Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-16, 21:57
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή Μερικες αποριες σε νεο θαλασσινο fish only

καλησπερα , Θα ξεκινησω τις επομενες ημερες ενα fish only.
Το ενυδρειο μου εκτος απροοπτου θα ειναι το juwel Rio 180 η το Lido 200

1.Ποσα κιλα αραγωνιτη θα χρειαστω? Υπαρχει καποιος στο εμποριο που να μην χρειαζεται ξεπλημα?
2. Θα χρειαστω εξωτερικο φιλτρο και σκιμερ? Αν βαλω ζωντανο βραχο το φιλτρο δεν ειναι περιτο?
3.επειδη ειμαι σε νησι (κερκυρα) μπορω να χρησιμοποιησω νερο κατευθιαν απο την θαλασσα? να αγορασω 2-3 μπιτονια 25λιτρα και να το μεταφερω?
4. Αντιστρωφη οσμωση ειναι απαραιτητη αν τις αλλαγες τις κανω με νερο της βρησης? ( εχω γεωτρηση) , αν ναι αυτο http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174 θα ειναι ενταξει?

Σας ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-16, 22:13
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα , Θα ξεκινησω τις επομενες ημερες ενα fish only.
Το ενυδρειο μου εκτος απροοπτου θα ειναι το juwel Rio 180 η το Lido 200

1.Ποσα κιλα αραγωνιτη θα χρειαστω? Υπαρχει καποιος στο εμποριο που να μην χρειαζεται ξεπλημα? 15 κιλά καλά θα είναι !
2. Θα χρειαστω εξωτερικο φιλτρο και σκιμερ? Αν βαλω ζωντανο βραχο το φιλτρο δεν ειναι περιτο? Ένα σκιμμερ εξωτερικό π.χ. mce 600 θα σε βοηθήσει από πολλά προβλήματα!
3.επειδη ειμαι σε νησι (κερκυρα) μπορω να χρησιμοποιησω νερο κατευθιαν απο την θαλασσα? να αγορασω 2-3 μπιτονια 25λιτρα και να το μεταφερω?
Γίνεται αρκεί να είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρό το σημείο και δεν πέρασε κάτι πιο πριν~
4. Αντιστρωφη οσμωση ειναι απαραιτητη αν τις αλλαγες τις κανω με νερο της βρησης? ( εχω γεωτρηση) , αν ναι αυτο http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174 θα ειναι ενταξει?
Ώσμωση θέλει σίγουρα για να αλλάζεις την αλατότητα του νερού της θάλασσας και να κάνεις και αναπλήρωση του νερού που εξατμίζεται!

Σας ευχαριστω πολυ
Καλή αρχή φίλε !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-16, 22:17
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
Για λιγο πιο συγκεκριμενα, πιον αραγωνιτη? υπαρχει πλημενος?
Οποτε σκιμερ χρειαζομαι σιγουρα, ανεξαρτητα απο το αν θα βαλω η οχι κοραλια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-16, 22:21
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
Για λιγο πιο συγκεκριμενα, πιον αραγωνιτη? υπαρχει πλημενος?
Οποτε σκιμερ χρειαζομαι σιγουρα, ανεξαρτητα απο το αν θα βαλω η οχι κοραλια?
Αραγωνιτη οτι σου αρέσει εγώ όλους θα τους έπλενα!

Σκιμμερ για μένα είναι βασικός εξοπλισμός στο ενυδρείο γιαυτό και έχει ανάλογη τιμή!
Δεν έχει να κάνει με τα κοράλλια μόνο !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-16, 22:36
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Αν βαλω σκιμερ δηλαδη δεν χρειαζεται η αγορα εξωτερικου φιλτρου? η δεν κανουν την ιδια δουλεια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-16, 05:18
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Αν πάρεις ένα σκιμμερ σαν αυτό που σου πρότεινα όχι !

Έχει και θήκη(media box) για να βάλεις άνθρακα η αντί-φωσφόρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-16, 07:30
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επειδή έπεσαν όλα τα έξοδα μαζεμένα, ενυδρείο , βάσεις , σκιμερ, υλικα ,όσμωση , αλάτια, κυκλοφορητες και τόσα αλλά, θα προσπαθήσω πολλά από αυτά να τα βρω Μτχ από αγγελίες γιατί διαφορετικά δεν θα καταφέρω να κάνω τίποτα...

Για την κυρία βιολογία του ενυδρείου αποφάσισα να αγοράσω ζωντανό κουράρισμενο βράχο έτσι ώστε να μπορώ από την αρχή να βάλω 2 ψαράκια μέσα. Δεν είμαι και άνθρωπος της υπομονής που μπορώ να περιμένω να κάνω έναν μηνα στρώσιμο. Απλά στα μαγαζιά που κοιτάω στο Ίντερνετ ο πιο φθηνός ζωντανός βράχος που βρήκα έχει 12/ κιλό , αν δηλαδή πάρω 10 κιλά για αρχή θέλω τουλάχιστον 120 και δεν γράφει αν είναι και κουράρισμενος κιόλας . Όποτε θα πρέπει να ψάξω να βρω και ζωντανό βράχο από κάποιον φίλο που να πουλάει που να μπορώ και από εκεί να εξοικονομήσω κάποια χρήματα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-16, 15:01
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλησπέρα φίλε και απο έμενα!
καλή αρχή να έχεις και καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου!
σαμπ θα βαλεις?
θα σου πρότεινα καλύτερα να πας σιγά σιγά και με πολύ υπομονή επιμονή διάβασμα και ερωτήσεις στους μοδ του φόρουμ μας,θα κατανοήσεις καλύτερα καποια πράγματα που τώρα μπορεί να σου μοιάζουν βουνό αλλά και θα γλυτώσεις απο μη αναστρέψιμα προβλήματα που συνήθως ισοδυναμούν και σε χρήμα και κόπο!
τώρα για βράχο θα σου έλεγα καλύτερα να βάλεις νεκρό κατά βάση και λίγο ζωντανό ετσι ώστε να επισπεύσεις την διαδικασία του!(θα γλυτώσεις αρκετά λεφτά απο εκεί)!
καλη συνέχεια να έχεις είμαστε εδώ σε οτι προβληματισμο και να έχεις για να βοηθήσουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-16, 15:26
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι....

Εχει κανεις εμπειρια απο τα ενυδρεια ANUBIAS A1500 ? Επεσα τυχαια σε μια πολυ καλη προσφορα με το συγκεκριμενο με διαστασεις 1500x500x650 και τιμη 496 ευρω και κανουν δωρο και την βαση!
Σε διαστασεις και σε λιτρα ξεφευγω πολυ βεβαια αλλα μου κανει εντυπωση γιατι στα χρηματα βγαινει σχεδον ιδιο με το Juvel και ειναι 250 λιτρα παραπανω....
Αξιζει πιστευετε αυτη η υπερβαση?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-16, 16:21
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι....

Εχει κανεις εμπειρια απο τα ενυδρεια ANUBIAS A1500 ? Επεσα τυχαια σε μια πολυ καλη προσφορα με το συγκεκριμενο με διαστασεις 1500x500x650 και τιμη 496 ευρω και κανουν δωρο και την βαση!
Σε διαστασεις και σε λιτρα ξεφευγω πολυ βεβαια αλλα μου κανει εντυπωση γιατι στα χρηματα βγαινει σχεδον ιδιο με το Juvel και ειναι 250 λιτρα παραπανω....
Αξιζει πιστευετε αυτη η υπερβαση?
σαν τιμή ειναι καλή και μπορεί να συμφέρει!
εαν ομως κάνεις σαμπ που για έμενα επιβάλλεται η βάση του θα σου ειναι άχρηστη!
πρέπει όμως να δεις τα θετικά και τα αρνητικά του!
στα θετικά ειναι οτι οσο περισσότερα λίτρα έχεις τόσο καλύτερα τα διατηρείς χωρίς απότομες μεταβολές που μπορεί να σου τύχουν είτε απο κάποιο λάθος σου είτε απο κάποιον ενδογενή παράγοντα του ενυδρείου σου!
στα αρνητικά είναι οτι θα χρειαστείς μεγαλύτερο και καλύτερο εξοπλισμό οπως και μεγαλύτερη οικονομική υποστήριξη στην συντήρηση του!
εγω πάντως αλλαγές νερού και ειδικά καλοκαιρινους μήνες δεν θα έκανα απο την θάλασσα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-16, 22:16
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

δυστηχως σαμπ δεν εχω την δυνατοτητα να κανω...
Εχω σκοπο ομως να αγορασω το σκιμερ deltec 600
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-16, 11:14
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Ίσως θα μπορούσε κάποιος κατασκευαστής να σου κάνει ενα ενυδρείο μαζί με Σάμπ σωληνώσεις κτλ, και να στο στείλει εκει
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-16, 12:26
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Καλημερα σας! Τελικα δεν κρατηθηκα και παραγγειλα το ANUBIAS A1500 ! Ελπιζω να μου βγει σε καλο και να μην το μετανιωσω...
Οποτε αρχιζω να κοιταω σιγα σιγα για τα υπολοιπα τωρα , Για αρχη αγορα skimer, εφοσον ειναι απαραιτητο και θα με βοηθησει στο να μην κανω τοσο συχνα αλλαγες νερου.

Διαβαζω οτι πολλοι εχουν το deltec 600. κανει για εμενα το συγκεκριμενο? το εχω βρει και μεταχειρισμενο χωρις το media box κοντα στα 120 ευρω. Αξιζει να το παρω? η κοιταξω για κατι αλλο?
Καινουριο παντως σκιμερ δεν μπορω να αγορασω σε καμια περιπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-16, 14:36
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μια χαρά τα πας!
καμιά 30 κιλά αραγωνιτη χύμα !

Για το σκιμμερ καλό είναι το mce 600! media box καλό είναι να έχεις για να βάλεις άνθρακα και αντιφως!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-16, 14:42
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Όταν λες αραγωνιτη χύμα , τι ακριβώς εννοείς ; Γίνεται να μου στείλουν από Αθήνα Κέρκυρα που είμαι χύμα αραγωνιτη χωρίς να είναι συσκευασμένος;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-16, 14:47
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας! Τελικα δεν κρατηθηκα και παραγγειλα το ANUBIAS A1500 ! Ελπιζω να μου βγει σε καλο και να μην το μετανιωσω...
Οποτε αρχιζω να κοιταω σιγα σιγα για τα υπολοιπα τωρα , Για αρχη αγορα skimer, εφοσον ειναι απαραιτητο και θα με βοηθησει στο να μην κανω τοσο συχνα αλλαγες νερου.

Διαβαζω οτι πολλοι εχουν το deltec 600. κανει για εμενα το συγκεκριμενο? το εχω βρει και μεταχειρισμενο χωρις το media box κοντα στα 120 ευρω. Αξιζει να το παρω? η κοιταξω για κατι αλλο?
Καινουριο παντως σκιμερ δεν μπορω να αγορασω σε καμια περιπτωση.
καλησπερα φιλε!
καλορίζικο το ενυδρείο σου και καλογεμιστο!
τι αλλαγές νερού σκέφτεσαι να κάνεις?πόσα λίτρα και κάθε πότε?
πάντως εαν ζορίζεσαι οικονομικά και επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι για όλους μας και ακόμα δυσκολότερο το θαλασσινό ενυδρείο σαν χόμπι θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γενικότερα!
εαν μπεις σε οικονομική λογική συμψηφισμων το πιο πιθανό είναι να μην τα καταφέρεις να απιβδισεις και να τα παρατήσεις
εαν ομως επιμείνεις θα χρειαστείς σίγουρα:
3 κυκλοφορητες
σκιμμερ πάνω απο 1000λιτρα αερα
θερμαντήρα 600w tit
ελεγκτή θερμοκρασίας
chiller γιατι με ανεμιστηρακια σε αυτα τα λιτρα δουλεια δεν θα κανεις
αυτόματη αναπλ/ση
δοχείο αυτ. αναπλήρωσης τουλάχιστον 50λιτρα
δοχείο προετ. νερού
κυκλοφ/τη μικρο για το δοχειο προετ. και θερμαντήρα
αντίστροφη όσμωση
ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο
ρεφρακτομετρο
βακτήρια τεστ αμμωνίας νο2 νο3 και αλάτι
εαν βάλεις κοράλλια θα χρειαστείς ακομα:
ριακτορα ασβεστίου η δοσομετρικη
ριακτορα για αντιφ/ρου και ενεργού άνθρακα η σε κάλτσα με χοντρη κοκκομετρια
τεστ πχ κχ φωσφορικών μαγνήσιο ασβέστιο
τώρα φωτιστικό ανάλογα με το τι θέλεις μπορείς και να πορευτείς!
σου εύχομαι καλη διαμονή και καλή συνέχεια και οτι θέλεις εδώ είμαστε με πολύ χαρά να σε βοηθησουμε!!

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-16, 22:14
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δεν θέλω να πω ότι αυτά που μου γράφεις είναι αποθαρρυντικά αλλά τόσες ημέρες που έχω αρχίσει και κάθομαι και διαβάζω όλα όσα πιο πολλά μπορώ για f/o αυτά που έχω δει μέχρι τώρα είναι λίγο πιο ελαςτικα Και οχι τόσο απόλυτα όπως μου τα παρουσιάζεις...

Πχ μου γράφεις για σκιμερ 1000 λίτρων όταν σε πολλά αλλά ποστ έχω διαβάσει άτομα με το deltec mce 600 στα ίδια λίτρα με εμένα.
Η μου γράφεις θερμοστάτη 600w όταν οι περισσότεροι έχω διαβάσει έχουν η προτείνουν τον 250αρι σε αυτά τα λίτρα και και δεν έχουν πρόβλημα .

Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να πάρω σκιμερ για 1500 λίτρα και θερμοστάτη 1000w αλλά δεν μπορώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω την προσπάθεια μου πιο οικονομικά...

Να ξεκαθαριςω Ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσα μου έγραψες ίσα ίσα σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-16, 23:00
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δεν θέλω να πω ότι αυτά που μου γράφεις είναι αποθαρρυντικά αλλά τόσες ημέρες που έχω αρχίσει και κάθομαι και διαβάζω όλα όσα πιο πολλά μπορώ για f/o αυτά που έχω δει μέχρι τώρα είναι λίγο πιο ελαςτικα Και οχι τόσο απόλυτα όπως μου τα παρουσιάζεις...

Πχ μου γράφεις για σκιμερ 1000 λίτρων όταν σε πολλά αλλά ποστ έχω διαβάσει άτομα με το deltec mce 600 στα ίδια λίτρα με εμένα.
Η μου γράφεις θερμοστάτη 600w όταν οι περισσότεροι έχω διαβάσει έχουν η προτείνουν τον 250αρι σε αυτά τα λίτρα και και δεν έχουν πρόβλημα .

Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να πάρω σκιμερ για 1500 λίτρα και θερμοστάτη 1000w αλλά δεν μπορώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω την προσπάθεια μου πιο οικονομικά...

Να ξεκαθαριςω Ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσα μου έγραψες ίσα ίσα σε ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα και καλογεμιστο το ενυδρειο σου , αν και δεν εχω θαλασσινο θα σου πω να προσεξεις πολυ τι θα παρεις , γιατι συνηθως παμε να γλυτωσουμε λεφτα και τα δινουμε μετα διπλα . Καλυτερα να καθυστερησεις και να βαλεις κατι καλυτερο παρα να τα κλαις μετα. Θεωρω οτι αυτα που σου γραφει ο voas ειναι μια χαρα . Παντως θερμοστατη 250w για 450λτ ενυδρειο μονο αν το χειμονα το σπιτι σου ειναι μονιμα στους 21+ βαθμους.

Φιλικά Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-07-16, 23:23
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δεν θέλω να πω ότι αυτά που μου γράφεις είναι αποθαρρυντικά αλλά τόσες ημέρες που έχω αρχίσει και κάθομαι και διαβάζω όλα όσα πιο πολλά μπορώ για f/o αυτά που έχω δει μέχρι τώρα είναι λίγο πιο ελαςτικα Και οχι τόσο απόλυτα όπως μου τα παρουσιάζεις...

Πχ μου γράφεις για σκιμερ 1000 λίτρων όταν σε πολλά αλλά ποστ έχω διαβάσει άτομα με το deltec mce 600 στα ίδια λίτρα με εμένα.
Η μου γράφεις θερμοστάτη 600w όταν οι περισσότεροι έχω διαβάσει έχουν η προτείνουν τον 250αρι σε αυτά τα λίτρα και και δεν έχουν πρόβλημα .

Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να πάρω σκιμερ για 1500 λίτρα και θερμοστάτη 1000w αλλά δεν μπορώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω την προσπάθεια μου πιο οικονομικά...

Να ξεκαθαριςω Ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσα μου έγραψες ίσα ίσα σε ευχαριστώ πολύ
---------------------------------------------------------------------------------
προς θεου!γιατι να θελω να σε αποθαρρύνω?
απλα ζητας να μάθεις τι εξοπλισμο χρειάζεσαι!
σου πρότεινα σκιμμερ να βγάζει 1000λιτρ/αερα και όχι σκιμμερ για 1000λιτρα όπως γραφεις.
άλλο το ένα άλλο το άλλο!!!
εάν σε ενόχλησε ο "600αρης θερμαντήρας" η' "ότι καλο είναι να βάλεις μεγαλύτερο σκιμμερ εάν δεν έχεις σκοπο να κάνεις συχνές αλλαγές όπως είπες" σου ζητω συγνώμη δεν είχα κακο κίνητρο!
τωρα ότι αφορα τον υπόλοιπο εξοπλισμο να εισαι σίγουρος ότι αργα η γρηγορα θα τον χρειαστείς!!
εάν θα μείνεις σε f.o. όπως είπες μπορείς να αφαιρέσεις και ένα κυκλοφορητή!
καλη συνεχεια φιλε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-07-16, 12:36
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Κατάλαβα λάθος τότε για το σκιμμερ . Το mce 600 βγάζει 1000 λίτρα αέρα;

Ακόμα στις προδιαγραφές από τον θερμοστάτη διαβαζω οτι γράφει πχ ο jager o 250αρης 400-600 λίτρα ενυδρείο.

Αν πάρω 2 χ 200 watt πάλι λέτε να μην με καλύπτει;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-07-16, 12:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα λάθος τότε για το σκιμμερ . Το mce 600 βγάζει 1000 λίτρα αέρα;

Ακόμα στις προδιαγραφές από τον θερμοστάτη διαβαζω οτι γράφει πχ ο jager o 250αρης 400-600 λίτρα ενυδρείο. Στο Βόρειο Πόλο δεν θα σε καλυψει, στον Ισημερινό θα είναι υπερ - αρκετός!

Αν πάρω 2 χ 200 watt πάλι λέτε να μην με καλύπτει;
Τι εννοω: Όλα εξαρτώνται από τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ περιβάλλοντος (αέρα) και νερού. Αν πχ η θερμοκρασία στο περιβάλλον είναι κοντά στους 26, τότε με 2 Χ 200 θα είσαι ανετος και θα εχεις λυσει το ενδεχόμενο να χαλάσει ένας από τους δύο, χωρίς να το καταλάβεις

Γενικά είμαι της άποψης, καλύτερα να περισσεύει παρά να μην φτάνει!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-07-16, 15:15
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Θερμαντήρα να πάρεις εάν βρεις 600άρει τιτάνιο
Να είσαι άνετος άμα φύγεις για μερικές μέρες τον χειμώνα .

Από το σκιμμερ καλο ειναι το mce600 αρκεί να δουλεύει σωστά .
φίλος μου το έχει σε ανάλογα λίτρα και του πάει καλά .
Δεν βγάζει 1000λιτρα αέρα αλλά παιδιά μην κοιτάτε μόνο τα λίτρα του αέρα .
Δεν ειναι ο μονος παραγοντας της αποδοσης του σκιμμερ

Τώρα ξεκινά σιγά σιγά το εξοπλισμό .
κυκλοφορητες δύο jebao Rw 20 θα είσαι κομπλέ .
Πάρε νεκρό άραγωνιτη και βράχο μαζί με ένα μπουκαλάκι βακτήρια που είναι ο πιο σωστος και οικονομικος τροπος στρωσιματος.
Μόλις πάρεις και το σκιμμερ ξεκινά το ενυδρείο σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμο για μερικά ψαράκια .

καλό είναι να περάσουν οι ζέστες για να έχεις επιλογή και χρονο μέχρι του χρόνου να κάνεις και μια μελέτη για την ψύξη του ενυδρείου σου .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 27-07-16 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-07-16, 21:47
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Να πω οτι βρήκα ένα παιδί το οποίο θα διαλύσει το ενυδρείο του και θα μου πουλήσει 35 κιλά ζωντανό βράχο με 5 ευρώ το κιλό και μαζί θα μου δοςει Και τον τον ζωντανό αραγωνιτη του περίπου 15 κιλά μαζί με τα 4 ψαράκια του. Όποτε θα κινηθώ με αυτά για αρχή και δεν θα βάλω νέα ψάρια μέχρι να δω πως πάει.

Θερμοστάτη νομίζω πως μέχρι και τέλος Αυγούστου δεν χρειάζεται να αγοράσω με τις ζεστές που έχουμε έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-16, 10:33
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Πρόσεξε κατά την μεταφορά θα ανεβάσει πιθανών αμμωνια , πάρε και ενα μπουκάλι seachem stability για τις δυο πρωτες εβδομάδες.
Το συγκεκριμένο deltec θεωρώ είναι πολύ μικρο για αυτά τα λίτρα, στην θέση σου θα πηγαινα σε ενα σκιμμερ μεγαλύτερο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-07-16, 12:48
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσεξε κατά την μεταφορά θα ανεβάσει πιθανών αμμωνια , πάρε και ενα μπουκάλι seachem stability για τις δυο πρωτες εβδομάδες.
Το συγκεκριμένο deltec θεωρώ είναι πολύ μικρο για αυτά τα λίτρα, στην θέση σου θα πηγαινα σε ενα σκιμμερ μεγαλύτερο
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα πηγενα σε μεγαλυτερο σκιμερ. Αλλα δεν ξερω πιο. Οταν ρωτησα για σκιμερ μου ειπαν το καλυτερο κρεμαστο ειναι το deltec mce 600... τα πιο μεγαλα διαβασα μπαινουν μεσα σε σαμπ που εγω δεν θα εχω, ουτε μπορω να κανω.

Τι αλλη λυση υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-07-16, 14:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Γιατί δεν μπορείς να κανεις σαμπ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-07-16, 14:28
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Unhappy

Πρακτικοί λόγοι χώρου και οικογένειας δεν το επιτρέπουν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-07-16, 14:33
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Μα ενα σαμπ μέσα στην βαση δεν θα φαίνεται ουτε θα πιάνει χώρο και είναι και ασφαλές για τα παιδιά αφού μπορείς να κλειδωνεις την βάση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-07-16, 14:34
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Τα πολλά λίτρα είναι ωραία αλλα θέλουν και πολλά ευρώ!

και δεν είναι μόνο ο εξοπλισμός είναι και τα ρεύματα ειδικα το reef πονάει στο κομμάτι αυτό.

Τώρα σε πρώτη φάση φτιάξε μια μεταλική κατασκευή με κοντρα πλακέ θαλάσσης και κοιλοδοκό και βάλε το ενυδρείο πανω σε αυτό. Πέρα απο την βάση είναι και ένα ντουλάπι που θα φιλοξενήσει όλη την προικα του ενυδρείου (τροςφες, δοχεία, αντλίες, ιχνοστοιχεια, δοσομετρικής δοχεία, ρεακτορες κλπ). Οσο πιο μεγάλο το έπιπλο τόσο καλύτερα. Ολοι με τα reef έχουν μια ντουλάπα σπιτιού καταλάβει με ενυδρειακά. Επίσης οι εργαστασικές βάσεις σαπίζουν με τα νερά και καποια στιγμή θα έχεις θέμα στατικό της βάσης. Οπότε ξεκίνα αργά αλλα σωστά.

Ξεκίνα με fish only και αν δεις ότι σε πέρνει κάνεις το sump, βάζεις φωτιστικά , δοσομετρικές ρεακτορες κλπ. και σιγά σιγά το μετετρέπεις σε reef. Αρχικά με κανενα χαλαρό lps και αργηότερα SPS. Σταδιακά ξεκίνα να μαζέυεις τον εξοπλισμο δεν γίνονται όλα μαζί.

Το πιο βασικό πριν γεμίσεις είναι αν θα τρυπήσεις το ενυδρείο!

Επίσης μπορείς να πάρεις λιγόερο ζωντανό βράχο και περισσότερο νεκρό για να γλιτώσεις καποια χρήματα. Ο νεκρός δουλεύεται πιο εύκολα για να φτιαξεις aquascape.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-07-16, 16:31
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

παρελαβα το ενυδρειο. Μεγαλη ταλεπορια και πολυ βαρος μεχρι να μπει στο σπιτι.
Απο εκει και περα . Σε πρωτη φαση ολα φαινοτε καλα απο την αποψη οτι δεν ηρθε σπασμενο η ραγισμενο.

τραβηξα και μερικες φωτογραφιες και ολες τις γωνιες μεσα εξω να τις δουν οι πιο εμπειροι πριν το γεμισω.
Εγω η μονη παρατηρτηση που εχω να κανω ειναι οτι εξωτερικα στις γωνιες το γυαλι οπως εννονει σε μερικα σημεια δεν μου φαινεται ισιο.απο μεσα φαινεται ενταξει! Μπορει ναμε εγω περιεργος. Απλα πειτε μου αν υπαρχει καποιος λογος να ανησυχω (4 τελευτες φωτογραφιες)

Τελος η βαση του anubias A 1500 δεν ειχε οδηγιες συναρμολογησης μεσα και με το καταστημα που μιλησα δεν ηξεραν τιποτα!
Οσοι το πηρατε φτιαξατε την βαση χωρις καθολου οδηγιες?






















Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αποριες πανω στα θαλασσινο nafpaktos91 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 24-01-15 17:32
μερικες αποριες manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 21 04-08-10 20:39
---Μερικες αποριες για στησιμο--- zoikarios Αρχάριοι γλυκού νερού 3 07-10-09 12:35
αποριες για νεο θαλασσινο kazanasb Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 21-03-06 16:32
Στρωσιμο και μερικες αποριες Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-12-04 14:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10218 seconds with 13 queries