Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-18, 17:15
Greg! Ο χρήστης Greg! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Πρόβλημα σε ενυδρείο για χελωνάκια

Καλησπέρα σας,

Είμαι αρχάριος..ρωτάω όσο μπορώ και διαβάζω από εδώ και από εκεί σε φόρουμ και site αλλά νομίζω ότι έχω ένα θέμα που δεν το έχω ξαναδεί πουθενά.

Εδώ και 7-8 μήνες έχω δύο χελωνάκια νερού. Τα έχω σε ενυδρείο των 38 λίτρων γεμισμένο περίπου στα 16-17 λίτρα με μια επιλεουσα πλατφόρμα για να ανεβαίνουν να λιάζονται. Τονίζω οτι ακόμα λάμπα UV δεν έχω πάρει. Τα έχω δίπλα στο παράθυρο του σαλονιού όπου μπαίνει άπλετο φως (δεν τα χτυπάει βέβαια ο ήλιος άμεσα) Υπάρχει χώρισμα στην πλάτη του ενυδρείου με ένα κυκλοφορητή που ρουφάει το νερό από τις κάτω γωνίες και περνάει πίσω όπου έχω φίλτρο τύπου υαλοβάμβακα ενυδρείου(μη τοξικό) για να φιλτράρει και το ρίχνει καθαρό υποτίθεται από πάνω σαν καταρράκτης.

Στο νερό βάζω απλά αντιχλώριο κάθε φορά που το αλλάζω (ολόκληρο ή μέρος αυτού) και τις κλασσικές βιταμίνες για το καβούκι που πουλάνε στο εμπόριο.

Τα ταΐζω 2 φορές την ημέρα πρωί και βράδυ με γαριδάκι και τον τελευταίο μήνα τους δίνω ενδιάμεσα και κάνα δυο sticks για να τα συνηθίσουν ώστε να τους το αλλάξω στο μέλλον μόνιμα (μου είχαν πει ότι είναι πιο ολοκληρωμένα διατροφικά από τα γαριδάκια)

Το καθάρισμα του ενυδρείου γίνεται αποκλειστικά με νερό γιατί από όσο ξέρω δεν επιτρέπεται κανένα είδος απορρυπαντικού.

Το πρόβλημα έιναι το εξής: τόσο στα σημεία του ενυδρείου που δεν βρεχονται αλλά και στα καβουκια των χελωνων εχει εμφανιστει κατι σαν άλατα.. που φευγει μεν αν τα τριψεις λιγο με νερο αλλα δεν ξερω τι ειναι και τι πρεπει να κανω. Θα μπορουσα να πω οτι αν δεν προερχεται απο το νερο.. μηπως ειναι καποιος μύκητας.. προφανως κατι κανω λαθος.. παει συνεχεια προς το χειροτερο δεν καλυτερευει..

Ξερετε κατι ? μπορειτε να βοηθησετε ?
Σας στελνω φωτογραφιες τοσο απο τα χελωνακια οσο και απο το ενυδρείο προς αναγνώριση του προβλήματος.

Φωτογραφίες εδώ!!!


ΥΓ: Αν κάνω κάποιο λάθος η έχετε να προτείνετε κάποια συμβουλή βελτίωσης παρακαλώ γράψτε μου

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-18, 17:32
giannis inevros Ο χρήστης giannis inevros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2018
Περιοχή: alexandroupoli
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Αν είναι όντως υαλοβάμβακας πρέπει να φύγει είναι τοξικός και επικίνδυνος πρέπει να βάλεις άλλο υλικό για να φιλτράρει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-18, 18:50
Greg! Ο χρήστης Greg! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis inevros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι όντως υαλοβάμβακας πρέπει να φύγει είναι τοξικός και επικίνδυνος πρέπει να βάλεις άλλο υλικό για να φιλτράρει
οχι οχι .. λάθος μου...μοιάζει κάπως έτσι αλλά είναι για ενυδρεία από pet shop. γράφει ότι φιλτράρει χωρίς να αφήνει τοξικές ουσίες. (κανω edit και το πρωτο ποστ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-18, 21:26
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σαν άλατα φαίνονται...
όταν τα καθαρίζεις έχουν κάποι υφή, ή είναι σα πούδρα κολλημένη?
Κρατέι την υφή του, ή οταν το καθαρίζεις διαλύεται στο νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-18, 21:34
k antonis37 Ο χρήστης k antonis37 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε...Πρέπει να βάλεις 2 λαμπες ( 1 απλή 10-12 ώρες και 1 UV-B 6-8 ώρες) για να έχουν οι χελωνιτσες σου υγιες καβουκι....Επίσης μπορείς να προσθέσεις άνθρακα ή ζεολιθο στο φίλτρο σου το οποίο θα αντικαθιστάς κάθε μήνα ώστε να έχεις καλύτερη ποιότητα νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-18, 09:48
Greg! Ο χρήστης Greg! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν άλατα φαίνονται...
όταν τα καθαρίζεις έχουν κάποι υφή, ή είναι σα πούδρα κολλημένη?
Κρατέι την υφή του, ή οταν το καθαρίζεις διαλύεται στο νερό?
όπως τα λες ακριβώς. διαλύεται στο νερό ίσως θέλει ένα ελαφρύ τρίψιμο αλλά γιατί στα καβούκια τους? εκεί δεν εξαφανίζεται ;/
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε...Πρέπει να βάλεις 2 λαμπες ( 1 απλή 10-12 ώρες και 1 UV-B 6-8 ώρες) για να έχουν οι χελωνιτσες σου υγιες καβουκι....Επίσης μπορείς να προσθέσεις άνθρακα ή ζεολιθο στο φίλτρο σου το οποίο θα αντικαθιστάς κάθε μήνα ώστε να έχεις καλύτερη ποιότητα νερού...
θα βοηθήσει και στο συγκεκριμένο πρόβλημα?
έχω ένα led που το αφήνω καμιά 10αριά ώρες.
άνθρακα/ζεόλιθο θα πάρω και λάμπα uv επίσης σύντομα.
Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη λάμπα? αν έχεις ένα ενδεικτικό λινκ θα με βοηθήσει !!

Ευχαριστώ πολύ!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greg! : 31-07-18 στις 09:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα Χελωνάκια daron Άλλα ζώα 6 29-08-10 15:56
Νέο ενυδρείο για χελωνάκια - Στρώσιμο exelix Άλλα ζώα 59 08-07-10 01:06
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04127 seconds with 15 queries