Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 19:11
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή water mites?

Title: water mites?
Post by: var101 on 05/17/02 at 07:02:22
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι, γειά σας! Για άλλη μια φορά επιχειρώ να αντλήσω πληροφορίες απ' την εμπειρία σας:

αν βλέπατε ένα ον σαν κι αυτό στο ενυδρείο σας, θ' ανησυχούσατε?:

http://www.bioimages.org.uk/HTML/P134769.HTM

Θεωρητικά, το να βγάζει κανείς βιαστικά συμπεράσματα κρίνοντας από την εξωτερική εμφάνιση μπορεί να είναι επιπόλαιο (πχ. αν και θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα Δάφνια δεν είναι και πολύ χαριτωμένα, εν τούτοις είναι παραπάνω από ωφέλιμα για τα ψάρια μας), αλλά το να δει κανείς δεκάδες απ'τα παραπάνω ζωύφια σε 100ml νερό ενυδρείου δε νομίζω ότι είναι κι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει κανείς τη μέρα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν είναι αυτά ακριβώς τα ζωύφια που βλέπω στο νερό. Είναι μικροσκοπικά (ίσως 0.8mm), σκουρόχρωμα (μαύρα ή καφέ) και κινούνται μέσα στο νερό με γρήγορες κινήσεις. Μου θύμισαν ψύλλους, έτσι ψάχνοντας στο internet για "mites", "ticks", "fleas" κτλ, βρήκα το έντομο στη φωτογραφία, το οποίο του μοιάζει αρκετά (όσο είναι δυνατόν να κάνει κανείς συγκρίσεις σε τόσο μικρά μεγέθη) και είναι ένα είδος water mite.

Τα ερώτηματά μου είναι τα εξής:

1. πώς βρέθηκαν εδώ?!! ??? Πιθανόν με τα κάποια νέα φυτά?
2. είναι βλαβερά για τα ψάρια?
3. να επιχειρήσω να τα απομακρύνω, να αφήσω τα ψάρια να τα φάνε (τα τρώνε?)...?
4. αλήθεια... τι μπορεί να είναι? Θα μπορούσε να είναι water mites?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: Giorgos on 05/17/02 at 09:17:04
--------------------------------------------------------------------------------
Κάποτε ένας φίλος μου είχε ένα πρόβλημα με water mites και το ψάξαμε πολύ το θέμα. Ευτυχώς στο τέλος καταφέραμε να τα εξολοθρεύσουμε.

Τώρα στην περίπτωσή σου var δεν ξέρουμε καν αν αυτά τα ζωύφια που περιγράφεις είναι όντως water mites. Συνήθως είναι πορτοκαλο-κόκκινα ή κίτρινα και έχουν τριχούλες. Κυρίως μεταφέρονται στο ενυδρείο μέσω φυτών ή φτερωτών εντόμων. Όταν είναι ακόμα νύμφες, συνήθως βρίσκονται στο υπόστρωμα (πάνω σε πέτρες ή χαλίκια), σε φυτά ή μέσα στον ιστό των φυτών. Είναι εντελώς ακίνδυνα για τα ψάρια αλλά άκρως επικίνδυνα για έντομα. Όταν είναι νύμφες κολυμπούν στην επιφάνεια ψάχνοντας κάποιο ανυποψίαστο έντομο ώστε να γαντζοθούν πάνω του και ζουν σαν παράσιτα πάνω στο έντομο. Αν το έντομο είναι φτερωτό (που κατά 99.9% είναι) μπορεί να μεταφέρει τη/τις νύμφη/ες σε άλλο σώμα νερού που πιθανόν να είναι και κάποιο ενυδρείο. Όταν η νύμφη ενηληκιωθεί δεν ζει πια σαν παράσιτο, αλλά σαν αρπακτικό. Δηλαδή κυνηγάει άλλα έντομα και ΜΟΝΟ έντομα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα απομακρύνεις και όχι να αφήσεις τα ψάρια να τα φάνε γιατί έχουν μια πολύ απλή άμυνα εναντίον των ψαριών. Πολύ απλά έχουν απαίσια γεύση και τα ψάρια δεν πρόκειται να τα φάνε!!! (αν είναι όντως water mites) Οπότε καλύτερα να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού και πολύ πολύ καλό καθάρισμα του υποστρώματος (σκούπισμα του χαλικιού), πετρωμάτων και των φυτών αν γίνεται. Στο κάτω-κάτω και να μην έχεις water mites με τις αλλαγές θα τα ξεφορτωθείς τα ζωύφια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: lurking_fear on 05/17/02 at 17:26:45
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ αν έβλεπα κάτι τέτοιο θα φοβόμουν να βάλω το χέρι μου στο ενυδρείο; Μπορεί και να δαγκώνει.... :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: var101 on 05/17/02 at 19:12:24
--------------------------------------------------------------------------------
Όντως, lurking fear!

Giorgo, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές! Πράγματι, ήδη ξεκίνησα τις αλλαγές νερού κι αύξησα τη δόση του αλατιού - αν μπόρεσαν να ξεγλυστρήσουν αυτά με τα φυτά, ίσως να καραδοκεί και κάτι άλλο... (πάντα αισιόδοξη! ;D)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: Giorgos on 05/18/02 at 04:01:28
--------------------------------------------------------------------------------
Και αισιόδοξη πρέπει να είσαι πάντα. Κάποτε είχα και γώ ένα προβληματάκι με κάτι ακίνδυνα αλλά απάισια "σκουλικάκια" (planaria) που τα καταπολέμησα με τον ίδιο τρόπο, πολλές πολλές αλλαγές αλλά δεν πρόσθεσα ποτέ αλάτι στο νερό. Πρόσεξε μην έχεις κάποιο ψάρι το οποίο δεν μπορεί να ζήσει αν το νερό περιέχει έστω και την ελάχιστη ποσότητα αλατιού, όπως τα Ancistrus sp. (plecostomus) και πολλά εόδη γατόψαρων. Δεν πιστεύω να βάζεις ΚΑΛΑΣ εκεί μέσα ε;;; ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: var101 on 05/18/02 at 06:28:41
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΑΣ?!

Μα θέλω να κάνω προληπτική θεραπεία, όχι μαρινάρισμα! ;D

Όσο για τα ψάρια (Νέον), δε θα έχουν πρόβλημα με το επιπλέον αλάτι (ούτως ή άλλως, πάντα υπάρχει λίγο στο ενυδρείο).

Πάντως, ευχαριστώ, Giorgo, για την ενθάρρυνση!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: Giorgos on 05/18/02 at 19:36:15
--------------------------------------------------------------------------------
No problem var101. Πάντως κράτα μας ενήμερους με το πως πάει η εξουδετέρωση των water mites. Good luck.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: ASCCO1 on 05/20/02 at 16:45:25
--------------------------------------------------------------------------------
Eρωτηση κρισεως
τελικα αυτα τα πλασματα πως εμφανιστηκαν στο ενυδρειο, εμενα πρωσοπικα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο :-X
Και μιας που το συγκεκριμενο ενυδρειο το εχω παρακολουθησει απο πολυ κοντα ( στην εξελιξη του) ειμαι πολυ περιεργος να μαθω αν αυτα τα πλασματα γενηθηκαν εκει η' ηρθαν απο καποια νεα φυτα( σε αυτη την πριπτωση απο ποιο συγκεκριμενο μαγαζι) για να προσεχουν και οι υπολοιποι απο που αγοραζουν!!!
Αναμενω ταχιστη απαντηση απο οποιον γνωριζει > >


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: Giorgos on 05/20/02 at 19:12:06
--------------------------------------------------------------------------------
ASCCO1 η πιο πιθανή προέλευση αυτών των πλασμάτων είναι από κάποιο/α φυτό/ά. Αν είναι όντως water mites, δεν γεννιούνται από μόνα τους (όπως τα planaria ---> συνήθως από υπερβολικό τάϊσμα) αλλά μεταφέρονται στο νερό του ενυδρείου (αν είσαι άτυχος) από διάφορα φτερωτά έντομα, όπως και αναφέρω πιο πάνω. Οι νύμφες των water mites είναι παράσιτα εντόμων και όταν ενηλικιώνονται κυνηγούν έντομα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: var101 on 05/20/02 at 19:32:37
--------------------------------------------------------------------------------
Από ό,τι διάβασα, είναι δυνατόν τα ζωύφια να ήρθαν με τα φυτά, κι αφού δεν έχει μεσολαβήσει τίποτε άλλο (νέα ψάρια κτλ) μάλλον έτσι έγινε. >

Νομίζω πως κάτι τέτοια παθαίνει κανείς μέχρι να βάλει μυαλό και ν' ακολουθεί τις συμβουλές των πιο έμπειρων που επιμένουν στην εμβάπτιση των νέων φυτών σε διάλυμα υπερμαγγανικού καλίου. Παθαίνω, για να μαθαίνω.

Κάνω καθημερινά αλλαγές νερού, έχω αυξήσει και την ποσότητα του αλατιού και στα δείγματα νερού ο αριθμός των ζουζουνιών έχει ελαττωθεί κατά πολύ. Παράσιτα όμως είναι κι αυτά και ξέρουμε δυστυχώς πολύ καλά ότι όσο λίγα και να είναι, τα σκασμένα πολλαπλασιάζονται σαν τρελλά.

Όσο για το κατάστημα, προτιμώ να μην το αναφέρω δημοσίως (βλ. PetsWarehouse ), αλλά, Ascco, μπορείς να φανταστείς ποιο είναι. Μέχρι τώρα, ό,τι φυτά είχα αγοράσει από κει δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα (μάλιστα ήταν τα μόνα που επέζησαν από κείνη την υπόθεση - αν θυμάσαι - με τον βούρκο) κι έτσι δε θέλω να βιαστώ να κατηγορήσω το μαγαζί. Αν δεν ήρθαν όμως από κει τα έντομα από πού να ήρθαν...? ??? Γενικά έχω παρατηρήσει ότι αυτήν την άνοιξη έχουν ξεφυτρώσει έντομα από παντού (έχει μήπως κανείς άλλος πρόβλημα με μυρμήγκια φέτος ή είναι ιδέα μου?) κι αναρωτιέμαι μήπως κάτι σάπιο υπάρχει (κυριολεκτικά) στο βασίλειο της Δανιμαρκίας...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: ASCCO1 on 05/21/02 at 05:20:07
--------------------------------------------------------------------------------
Α μπραβο !!!
ετσι να ξεκαθαριζουμε λιγο την κατασταση ,για να ξερουμε αν πρεπει να ριξουμε καπου ευθηνες η' οχι.

κατα την γνωμη του ΤΟΛΗ( tolibra) δεν ευθηνεται για το θεμα ο εκαστοτε καταστηματαρχης .

Συμπερασμα¨: εμβαπτισμος των φυτων σε υπερμαγγανικο καλιο πριν μπουν στο ενυδρειο ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: Giorgos on 05/21/02 at 05:43:17
--------------------------------------------------------------------------------
Γενικά είμαι της γνώμης πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ζωντανό μπαίνει στο ενυδρείο (κυρίως ψάρια και φυτά) θα πρέπει να δοκιμάζεται σε άλλο χώρο πρώτα επειδή μπορεί εξ'αρχής να είναι άρρωστο και ακόμα χειρότερα να κουβαλάει κάποια παράσιτα και να μας το μεταφέρουν στο ενυδρείο. Στην περίπτωση της var τα παράσιτα ήταν εντελώς ακίνδυνα για τα ψάρια και το ενυδρείο αλλά αντι-αισθητικά να τα βλέπεις να κολυμπούν ελεύθερα. Καλό θα ήταν ένα "μπάνιο" στα φυτά με υπερμαγγανικό κάλιο και τα ψάρια να μπαίνουν σε ενυδρείο καραντίνα και να τα παρακολουθούμε προσεκτικά για 2-4 βδομάδες. Καλύτερα 4 βδομάδες για να είμαστε SAFE πάνω απ'όλα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: var101 on 05/21/02 at 06:58:03
--------------------------------------------------------------------------------
Ας μην επαναλάβω το κλισέ για την αξία της πρόληψης (και του υπερμαγγανικού καλίου!), αλλά αυτό οπωσδήποτε μου έγινε μάθημα. Όσο και να πιστεύει κανείς ότι το ενυδρείο του είναι άτρωτο, η φύση (βλ. παράσιτα) πιθανόν να έχει άλλα σχέδια γι' αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές αλλά και τη συμπαράσταση!





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: water mites?
Post by: Giorgos on 05/31/02 at 16:09:53
--------------------------------------------------------------------------------
var, τελικά δεν μας είπες τι απέγινε μ'αυτήν την απρόσμενη επίσκεψη των water mites στο ενυδρείο σου.
Όλα καλά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04707 seconds with 14 queries