Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-03, 14:19
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή απορίες ρουτίνας

Γεια και χαρά ... συγκέντρωσα 3 ερωτήσεις στις οποίες έχω απορίες. Θα εκτιμούσα την γνώμη σας.

1. Κατά την διαδικασία fishless cycling με φυτά, ρίχνωντας μια ποσότητα αμμωνίας, μετά από πόση ώρα πρέπει να κάνω μέτρηση για να δω αν η περιεκτικότητα είναι αυτή που θέλω; Διαβάζω σε μερικά άρθρα ότι οι περισσότεροι ρίχνουν κάποια ποσότητα αμμωνίας, στη συνέχεια περιμένουν για 1 ώρα περίπου, κάνουν την μέτρηση και αν χρειάζεται περισσότερη αμμωνία, ξανακάνουν την διαδικασία.

2. Στο διαμέρισμά μου, καμμιά μου βρύση δεν συνδέεται απευθείας στο δίκτυο ύδρευσης. Όλες αντλούν από κεντρικό τεπόζιτο. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα; Το τεπόζιτο είναι καινούριο σχετικά (2 χρονών). Πώς μπορώ να βελτιώσω το νερό τεποζίτου;

3. Όπως έχω αναφέρει διαθέτω εσωτερικό γωνιακό φίλτρο eheim 2010 το οποίο ως μέσο περιέχει ένα σφουγγάρι (sponge). Ξέρω ότι τα ωφέλιμα βακτηρίδια αποικούν τους πόρους του σφουγγαριού και ότι αυτά τα καφέ πράγματα πάνω στο σφουγγάρι δεν είναι ακαθαρσίες αλλά η αποικία. Σωστά;;
Θέλοντας τώρα να καθαρίσω το φίλτρο, πώς πρέπει να το κάνω ώστε να μην χαθεί η αποικία; Πρέπει να στίψω το σφουγγάρι πρώτα μέσα στο ενυδρείο;;; Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα πως πρέπει να προσεγγίσω αυτό το θέμα!!! Βοηθήστε με.

4. Το σφουγγάρι του φίλτρου καταλαμβάνει όλο τον χώρο του cartridge. Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και κάποιο άλλο μέσο εντός φίλτρου, πχ ενεργό άνθρακα ή μακαρόνι. Σκεφτόμουν, να βάλω κοντύτερο σφουγγάρι στον πάτο, στην συνέχεια φιλέ (τούλι) και στην κορυφή κάποια ποσότητα ενεργού άνθρακα ή μακαρονιού ... έτσι πιστεύω ότι θα μπορώ να συνδυάσω μηχανικό και βιολογικό καθάρισμα ... σκέφτομαι σωστά ή λέω βλακείες; Για εξωτερικό φίλτρο για την ώρα δεν σκέφτομαι οπότε θα πρέπει να αρκεστώ σε αυτό που έχω.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-03, 14:30
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Καλυτερα κανε μετρησεις στο νερο που εχει το τεποζιτο πρωτα να δουμε τι εχεις και μετα βλεπουμε αν χρειαζεται κατι((( δηλαδη, PH, KH GH))
TΩΡΑ οσο αφορα τα βακτηριδια δεν υπαρχουν μονο στο φιλτρο μας , αλλα και σε ολα τα διακοσμητικα στοιχεια που εχουμε μεσα στο ενυδρειο, οποτε μην ανυσηχεις με το καθαρισμα του σφουγγαριου δεν χανονται!!!!!
τα υπολοιπα τα αφηνω να απαντησουν οι επομενοι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-03, 17:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εγώ είμαι οι επόμενοι;

Στο 1) απάντησες από μόνος σου. 30 λεπτά με 1 ώρα είναι εντάξει.

2) Βλ. απάντησει Μάνθου.

3) Όταν καθαρίζεις το φίλτρο σου, να χρησιμοποιείς νερό από το ενυδρείο που έχεις βάλει σε κουβά.

4) Επειδή ο όγκος του φίλτρου είναι μικρός, δεν θα πιάσει τόπο να βάλεις άλλα μέσα φίλτρανσης. Καλύτερα μείνε με το σφουγγάρι και μην βάλεις άνθρακα αν δεν υπάρχει λόγος. Όταν με το καλό επιστρέψει ο Tolis, έχει ένα σχεδιάκι που δείχνει πως μπορείς να αξιοποιήσεις (να αυξήσεις τον όγκο) ένα εσωτερικού φίλτρου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-03, 21:48
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: απορίες ρουτίνας

Απλά να συμπληρώσω ότι όταν καθαρίζουμε το σφουγγάρι του φίλτρου, δεν το κάνουμε όπως το πήραμε. Απλά το στύβουμε δυο τρεις φορές ώστε να φύγουν τα σκουπίδια, αλλά και αν το παρακάνουμε (λίγο), καλό θα είναι για τις επόμενες μία-δύο μέρες να ταΐσουμε με λιγότερο από ότι συνήθως.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-03, 21:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αν το ντεπόζιτο είναι πλαστικό έχει καλώς. Αν όμως είναι μεταλλικό δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νερό που έχει μέσα.

Το σφουγγάρι στο φίλτρο σου είναι αρκετό και δεν μπορείς, αλλά δεν υπάρχει και λόγος, να βάλεις άλλο υλικό. Εκείνο που είναι σημαντικό είναι ο τρόπος που θα το πλένεις. Αρχικά το πλένουμε από την στιγμή που διαπιστώνουμε ότι έχει λιγοστέψει η ροή του νερού από το φίλτρο. Η συχνότητα εξαρτάται από τον αριθμό των ψαριών και την ποσότητα που ταΐζουμε. Για να το καθαρίσουμε βάζουμε σε ένα δοχείο νερό από το ενυδρείο μας και μέσα σε αυτό το νερό το πλένουμε. Δεν το στύβουμε σχεδόν καθόλου. Αφαιρούμε πιο πολύ, ότι υπάρχει εξωτερικά και το πιέζουμε μερικές φορές μαλακά, για να φύγει μέρος από τις μάζες βακτηριδίων. Δεν χρειάζεται να το κάνουμε καινούργιο, γιατί έτσι θα πρέπει να αρχίζει κάθε φορά από την αρχή. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να το αντικαθιστούμε μετά από κάποιους μήνες. Αυτό είναι λάθος. Αν το καθαρίζουμε σωστά, δεν χρειάζεται να το αντικαταστήσουμε παρά ίσως μετά από 3-4 χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-03, 22:11
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: απορίες ρουτίνας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
Απλά να συμπληρώσω ότι όταν καθαρίζουμε το σφουγγάρι του φίλτρου, δεν το κάνουμε όπως το πήραμε. Απλά το στύβουμε δυο τρεις φορές ώστε να φύγουν τα σκουπίδια
Oυυυυυυυυπππππςςςςςςς.
Λάθος λέξει χρησιμοποίησα.
Δεν ΣΤΥΒΟΥΜΕ, ΣΦΙΓΓΟΥΜΕ (πιέζουμε).

Tnk Τaki.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04194 seconds with 14 queries