Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 16:18
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αύξηση ΝΟ2

Title: Αύξηση ΝΟ2
Post by: lurking_fear on 11/30/02 at 09:50:22
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις τιμές των νιτρωδών ιόντων.Συγκεκριμένα,έχω αγοράσει το τεστ της tetra και μου έδειξε σήμερα ότι έχω 0.3 mg/lt. Έτσι, έκανα μια μικρή αλλαγή νερού. Πότε πρέπει να ξαναμετρήσω τις τιμές και αν είναι πάλι 0.3 τι πρέπει να κάνω; Η tetra λέει ότι οι τιμές των νιτρωδών θα πρέπει να είναι μεταξύ 0 και 0.8 mg/lt. Αυτό κατά πόσο ισχύει;Πόσο πρέπει να είναι τα νιτρώδη ιόντα έτσι ώστε να έχουμε ένα σωστό σύστημα;Και κάτι άλλο.Τώρα τελευταία αγόρασα τεστ και δεν ξέρω πολλά πράγματα πάνω στις μετρήσεις. Ξέχασα να πω ότι η αμμωνία είναι στο 0 και τα νιτρικά 20 mg/lt


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αύξηση ΝΟ2
Post by: kroud on 11/30/02 at 12:19:08
--------------------------------------------------------------------------------
Για τις tetra το τεστ δεν γνωριζω γιατι χρησιμοποιω της aqua.Κανονικα πρεπει να ειναι στο 0.Δες το πινακακι της tetra εαν ξεκιναει να μετραει απο το 0.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αύξηση ΝΟ2
Post by: gavros on 11/30/02 at 15:15:11
--------------------------------------------------------------------------------
το τεστ της τετρα και συγκεκριμενα απο τη πρωτη στη δευτερη κλιμακα,εκει που λεει 0,3,η χρωματικη αλλαγη ειναι ανεπαισθητη,κιτρινο με πορτοκαλλι,ισως το ματι πεφτει εξω...το ειδες σε φως ηλιακο??γιατι σε φως τεχνητο αστο να παει...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αύξηση ΝΟ2
Post by: ASCCO1 on 12/01/02 at 10:54:45
--------------------------------------------------------------------------------
To test NO2 τις τετρα ξεκιναει απο κιτρινο χρωμα και ενδειξη < 0.3 mg/l.
και μεταη επομενη 0.3 mg/l η οποια ειναι αρκετα ευδιακριτη οσο αφορα το χρωμα!!
μηπως εχασες κανενα ψαρι (( εξαφανιστηκε)) τωρα τελευταια??<< ερωτηση κρισεως>>


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αύξηση ΝΟ2
Post by: lurking_fear on 12/01/02 at 17:51:12
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι δεν έχω χάσει κανένα ψάρι. Μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχω αρκετά ψάρια στο ενυδρείο.Τελικά,το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγές νερού.Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αύξηση ΝΟ2
Post by: Giorgos on 12/02/02 at 12:14:25
--------------------------------------------------------------------------------
Γενικά όταν υπάρχει αύξηση στα τρία Ν (ΝΗ3/ΝΟ2/ΝΟ3), η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνουμε είναι αλλαγή/ες νερού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02922 seconds with 14 queries