είναι συνδεδεμένος 10-05-10, 22:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο σκουρκου που μου δώσε μπόλι και σε όλους εσάς που βοηθάτε με τις απορίες μας λοιπόν με χαρά λέω ότι το ενυδρείο μου μπολιάστηκε μπήκε νερό αντίστροφης όσμωσης και no2=0 αμόνια δεν έχει.. προς το παρόν έχει αναλάβει τής μετρήσεις μου ένας φίλος γιατί δεν με παίρνει ακόμα να αγοράσω τα υγρά τεστ..... λοιπόν τι ψαράκια προτείνετε να βάλω είδα ενα ενυδρείο με κυχλειδες και μου άρεσε πολύ επίσης είδα ότι στα πετ σοπ εδώ πολλά ψάρια η πεθαμένα η έτοιμα να πεθάνουν και δεν θέλω να αγοράσω από αυτά.... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ι κύρια ερώτηση μου είναι τι ψαράκια να βάλω μέσα???? (υπάρχει ένα χρυσόψαρο αλλά είμαι σχεδόν έτοιμος να το διώξω) [α 120L είναι το ενυδρείο]
__________________
Οι στατιστικές λένε ότι ένας στους τέσσερις Έλληνες υποφέρει από κάποια διανοητική διαταραχή. Σκέψου τους τρεις καλύτερους φίλους σου. Αν είναι υγιείς, τότε έχεις πρόβλημα.
Εμφανίσεις: 2203
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-10, 08:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο σκουρκου που μου δώσε μπόλι και σε όλους εσάς που βοηθάτε με τις απορίες μας λοιπόν με χαρά λέω ότι το ενυδρείο μου μπολιάστηκε μπήκε νερό αντίστροφης όσμωσης και no2=0 αμόνια δεν έχει.. προς το παρόν έχει αναλάβει τής μετρήσεις μου ένας φίλος γιατί δεν με παίρνει ακόμα να αγοράσω τα υγρά τεστ..... λοιπόν τι ψαράκια προτείνετε να βάλω είδα ενα ενυδρείο με κυχλειδες και μου άρεσε πολύ επίσης είδα ότι στα πετ σοπ εδώ πολλά ψάρια η πεθαμένα η έτοιμα να πεθάνουν και δεν θέλω να αγοράσω από αυτά.... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ι κύρια ερώτηση μου είναι τι ψαράκια να βάλω μέσα???? (υπάρχει ένα χρυσόψαρο αλλά είμαι σχεδόν έτοιμος να το διώξω) [α 120L είναι το ενυδρείο]
Εξαρτάται καθαρά από τις παραμέτρους του νερού σου... Αν είναι σκληρό (που μάλλον δεν είναι, γιατί έχεις χρησιμοποιήσει νερό ΑΟ) πας για κιχλίδες Μαλάουι ή Τανκανίκα ή αν είναι μαλακό βάζεις δίσκους (που κατά τη γνώμη μου θέλεις αρκετή πείρα ώστε να βάλεις στο ενυδρείο σου τέτοια ψάρια). Για την ώρα σου προτείνω εύκολες επιλογές, όπως τις πρώτες που σου ανέδειξα. Σιγουρέψου όμως αν το νερό σου έχει τις απαιτούμενες συνθήκες που απαιτούν.

Α! Τώρα το είδα. Το ενυδρείο σου είναι μόνο 120 λίτρα, οπότε ξεχνάς εντελώς τους δίσκους και παραμένεις στις μικροκιχλίδες της λίμνης Τανκανίκα. Αν πας για Μαλάουι (δεν το προτείνω), 1 μόνο είδος που να μην φημίζεται για την επιθετικότητα του.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-10, 10:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

in the pond δεν ειναι αναγκη να βαλλει ταγκανικα-μαλαουι ...ξεχναμε του αμαζονιου...ανετα κανει ενα βιοτοπικο με cardinal tetra και ξυλα ...φιλε οσα ψαρια μπορουν να ζησουν σε χαμηλο πεχα και μαλακο νερο κα ειναι καταλληλα για 120 λιτρα μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου...βασικη προυποθεση να ταιριαζουν μεταξυ τους και να χωρανε ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-10, 10:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

¶ντε καλή αρχή. Για σκληρό νερό θα σου πρότεινα γκάπυ, μόλυ, πλάτυ, ή ξιφοφόρους (όχι με πλάτυ), ή έντλερς (όχι με γκάπυ).
Είναι όλα ζωοτόκα, δηλαδή γεννάνε συχνά ψαράκια (όχι αυγά) κι εύκολα θα γεμίσεις μικρούλια, ενώ συνδυάζονται σχεδόν όλα μεταξύ τους.
Ξεκινάς με 1 χαρεμάκι (1 αρσενικό με 2-3 θηλυκά) από το καθένα και σε λίγο καιρό θα γεμίσεις πολύχρωμα και κινητικά ψαράκια.
Από κιχλίδες μπορείς να βάλεις κριμπένσις ή μικροκιχλίδες της λίμνης Ταγκανίκα, για Μαλάουι είναι λίγα τα λίτρα σου.
Για μαλακό νερό, κοίταξε για καρδινάλιους (cardinal tetra), ροδόστομους (rummy nose tetra), ή άλλα κοπαδόψαρα, αλλά μόνο 1-2 κοπαδάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-10, 14:14
Αλεξανδρος corfu Ο χρήστης Αλεξανδρος corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 18
Wink

ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα έχω μπερδευτεί πολύ αλλα θα βγάλω άκρη σιγά σιγά θα ανεβάσω φωτογραφίες στο άμεσο μέλλον του ενυδρείου....... αν έχετε φωτογραφίες από ενυδρεία που προτείνετε θα βοηθούσε πάρα πολύ.......
__________________
Οι στατιστικές λένε ότι ένας στους τέσσερις Έλληνες υποφέρει από κάποια διανοητική διαταραχή. Σκέψου τους τρεις καλύτερους φίλους σου. Αν είναι υγιείς, τότε έχεις πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-10, 14:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα έχω μπερδευτεί πολύ αλλα θα βγάλω άκρη σιγά σιγά θα ανεβάσω φωτογραφίες στο άμεσο μέλλον του ενυδρείου....... αν έχετε φωτογραφίες από ενυδρεία που προτείνετε θα βοηθούσε πάρα πολύ.......

Στις παρουσιάσεις έχει πολλές φωτογραφίες, όλο και κάτι θα σου αρέσει! Όμως, μην αρχίσεις να κάνεις τίποτα πριν αποφασίσεις τι ψαράκια θα βάλεις! Μην το κάνεις φυτεμένο και βάλεις αφρικανές!

Επίσης, να ρωτήσω τώρα η βιολογία συντηρείται από το χρυσόψαρο; Όταν θα μπουν τα τροπικά δεν παίζει να υπάρξει πρόβλημα (δε ρωτάω εσένα αυτό, αλλά τους συμβούλους!);
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-10, 14:23
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις εσύ (στο περίπου) τι θέλεις να κάνεις και που περίπου προσανατολίζεσαι τόσο από συνθήκες νερού όσο και από διαμόρφωση ενυδρείου. Βέβαια υπάρχει και η αντίστροφη πορεία. Καταλήγεις στα ψαράκια που σου αρέσουν και μπορούν να μπουν στα λίτρα σου και στη συνέχεια διαμορφώνεις τις συνθήκες νερού και την μορφή του ενυδρείου με βάση τις ανάγκες του.

Καλό ψαξιμο λοιπόν...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτείνετε ενυδρείο Obelix(Reifen) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 01-04-09 15:53
Tί προτείνετε;; polyvios2004 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 21-02-09 06:48
Έχετε να προτείνετε κάποιο ups? xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-03-08 21:42
Τι προτείνετε? dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 28-09-06 23:25
Τι προτείνετε; pani Γλυκό νερό - Γενικά 24 23-12-05 16:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04129 seconds with 15 queries