Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-05, 10:02
FIL241 Ο χρήστης FIL241 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Overflow, γενικά και συγκεκριμένα

Εχω διαβασει αρκετα απτα site για diy υπερχειλιση (εχω εκτυπωσει γυρω στις 25σελιδες). Σκεφτομαι να το ξεκινησω
αλλα πρωτα ειπα να ανοιξω ενα θεμα και να γραψουν οι ειδικοι και οσοι εχουν κανει αποπειρες ετσι ωστε να ειναι γνωστα τα σημεια που θελουν προσοχη!! Εγω απτη μερια μου θα παραθεσω τη διαδικασια με φωτο και οτι τυχον προβληματακια εμφανισθουν. Προς το παρον ειμαι στη σχεδιαση διοτι μεσολαβει μια ''κοντρα'' τζαμιου στο πλαινο τζαμι στο οποιο και θα τοποθετηθει το κουτι της υπερχειλισης. Το δευτερο που σκεφτομαι ειναι πως θα ελαχιστοποιησω τις διαστασεις του ετσι ωστε να μην φαινεται ασχημο. Βεβαιο αυτο εχει μαλλον αμεση σχεση και με την τρυπα που θα οδηγει το νερο στο sump, οπως επισης και με το ποσο πιο κατω θαναι απο την επιφανεια του νερου, το μεσα κουτι,μεσα στο ενυδρειο (ποσοτητα-λιτρα νερου που θα μεταφερονται στο εξω κουτι).
τα δικα μου δεδομενα ειναι: αντλια επιστοφης νερου 3400λιτ/ωρα, αλλα το
υψος αντλια-ενυδρειου ειναι 1,6μ αρα ωφελιμα ειναι 2800λιτ/ωρα. Τρυπα υπερχειλισης περιπου 1'' = 2,54εκ.
ευχαριστω για το χρονο
__________________
Όταν ακούς...μαθαίνεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-05, 10:11
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation Υπερχείληση-θόρυβος-ύπαρξη αέρα....

¶λλη μια σειρά αποριών.
Τοποθέτησα την υπερχείληση και ξεκίνησα την λειτουργία της. Έχει δοκιμαστεί για το σταμάτημα ξεκίνημα και είναι μια χαρά. Έχω λοιπόν τα εξής προβλήματα :

- Έχω υπερβολικό θόρυβο όχι απο το εξωτερικό κουτί αλλά απο το εσωτερικό. Ο λόγος είναι οτι το νερό πέφτει πολλή πιο χαμηλά απο την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο και έτσι δημιουργεί θόρυβο και πολλές μα πάρα πολλές φυσαλίδες**,
- Οι φυσαλίδες απο την μια απο το εσωτερικό κουτί και απο την άλλη μάλλον η υπερβολική ροή που έχουν οι δύο σωλήνες του εξωτερικόυ κουτιού της υπερχείλησης δημιουργούν μέσα στους σωλήνες που καταλήγουν στο σαμπ απο κάτω, εναν σωλήνα αέρα. Είναι πρόβλημα αυτό? Μήπως δλδ αυτό "χαλάει" την λειτουργία του σαμπ κατα κάποιο τρόπο? Μπορώ να κάνω κάτι? Παρατήρησα οτι κλείνωντας λίγο τις δυο βάνες που έχω βάλει στην είσοδο των δυο σωλήνων το πρόβλημα λύνεται αλλά λογικά χάνω ροη γιατι παρατήρηση επίσης οτι χαμηλώνει η στάθμη στο σαμπ και αυξάνεται στο ενυδρείο. Παρακαλώ παρατηρήσεις - προτάσεις για αυτά τα θεματάκια. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-05, 11:38
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
¶λλη μια σειρά αποριών.
Τοποθέτησα την υπερχείληση και ξεκίνησα την λειτουργία της. Έχει δοκιμαστεί για το σταμάτημα ξεκίνημα και είναι μια χαρά. Έχω λοιπόν τα εξής προβλήματα :

- Έχω υπερβολικό θόρυβο όχι απο το εξωτερικό κουτί αλλά απο το εσωτερικό. Ο λόγος είναι οτι το νερό πέφτει πολλή πιο χαμηλά απο την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο και έτσι δημιουργεί θόρυβο και πολλές μα πάρα πολλές φυσαλίδες**,
- Οι φυσαλίδες απο την μια απο το εσωτερικό κουτί και απο την άλλη μάλλον η υπερβολική ροή που έχουν οι δύο σωλήνες του εξωτερικόυ κουτιού της υπερχείλησης δημιουργούν μέσα στους σωλήνες που καταλήγουν στο σαμπ απο κάτω, εναν σωλήνα αέρα. Είναι πρόβλημα αυτό? Μήπως δλδ αυτό "χαλάει" την λειτουργία του σαμπ κατα κάποιο τρόπο? Μπορώ να κάνω κάτι? Παρατήρησα οτι κλείνωντας λίγο τις δυο βάνες που έχω βάλει στην είσοδο των δυο σωλήνων το πρόβλημα λύνεται αλλά λογικά χάνω ροη γιατι παρατήρηση επίσης οτι χαμηλώνει η στάθμη στο σαμπ και αυξάνεται στο ενυδρείο. Παρακαλώ παρατηρήσεις - προτάσεις για αυτά τα θεματάκια. Ευχαριστώ.
για τον θορυβο δοκιμασε στα "δοντια" της υπερχυλησης να βαλεις κομμάτια σπαγκου που να φτανουν μεχρι κατω. Επισεις έχεις καλο αποτελεσμα αν αντι για σπαγγο βάλεις μακρια κομματια (λωρίδες) υαλοβάμβακα...
Οσον αφορα τον θόρυβο απο το σώληνα που κατεβαινεί στο sump μπορεις να τον περιορίσεις έως και 95% έαν βαλεις στην είσοδο του σωλήνα μια γωνια 90μοιρών έτσι ώστε το νερο να μπαίνει στο σώληνα οριζόντια.

Ο Αερας που κατεβαίνει την σωληνα δεν επιρεάζει κατα οποιοδήποτε τρόπο την λειτουργεία του sump. απλα είνια λίγο αντιαισθητικος... Μπορεις παντα να τον αφαιρείς εάν βάλεις μια παγίδα φυσαλίδων στο σήμειο εισόδο του νερου στο sump.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-05, 11:49
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανένα κουτί υπερχείλισης…..
Στο 400 άρι ενυδρείο μου (που τώρα κάθεται άδειο) έχει στο πίσω μέρος του δεξιά και αριστερά δυο ανοίγματα και από εκεί δυο εξωτερικά συστήματα Durso.
Για μένα είναι η ασφαλέστερη μέθοδος!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-05, 11:54
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
για τον θορυβο δοκιμασε στα "δοντια" της υπερχυλησης να βαλεις κομμάτια σπαγκου που να φτανουν μεχρι κατω. Επισεις έχεις καλο αποτελεσμα αν αντι για σπαγγο βάλεις μακρια κομματια (λωρίδες) υαλοβάμβακα...
Οσον αφορα τον θόρυβο απο το σώληνα που κατεβαινεί στο sump μπορεις να τον περιορίσεις έως και 95% έαν βαλεις στην είσοδο του σωλήνα μια γωνια 90μοιρών έτσι ώστε το νερο να μπαίνει στο σώληνα οριζόντια.

Ο Αερας που κατεβαίνει την σωληνα δεν επιρεάζει κατα οποιοδήποτε τρόπο την λειτουργεία του sump. απλα είνια λίγο αντιαισθητικος... Μπορεις παντα να τον αφαιρείς εάν βάλεις μια παγίδα φυσαλίδων στο σήμειο εισόδο του νερου στο sump.
Μια-δυο ερωτησούλες σε αυτά που μου λές.

Όταν λες ο σπάγκος ή ο υαλοβάμβακας να πηγαίνει μέχρι κάτω τι εννοείς? Μέχρι τον πάτο του εσωτερικού κουτιού ή μέχρι το σαμπ?

Για τον θόρυβο απο την σωλήνα που μου λές δεν νομίζω οτι έχω περιθώρια να το κάνω γιατι το έπιπλο έχει φτιαχτεί μετρημένο για όπως είναι τώρα η εγκατάσταση οπότε θα έχω πρόβλημα με την είσοδο των σωλήνων στο έπιπλο, κάποια άλλη ιδέα? Είναι λογικός ο θόρυβος και η είσοδος τόσου αέρα στις σωληνώσεις ή έχω κάνει κάτι λάθος?

Η παγίδα φυσαλίδων που λές τί ακριβώς είναι και πώς το φτιάχνω? Μπορώ να το κάνω και τώρα που είναι σε λειτουργία το ενυδρείο/σαμπ? Θα χάσω κάτι σε απόδοση ή κάποια άλλη λεπτομέρεια? Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-05, 16:26
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Οχι δεν χρειαζεται να φτανει μεχρι κατω... απλα παρεχεις στο νερο ένα μέσο να χρησιμοποιήσει έτσι ώστε να ρευσει χώρις να δημιουργηθει παφλασμός αρα και θόρυβος.

για την γωνία κοιτα το συννημένο.

το bubble trap απλα είναι ενα κομματι του σθμπ στο όποιο δίνεις την ευκαιρία στις τυχον φυσαλιδες που υπαρχουν στο νερο να βγουν στην επιφάνεια ανέπηρέαστες απο την κίνηση του νερου , έτσι ώστε το νερο να φαινεται διαυγές όσο αυτό είνια δυνατόν.

όλα αυτα που συζητάμε μπορείς να τα δείς εδω
στην πράξη. Αλλοστε τα ενυδρεία και κυριότερα τα sump του Μαρκ ηταν και το προτυπο πάνω στο οποίο βάσισα και εγω τι δίκές μου κατασκευές με πλεξυ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  overflow.JPG
Εμφανίσεις:  826
Μέγεθος:  64,7 KB  
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-05, 18:39
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανένα κουτί υπερχείλισης…..
Στο 400 άρι ενυδρείο μου (που τώρα κάθεται άδειο) έχει στο πίσω μέρος του δεξιά και αριστερά δυο ανοίγματα και από εκεί δυο εξωτερικά συστήματα Durso.
Για μένα είναι η ασφαλέστερη μέθοδος!
μπορεις αμα θελεις να ανεβασεις μερικες φωτογραφιες να περνουμε καμια ιδεα.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-05, 21:07
FIL241 Ο χρήστης FIL241 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

..και μερικες πληροφοριες για τη λειτουργια (κυκλοφορια - ''διαδρομη'' νερου) θα βοηθουσαν. Το συστημα αυτο δε προυποθετει τρυπα στο τζαμι;;
overflow χωρις τρυπουλες ειναι αυτο που θα θελα να αναπτυχθει σ αυτη την ενοτητα ετσι ωστε να ξερουμε ολοι στο τελος τελος, ποσο δυσκολο ή ευκολο ειναι τελικα στο σχεδιασμο και στη κατασκευη. Επιπλεον και πιο σημαντικο κατα ποσο λειτουργικο και καλαισθητο ειναι!!
Τωρα το θεμα ασφαλειας νομιζω ειναι θεμα γνωσης και δοκιμής.
__________________
Όταν ακούς...μαθαίνεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-05, 09:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είχε δυο τρύπες στην πλάτη (για να περνάνε οι σωλήνες των φίλτρων – ήταν το πρώτο ενυδρείο που έφτιαξα-) και ύστερα έκοψα ένα κομμάτι τζαμιού (ναι κατά τύχη, από ότι έμαθα μετά, πέτυχε) για να δημιουργήσω μια μεγαλύτερη τρύπα.
Όπως προείπα βρίσκονται δεξιά και αριστερά στην πλάτη. Ακριβώς από πίσω έχω κολλήσει δυο κουτιά που μέσα βρίσκονται τα Durso. Και επειδή η ιδέα δεν είναι δική μου, δείτε εδώ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-05, 09:33
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

μαλιστα και η υπερχειληση στα κουτια γινετε απο τα κοψιματα/τρυπες που εχει το τζαμι σωστα ??
και συνεχιζω το νερο τρεχει σαν καταρακτης απο τις 3 τρυπες που εχεις, και γεμιζει τα 2 κουτια στην πλατη και αυτα μεσω του σωληνα πανε στο sump ....

παμε καλα μεχρι εδω
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-05, 11:43
FIL241 Ο χρήστης FIL241 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 58
Exclamation

αρα: εχεις συστημα υπερχειλισης και το εξωτερικο κουτι σου εχει και μια σωληνα μεσα σε αυτο!! Ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που εχω αναφερει και σχεδιαζω, με τη διαφορα οτι δεν εχει τρυπες το τζαμι και το εξωτερικο κουτι θα εχει δυο χωρισματα (ενα που θα ειναι συγκ/ντα δοχεια με το εσωτερικο κουτι και ενα που θα οδηγειι το νερο στο sump). Βεβαια το εξωτερικο κουτι, θα μπορουσε να γινει και με σωληνα, εντος αυτου, αλλα φανταζομαι πως θα πρεπει να χει μεγαλυτερες διαστασεις (ισως να φαινεται λιγο ασχημο αν τοποθετηθει στο πλαινο του ενυδρειου).
Μπορουμε να μην κανουμε συγκρισεις και απλα να εμπλουτισουμε το θεμα της υπερχειλισης χωρις τρυπες στα τζαμια, μιας και οσοι τα εχουν ηδη στημενα τα ενυδρεια τους, κανενας δε θα δοκιμασει να κανει την τρυπα τωρα!! Σωστα;;
__________________
Όταν ακούς...μαθαίνεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-05, 12:13
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

μπορεις να δεις τα σχέδια των overflow τύπου weir.
Ειναι πολυ εύκολα στην κατασκευη και γενικα αξιόπιστα

ο αγαπητός Mark τα έχει βαλει στο site του τα σχέδια.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-05, 13:25
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

οι δύο συζητήσεις είχαν το ιδιο αντικειμενο εκ τουτου συνχωνευτήκαν
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηλεκτρονικό ballaster και γενικά ηλεκτρολογικός εξοπλισμός fidel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 09-09-04 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05753 seconds with 14 queries