Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-09, 09:18
Το avatar του χρήστη happy7
happy7 Ο χρήστης happy7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 2
Question Βοήθεια, θέλω να αγοράσω μονομάχο - Συμβουλές;;;;

Γεια χαρά σε όλες και όλους τους χομπιστές του είδους!!

Τελευταία η ανάγκη μου να ασχοληθώ με κάποιο ζωάκι και να το φροντίσω έχει γίνει πιο έντονη. Αποφάσισα να αγοράσω ψαράκια. Έκανα ορισμένες εξορμήσεις σε μεγαλα pet shop...η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε περισσότερο η ιδεα ενός 60 l. ενυδρείου, όπου σύμφωνα με την πωλήτρια θα μπορούσα να βάλω μέχρι και 30 τροπικά ψαράκια (μάλλον λίγο άκυρη προτροπή-υποθετω 30 ψαρακια θα χρειαζονταν 900 λ;;;;!!!). Λόγω όμως μεγέθους, δεν κατέληξα σε αυτό, γιατι το δωματιο μου ειναι μικρό και δεν θελω να το παραγκωνισω σε μια ακρουλα. Οπότε σκέφτηκα να αρχίσω με ένα μικρό ενυδρείο. Δηλαδή έως 30 l. Συμφωνα των οσων διάβασα στο internet, σε 30 λ. "χωραει" μόνο ένα ψαρακι, ωστε να ζήσει καλά και να μην ψοφήσει. Έψαξα για χρυσόψαρο στην αρχή η αλήθεια είναι, αλλά διάβασα οτι χρειάζεται παρέα, οπότε πάλι κατέληγα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Και ξαφνικά, θυμήθηκα τους μονομάχους. Οι γονείς μου συντηρούσαν πολύ παλια ένα ενυδρείο και είχαν μονομάχο. Ξέρω ότι ο αρσενικός δεν θελει παρέα. Πιο καλή η μοναξιά. Οπότε λέω: "εδώ είμαστε". Και τώρα αρχίζει ο πραγματικός λαβύρινθος.
1) Διάβασα ότι και 10 λ. για τον μονομαχο αρκουν. Εγω όμως θέλω να τον έχω άρχοντα. Ένα ενυδρείο 20 - 25 λ. θα ήταν καλή επιλογή;
2) Υπάρχει περίπτωση να βρω αρσενικούς μονομάχους με τις πανέμορφες πλούσιες ουρές και τα εκτυφλωτικά χρωματα που βλεπω στο internet; Γιατι μεχρι τωρα που εχω δει σε μεγαλα pet shop, εχουνε κατι λεπτούς μονομαχους στα ποτηρακια, που εχουν μιζεριασει οι καημενοι.
3) Επίσης διαβασα οτι θέλουν αληθινα φυτα, κατι που με εξιταρει περισσοτερο. Αυτα θα πρέπει να τα τοποθετησω στο ενυδρειο, μετά το λεγόμενο στρωσιμο του νερου, ή παράλληλα; Επίσης, ποια θα προτείνατε για αρχη;
4) Ξερω οτι ο αρσενικος μονομαχος, γιατι αρσενικο σκοπευω να παρω, δεν συμβιωνει με αλλο αρσενικό και σε συχνές περιπτώσεις ούτε και με θηλυκό. Υπάρχει κανένας άλλος ζωντανός οργανισμός που θα μπορούσε να μπει μαζί του, χωρίς να προκληθούν αναταραχες;
5) Το ενυδρειο που θα αγοράσω μάλλον θα πρέπει να διαθέτει φωτισμό, ο οποιος απ'οτι εχω δει, βρισκεται στο καπακι οροφής του ενυδρειου. Διαβασα οτι ο μονομαχος ενιοτε κανει άλματα. Υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί στις λάμπες φωτισμού;
6) Επίσης άκουσα οτι ζει λίγο. Συνήθως 3 χρόνια. Πώς θα καταλάβω αν αυτος που θέλω να αγοράσω έχει ήδη περάσει κάποιο χρόνο της ζώης του σε μαγαζί και οδεύει προς το τέλος του, ή είναι νεαρό ψαράκι; Από το μέγεθος;
7) Στις διακοπές, αν χρειαστεί να πάρω το ενυδρειακι μαζί μου, αυτό είναι εφικτό ή μάλλον επικίνδυνο;
Υπάρχει δυνατότητα να βρω μονομάχους σε ελληνικά pet shop, όπως αυτούς που βλέπω στο internet, με τις double tail, crown tail, half moon tail;;;; Μπορείτε να μου προτείνετε ψαγμένα μαγαζιά με ποιότητα και ποικιλία;;;;;
9) Τελειώνοντας με τις ερωτήσεις, θέλω να μου προτείνετε κάποιες ποιοτικές μαρκες των όσων επιπλέον πρέπει να αγοράσω (φιλτρο κτλ), μη μου δώσουν τίποτα μουφες, γιατι ειμαι ασχετη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και την υπομονή σας, Θα περιμένω τα φώτα σας!
__________________
.....and they lived happily ever after...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-09, 10:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από happy7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά σε όλες και όλους τους χομπιστές του είδους!! Γεια σου κι εσενα !

1) Διάβασα ότι και 10 λ. για τον μονομαχο αρκουν. Εγω όμως θέλω να τον έχω άρχοντα. Ένα ενυδρείο 20 - 25 λ. θα ήταν καλή επιλογή; μια χαρα θα ειναι.
2) Υπάρχει περίπτωση να βρω αρσενικούς μονομάχους με τις πανέμορφες πλούσιες ουρές και τα εκτυφλωτικά χρωματα που βλεπω στο internet; Γιατι μεχρι τωρα που εχω δει σε μεγαλα pet shop, εχουνε κατι λεπτούς μονομαχους στα ποτηρακια, που εχουν μιζεριασει οι καημενοι. δυσκολο , με πολλη τυχη ισως.
3) Επίσης διαβασα οτι θέλουν αληθινα φυτα, κατι που με εξιταρει περισσοτερο. Αυτα θα πρέπει να τα τοποθετησω στο ενυδρειο, μετά το λεγόμενο στρωσιμο του νερου, ή παράλληλα; Επίσης, ποια θα προτείνατε για αρχη; Φυτα μπορεις να βαλεις απο την 1η μερα κιολας.
4) Ξερω οτι ο αρσενικος μονομαχος, γιατι αρσενικο σκοπευω να παρω, δεν συμβιωνει με αλλο αρσενικό και σε συχνές περιπτώσεις ούτε και με θηλυκό. Υπάρχει κανένας άλλος ζωντανός οργανισμός που θα μπορούσε να μπει μαζί του, χωρίς να προκληθούν αναταραχες; Αναλογα με τον χαρακτηρα του μονομαχου. Συνηθως τα πανε καλα με σαλιγκαρια Apple snail.
5) Το ενυδρειο που θα αγοράσω μάλλον θα πρέπει να διαθέτει φωτισμό, ο οποιος απ'οτι εχω δει, βρισκεται στο καπακι οροφής του ενυδρειου. Διαβασα οτι ο μονομαχος ενιοτε κανει άλματα. Υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί στις λάμπες φωτισμού; Oχι, απλως αν μεινει ανοιχτο το καπακι μπορει να βρεθει στο πατωμα.
6) Επίσης άκουσα οτι ζει λίγο. Συνήθως 3 χρόνια. Πώς θα καταλάβω αν αυτος που θέλω να αγοράσω έχει ήδη περάσει κάποιο χρόνο της ζώης του σε μαγαζί και οδεύει προς το τέλος του, ή είναι νεαρό ψαράκι; Από το μέγεθος; Συνηθως αυτοι που πωλουνται στα μαγαζια ειναι ηλικιας 6-7 μηνων.
7) Στις διακοπές, αν χρειαστεί να πάρω το ενυδρειακι μαζί μου, αυτό είναι εφικτό ή μάλλον επικίνδυνο; Γινεται αν δεν εχεις καπου να τον αφησεις και λειψεις πανω απο 10 μερες.
Υπάρχει δυνατότητα να βρω μονομάχους σε ελληνικά pet shop, όπως αυτούς που βλέπω στο internet, με τις double tail, crown tail, half moon tail;;;; Μπορείτε να μου προτείνετε ψαγμένα μαγαζιά με ποιότητα και ποικιλία;;;;;Xλωμο.. Αυτοι που ερχονται Ελλαδα ειναι συνηθως Vailtail και Crowntail. Σπανιως εμφανιζεται και κανενας Plakat και Halfmoon.
9) Τελειώνοντας με τις ερωτήσεις, θέλω να μου προτείνετε κάποιες ποιοτικές μαρκες των όσων επιπλέον πρέπει να αγοράσω (φιλτρο κτλ), μη μου δώσουν τίποτα μουφες, γιατι ειμαι ασχετη. Δεν εχω να σου προτεινω καποια εταιρια αλλα να προσεξεις να ειναι καταλληλο για τα λιτρα και η ροη να μην ενοχλει το ψαρι.Ισως χρειαστει να κανεις πατεντα να μειωσεις την ροη του νερου γιατι οι μονομαχοι ειναι κακοι κολυμβητες.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και την υπομονή σας, Θα περιμένω τα φώτα σας!
Και στρωσιμο με αμμωνια πρωτα , οχι με το ψαρι μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-09, 10:38
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Τα είπε όλα ο Raven και πηστεύω να σου έλησε τις απορίες.Εγώ αυτό που θα σου πώ είναι καλός ήρθες και εσύ στο χόμπυ του ενυδρείου και. . .
Καλό κόλημα με τους μονομάχους .
Εχω 5 ενυδρειάκια στημένα με μονομάχους.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-09, 12:02
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

καλη αρχη με το ενυδρειο σου.τα παιδια σου ειπαν ολα τα απαραιτητα σχετικα με τον μονομαχο σου.
τα φυτα θα κανουν ακομα καλυτερη τη διαβιωση για το ψαρακι.του αρεσει να βρισκεται μεσα σε κρυψωνες που θα δημιουργουνται απο τα φυτα.επισης μειωνουν,κατα καποιο τροπο, και τη ροη του νερου σε περιπτωση που ειναι καπως πιο μεγαλη απο οσο αντεχει ο μονομαχος, και δεν μπορεις να τη μειωσεις.
απλα φυτα που βρισκεις και ευκολα ειναι καμια annubia, java fern,egeria densa,hygrophila polysperma,οπως επισης και καμια ριζα με λιγη java moss.
τελος προσεξε να μην βαλεις ασβεστολιθικο χαλικι γιατι οι μονομαχοι θελουν μαλακο νερακι και ελαφρα οξινο.
στην κατηγορια των μονομαχων εχει πολλες πληροφοριες, αν δεν τις εχεις ηδη δει.επισης στις παρουσιασεις μπορεις να δεις και πολλα ωραια μονομαχοενυδρεια.
καλη συνεχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-09, 14:41
Το avatar του χρήστη happy7
happy7 Ο χρήστης happy7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση!!! αν εχω άλλη απορία, θα σας ρωτήσω!!!
__________________
.....and they lived happily ever after...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-09, 15:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Α ρε Happy και πριν 1 εβδομαδα χαρισα τον φουξια halfmoon μου και δεν μου τον προσεχει κιολας ο νεος ιδιοκτητης οσο θα επρεπε.....
Τα λεω για να τα ακουνε "μερικοι μερικοι".....
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-09, 16:00
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φιλε καλοσήρθες και απο εμένα...
Ας μιλήσουμε για το κόστος κατ'αρχήν(ενημερωτικά μονο φίλε ωστε να μην σε ποιάσουν κορόιδο οι μαγαζάτορες...
Θα σου πάει γύρω στα 40-50 μαζί με φωτισμό...
Αν πας στο γνωστό μαγαζί της Κηφησιάς,θα εχεις ενα 50% δώρω,δηλαδή γύρω στα 20-25 ευρώ...
Με αυτά μπορείς να πάρεις ενα καλο φιλτράκι(π.χ το eheim 200...
Θα χρειαστείς ακόμη άλλα 12 εως 20ευρώ για εναν θερμοστάτη...
Ακόμη χαλίκια,καμμια ρίζα μοπάνι και κνν αλλο διακοσμητικό,κάνουν πανω κατω αλλα 20ευρώ...Αντιχλορια,υλικά φιλτραρισματος,τροφές αλλα 20...
Αυτά αν τα πάρεις καινούρια...Μεταχηρισμένα θα σου βγουν σύγουρα λιγοτερα...Οποτε πες πανω κάτω 100ευρώ...

Αν βάλεις μονομάχο,προτήμησε εναν crown-tail...Αυτο γιατι ειναι πιο ανθεκτικοί,δεν εχουν τα μακριά πτερύγια των veil-tail...Ακόμη ειναι λιγο πιο γρήγοροι κολυμβητές και ειναι λιγο ομορφότεροι...Το μειωνέκτημα ειναι το κόστος τους που παιζει κάτι παραπάνω απο τους veil-tail...
Θα χρειαστείς οπωσδήποτε στρώσιμο εκτός αν βάλεις μπόλι...

Αυτά για αρχή...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-09, 14:58
teri Ο χρήστης teri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Φιλε μου επειδη με ενδιαφερει και εμενα να κανω κατι αντιστοιχο , διοτι τον χανω τον μονομαχο μου (ειναι σε μια γυαλα στρογγυλη) μηπως ειναι ευκολο με pm να μου πεις για το μαγαζι στην κηφισια ? (αν και μενω νοτια , αν εχουμε καποια εκπτωση θα το προτιμησω σιγουρα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-09, 12:00
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

παντως παιδια εχω να σας πω κατι που θα πεσουν τα μαλλια σας....petshopper μου ειπε να βαλω χρυσοψαρο με μονομαχο..
(επειδη ειχα χρυσοψαρο) και στο καινουργιο μου ενυδρειο(επειδη μου πεθανε ο ψαρης) να βαλω μονομαχο με μονομαχηνα........

αν ειναι δυνατον...τι ειναι αυτα που ακουμε.......

Υ.Γ παλι καλα δεν τον ακουσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομάχος, βοήθεια κωνσταντίνα Αρχάριοι γλυκού νερού 19 18-01-09 14:38
Θέλω βοήθεια με φιλτρο eheim 2213 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-10-07 12:10
Δώρο ενας μονομάχος, δέχομαι συμβουλές pani Bettas 30 20-05-04 13:20
Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS michalis Bettas 16 17-01-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05922 seconds with 13 queries