Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-06, 20:50
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Εξοπλισμός ενυδρίου 120L απο water inn

Καλησπέρα ....
Όντας κάτοχος του ενυδρίου της προσφοράς του Water inn, 120 λίτρα, και εν όψη μελλοντικού στησήματός του θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που έχει ήδη αγοράσει και στήσει το εν λόγο ενυδρίο (έχω διαβάσει πως αρκετοί έχετε προμηθευτεί το εν λόγο ενυδρίο, για αυτό και ρωτάω) αν το φίλτρο που περιέχεται (Resun Magic - Jet Filter Magi -700 , αναφέρεται: 700 l/h ) είναι επαρκή για τα λίτρα του ....
Δεν μιλάω μόνο απο θέμα κυκλοφορίας η οποία με την απλή διαίρεση είναι 5.8 φορές τα λίτρα του ανα ώρα αλλά απο θέμα φίλτρανσης μια και περιέχει σφουγγάρι και ένα δοχειάκι με άνθρακα ....
αν αφαιρέσω τον άνθρακα στο δοχειάκι χοράνε ίσα-ίσα γύρω στα 15 μακαρόνια syporax ....
αρκούν για σωστό βιολογικό καθαρισμό ή είναι εντελός ανεπαρκή ? φαντάζομαι πως το δεύτερο .. και δυστυχώς δεν έχει άλλο χώρο για παραπάνω υλικά .....
κανείς που να έχει στήσει το εν λόγο ενυδρίο να μας πέι την γνώμη του ? ή αν έχει κάνει κάτι διαφορετικό με το φίλτρο που το συνοδέυει....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-06, 22:35
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Κοίταξε, χρησιμοποιώ αυτό το φίλτρο εδώ και 3 μήνες σε φυτεμένο ενυδρείο ιδιοκατασκευή 130 λίτρων καθαρά, με περίπου 50 ενήλικα γκάππυς μέσα. Εχω αντικαταστατήσει τον άνθρακα με μακαρόνι (όσο χωράει), του έχω βάλει και το σπρέι-μπαρ να κτυπάει στο πλάι (για να μην τα κάνει μαντάρα) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα στο νερό και τις ρουτίνες μου (εβδομαδιαία 20% αλλαγή).
Νομίζω ότι είναι οκ, εάν δεν το παρακάνεις με την ιχθυοφόρτιση. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα ένα εξωτερικό, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-06, 00:02
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

50 γκάπυς?? εεε οχι δεν σκέφτομαι για τόσα ψάρια ..... σίγουρα πολύ λιγότερα ...
απλά δεν ξέρω αν η ποσότητα μακαρονιού που χωράει στην θέση του άνθρακα είναι αρκετή για την αποίκηση τόσων βακτηριδίων ώστε να καλύπτει τις ανάγκες των λίτρων του ενυδρίου ....
αλλά για να μου λές πως αυτό εχεις και με αυτό δουλεύεις μάλλον τις καλύπτει .... πάντος δεν θα ήταν άσχημο να είχε λίγο μεγαλύτερο κάδο ...
φαντάζομαι πως και εσύ δεν θα έχεις καταφέρει να χωρέσεις περισσότερα απο 13-15 μακαρόνια μέσα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-06, 09:28
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Το σφουγγάρι μια χαρά κάνει και για μηχανικό αλλά και για βιολογικό. Το μόνο πρόβλημα του είναι ότι θέλει τακτικό καθαρισμό να μην στομώνει.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-06, 10:39
Το avatar του χρήστη man
man Ο χρήστης man δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Εγω στο ιδιο φιλτρο εχω βγαλει τον ανθρακα και εχω βαλει μακαρονακι και υαλοβαμβακα. Και χωρανε μια χαρα και καλη δουλεια γινεται (φαινομενικα τουλαχιστον).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-06, 10:41
Το avatar του χρήστη man
man Ο χρήστης man δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
Το σφουγγάρι μια χαρά κάνει και για μηχανικό αλλά και για βιολογικό. Το μόνο πρόβλημα του είναι ότι θέλει τακτικό καθαρισμό να μην στομώνει.
Εγω νομιζα πως το σφουγγαρι κανει βιολογικο καθαρισμο και για να καλυψεις και τον μηχανικο, χρειαζεται ο υαλοβαμβακας.
Κανω λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-06, 14:31
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ολα τα υλικα κανουν βιολογικο καθαρισμο ...και χαλικι να ριξεις θα κανει υπο την εννοια οτι προσφερει επιφανεια για ''κατοικια'' βακτηριδιων.
Το ζητουμενο ομως στο βιολογικο υλικο φιλτρανσης ειναι :

1) Να προσφερει οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιφανεια σε δεδομενο ογκο
2) Να μην βουλωνει ευκολα ωστε τα χρονικα διαστηματα καθαρισμου του να ειναι οσο το δυνατον αραιοτερα

Το σφουγγαρι παρεχει ικανοποιητικη επιφανεια αλλα βουλωνει σχετικα ευκολα...ετσι σε σχεση με το μακαρονι ,στυλ siporax, παρουσιαζεται υποδεεστερο ...ΙΜΟ , για να μπορεσει το σφουγγαρι να λειτουργησει ικανοποιητικα ως βιολογικο υλικο και χωρις συνεχη αναγκη καθαρισμου , θα πρεπει να αποτελει μερος συστοιχιας σφουγγαριων οπου το καθε ενα θα επιτελει και ξεχωριστο ρολο ...κατι σαν τα φιλτρα των juwel ...θα πρεπει δηλαδη το νερο να περνα πρωτα απο τα ''μηχανικα'' σφουγγαρια και μετα να παει στα βιολογικα ...ο υαλοβαμβακας θα μπαινει στο τελος για να μαζευει τα πιο λεπτα σωματιδια που ξεφυγαν ...εαν μπει πρωτος , θα πρεπει να αλλαζεται συνεχως (ΙΜΟ ομως ,το καλυτερο μηχανικο καθαρισμα αν εχει καποιος υπομονη και επιμελεια!) , κατι που στο συγκεκριμμενο φιλτρακι της resun δεν γινεται και ευκολα ...

Εγω το συγκεκριμμενο φιλτρο το λειτουργω ως χημικο μονο με ανθρακα (προσωρινα) στο θαλασσινο μου ενυδρειο ...γιαυτη τη δουλεια ειναι ''μανα''...ο κυκλοφορητης εχει δυναμη,ειναι σχετικα ησυχος αλλα ο καδος του ειναι εκνευριστικα μικρος ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 31-03-06 στις 14:34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-06, 11:54
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Θα ήταν πολύ "βολικό" η εκάστοτε εταιρία να παρέχει,έστω και εξτρά, 2-3 μεγέθη κάδων που θα μπορούσες να χρησημοποιήσεις με τον ίδιο κυκλοφορητή .... δεν είπε κανείς να ήταν μέσα στην τιμή ... εξτρά ...
απο την άλλη με πατέντες μπορείς φαντάχομαι να κόψεις τον εκάστοτε κάδο στην βάση και να τον "σημπληρώσεις" κάνοντάς τον πιο μακρύ (μεγάλο) φτιάχνοντας "¨προέκταση" με πλεξυγκλας αλλά αυτό φαντάζομαι είναι δύσκολο απο την άποψη του πώς θα κολλήσεις το πλεξυγκλας με το πλαστικό ...

παντος και στο υπάρχον φίλτρο έχει ένα μικρό περιθόριο να κόψεις λίγο απο το υπάρχον σφουγγάρι και να προσθέσεις υαλοβάμβακα μετά το σφουγγάρι και πριν το μακαρόνι ...
αυτό τουλάχιστον θα επιχειρήσω να κάνω εγω ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-06, 14:07
Το avatar του χρήστη man
man Ο χρήστης man δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

παντος και στο υπάρχον φίλτρο έχει ένα μικρό περιθόριο να κόψεις λίγο απο το υπάρχον σφουγγάρι και να προσθέσεις υαλοβάμβακα μετά το σφουγγάρι και πριν το μακαρόνι ...
αυτό τουλάχιστον θα επιχειρήσω να κάνω εγω ... [/quote]

Στο ίδιο φίλτρο εγώ δεν έκοψα καθόλου από το σφουγγάρι και χωράει ένα καλό κομμάτι υαλοβαμβακα -(το οποιο αντεχει μια βδομαδα χωρις αλλαγη)-και στη συνεχεια το μακαρονι.
Η σειρά που τα εχω ειναι αυτη, που λεει και ο tricky, σφουγγαρι-υαλοβαμβακας-μακαρονι. Οταν εβαζα τον υαλοβαμβακα στο τελος της σειρας μου μειωνε την ροη του φιλτρου μετα απο 1-2 μερες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
KAΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΡΙΧΩΙΔΗ ΑΛΓΗ johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 20-11-03 02:21
UV Sterilizer newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 03-03-03 11:38
Filters + Salt in water newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 20-12-02 12:17
water mites? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05561 seconds with 13 queries