Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-02, 17:34
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ

Title: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/26/02 at 17:09:03
--------------------------------------------------------------------------------
Την τελευταια εβδομαδα (χωρις να εχω κανει κατι το ιδιαιτερο) τα φυτα μου αρχιζουν να "διαλυονται"...σαν να λιωνουν τα φυλλα τους και να πεφτουν.
Eνω οι Anubias και οι Cryprocorynes αντεχουν,oι Ηygrophilla difformis και οι Bacopa monnieri "αποσυντιθονται " !
Μετρησα το νερο...ολα ειναι οκ...Αμμωνια 0 ..Νitrites <0.3 ..Nitrates 15 εως 25.
Τα φωτα ειναι ανοιχτα 11 ωρες,οι αλλαγες νερου γινονται κανονικα (25% την εβδομαδα),στο νερο της αλλαγης προσθετω αναλογη ποσοτητα λιπασματος της ΤΕΤRA.
Παρουσιαστηκε επισης ξαφνικα αλγη....που εχει καλυψει τα φυτα..τα ξυλα και τις πετρες !
Και στην ποσοτητα του φαγητου δεν εχω αλλαξει τιποτα.Την μειωσα,προσπαθησα να ταιζω καθε 2 ημερες αλλα η κατασταση παραμενει η ιδια !
Τι μπορει να φταιει ;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: halvas69 on 09/26/02 at 17:19:04
--------------------------------------------------------------------------------
Από Θερμοκρασία πως τα πας ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/26/02 at 17:31:15
--------------------------------------------------------------------------------
Ηταν παντα 26 αλλα την εχω ανεβασει σταδιακα 27 και τωρα 28 γιατι μαλλον εχω κατι προβληματακια με παρασιτα και ισως το ανεβασμα της θερμοκρασιας βοηθησει !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: halvas69 on 09/26/02 at 17:48:18
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι, αλλά η υψηλή θερμοκρασία μάλλον φταίει.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: annivas2000 on 09/26/02 at 17:58:30
--------------------------------------------------------------------------------
H θερμοκρασια δεν ειναι και τοσο ψηλη για να τα διαλυσει.....ειδικα τη difformis........
Τι ειδους αλγη ειναι αυτη? (μορφη,χρωμα,υφη)...
Θυμησε μου ποσο καιρο ειναι στημενο το ενυδρειο....μαζι με φυτα και ποτε τα εβαλες.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 09/26/02 at 19:14:46
--------------------------------------------------------------------------------
Η άλγη είναι λογικό να υπάρχει (ακόμα και σε full-planted tanks) ειδικά αν χρησιμοποιούμε λιπάσματα (που είναι τροφή και για την άλγη), ταϊζουμε πολύ και έχουμε πολλά ψάρια που σημαίνει a lot of waste!

Ίσως να φταίει που είναι καλυμμένα με άλγη τα φύλλα των φυτών και αυτό να είναι η αιτία που σαπίζουν και διαλύονται.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: fighterfish on 09/26/02 at 19:26:27
--------------------------------------------------------------------------------
Οντως η θερμοκρασια θεωρητικα ειναι κανονικη και για τα δυο είδη φυτων...
Ειναι καινουρια στο ενυδρειο ? Πολλες φορες ριχνουν τα φυλλα τους οταν τα πρωτοβαζουμε και βγαζουν άλλα.

Για να εχεις αλγη σημαίνει οτι τα φυτα ή δεν είναι αρκετα ή δεν φωτοσυνθετουν αρκετα γρηγορα, οποτε καλα εκανες και μειωσες τις τροφες, μαλλον θα πρεπει ομως να αυξησεις φως (οχι σε διαρκεια αλλα σε ενταση) και CO2 αν εχεις.

Εννοείται οτι αν αυτο που λεει ο Giorgos ισχυει τα φυτα δεν θα κανουν δουλεια καθολου...

Η αλήθεια είναι οτι καποιες bacopa caroliniana Που ειχα βαλει στην αρχη έπαθαν ακριβως το ίδιο (χωρις CO2 όμως). Παρόλλο που τα crypts σου πανε καλα, μηπως το κλειδι είναι απότομη αλλαγή στο περιβάλλον που πείραξε τα υπόλοιπα τους ? Πόσο ήταν η θερμοκρασία πριν γίνει 27 ?




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/27/02 at 02:32:02
--------------------------------------------------------------------------------
Η θερμοκρασια πριν ηταν 26 .
Οι λαμπες ειναι 2Χ25W της HAGEN.
To ενυδρειο (110 λτ ) ειναι 4 μηνων.
Δεν εχω CO2 και μαλλον δεν προκειται να βαλω.
Η αλγη ειναι καφε χρωματος πανω στα τζαμια...στο κατω μερος και κοντα στο χαλικι οπως επισης και πανω στα φυτα.
Σε μερικα σημεια η μορφη της ειναι σαν μικρες τριχουλες (πανω στις πετρες και στα ξυλα).




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: annivas2000 on 09/27/02 at 09:21:57
--------------------------------------------------------------------------------
Αν ειναι η καφε που ειναι <μαλακη>, που την πιανεις και φευγει ευκολα απο τα φυλλα ειναι κλασσικο συμπτωμα νεο-στημενου ενυδρειου...........
Μην ανυσηχεις ριχνε τα λιπασματα κανονικα ,καθαριζε τη, αλλαγες νερου κλπ και θα φυγει μονη της......
Τα φυτα μπορει ηδη να μην ηταν σε καλη κατασταση και γι'αυτο σου διαλυθηκαν......ΙΜΟ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 09/27/02 at 16:53:00
--------------------------------------------------------------------------------
Η καφε αλγη συνηθως σημαινει ελειψη φωτισμου, αν ομως τα φυτα που εχεις ειναι αρκετα θα χρειαστει να βαλεις CO2
γραψε τι ph και τι KH εχεις
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/28/02 at 02:42:56
--------------------------------------------------------------------------------
Αεραντλια δεν εχω.
PH 8 ΚH 8
Προβλεψη για CO2 δεν υπαρχει.
Οι λαμπες ειναι HAGEN 1615 Flora Glo και 1643 Life Glo
2X20 W.
Aναμμενες 11 ωρες την ημερα.
Και δεν νομιζω οτι ειναι πολλα 5-6 φυτα σε ενα ενυδρειο 110 λιτρων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 09/28/02 at 13:42:54
--------------------------------------------------------------------------------
5-6 φυτα ειναι οντος λιγα και δεν δικαιολογουν βεβαια και co2!!
αλλα το ιδη υπαρχον σε σχεση με το phκαι kh ειναι ελαχιστο <<2.3>>!!!
απλα εκει που εχεις την καφε αλγη μαλλον ειναι σημεια που δεν τα πιανει το φως που εχεις.!!!
αντι να σου προτεινω να αυξησης το φως που θεωρω οτι ειναι λιγο για τα λιτρα που εχεις, θα ελεγα να κανεις κατι απλο ,καθαριζε την αλγη απο τα τζαμια και απο το χαλικι μονο, και πστευω οτι με τον καιρο θα στρωσει


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/28/02 at 15:18:11
--------------------------------------------------------------------------------
Το καπακι του ενυδρειο στο εσωτερικο του ειναι λευκο για να αντανακλαται λεει το φως.
Επειδη δεν χωρανε μεγαλυτερες και πιο δυνατες λαμπες σε αυτο το καπακι και δεν θελω να κανω περιεργες μετατροπες για την ωρα,το να προσθεσω δυο ανακλαστηρες λες να βελτιωσει τα πραγματα ;
Παντως η κατασταση βελτιωνεται μερα με την μερα.
Θα κανω και μια αλλαγη νερου αυριο και θα δω πως θα παει.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: lurking_fear on 09/28/02 at 16:18:40
--------------------------------------------------------------------------------
Hair algae
----------
Long green strands. Easy to pull off by hand. Primarily a problem when there is excess iron in the water. High iron normally results from excess fertilization, but some water supplies have high iron levels (especially well water). Reducing dosage of iron containing fertilizers completely eliminates the problem.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 09/29/02 at 05:58:20
--------------------------------------------------------------------------------
σωστα ειναι αυτα που λες L.F αλλα λεει για καφε αλγη οχι πρασινη!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 09/29/02 at 06:29:27
--------------------------------------------------------------------------------
Η καφέ άλγη που έχει ο george μπορεί να είναι δύο είδη άλγης.
Όπως είπε και ο Μάνθος, μπορεί να είναι brown algae που συνήθως υποδηλώνει ότι το ενυδρείο έχει ανεπαρκή φωτισμό (σε ένταση) ή το νερό είναι πλούσιο σε πυριτικά άλατα. Απομακρύνεται εύκολα, είτε με τα χέρια μας ή κάποιο πανί (στα τζάμια) ή με το σιφωνάρισμα ή σκούπα βυθού (από το υπόστρωμα, πέτρες κλπ).
Επίσης μπορεί να είναι Blue-green algae. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει το χρώμα blue-green. Μπορεί να είναι πράσινη, καφέ άσπρη κ.ο.κ. Αυτή η άλγη (την είχα αντιμετωπίση παλιότερα και είχε ένα έντονο πράσινο χρώμα στο ενυδρείο μου) εξαπλώνεται παντού (και πάνω στα φυτά, τα οποία σκοτώνει) και τρομερά γρήγορα αλλά έχει το καλό να κρατάει τα Ν σε χαμηλά επίπεδα. Υποδηλώνει ότι το ενυδρείο δεν έχει καλή ποιότητα νερού. Απομακρύνεται εύκολα με το χέρι αλλά καταντάει σπαστικό αφού δεν προλαβαίνεις να το αφαιρείς, αυτό ξαναφυτρώνει!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/29/02 at 08:21:26
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν υπαρχει αλγη πανω στο τζαμι του ενυδρειου παρα μονο πανω στο υποστρωμα (χαλικι),στα διακοσμητικα (ξυλα-πετρες)και στα φυλλα των φυτων.
Ειναι περιεργο ομως οτι δεν υπαρχει πανω σε ολα τα φυτα αλλα μονο στην Hygrophila difformis,στις Anubias και στην Cryptocoryne lucens.
Ισως να φταιει και η ποιοτητα των φυτων.
Εκανα μια αλλαγη νερου σημερα,εβαλα και λιπασμα και με σκουπα βυθου καθαρισα το υποστρωμα.
Σχετικα με το χρωμα...αν σας πω οτι ειναι καφεπρασινη θα φαω ξυλο ;; :
Παντως με την ποιοτητα του νερου δεν εχω προβληματα γιατι κανω μετρησεις συχνα.
Απο χθες οι 2 Ottocinclus που ειχα εγιναν 5 και μασουλανε συνεχεια.Πρεπει να κανουν καλο καθαρισμα.
Θα δειξει.

Λετε αν βαλω μεταλλικους ανακλαστηρες να βελτιωθει η ποιοτητα του φωτισμου ;;
Ευχαριστω για την βοηθεια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 09/29/02 at 12:24:00
--------------------------------------------------------------------------------
οι ποιοτητα των φυτων σιγπυρα δεν φταιει!!!
μεταλικους ανακλαστηρες???
αντι να τους πληρωσεις ΧΡΥΣΟΥΣ κανε κατι που κανουμε ολοι,
πηγιανε σε καποιο χρωματοπωλειο, η ακομα καλυτερα σε καποιο μαγαζι με βιομηχανικα υλικα και αγορασε αλουμηνοταινια αυτοκολητη.
Και κολα την στο καπακι , σιγουρα θα δεις διαφορα
5 οttos μονο??
εγω εχω 11 σε 120 λιτρα και παλι δεν φτανουν οι κακομοιρηδες!!! :'( :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 09/29/02 at 19:25:08
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή η καφεπράσινη άλγη που λες (πάνω στο χαλίκι και τις πέτρες) φεύγει εύκολα με το χέρι ή είναι σαν "κολλημένη" πάνω στο χαλίκι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/30/02 at 02:23:28
--------------------------------------------------------------------------------
Eιναι σαν γλιτσα και φευγει ευκολα.

Παρατηρησα επισης οτι αφου βαλω ενα νεο φυτο,μετα απο 1-2 μερες...τα φυλλα του αρχιζουν να γινονται "διαφανα"....και μετα διαλυονται.

Τι μπορει να συμβαινει ;;;

Καλη ιδεα Μανθο με την ταινια αλουμινιου....θα το δοκιμασω !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 09/30/02 at 11:01:27
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/30/02 at 02:23:28, george wrote:
Παράθεση:
Παρατηρησα επισης οτι αφου βαλω ενα νεο φυτο,μετα απο 1-2 μερες...τα φυλλα του αρχιζουν να γινονται "διαφανα"....και μετα διαλυονται.


Εννοείς ότι σε 1-2 μέρες τα φύλλα των καινούριων φυτών καλύπτονται με άλγη και μετά διαλύονται;

Αν το πρόβλημά σου είναι η άλγη και θέλεις να την ξεφορτωθείς, υπάρχει ένας πολύ εύκολος τρόπος που μπορείς να κάνεις μιας και δεν έχεις ούτε πολλά αλλά ούτε απαιτητικά φυτά. Για να μην αρχίσω να γράφω το κατεβατό, περιμένω απάντηση στο αν θέλεις να ξεφορτωθείς την άλγη...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: lurking_fear on 09/30/02 at 11:36:22
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο επειδή θα ενδιέφερε και μένα να ξεφορτωθώ την άλγη γράψε σε παρακαλώ (αν δεν είναι κόπος) τον τρόπο...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/30/02 at 16:43:34
--------------------------------------------------------------------------------
H αλγη δεν με ενοχλει ιδιαιτερα....με ενα καθαρισμα...σκουπα βυθου...λιγο ανακατεμα το χαλικι...καθαρισμα το τζαμι με μαγνητη...και εφυγε.
Οχι ... δεν καλυπτονται απο αλγη ... αλλα χανουν το εντονο πρασινο χρωμα τους...τα φυλλα γινονται "διαφανα" και μετα διαλυονται....σαν να λιωνουν.

Αυτο που με απασχολει ειναι τι φταει με τα φυτα !
Να αυξησω τις ωρες φωτισμου ;; Αυτο δεν θα βοηθησει στην αναπτυξη αλγης ;;
Εκανα οτι ειπε ο Μανθος με την αυτοκολλητη ταινια αλουμινιου στο καπακι.
Για να δουμε τι θα γινει.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: fighterfish on 09/30/02 at 17:49:29
--------------------------------------------------------------------------------
Ρίξε μια ματιά εδώ
αν και είναι δυσκολα τα πράγματα...
http://www.aquabotanic.com/diagnose.htm

οι λάμπες που εχεις είναι δυο...
είναι και οι δυο στο πίσω μέρος του ενυδρείου ;

Τα φυτά ειδικά η hygrophila και h bacopa είναι στο μερος έτσι ώστε να παίρνουν πολύ φως ;

Οταν τα φυτεψες μήπως κατα λάθος έσπασε κομματάκι του κορμου (εγω την πάθαινα αρκετά συχνα έτσι)...
Οταν τα πηρες ειχαν ριζες ;

Το ενυδρείο σου έχει αρκετό "φαί" για τα φυτά, αρα θα έπρεπε να επιβιώσουν εστω για λιγο χρονικο διάστημα πριν παρουσιάσουν προβλήματα...

Δοκίμασε να αφήσεις κανένα να επιπλέει για λίγο καιρό να δεις τι θα γίνει... Αν επιβιώσει λογικά θα βγάλει και ριζούλες οπότε το φυτεύεις.
Επίσης πρόσεξε οταν τα φυτεύσεις να μην παραχώσεις φύλλο στο χαλίκι γιατί θα χαλάσει...

Ισως να ειναι απλα "σοκ" για τα φυτα το καινουριο περιβαλλον...
Γιατί απο άποψη σκληρότητας υποτίθεται οτι και τα δυο αντεχουν....

Επίσης αν ξανακατέβεις Αθήνα ρίξε κανα email πριν να σου δωσω φυτα απο κουρέματα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 09/30/02 at 18:38:26
--------------------------------------------------------------------------------
Eχω 2 λαμπες....ειναι και οι δυο προς τα πισω.
η hygrophila και h bacopa ειναι ακριβως κατω απο τις λαμπες
Εχουν πολυ μικρες ριζες.
Απο λιπασμα βαζω της ΤΕΤΡΑ ... σε καθε αλλαγη νερου...αν και λεει ... καθε μηνα σε ολο το νερο του ενυδρειου.
Επισης σε καθε αλλαγη νερου βαζω 3 Crypto της Tetra μεσα στο υποστρωμα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 10/01/02 at 10:25:56
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/30/02 at 11:36:22, lurking_fear wrote:
Παράθεση:
Γιώργο επειδή θα ενδιέφερε και μένα να ξεφορτωθώ την άλγη γράψε σε παρακαλώ (αν δεν είναι κόπος) τον τρόπο...


Έγραψα ένα πολύ μικρό αρθράκι με απλά λόγια εδώ: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=407


on 01.10.02 at 01:38:26, george wrote:Απο λιπασμα βαζω της ΤΕΤΡΑ ... σε καθε αλλαγη νερου...αν και λεει ... καθε μηνα σε ολο το νερο του ενυδρειου.



Μάλλον βρήκαμε τον λόγο που έχεις την άλγη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: fighterfish on 10/01/02 at 14:32:29
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστα, το λίπασμα δεν χρειάζεται σε πρωτη φαση,
αν εχεις 5-6 ριζες και ήδη μια απο αυτες ειναι anubia και η άλλη cryptocoryne τότε σου μενουν τρια....οπότε αν δεν θες αλγη κοψε το λίπασμα....

Δεν ξερω τι μπορει να είναι, απλα θα δοκιμαζα το εξης
εφόσον καποια απο τα φυτα ειναι κατω απο το φως,
θα εβαζα καποιες απο τις άλλες ρίζες μακρια απο το φως και θα άφηνα και μια να επιπλέει. Ετσι αν καποια επιβιωνε θα μπορουσες να υπολογισεις τουλαχιστον τι φως θελει. Αν κανενα δεν επιβιωνε τοτε θα ηταν άλλος λόγος όπως σκληρότητα, ή θερμοκρασία ή έλλειψη συγκεκριμενων θρεπτικων συστατικων...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 10/01/02 at 15:30:17
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/01/02 at 10:25:56, Giorgos wrote:
Παράθεση:
Μάλλον βρήκαμε τον λόγο που έχεις την άλγη.



η δοσολογια ειναι 5ml ανα 20 λιτρα αλλαγης νερου(( αν δηλαδη αλλαζουμε 20 βαζουμε 5 ,.....))
αρα ΔΕΝ την βρηκατε την λυση!!!

εγω δεν καταλαβα γιατι βαζεις λιπασμα στο υποστρωμα ??? εχω την εντυπωση οτι ειναι πολλα 3 στικς μονο για τις Cryptocorynes!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/01/02 at 16:16:53
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/01/02 at 15:30:17, ASCCO1 wrote:

η δοσολογια ειναι 5ml ανα 20 λιτρα αλλαγης νερου(( αν δηλαδη αλλαζουμε 20 βαζουμε 5 ,.....))





Ακριβως αυτο κανω....καθε εβδομαδα με τη αλλαγη νερου.
Τωρα εχω συνολο 11 φυτα σε 110 λιτρα.
Οσο για τα Crypto στις ριζες ακολουθω τις οδηγιες.
Μειωσα τις ωρες φωτισμου σε 10...εβαλα ταινια αλουμινιου στο καπακι για καλυτερη διασπορα του φωτος οπως με συμβουλεψε ο Μανθος...ο θερμοστατης στους 26...ενδειξη θερμομετρου 27....η αλγη σαν να υποχωρησε λιγακι.Δεν την βρισκω ενοχλητικη εκτος αν επηρεαζει την αναπτυξη των φυτων καθως επικαθεται στα φυλλα και ισως εμποδιζει καποιες ζωτικες λειτουργιες.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως οταν αγοραζω τα φυτα ειναι ολοζωντανα και μεσα σε μερικες μερες...χανουν το χρωμα τους...τα φυλλα σαν να γινονται πιο λεπτα...αρχιζουν να γινονται διαφανα πρωτα απο τις ακρες...και μετα σαν να "χαλανε".
Επισης παρατηρησα σε ενα φυτο που πηγαινει μια χαρα εδω και ενα μηνα περιπου...ξαφνικα τα φυλα του που ειναι χαμηλα κοντα στο υποστρωμα...αρχισαν να κιτρινιζουν και να εμφανιζουν στιγματα.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: sonia on 10/02/02 at 02:54:20
--------------------------------------------------------------------------------
To φυτο που σου κιτρινισε να υποθεσω οτι ειναι η anubia?
Οταν τα φυλλα της anubia κιτρινιζουν, τοτε αυτη ειναι ενδειξη οτι εχουμε ελλειψη σιδηρου στο ενυδρειο μας.
Εκτος απο αυτο το λιπασμα που λες, βαζεις καποιο σκευασμα σιδηρου και ιχνοστοιχειων?(πχ ferreal της aqualine-aquamedic)
Ειναι ξερεις απαραιτηο για το ενυδρειο...δεν χρειαζεται μονο λιπασμα...
Τις κριπτοκορινες ποσο καιρο τις εχεις?Ειναι πανω απο εναν μηνα?
Οι κριπτοκορινες θεωρουνται πολυ σκληρα φυτα και πως για να πανε καλα σε ενα ενυδρειο, πρεπει να περασει ενα αρχικο σταδειο, στο οποιο μπορει να σαπισουν και καποια φυλλα τους.(Ετσι ειχε γινει και με τις δικες μου κριπτοκορινες , οταν τις ειχα προτοφυτεψει.)Δωσε τους λιγο χρονο.
Δεν θυμαμαι αν το ρωτησε αυτο καποιο παιδι, αλλα εχεις βαλει CO2 ? Αν δεν εχεις βαλει, πιθανον αυτη ειναι η αιτια του σαπισματος στα αλλα φυτα που αναφερεις,που θεωρουνται και πιο ευαισθητα σε συγκριση με τις ανουμπιες
Το οτι εχεις αλγη, εγω το δικαιολογω ως εξης: Βαζεις λοπασματα στο ενυδρειο σου, ενω τα φυτα σου μενουν στασιμα (εως και το αντιθετο προς τα κατω-ισως επειδη τους λειπει καποιο αλλο στοιχειο, οπως σιδηρος και ιχνοστοιχεια με διοξειδιο, καθως και κακο φωτισμο και αλγη που εχει καθησει στα φυλλα τους-), με αποτελεσμα ολα αυτο το λιπασμα που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο, να γινεται πρωτης ταξεως τροφη για την αλγη σου.
Επεισης, απ'οτι ξερω, αυτη η κοντη εντονη πρασινη αλγη που καθεται πανω στα φυλλα, καθεται συνηθως πανω σε εκεινα που δεν εχουν καλη αναπτυξη ή σε παλια φυλλα.
Αυτα ειχα να πω...καλυτερα θα ηταν να μας ελεγε ομως και την γνωμη του, καποιος που ασχολειται περισσοτερο με φυτα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/02/02 at 03:31:34
--------------------------------------------------------------------------------
Oι Cryptocorynes μαλλον ειναι τα μονα φυτα που πανε καλα.
Οσο για λιπασμα δεν βαζω τιποτε αλλο εκτος το υγρο της ΤΕΤΡΑ και Crypto στις ριζες.
CO2 δεν υπαρχει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: sonia on 10/02/02 at 06:34:28
--------------------------------------------------------------------------------

IMO Παρε ενα Ferreal να βαζεις στο ενυδρειο σου.Χρειαζεσαι οπωσδηποτε ιχνοστοιχεια και σιδηρο στο ενυδρειο σου.
Πρεπει μαλλον να μπεις και στην διαδικασια να φτιαξεις CO2...ειναι πολυ απλο σαν κατασκευη και θα δεις τεραστια διαφορα.
Δεν ειναι τυχαιο το οτι σαπισαν τα συγκεκριμενα φυτα που ανεφερες... ΙΜΟ
Επισης να σου πω οτι στα ενυδρεια με φυτα, χρειαζεται να εχουμε παντα καποια νιτρικα .
ΙΜΟ , μην το παρακανεις τοσο πολυ με το λιπασμα, αφου βλαιπεις οτι τα φυτα σου δεν τραβανε και πως σου εμφανιζεται αλγη.Τα φυτα δεν μεγαλωνουν σωτσα μονο με λιπασμα, θελουν και αλλα συστατικα.
ΙΜΟ Κανε λιγο πιο συχνες αλλαγες τωρα που εχεις αλγη, και προσπαθησε να τριψεις με το χερι σου τα φυλλα που εχουν αλγη.Αν δεις οτι δεν βγαινει, καλυτερα να κοψεις αυτο το φυλλο
Τελος, βαλε καποια φυτα ταχειας αναπτυξης, οπως Ceratophylum Demersum ή Elodea Densa ή Limnofila Sesiliflora.
Συνηθως, οταν ξεκιναμε ενα ενυδρειο , για να αποφυγουμε την αλγη και να μην εχουμε προβλημα με τα φυτα μας, φυτευουμε καποια ταχειας αναπτυξης αρχικα, και μετα τα αντικαθηστουμε σταδιακα με πιο αργα και δυσκολα φυτα ....
Αυτα τα λιγα...και βαλε ιχνοστοιχεια και διοξειδιο , διαφορετικα βαλε πιο απλα φυτα που δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις διοξειδιου και μπορουν να επιζησουν χωρις αυτο
Τελικα δεν μου απαντησες? Η anubia εχει κιτρινισει?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 10/02/02 at 15:56:03
--------------------------------------------------------------------------------
το θεμα ειναι αν θελει να βαλει και αλλα φυτα η αν θελει να μεινει με αυτα που εχει???
το FERREAL απο οτι ειχα ακουσει ειχε προβλημα με την ημερομηνια ληξης(( ηταν ολα λυγμενα)) δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο ακομα???
Εγω παντως οπως ειχα πει και σε ποιο παλιο μυνημα ειμαι τις γνωμης να κανει λιγο υπομονη και θα στρωσει ( ΙΜΟ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/02/02 at 16:51:22
--------------------------------------------------------------------------------
Η Αnubia δεν κιτρινισε...θα κανω υπομονη Μανθο και θα δουμε.
Δεν θελω να βαλω πολλα φυτα...αρα CO2 δεν προβλεπεται.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Maria on 10/02/02 at 18:42:48
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ληγμένα Ferreal παραμένουν...ληγμένα αλλά αξιόπιστα!
Κατα τη γνώμη μου, είναι απο τα πιο καλά λιπάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο- τουλάχιστον εδώ στην Πάτρα που οι επιλογές είναι περιορισμένες ούτως ή άλλως.

Το χρησιμοποιώ περίπου 7 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη απο τα αποτελέσματα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 10/03/02 at 03:15:39
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/02/02 at 18:42:48, Maria wrote:
Παράθεση:
Το χρησιμοποιώ περίπου 7 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη απο τα αποτελέσματα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.


αφου το εχεις τσεκαρει , εγω τι να πω??? ας το βαλει καλο θα κανει στα φυτα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/03/02 at 16:40:33
--------------------------------------------------------------------------------
Αγορασα Ferreal σημερα...11,5 ευρω....χμμμ....ακριβουτσικο ή μου φαινεται ;
Anyway...αφου λετε οτι ειναι καλο θα το δοκιμασω.
Οσο για την ημερομηνια ληξης ας μην υπερβαλλουμε !!
Αυτο που πηρα ληγει το 2005 !!!
Να μην τρελλαθουμε κιολας...αν φτασει ενα μπουκαλακι μεχρι το 2005 ... τοτε η εταιρια θα το εκλεινε το μαγαζι :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: lurking_fear on 10/03/02 at 17:01:29
--------------------------------------------------------------------------------
Των 100 ml πήρες ή των 500; Αν είναι των 100 ml τότε το πήρες πάρα πολύ ακριβά. Εγώ το πήρα 6 euro (100 ml). Πάρε και το florreal της ίδιας εταιρίας είναι απαραίτητο συμπλήρωμα του ferreal.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/03/02 at 17:06:45
--------------------------------------------------------------------------------
Tα 250 ml.
Oσο για floreal δεν βρηκα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: lurking_fear on 10/03/02 at 17:24:31
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ το florreal το έκανα παραγγελία γιατί το μαγαζί δεν το είχε. Μπορείς να κάνεις και εσύ παραγγελία...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Tolis on 10/03/02 at 21:46:08
--------------------------------------------------------------------------------
Αν η αλγη που εχεις, ειναι οπως λεει ο Giorgos BGA (blue-green algae), δεν ειναι φυτικη αλγη, αλλά βακτηριδια. Ενας τροπος να διαπιστωσουμε σιγουρα οτι ειναι αυτη, ειναι να δουμε αν απλωνεται πανω στις επιφανειες ομοιομορφα, αν φευγει ευκολα με το χερι, οχι με τριψιμο, αλλά με απλο σπρωξιμο, αν αφου φυγει πλαναται στο νερο σε κομματια σαν να ηταν απο υφασμα που σκιστηκε, κι αν εχει μια υφη γλιτζοβελουδινη...(ωραιο αυτο το τελευταιο Χριστοφορε?).

Οι αιτιες δεν εχουν να κανουν με τις υπολοιπες φυτικες αλγες-καμμια σχεση με ισοροπιες φυτων-θρεπτικων κλπ. Συνηθως η αιτια ειναι παλιο νερο, στασιμες περιοχες χωρις ροη απο τον κυκλοφορητη, πολυ πραμα μες στο φιλτρο, και γενικως "πολυ πραμα" μες στο συστημα. Ακομα και σε full planted χωρις καθολου αλλες αλγες, την συνανταμε καμμια φορα, λενε μαλιστα οτι μπορει να την ευνοουν και τα διαφορα "αποβλητα" των ιδιων των φυτων.

Αν ειναι bga, δυο θεραπειες: Ή ερυθρομυκηνη , που δεν το συνιστω γιατι δεν κανει διαχωρισμο αναμεσα σε καλα και κακα βακτηριδια, ή πολυ συχνες αλλαγες νερου και καλη συντηρηση του φιλτρου.


Αν δεν ειναι bga, (βλεπε "μικρες τριχουλες), και παλι συχνες αλλαγες νερου, και καλο θα ηταν να προσθεσεις καποια φυτα γρηγορης αναπτυξης ακομα.

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι σου γινονται διαφανη τα φυλλα και δεν σου πανε καλα τα φυτα. Κατα την γνωμη μου το φως ειναι αρκετο, καθως και το λιπασμα (και σαν ποσοτητα και σαν ποιοτητα - πολυ καλο το ferreal αλλά και το florapride ηταν μια χαρα για το συγκεκριμενο ενυδρειο). Αντιθετως, μιας και σε καποιο αλλο post παραπονεθηκες για αλκαλικο pH, προσθετοντας CO2 θα ευχαριστουσες και τα φυτα σου, και θα κατεβαζες λιγακι και το pH.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/04/02 at 02:31:14
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω και απο τις 2.Συνηθως η γλιτσοβελουδινη ειναι πανω στο χαλικι και στο τζαμι...κοντα στην επιφανεια του υποστρωματος και οι τριχουλες στα φυτα.
Θα στρωσει γιατι ειχε εμφανιστει και παλαιοτερα και εφυγε μονη της.
Οσο για το φιλτρο,το καθαριζω καθε εβδομαδα...εκει να δεις πρασινοκαφε γλιτσα και μαυριλα !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: lurking_fear on 10/04/02 at 04:43:05
--------------------------------------------------------------------------------
Καλύτερα να μην το καθαρίζεις κάθε βδομάδα, αλλά λιγότερο συχνά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Maria on 10/04/02 at 05:44:35
--------------------------------------------------------------------------------
george, μήπως από υπαρβάλοντα ζήλο, κάθε φορά που καθαρίζεις το ενυδρείο σου, ανακατεύεις και το βυθό στην προσπάθειά σου να ξεφορτωθείς ότι βλέπεις να επικάθεται στο χαλίκι;;;;
Αν, ναι τότε ένας λόγος εμφάνισης άλγης είναι και αυτός.
Ο καλύτερος τροπος να ξεφορτωθείς τα ενοχλητικά "κατακάθια" είναι η σκούπα βυθού.
Αν η άλγη είναι όντως κυανοβακτήριο -BGA- καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου, να τσεκάρεις αν η κυκλοφορία νερού που γίνεται στο ενυδρείο σου, επαρκεί για τα λίτρα. Πρόσεξε επίσης μήπως υπάρχουν "τυφλές" περιοχές.

Αυτό που έκανα εγώ όταν χρειάστηκε να αντιμετωπίσω το κυανοβακτήριο -εκτός από την χρήση διατομικού φίλτρου, η οποία δεν είναι απαραίτητη- ήταν καθημερινές αλλαγές νερού -της τάξης του 30 %-, συχνό πλύσιμο του φίλτρου και "σπαστό ωράριο" φωτισμού του ενυδρείου.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/04/02 at 07:00:03
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι βρε παιδια....δεν ανακατευω το υποστρωμα και κανω παντα σκουπα βυθου.Υπαρχουν παντα καποια τυφλα σημεια λογω των φυτων αλλα παντα προσπαθω να καθαρισω οσο καλυτερα μπορω.
Το φιλτρο που εχω ΕΗΕΙΜ 2012 ειναι για πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια απο το δικο μου αρα το φιλτραρισμα ειναι ενταξει.
Η κυκλοφορια νερου εινα καλη και το φαινεται οταν ριχνω τροφη το πως κυκλοφορει πανω στην επιφανεια αλλα και καθως βυθιζεται.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Maria on 10/04/02 at 07:42:45
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή όταν μιλάμε για ενυδρεία η ρήση "Αν δεν μπορείς να νικήσεις τον εχθρό... συμμάχησε μαζί του" ΔΕΝ ισχύει...
ρίξε μία ματιά εδώ.. σίγουρα θα βοηθήσει

http://www.thekrib.com/Plants/Algae/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: fighterfish on 10/04/02 at 11:24:46
--------------------------------------------------------------------------------
Πολύ με άρεσε η γλιτσοβελούδινη, θα βάλω και εγώ ;D ;D ;D
λοιπόν george διάβαζα καποια άρθρα της Randall γνωστης γκουρου σε planted θεματα, και ελεγε για τα monieri οτι είναι απαραίτητο το CO2. Αν το συνδυάσεις με το γεγονός οτι και εμενα μου ειχαν χαλάσει χωρις CO2 αλλα με λιπάσματα φωτα κλπ ίσως αυτό να έκανε την διαφορά.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Yianniss on 10/04/02 at 12:50:28
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατι, ποιο ειναι το προβλημα αν δουλευει η αεραντλια ολη μερα?


on 09/27/02 at 16:53:00, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
Η καφε αλγη συνηθως σημαινει ελειψη φωτισμου, αν ομως τα φυτα που εχεις ειναι αρκετα θα χρειαστει να βαλεις CO2
γραψε τι ph και τι KH εχεις
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: newfish on 10/04/02 at 12:54:50
--------------------------------------------------------------------------------
Εάν υπάρχει αεραντλία σε λειτουργία , σε ένα ενυδρείο με φυτά, με την ανατάραξη που προκαλείτε στην επιφάνεια του νερού αποβάλλετε το CO2 από το νερό το οποίο είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη των φυτών.

Σε κάποιο ενυδρείο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ φυτά, τα οποία κατά την διάρκεια της νύχτα τραβάνε οξυγόνο και αποβάλουν CO2, συνιστάτε η λειτουργία της αεραντλίας για κάποιες ώρες την νύχτα, ώστε τα ψάρια μας να έχουν αρκετό οξυγόνο.

Εάν κάνω λάθος, παρακαλώ τους πιο έμπειρους από εμένα στο θέμα να με διορθώσουν άμεσα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 10/04/02 at 13:26:09
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/04/02 at 02:31:14, george wrote:
Παράθεση:
Εχω και απο τις 2.Συνηθως η γλιτσοβελουδινη ειναι πανω στο χαλικι και στο τζαμι...κοντα στην επιφανεια του υποστρωματος


Αυτό είναι 100% BGA.

* Το φίλτρο καλύτερα να το καθαρίζεις μια φορά το μήνα και όχι και βδομάδα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 16:20:54
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/04/02 at 12:54:50, newfish wrote:
Παράθεση:
Εάν υπάρχει αεραντλία σε λειτουργία , σε ένα ενυδρείο με φυτά, με την ανατάραξη που προκαλείτε στην επιφάνεια του νερού αποβάλλετε το CO2 από το νερό το οποίο είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη των φυτών.

Σε κάποιο ενυδρείο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ φυτά, τα οποία κατά την διάρκεια της νύχτα τραβάνε οξυγόνο και αποβάλουν CO2, συνιστάτε η λειτουργία της αεραντλίας για κάποιες ώρες την νύχτα, ώστε τα ψάρια μας να έχουν αρκετό οξυγόνο.

Εάν κάνω λάθος, παρακαλώ τους πιο έμπειρους από εμένα στο θέμα να με διορθώσουν άμεσα.


Αυτο ακριβος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/04/02 at 16:21:25
--------------------------------------------------------------------------------
Το φιλτρο ειναι εσωτερικο με μονο ενα σφουγγαρι.
Αν δεις τι λασπη και μαυριλα βγαζει !! Αν το αφησω ενα μηνα θα μπουκωσει !
Και οταν λεω το καθαριζω...εννοω οτι μεσα στον κουβα που εχω βγαλει νερο απο το ενυδρειο για την αλλαγη...βαζω το σφουγγαρι μεσα και το στιβω 3-4 φορες.
Δεν "πλενω" τα παντα...ουτε και την βαση του φιλτρου.
Ετσι απο οσο ξερω ( με ΠΟΛΥ καλο καθαρισμα ) καταστρεφονται ολα τα ωφελιμα βακτηριδια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/06/02 at 06:01:26
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/03/02 at 17:24:31, lurking_fear wrote:
Παράθεση:
Εγώ το florreal το έκανα παραγγελία γιατί το μαγαζί δεν το είχε. Μπορείς να κάνεις και εσύ παραγγελία...


Το εκανα παραγγελια και εγω και το περιμενω.
Σχετικα με την δοσολογια τωρα...πανω στο μπουκαλι αναφερει δοση για ΟΛΗ την ποσοτητα του νερου στο ενυδρειο.
Τι κανουμε λοιπον ;; Βαζουμε οσο λεει και μετα το αναλογο λιπασμα σε καθε αλλαγη νερου ;;
Η σε ολο το ενυδρειο μια φορα καθε 2-3 εβδομαδες ;;
Βαζουμε μαζι ferreal και florreal;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Maria on 10/06/02 at 09:25:23
--------------------------------------------------------------------------------
οι οδηγίες που συνοδεύουν τα λιπάσματα είναι σαφεστατες... :
Η ποσότητα εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου σου και από τη συσκευασία που έχεις αγοράσει.
Ριχνε ferreal σε κάθε αλλαγη νερού. Floreal είτε μία φορά το μήνα όπως γραφει στις οδηγίες ή μοίρασε την ποσότητα σε 4 ισόποσες δόσεις και ρίχνε καθε εβδομάδα.
Ναι, και τα δύο μαζί, έτσι κι άλλιώς το ένα λειτουργεί συμπληρωματικά του άλλου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/08/02 at 18:00:16
--------------------------------------------------------------------------------
Καθαριζοντας σημερα το ενυδρειο κατα την διαρκεια της αλλαγης νερου προσεξα οτι στο πισω τζαμι (αραγε γιατι ΜΟΝΟ στο πισω ;; ) υπαρχει πρασινη αλγη που αφαιρεσα τριβοντας με ενα σφουγγαρι.Δεν φαινοταν γιατι εχω στην "πλατη" του ενυδρειου για διακοσμηση ενα χαρτονι που εχει πανω του μια φωτιγραφια με φυτα κλπ.
Η αλγη ηταν ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΗ και πλενοντας το σφουγγαρι φανηκε πιο καθαρα το χρωμα της.
Οσο για τις "τριχουλες" παραμενουν πανω στις Anubias και στα φυλλα απο 2-3 αλλα φυτα !
Αν οι "τριχουλες" οφειλονται στο "υπερβολικο" λιπασμα...να το μειωσω για λιγο καιρο ;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/21/02 at 17:27:32
--------------------------------------------------------------------------------
Σημερα πηρα CO2 της TETRA και εκανα μετρηση για να δω τι γινεται μετα την λειτουργια για 2 1/2 εβδομαδες του ΤETRA CO2-OPTIMAT.
Η μετρηση ηταν 16 και απο οτι λενε οι οδηγιες ειναι ενταξει !
Κατα τα αλλα εχω ακομη προβληματα με τα φυτα...οι anubias εγιναν τριχωτες ??? η Ηygrophila difformis διαλυθηκε και η καινουρια που πηρα δεν παει καλα !
Αυτο που παρατηρω ειναι οτι τα φυλλα αρχιζουν να γινονται διαφανα...και μετα λιωνουν.
Ο φωτισμος ειναι ανοιχτος 11 ωρες...τα νιτρικα αφθονα (25)...και το λιπασμα (Florreal+Ferreal) μπαινει η αναλογη ποσοτητα καθε εβδομαδα στη αλλαγη νερου (στα λιτρα που αλλαζω βαζω μεσα την αναλογη ποσοτητα λιπασματος).
Ισως να φταινε και τα φαρμακα που εβαλα για 2 εβδομαδες αλλα το προβλημα το ειχα και πριν !!!




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: sonia on 10/22/02 at 03:51:04
--------------------------------------------------------------------------------
To oτι καποια φυτα σου διαλυονται, πρεπει να εχει σχεση με το οτι τα νιτρικα σου ειναι αρκετα υψηλα.
Ξερω οτι καποια φυτα ειναι ευαισθητα στα υψηλα ποσοστα νιτρικων...(πχ κρυπτοκορινες)
Τωρα, απο κει και περα, ας πουνε και οι αλλοι την γνωμη τους...
Αληθεια, τι κανεις και εχεις τοσο υψηλα νιτρικα?
Υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο σου,καποια φυτα ταχειας αναπτυξης?
Εχεις καλο φωτισμο, ωστε να φωτοσυνθετουν τα φυτα σου και να τρωνε να νιτρικα που εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/22/02 at 04:24:52
--------------------------------------------------------------------------------
Oι λαμπες ειναι ενταξει για τα 110 λτ του ενυδρειου μου (2 Arcadia Freshwater+Tropical 18W+18W 60 cm).
Eνω οι Cryptocorynes ηταν τα μονα φυτα που δεν ειχαν προβλημα τωρα συμβαινει το ιδιο και με αυτα.
Σχετικα με τα Νιτρικα...εχω αρκετα ψαρια...για αυτο και δεν εχουν πεσει ποτε κατω απο 25...αλλα απο οτι ξερω τα νιτρικα ειναι και τροφη για τα φυτα...σωστα ;;;
Αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα 30 λιτρα.
Ισως τελικα θα πρεπει να "παιξω" λιγο με την ποσοτητα των λιπασματων για να βρω την χρυση τομη για να εχω και σωστη αναπτυξη και να μην εχω προβληματα αλγης.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: Giorgos on 10/22/02 at 13:34:25
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεύω πως τα φυτά σου μαραίνονται από τα προηγούμενα φάρμακα. Δώστους λίγο χρόνο και θα πάρουν τα πάνω τους. Αλήθεια, όταν ολοκληρώθηκε η θεραπεία, έβαλες άνθρακα να απορροφήσει το φάρμακο;

...25 ppm ΝΟ3 δεν είναι υψηλά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ
Post by: george on 10/22/02 at 16:23:04
--------------------------------------------------------------------------------
Εβαλα ανθρακα για 24 ωρες μετα την πρωτη θεραπεια και για 48 μετα την δευτερη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11486 seconds with 12 queries