Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-04, 13:31
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο

Καλημέρα. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε θαλασσινό σφουγγάρι που πουλάνε τα supermarket ή άλλα καταστήματα? Εννοώ φυσικό βέβαια σφουγγάρι. Έλεγα μήπως μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δικαοσμητικούς λόγους. Ωφελεί πουθενά στο γενικό σύστημα?


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-04, 10:24
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cristos
Καλημέρα. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε θαλασσινό σφουγγάρι που πουλάνε τα supermarket ή άλλα καταστήματα? Εννοώ φυσικό βέβαια σφουγγάρι. Έλεγα μήπως μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δικαοσμητικούς λόγους. Ωφελεί πουθενά στο γενικό σύστημα?


Ευχαριστώ
Οχι δεν νομιζώ ότι θα μπορούσες να το χρησημοποιίσεις . Κατα την κατεργασία του σφουγγαριου χρησιμοποιυνται διαφορα λευκαντικα (μια και το σφουγγάρι στην φυσική του μορφη είναι καφέ ) και φυσικα το πλυσιμο που τους κανουν μετα δεν είναι και ότι το καλυτερο..
Το μονο που θα κανει είναι ότι θα λειτουργήσει σαν "μαγνητης" για ότι βρομια κυκλοφορει μεσα στο νερο με αποτελεσμα μια αντιαισθητική εικόνα.




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-04, 09:23
greekdiver Ο χρήστης greekdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2004
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην greekdiver
Προεπιλογή ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ

Κοίτα εγώ κατάγομαι από την Κάλυμνο και λιγο πολύ γνωρίζω τον κύκλο κατεργασίας του σφουγγαριού, οντως τα λευκαντικά που χρησιμοποιούνται όπως αμμωνία και περιτρόλ θα είναι καταστρεπτικά για το νερό σου. Αυτό που βλέπουμε στο εμπόριο είναι ο ενδοσκελετός του σφουγγαριού πού στην φυσική όψη περικλειεται σε ένα μαύρο σαν πίσα κάλυμα.
Κατά τα άλλα αν είχες την δυνατότητα να έχεις ένα αληθινό στο ενυδρείο σου πιστεψέ με ότι τύφλα να έχουν τα φίλτρα γιατι διυθήει 500λτ/ωρα σε μέγεθος περίπου 30 ποντους.
Αν και έχω την δυνατότητα να αποκτήσω ένα όπως και άλλα καλούδια των Ελληνικών θαλασσών εντούτοις δεν έχω ακόμα θαλασσινό ενυδρείο.
__________________
greekdiver
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-04, 12:26
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Re: ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekdiver
Κατά τα άλλα αν είχες την δυνατότητα να έχεις ένα αληθινό στο ενυδρείο σου πιστεψέ με ότι τύφλα να έχουν τα φίλτρα γιατι διυθήει 500λτ/ωρα σε μέγεθος περίπου 30 ποντους.
Αν και έχω την δυνατότητα να αποκτήσω ένα όπως και άλλα καλούδια των Ελληνικών θαλασσών εντούτοις δεν έχω ακόμα θαλασσινό ενυδρείο.
Ναι μεν διυθήει το νερο αλλα δεν κανει την ιδια δουλεια με το σκιμμερ. Απλα αφαιρει πλακτον και αποβάλει οργανικες ουσιες....

Και την στερεα ύλη που αίωρηται στο νερο φυσικα την αποβάλει



εχω 2 στο reefακι μου



Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03646 seconds with 12 queries