Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-02, 04:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 08/20/02 at 09:20:29
<hr>
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ HQ .
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΣΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΜΗΚΟΣ 150 CM (450 Λ.) ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΤΑ</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: michalisg on 08/20/02 at 10:58:29
<hr>
Βασικα πιστευω οτι δεν το χρειαζεσαι.
Οι δισκοι δεν αγαπουν το πολυ φως.
Προτεινω λοιπον να μεινεις με τις φθοριου και να βαλεις φυτα που δεν χρειαζονται τον υπερβολικο φωτισμο μιας HQ.
Αν παλι αποφασισεις να βαλεις HQ πρεπει να φτιαξεις καλες κρυψωνες και σκιερα μερη.
Καλη επιτυχια.
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 08/21/02 at 02:21:32
<hr>
thanks για το ενδιαφέρον σου.
Το ενυδρείο είναι ανοιχτο από πάνω -είναι κατασκευασμένο και όχι έτοιμο- οπότε θεωρώ καλύτερη λύση (αισθητικά) το ΗQ αντί για φθοριου....
Βέβαια με προβληματίζει το θέμα ...</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: michalisg on 08/21/02 at 03:52:54
<hr>
Για την αισθητικη εχεις δικιο αλλα οταν αποφασισαμε να ασχοληθουμε με τα συγκεκριμενα ψαρια το πηραμε αποφαση οτι καλως ή κακος θα πρεπει να κανουμε αρκετες υποχωρησεις.
Το καλυτερο ειναι να προχωρησεις σε κατασκευη φωτιστικου με λαμπες φθορισμου αν δεν μπορεις ή δεν θελεις φτιαξε οπως εγραψα και παραπανω αρκετες κρυψωνες γιατι αν για καποιο λογο στρεσαριστουν τα ψαρια θα πρεπει να κρυφτουν.
Αλλη λυση ειναι να σκουρινεις το νερο βαζοντας καποιες νεες ριζες ή ριχνωντας καποιο ειδικο υγρο που θα βρεις στα καταστηματα αλλα αν εχεις ανθρακα στο φιλτρο βγαλτον γιατι θα σου τραβηξει τη χρωστικη ουσια του ξυλου.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 08/21/02 at 04:22:35
<hr>

Εχω ήδη αρκετές ρίζες και χθες αγόρασα και άλλες οπότε όπως δείχνει το νερό θα είναι καφετί-όχι πολύ εντονο-γιατί κάνω΄αρκετά καλό πλυσιμο πριν τις βάλω μέσα.
Δεν βρίσκω φωτιστικα HQ έτοιμα σε λογική τιμή και ψάχνομαι στο διαδίκτιο -οι διαστάσεις μου είναι 144μηκοςΧ50πλάτοςΧ70υψος (480 λιτρα) και θα πρέπει το φωτιστικο να κρέμεται απο το ταβάνι -1 μέτρο -
Μου είπαν για φωτισμό της ταξης 10000Κ
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: michalisg on 08/21/02 at 05:11:30
<hr>
Σε αυτο το ενυδρειο ισως χρειαστεις 2 φωτιστικα.
Ψαξε στην Αθηνα για μια εταιρεια ΔΙΑΘΛΑΣΗΣ (ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ diathlasis.gr)</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 08/21/02 at 05:18:41
<hr>
Συμφωνα με το υψος του ενυδρειου θα υπαρχει μεγαλο προβλημα φωτισμου για φυτα που εχουν αρκετες απαιτησεις σε φως, οποτε αυτοματος ανεβαινει το κοστος των λαμπων HQ αφου θα χρειστουμε παρα πανω απο 10.000Κ , και υστερα εχουμε το θεμα καταναλωσης ρευματος αφου αυτες οι λαμπες καινε αρκετο.
με ενα προχειρο υπολογισμο θα ελεγα οτι &amp;nbsp;το υφος που θα πρεπει να μπουν ειναι 30 εκ. &amp;nbsp;πανω απο το ενυδρειο.??
εγω θα προτεινα να &amp;nbsp;μπουν φυτα οπως anubia nana, anybia barteri, microsorium pteropus( αυτα δεμενα πανω στις ριζες) και καποια hygrophilla polysperma, hyg.diformis.
αυτα δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε φως και CO2 και ετσι θα μπορεσεις να μειωσεις την καταναλωση σε ρευμα , και lumen( οποτε θα ερθουν και φτηνοτερα οι λαμπες). </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: michalisg on 08/21/02 at 05:25:40
<hr>
Αυτο που παραβλεψαμε ειναι οτι αυτοι οι λαμπτηρες εκπεμπουν υπερβολικη θερμοτητα οποτε το καλοκαιρι θα εχεις προβλημα</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: Tolis on 08/21/02 at 05:46:11
<hr>
Αν μιλαμε για Kelvin, 10.000 ειναι πολυ υψηλη τιμη - και ασπρο-μπλε φως. Συνηθως χρησιμοποιουμε κατι μεταξυ 5000 και 6500Κ - πιο ζεστο για τα ματια μας και πολυ πιο ωφελιμο για τα φυτα.
Αν βαλεις φυτα με μικρες αναγκες σε φως, θα μπορουσες να βαλεις μια λαμπα μονο στη μεση, αφηνοντας &amp;quot;σκια&amp;quot; στις δυο πλυερες, και εχοντας και ωραιο εφφε φωτος.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 08/22/02 at 08:05:06
<hr>
thanks ASCCO1 για τις προτάσεις φυτών και Μιχάλη για τις συμβουλές σου. Είμαι κοντα στην πρόταση για 2 προβολείς στα 30 εκ πάνω από το τζάμι HQ .Aν έχετε αντιπρόταση για λύση σε σποτ πάντα είμαι ανοιχτος. Η λύση φθορίου απορίπτεται λόγω κατασκευής -είναι ανοιχτο από επάνω....μόνο τζάμι</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 08/22/02 at 13:05:05
<hr>
Υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετήσω 3-4 σπότ αλογόνου σε συστοιχία αντί για προβολείς HQ (με τα φυτά της πρότασης του ASCCO1 ?) χωρίς ΄πρόβλημα?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 08/23/02 at 01:21:40
<hr>
Οι λαμπες αλογονου φτανουν μεχρι 60 watt (οι μεγαλυτερες, αν θυμαμαι καλα??) αλλα μας ενδιαφερουν &amp;nbsp;τα lumen που βγαζει η καθε μια( τα οποια δεν ξερω ποσο βγαζουν), κοιταξε το αυτο , για να μπορεσουμε να υπολογισουμε ποσες λαμπες αλογονου χρειαζονται. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: Maria on 08/23/02 at 05:20:36
<hr>
Ευτυχώς, όταν μιλάμε για ιδιοκατασκευές η φαντασία είναι ο καλύτερος σύμμαχος. Εχω βρει πολλούς τρόπους φωτισμού του ενυδρείου με οικονομικές λύσεις, καθ όλα αποδοτικές κατα τα άλλα. Ρίξε μιά ματιά να πάρεις μία ιδέα:

http://www.geocities.com/ptimlin/96hood/index.html
http://www.cyberreefguru.com/diy/mh/mh.html
http://www.lkraven.com/Aquarium/DIYLighting.htm
(Τις ιδιες κατασκευές τις έχω δει και κρεμαστες από το ταβάνι.)

Επι του θέματος συνολικά, συμφωνώ με τον Τολη.


</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 08/23/02 at 05:35:01
<hr>
Maria thanks είναι πολύτιμες πληροφορίες...καταλήγω σε ένα σποτ κρεμαστο της ARCADIA ΗQ 150W 4.300 K στην μέση ...και βλέπουμε </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: theonik on 10/18/02 at 16:15:55
<hr>
Οτι λάμπες και να διαλέξεις θα πρέπει να ξέρεις ότι τα φυτά και τα ψάρια χρειάζονται όλο το φάσμα του φωτός ορατό και μη.
Το τζμι πάνω στο ενυδρείο κόβει μέρος της ακτινοβολίας και κυρίως την υπέρυθρη που είναι απαραίτητη για την υγεία των ζωντανών (φυτών /ψαριών).
Το πλέξυ γκλάςς δεν συγκρατεί την ακτινοβολία. Αν θέλεις φυτά πρόσεξέ το αυτό. &amp;nbsp;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: polleni on 10/18/02 at 17:48:23
<hr>
Οι λάμπες υπερύθρων (IR) είναι φτιαγμένες από γυαλί οι ίδιες οπότε προφανώς το γυαλί δεν κόβει τις ακτίνες αυτές. Το ίδιο ισχύει και για όλες τις λάμπες φθορίου. Και αν ακόμη εκπέμπουν υπέρυθρες αυτές δεν θα βγαίνουν από το σώμα της λάμπας οπότε δεν είναι τα γυαλιά του ενυδρείου που θα τις εμποδίσουνε..

Οι υπεριώδεις (UV) είναι αυτές που σίγουρα κόβονται από το γυαλί και για αυτό όσες λάμπες εκπέμπουν στο υπεδιώδες είναι φτιαγμένες από χαλαζία (Quartz). </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: theonik on 10/19/02 at 15:55:56
<hr>
Από απροσεξία έγραψα υπέρυθρη αντι για υπεριώδη. Βέβαια καμιά λάμπα δεν υπάρχει χωρίς περίβλημα είτε είναι πυράκτωσης είτε με ιονισμό είτε κ.λ.π. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το τζάμι δεν αποροφά την υπεριώδη. Επιστήμονες που ασχολούνται με ενυδρεία, αν απροσέξατε, τελευταία δεν βάζουν ζτάμι κάτω από το φως και αυτό δεν είναι τυχαίο.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 10/20/02 at 15:38:45
<hr>
Ενας απλος λογος που δεν μπαινει τζαμι &amp;nbsp;κατω απο τις λαμπες ,ειναι οτι μαζευει αλατα απο την εξατμιση του νερου και περιοριζει το φως απο τις λαμπες + οτι χρειαζεται συχνο καθαρισμα.
στα παλια ενυδρεια (( αυτα με την φορμαικα)) επρεπε να κανεις ολοκληρη βουτια για να καθαρισεις το τζαμι τις λαμπας απο κατω </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: Tolis on 10/20/02 at 18:51:03
<hr>
Δεν ξερω αν αναφερεσαι κυριολεκτικα σε &amp;quot;επιστημονες&amp;quot;, ή απλως εννοεις την σχετικη βιβλιογραφια. Παντως δεν συμβαινει &amp;quot;τελευταια&amp;quot; αυτο, απο παντα εμεις οι μποσταναδες δεν βαζουμε γυαλι αναμεσα στο φως και στην επιφανεια του νερου...ιδιως οταν προκειται για ενυδρεια απο 50 εκ. υψος κι επανω. Για τους λογους που ανεφερες, κι εσυ κι ο Μανθος.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: george on 10/21/02 at 02:22:10
<hr>
Εχω δει πολλα ενυδρεια (ειδικες κατασκευες) οπου αυτος που τα φτιαχνει καλυπτει τις λαμπες με τζαμι για να προστατευσει τα εξαρτηματα (καλωδια,κλεμες κλπ).
Ειναι επικινδυνο αυτο ;; Και τι γινεται αν περασει υγρασια μεσα ;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: sijohn on 10/21/02 at 10:03:26
<hr>
Γιώργο υπάρχει ένα spay στο εμπόριο στα είδη σκαφών που αδιαβροχοποιεί όλες τις ηλεκτρικές συνδέσεις</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: Koulio on 10/21/02 at 10:53:33
<hr>
πιστευω με το να χρησιμοποιησει
στεγανα ακροφυσια δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα

ΙΜΟ &amp;nbsp;spray κτλ πανω σε πραγματα διπλα στο ενυδρειο ειναι λιγο επικινδυνο : : :

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: balog on 10/21/02 at 14:39:45
<hr>
Ξεκινώντας το θέμα για φωτιστικό σε νέο ενυδρείο ανοιχτού τύπου με δίσκους και φυτα πρίν αρκετό καιρό πραγματι ήξερα πολύ λίγα. Με τον χρόνο , διαβαζωντας το board και τις συμβουλές των ποιό έμπειρων κατέληξα εδώ και 25 μέρες σε έτοιμο φωτιστικό με 4 Χ 18 &amp;nbsp;φθορίου κρεμαστό από το ταβάνι -γερμανικής εταιρείας-. Οι λάμπες είναι της Αρκάδια και έχει πολύ καλά οπτικά αποτελέσματα. Όμωε έχω ακόμα μία απορία μετα τις συζητήσεις σας.
Υπάρχει τζάμι στο πάνω μέρος του ενυδρείου συρώμενο.Μήπως χρειάζεται να το έχω ανοιχτό?
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: annivas2000 on 10/21/02 at 17:05:44
<hr>
Balog νομιζω οτι σου απαντηθηκε πιο πανω το θεμα..........
Αν δεν εχεις ψαρια που μπορει να πηδησουν εξω ή τυχον επιφοβες ηλεκ/κες συνδεσεις καλυτερα βγαλε το τζαμι.....</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: Giorgos on 10/22/02 at 12:45:48
<hr>
Και οι δίσκοι δεν έχουν το &amp;quot;όνομα&amp;quot; του καλού άλτη...</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 14:51:46
<hr>
Nα κανω και μια παρενθεση σε οτι αφορα το spray αδιαβροχοποιησης,
αν καποιος αποφασισει να βαλει κατι τετοιο σαν εξτρα προστασια, αυτο ενοειται οτι θα το βαλει στις ενωσεις και στα καλωδια που θελει &amp;nbsp; οταν ολα αυτα ειναι μακρια απο το ενυδρειο ,και οταν στεγνωσει το σπραυ θα κανει την τοποθετηση , στο ενυδρειο.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: theonik on 10/22/02 at 17:19:40
<hr>
Αγαπητέ μου φίλε όταν λεω επιστήμονες ενοώ κάποιους όπως ο Ph.D. Bob Goemans, o Dr. Warren E. Burgess, o Dr. Stanley H. Weitzman, που γράφουν στο T. F. H. και κάποιοι απ' αυτούς διδάσκουν σε πανεπιστήμια. Υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί άλλοι όπως και μερικοί από μας που λόγω της αγάπης μας για τα ενυδρεία και την πείρα που έχουμε αποκτήσει εδώ και τριάντα χρόνια μάθαμε (ενοώ όλοι) και αυτό φαίνεται από τους διαλόγους σας, πολλά πράγματα που άλλοι έστω και επιστήμονες δεν ξέρουν. Εγώ μπηκα στην κουβέντα σας για να βοηθήσω και όχι να δείξω ότι κάτι ξέρω και προ παντός όχι να προσβάλλω οποιονδήποτε. Για μια ακόμη φορά θεωρώ ότι η ακτινοβολία πρέπει να πεφτει απ'ευθείας στο ενυδρείο χωρίς να παρεμβάλλεται τζάμι. Για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί. Σε περίπτωση που το ενυδρείο πρέπει οπωσδήποτε να σκεπαστεί, εγώ θα έβαζα πλέξυ γκλάςς. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 17:42:21
<hr>
δεν νομιζω οτι προσβληθηκε κανενας απο αυτα που εγραψες, απλα οταν λες επιστημονες &amp;lt;&amp;lt; γραψε και ονοματα &amp;gt;&amp;gt; για να ξερουμε ποιους ενοεις&amp;lt; &amp;nbsp;αυτο ηταν ολο.
&amp;nbsp;στο θεμα μας ομως αυτο με το πλεξιγκλας &amp;nbsp;δεν μου κολαει καλα, &amp;nbsp;για τον απλο λογο οτι γρατσουνιεται ευκολα, και μετα δεν καθα ριζει ( ΙΜΟ) &amp;nbsp;, Δ εν τοεχω δοκιμασει ποτε βεβαια :-/ :-/ </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: annivas2000 on 10/22/02 at 17:45:58
<hr>
Mανθο χρησιμοποιω πλεξιγκλας και ειναι μια χαρα.....
Ασε που δεν εχει φοβο να σπασει κιολας... </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 17:53:24
<hr>
δεν αντιλεγω &amp;nbsp; , εμενα δεν που πολυαρεσει σαν ιδεα ( ΙΜΟ),Εξαλου αυτο που εχεις εσυ ειναι αρκετα ψηλα απο τονερο κκαι δεν πιανει αλατα </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 17:55:30
<hr>
δεν αντιλεγω *, εμενα δεν μου πολυαρεσει (ΙΜΟ) *θα προτημουσα γυαλι.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: Tolis on 10/22/02 at 18:25:52
<hr>
Προς θεου , κανεις δεν ειχε διαθεση να παρεξηγησει ή να παρεξηγηθει!!
Απλως (και το λεω γενικα κι οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση) πολλες φορες νομιζουμε οτι καποιοι αρθρογραφοι η ακομα και συγγραφεις βιβλιων σχετικα με το χομπυ, ειναι επιστημονες ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι (ή οχι σε τομεα που να αφορα το χομπυ) &amp;nbsp;- και δεν εχει καμμια διαφορά , αντιθετα συνηθως οπως σωστα λες πιο πολλη γνωση και πειρα εχουν οι απανταχου ψαγμενοι χομπιστες.
Και στη συγκεκριμενη περιπτωση anyway, εννοουσα οτι ειναι κατι παγιωμενο στους ασχολουμενους με φυτεμενα ενυδρεια, οτι δεν βαζουμε τιποτα αναμεσα στο φως και στο νερο....

Θα συμφωνησω οτι εχω δει συχνα πως το plexiglass λεγεται οτι εχει λιγοτερες &amp;quot;φιλτρο-ιδιοτητες&amp;quot; απο οτι το γυαλι...αλλά και οτι γρατζουνιεται πολυ ευκολα. Και περα απο αυτο, γρατζουνιες η οχι, μονο οι υδρατμοι που μαζευονται ειτε στο γυαλι ειτε στο plexi, αρκουν για να κοβουν φως.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: theonik on 10/23/02 at 15:54:55
<hr>
Τα άλατα δημιουργούνται κυρίως από τα σταγωνίδια που φτάνουν μέχρι το καπάκι, μετά την εξάτηση του νερού. Βέβαια δεν δημιουργούνται από το νερο που φτάνει στο καπάκι λόγω εξάτμισης γιατί αυτό δεν περιέχει άλατα. Όταν κάποιος έχει πολλά φυτά και χρηριμοποιεί CO2 δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει φυσαλίδες αέρα για να οξυγονώνει το νερό, γιατί τα φυτά παράγουν πολύ οξυγόνο όταν είναι υγειή και έτσι δεν έχει πολλά άλατα στο καπάκι. Βέβαια ειναι πολύ εύκολο τα άλατα να καθαριστούν με λίγο ξυδάκι ιδίως όταν γίνεται τακτικός καθαρισμός.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ

Post by: theonik on 10/23/02 at 16:01:23
<hr>
Θα ήθελα να συμππληρώσω ότι εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτε κάτω από τα φωτιστικά των ενυδρείων μου.</font>

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07411 seconds with 13 queries