Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-17, 19:55
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Διατροφικό εβδομαδιαίο προγραμμα χρυσοψαρου

Καλησπερα σε όλους , μιας και η μεγάλη μου αγάπη είναι τα χρυσόψαρα , έχω 4 ενυδρεία στα οποια έβαλα χρυσόψαρα subukin . Τα ενυδρεια ειναι 300 , 200 , 200 και 120 λιτρα . Στρωμενα αφου πριν ειχα άλλα ψαρια και αμέσως μολις έφυγαν μπήκαν τα χρυσοψαρα . Έψαξα πολύ στη θεσσαλονική να βρω το σπάνιο και όμορφο μπλέ subukin . Δυστυχως δεν το βρήκα πουθενα αλλά βρήκα κάτι πολύ καλύτερο . Ερωτευτηκααααααα . Βρήκα ένα εμφανως μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα προς πώληση κοινά subvukin και λαμπερό subukin με μεγάλα , πολύ μεγάλα και μακρια απίστευτα πτερύγια , όμορφο κόκκινο - μαύρο - μώβ - ασπρό χρώμα , με πολύ καλή ρίγα στη ουρά . Ασυζητητη το πήρα και το έβαλα μόνο του στο 300αρι . Σύντομα θα παραγγείλω μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες και ένα ενυδρειο 720 λίτρων 2μ*0,6*0,6 , στο οποιο και θα μετακινηθεί το ψαράκι μου μαζί με ένα ακομή ομορφό εαν βρεθει . Πήρα και 3 common για τα άλλα τρία ενυδρεια αφου δεν βρήκα κάνενα εφάμιλο του πρώτου subukin σε πολλα μαγαζια στη θεσσαλονικη . Οποτε λέω να περιμένω για το δευτερο subukin Που θα συντροφεψει το πρώτο subukin στο 700λιτρο και να ψάξω καλύτερα για να βρω πάλι κάποιο κελέπουρι . Όλα τα ψαράκια δείχνουν υγειή και ζωηρά . Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσοι απο εσάς έχετε χρυσόψαρα , ναμου πειτε τι τα ταιζετε . Έχω δεξαμενή με ζωντανες προνύμφες κουνουπιών , κάδο κομπόστ με κοκκινους γεοσκώληκες , δαφνια κατεψυγμένη , πέλλετ τροφή ξηρή εμπορίου γηια χρυσόψαρο και φυλλαράκι . Αυτό ξέρω ότι τα λατρεύουν και τώρα που είνα μικρά είναι ότι πρέπει η πηγές πρωτεινης ! Αυτο που δεν ξέρω είναι τι από τα άλλα και σε ποια ποσότητα και συνχότητα πρέπει να δίνω ( αρακάδες , μαρούλια , φύτρα απο φακή φασόλια , που έχω φυτεμένα στον κήπο , ντομάτες , πορτοκάλια , λεμόνια , αγγουράκια ) Βρασμένα ή ωμά ? Εαν μπορει κάποιος να μου πει . όλα τα παραπάνω τα έχουμε σε θερμοκήπιο όποτε τα παίρνω φρέσκα . Επίσης τα ενυδρεία ήταν φυτεμένα όπως φαίνεται σε παλιό μου ποστ ('' επιτέλους 6 ώρες μου πήρε'' ) τα έβγαλα όλα και άφησα μονο κάποια drift woods με ανουμπιες αλλά και πάρα πολυ ελεύθερο χώρο , δεν χρειάζονται πολλά φυτά και διακοσμητικά από οσοξέρω γιατι θέλουν πολύ χώρο για κολύμπι έτσι ? Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωταίρων και ειμαι πολύ ενθουσιασμένη για τον μικρό subukin μου !!!! Κάθε πρωι ξυπνάω στις 7 και τον χαζεύω καμιά ώρα !!! χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-17, 20:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Είσαι φοβερή
Μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί ίσως αυτό βοηθήσει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-17, 21:07
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι φοβερή
Μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί ίσως αυτό βοηθήσει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Ευχαριστώ πολύ Κλεόβουλε θα ρίξω μια ματιά να τα θυμηθώ γιατί τα είχα δει πριν καιρο τα βασικα για τα χρυσόψαρα τα ξέρω μιας και είχα παλιότερα ένα oranda red cup για χρόνια , η πολύπλοκη διατροφη τους είναι που με προβληματιζει λιγάκι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-17, 10:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βγάλε μας και καμια φωτογραφία να τα χαζέψουμε και εμείς
Προφανώς έχεις φτιάξει ωραίες καταστάσεις
Το άρθρο που σου έβαλε ο Κλεόβουλος έχει πολύ καλές οδηγίες για την διατροφή των χρυσόψαρων.
Θα παρατηρήσεις πως η διατροφή τους είναι ανάλογη με τη θερμοκρασία και με την ηλικία. Αρκεί βέβαια να ακολουθείς τις θερμοκρασίες της εποχής.
Τώρα τον Χειμώνα δηλαδή να δίνεις λιγότερη πρωτεΐνη όπως σκουλήκια και λάβρες.
Προσωπικά τους μαγειρεύω, με έναν συνδυασμό από λαχανικά , όσπρια, λίγα δημητριακά, ψάρια και αυγό.
Και τώρα τον Χειμώνα που και που ρίχνω επιπλέον αρακά ξεφλουδισμένο,
και το καλοκαίρι γαύρο φιλεταρισμένο.
Σπάνια έως ποτέ ρίχνω φυλαράκι και που και που πέλετ βυθιζόμενο.
Αν έχεις όρεξη για μαγείρεμα ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87701
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-01-18, 09:32
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονιά με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτός . Ήθελα να ρωτήσω κάτι βασικό που είδα και διάβασα . Μία από τις καλύτερες πηγές πρωτείνης για τα χρυσόψαρα αλλα και αλλα ψαρια είναι ο ζωντανός κόκκινος γεοσκώληκας . Εμείς έχουμε κάδο κομπόστ μεγάλο 600 λίτρα και μέσα έχει άπειρους μεγάλους αλλά και μικρούς έως μικροσκοπικούς ζωντανούς γεοσκώληκες . Σήμερα δοκιμαστικά έπιασα έναν μεσαίου μεγέθους και τον ξέπλυνα με νερό ζωντανό και τον έριξα μέσα στο ενυδρείο με το subukin πήγε στο βυθό και σερνόταν . όταν τον πήρε χαμπάρι ο subukin μου τον άρπαξε και κυριολεκτικα μέσα σε κλασματα του δεπτερολεπτου τον ρούφιξε και τον εξαφάνισε και μετά το ψάρι έκανα σαν τρελό τιναζόταν και μασούσε το σκουλήκι για κανα λεπτο . Μετά από αυτο το γεύμα πρωτεινης έτρεχε συνέχεια ζωηρο πέρα δώθε στο ενυδρειο εμφανώς ικανοποιημένο από τη γεύση του σκουληκιου . Η ερώτηση μου είναι οτι το σκουλίκι μέσα στο σώμα του είχε κομπόστα-χωμα αφού στα σκουλίκια ρίχνω όλα τα φυτικά υπολείμματα από την κουζίνα + φύλλα απο τα φυλλοβολα δεντρα μας + κλαδεματα . Κάπου διάβασα ότι το σκουλήκι πρέπει αφού το πιασω να το αφήνω 1-2 μερες πριν το ταισω να αποβάλει την μικρή ποσότητα χώματος απο το σωμα του και επειτα να το ταισω . Πειραζει εαν το δίνω κατευθείαν από τον κάδο ? ή πρεπει να φευγει το λίγο χώμα που έχει μέσα στο έντερό του το σκουλήκι και μετα να το ταιζω ? Παντως το ψάρι δεν φάνηκε να πτοείται από το χώμα - κομπόστ .Επίσης διάβασα ότι και εμείς εαν φάμε από το έτοιμο κομπόστ δεν παθαίνουμε τίποτα εν αντιθέτως κάνει και καλό στον οργανισμό μας όπως και στα φυτα !!!
-------------------------
Πολύ καλήη συνταγή σου Τάκη έχω σκοπό να την επιχειρήσω με φρέσκα λαχανικά απο τον κήπο , γιατι δεν επιστευομαι αγοραστα με χημικα λιπασματα κ.λπ Παράλληλα θα εστιάσω στην πρωτεινη γιατι τώρα που είναι μικρά τη χρειάζονται περισσότερο έτσι ώστε σε 1-2 χρόνια να έχουν φτάσει κοντά στο τελικό τους μέγεθος .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 01-01-18 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-01-18, 12:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλημέρα και Καλη Χρονιά Νικολέτα.
Οταν τάιζα και εγω κάποτε γαιοσκώληκες , τους μάζευα απο τις γλάστρες μου,
τους ξέπλενα καλα να φύγει το χώμα, στο 1ο πλύσιμο μάλιστα τους έπλενα με ζεστό νερό απο θερμοσίφωνα για να πεθάνουν
μετά καλό ξέβγλαμα,
κόψιμο σε κομματάκια με ψαλίδι, πάλι πλύσιμο
και τους φύλαγα στη κατάψυξη, και έβγαζα περιοδικά και τάιζα.
Μάζευα όμως αρκετούς για να έχω.
Το σταμάτησα όμως, γιατί και εγω δεν βάζω λιπάσματα στις γλάστρες μου
αλλά βάζω κοπριά, επειδή είχα όμως κάποιες ασθένειες στα ψάρια
το σταμάτησα γιατί φοβήθηκα μήπως οι ασθένειες προήλθαν από αυτό.
Τώρα πλέον τα ταίζω γαύρο ή σαρδέλα, μαγειρεμένο μέσα στο φαγητό τους
αλλά και φιλεταρισμένο που τον εχω καταψύξει , αλλά αυτό όταν ζεστάνει ο καιρός, όχι τώρα τον Χειμώνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-01-18, 19:17
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι σιγουρα και εγω το εχω ακουσει οτι τα σκουληκια μεταφερουν ασθενειες αλλα ακουω οτι σχεδον ολοι ταιζουν σκουληκια ζωντανα και λενε οτι ειναι οτι καλυτερο για την αναπτυξη των ψαριων . Βεβαια τι ασθενειες μπορει να μεταφερει ενας γεοσκωληκας που γεννιεται στον καδο και τρεφεται μονο με δικα μας υπολειμματα λαχανικων και φρουτων ή με φυλλα μη ψεκασμενα από τα δεντρα μας δεν ξερω . Απλως υπάρχουν και άλλα σκουλικια οπως το σκουληκι στρατιωτης που ειναι η προνυμφη της κοινης μυγας ή η μηλανθνη ενα μεγαλο και χοντρο άσπρο σκουληκι . Τα βιομηχανικά πελετ για χρυσοψαρα ενέχουν κάποιον κίνδυνο ? Και σε τι συχνοτητα ταιζετε πελετ και φυλλαρακι σε σχεση με την μαγειρεμενα φαγητα οπως τη συνταγη του Τακη ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-01-18, 19:53
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Εγω προσωπικά μιας και κάνω περιπου 3-4 γεύματα ημερησίως...
Παει εναλαξ η τροφη...
2 γευματα φαγητο σαν του Κ.τακη και 2 γευματα βιομηχανικής παραγωγης..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-18, 20:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τάισμα με φυλλαράκι λερώνεται πολύ το ενυδρείο,
επίσης τα ψάρια μου είναι πολύ μεγάλα και τάισμα με φυλλαρακια είναι ασύμφορη,
πέλετ αν πρόκειται να λείψω γιατί είναι πιο εύκολο σε κάποιον άλλον να ταίσει,
και γενικά ταίζω σπάνια,
έτσι το καθημερινό τάισμα είναι με τη δικιά μου τροφή
Επίσης έχω παρατηρήσει πως με τη δικιά μου τροφή έχω χαμηλότερα νιτρικά,
και ταίζω καλα,
και από ανάπτυξη, τα ψάρια μου είναι γομάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-01-18, 20:34
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τέλεια εγώ λοιπον θα κανω τη συνταγη και θα δινω μονο πελετ και τη συνταγη αλλα δεν μπορω να μην δινω και γεοσκωληκες δεν θα ξεχασω ποτε πως εκανε το χρυσοψαρο χτες σαν αρπακτικο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-18, 23:05
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Έκανα την τροφή σου Τάκη με παραλλαγές :)

Καταρχην φιλετάρησα τη ολόκληρο το μισό κιλό σαρδέλας , τα κεφαλια κοκκαλα και ουρες πήγαν για κομποστ και τα φιλετακια για τεμαχισμα και κατάψυξη για να ταιζω ωμη κατεψυγμένη σαρδέλα όποτε θέλω να δώσω πρωτεινη . Έδωσα λίγο στα common για να κανω το τεστ για τα αγκαθια γιατι οσο καλα και να τα φιλεταρω αγκαθακια μικρα μενουν μεσα στο φιλετο , και την καταβροχθησαν χωρις δεύτερη σκέψη . Μία ωρα μετά ταισα και το subunkin το οποιο πρεπει να μασούσε για λίγη ωρα κάποιο αγκαθακι αλλα τελικα το έφαγε με τρελη όρεξη όλο το φιλέτο που του έριξα . Τη σαρδέλα τη μούλιασα σε ζεστο νερό και μετά την έριξα στα ψάρια .

Το υπόλοιπο μισό το έριξα σε ένα μπλέντερ μεγάλο , έριξα επίσης αρακά χωρίς φλούδα , μπρόκολο και κουνουπιδι μουλιασμενα σε ζεστο νερο , φύτρες από τις φακες μας φυλλαρακια , ένα ολόκληρο φρέσκο μαρούλι σγουρο , μαρούλι μωβ , καλαμπόρκι φρεσκοβρασμένο ανάλατο , πιπεριά φλωρίνης , σπανάκι φρέσκο , ντομάτα ψίχα , ντοματίνια , 2 αυγά , βρώμη νιφάδες , λίγο μπαγιάτικο ψωμί , μαιντανο , ελάχιστο δυόσμο , 1/4 κούπας αλεύρι .
Έκανα μισό ταψί με λεπτή στρώση ( μιας που τα ψαράκια μου είναι λίγα και μικρά σχετικα ) στους 180 για 40 λεπτά και δε θα το ψήσω το πρωί αλλά θα το ξεκολλήσω απευθείας οταν κρυώσει . Δεν ξέρω πως σας φαίνονται ?

1. http://prntscr.com/hw583q

2. http://prntscr.com/hw5933
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-18, 00:23
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

πολλά μπραβο σου συνονόματή, πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την σχολαστικότητα σου, ως προς την προετοιμασία και παρασκευή της τροφής των ζωντανών σου....

πάντως ένα ταψάκι, η νταρντάνα του Τάκη το έχει για τριήμερο!

καλή χρονιά με υγεία!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-18, 09:16
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ , χαχα τα δικά μου ειναι ακόμη μωρούλια όμως πιστεύω να τους παει καιρο σε συνδυασμο με τη σαρδελα , τους ζωντανους γεοσκωληκες και τις ζωντανερς προνυμφες κουνουπιων
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-18, 09:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια χαρά το έκανες.
Και μιά συμβουλή, όταν πρόκειται να αλέθεις και να ψήνεις το φαγητό,
τα ψάρια να τα βάζεις ολόκληρα με τα κόκαλα και το κεφάλι, στη χειρότερη να αφαιρείς τα εντόσθια.
Τα κόκαλα θα αλεθούν και δεν θα προκαλέσουν πρόβλημα,
περιέχουν όμως ασβέστιο και θα εμπλουτίσουν τη τροφή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-18, 23:05
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά το έκανες.
Και μιά συμβουλή, όταν πρόκειται να αλέθεις και να ψήνεις το φαγητό,
τα ψάρια να τα βάζεις ολόκληρα με τα κόκαλα και το κεφάλι, στη χειρότερη να αφαιρείς τα εντόσθια.
Τα κόκαλα θα αλεθούν και δεν θα προκαλέσουν πρόβλημα,
περιέχουν όμως ασβέστιο και θα εμπλουτίσουν τη τροφή
Tάκη το τεμαχισα σε κυβους και πριν το βαλω στηνν κατάψυξη ταίσα πραγματικα εγινε χαμος τα common τρελαθηκαν !!! Οσο για τον subunkin κοντεψε να πηδηξει εξω απο το ενυδρειο απο ενθουσιασμο χαρηκα παρα πολυ που τους αρεσει η τροφη αυτη . Θα δινω δυο μέρες αυτην μια πελετ , δυο μερες ζωντανη πρωτεινη , μια μερα μονο αρακα και μια μερα νηστεια !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο και Εβδομαδιαίο conditioner gkontos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 11-07-14 23:45
Ταίστρα με εβδομαδιαίο πρόγραμμα Maverick Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 11-05-11 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06193 seconds with 15 queries