Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-02, 23:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Greek Aquarist's Boards Suggestions

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: harrispas on 10/11/02 at 05:42:08
<hr>
Καλημέρα κύριοι/ες,

Τι θα λέγατε να υπήρχαν σε μια γενική θεματική ενότητα posts τα οποία θα ήταν reference για τον αρχάριο αλλά κ το ενδιάμεσο ή τον προχωρημένο;

Δηλαδή κάπου να υπήρχαν θέματα/άρθρα γύρω από το χόμπυ κατηγοροποιημένα με όλα αυτά που κατά καιρούς μας έχουν απασχολήσει.

Το λέω αυτό γιατί σίγουρα μπορεί κάποιος να βρει πληροφορίες για το στρώσιμο του νερού αλλά αυτό θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα αν παράλληλα με την κανονική λειτουργεία του board υπήρχαν συγκεντρωμένα posts για συγκεκριμένα θέματα που να εξετάζουν το θέμα από την γενική του πλευρά . Μου έχει συμβεί πολλές φορές το topic να με ενδειαφέρει αλλά τα συγκεκριμένα προβλήματα του member που ξεκινάει το post να μην πλησιάζουν τις δικές μου παραμέτρους κ τελικά να μην μου είναι χρήσιμο για την δική μου περίπτωση. Αν όπως είναι τώρα το board, υπάρχει π.χ. ένα topic με αντικείμενο το co2 αλλά αφορά το ιδιαίτερο πρόβλημα κατασκευής κάποιου μέλους, θα μπορούσαμε να φιάξουμε σε μια καινούργια γενική κατηγορία topics οδηγίες για την κατασκευή co2 και τις παρατηρήσεις όσων σχετικών με το θέμα θα ήθελαν να προσθέσουν κάτι.

Δηλαδή κάποιος ξεκινάει ένα topic, ας υποθέσουμε το member ‘α’, για θέμα που γνωρίζει, άλλος για τα φυτά, άλλος για το θαλασσινό κτλ. Το member ‘β’ με συμπληρωματικό post προσθέτει κάτι που ίσως να λείπει ή που κατά την άποψη του μπορεί να δουλέψει κ διαφορετικά. Το member ‘γ’ που το συντακτικό του είναι καλύτερο προτείνει αλλαγές στον ‘α’ με προσωπικό message. Ο ‘δ’ που μόλις τελειωσε το διδακτορικό του στην ‘πυρηνική φυσική’ συμπληρώνει τις τεχνικές λεπτομέρειες. Ο administrator κόβει μηνύματα που δεν ταιριάζουν ή επαναλαμβάνουν προαναφερθέντα.

Πιστεύω ότι έτσι θα μπορούσαν να βγούν topics που θα γίνουν τα καλύτερα του χώρου κι όχι μόνο στην Ελλάδα. Υπάρχουν γνώστες σε αυτό το board αλλά ο καθένας μόνος του δεν κάνει την διαφορά, όλοι μαζί όμως..... Εδώ μιλάμε για θεματολογια με την επίβλεψη 15 members ανα θέμα ζωντανά διαμορφώμενη. Άρθρο ‘ζωντανός οργανισμός’ ή ‘βιοάρθρο’, εφόσον ο καθένας μπορεί να συμπληρώσει, να προτείνει να διορθώσει (πάντα σε κόσμια πλαίσια κ αυτά που ίσως θα προσέβαλαν κάποιον* σε private msg) *

Και θα δώσει κ μια ασχολια στους βετεράνους που βαρέθηκαν τα ίδια κ τα ίδια.
Και οι ψάρακες (my self included) θα έχουν ένα εύκολα προσβάσιμο reference.
Και θα είμαστε όλοι περίφανοι γιατί το βλέπω να βγάζει τα καλύτερα άρθρα στο χόμπυ (μας βλέπω να τα μεταφράζουμε).

Δεν ξέρω πάλι, μια πρόταση κάνω. Αν σας ενδιαφέρει συμπληρώστε πως οι διαδικασιες/λεπτομέριες θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερες κ αν φυσικά είναι μέσα στις επιδιώξεις των μελών κάτι τέτοιο.
*

*είσαστε εγωιστές κ υπερεύθικτοι, πρέπει να το παραδεχθείτε – σας έχω διαβάσει πως αρπάζεστε. *
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Suggestion

Post by: Tolis on 10/11/02 at 06:22:48
<hr>
Fighterfish wrote:

Πω πω είσαστε απίστευτοι,
δυό μερες έλειψα και διάβαζα δυό ώρες... τι λογοδιάρροια είναι αυτη που σας έπιασε...

Τελικά το ανοίξαμε το topic ; Και αν το ανοίξαμε πως το είπαμε ; (Εϊναι και θέμα τίτλου)

Καταρχήν το θετικό απο όλη αυτη τη συζήτηση είναι το ότι επανήρθε κάποιος τύπος με το όνομα polleni *;D
Θετικό για δυο λόγους
α) το nonenun προφέρεται ναννάν στα ελλήνικος και είναι εκνευριστικόν
β) γιατί οταν το πρωτοείδα (το Username) είχα την εντύπωση οτι είναι κάποιο εξωτικό είδος betta αλλα με μεγάλη απογοήτευση ανακάλυψα οτι είναι μια παλιοκιχλίδα *:-*

*********************************
Το γεγονός οτι το έριξα στην πλάκα είναι οτι κουράστηκα απο τη θεωρία και επειδή εμείς οι τεχνικοί (προς το παρόν) είμαστε άνθρωποι των έργων και κρίνουμε και (κρινόμαστε) απο το αποτέλεσμα σημαίνει οτι ήρθε η ώρα των έργων.

Δηλαδή κάποιες ιδέες που συζητούσαμε με τον Τόλη και άλλους να ξεκινήσουν να υλοποιούνται (ήδη τα πρώτα βήματα έγιναν). Πιστεύω οτι θα ανακοινωθούν οι ιδέες απο τον Τόλη *εν καιρώ. (Δεν χρειάζεται να σκοτωθούμε οπως μας βγάλει ο χρόνος μας master)

Το σημαντικό επίσης είναι οτι αξιόλογοι χομπίστες που ήταν εδω εξαφανίστηκαν. Η γνώμη μου είναι οτι έπρεπε να είναι εδω χωρις να κάθονται να γράφουν με τις ώρες αν δεν το θέλουν ή αν δεν έχουν χρόνο. Τώρα μπορούν να το κάνουν γιατί υπάρχουν αρκετοί που μπορούν να βοηθήσουν τους αρχάριους στα στάνταρ θέματα. Ετσι και περισσότεροι θα είμασταν και το επίπεδο θα ήταν καλύτερο και οι καινούριοι θα μάθαιναν ποιό λάθος έκαναν και πότε το έκαναν. Απλά πράγματα.

Επιπλέον καλό θα ήταν και ο καθένας μας να κάνει και την αυτοκριτική του και να είναι πιο προσεκτικός στις απαντήσεις που καταθέτει και θεωρεί οτι είναι σωστές. (Δεν μιλάμε για τις απαντήσεις που κάποιος πιθανολογεί αιτίες προβλήματος κλπ)

****************************************
****************************************
Το κακό με εσας είναι οτι είσαστε ενδιαφέροντα άτομα και όταν διαβάζω τα topic σας &amp;quot;λέω.. αα αυτός έχει δίκιο&amp;quot;...
μετα διαβάζω την απάντηση του άλλου και λέω &amp;quot;ααα και αυτός έχει δίκιο&amp;quot;....

Πως τα καταφέρνετε και δεν συμφωνείτε ;


Α, για μενα τα εγγεγραμένα μέλη είναι 180 ...το πόσοι συμμετέχουν είναι θέμα στατιστικής *;D ;D

Πως λέμε &amp;quot;Εγγεγραμένοι 2234&amp;quot;
Ψήφισαν 2100
Λευκά 100
Ακυρα κλπ... ετσι για να μπαίνουμε και στο κλίμα...
;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Suggestion

Post by: Tolis on 10/11/02 at 06:25:03
<hr>
Sharky wrote:

Κύριοι αυτά που λέτε είναι σωστά αλλά είναι πολλοί οι παράγοντες που κάνουν τα μέλη να εξαφανίζονται από το board. Μιλώντας προσωπικά πάντα, λόγο αναδιάταξης της εταιρείας μου μπαίνω κλεφτά από το λογιστήριο όποτε μπορώ. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχω στήσει τα ενυδρεία μου ξέχασα και όλη την βοήθεια που μου πρόσφεραν τα μέλη του board.
Εδώ είμαι και με την πρώτη ευκαιρία πρόσβασης θα είμαι μέσα.

Μία πρόταση που θα μπορούσε να βοηθήσει το &amp;quot;δέσιμο&amp;quot; των μελών:

Συναντήσεις και πάλι συναντήσεις. Οταν το &amp;quot;απρόσωπο&amp;quot; γίνεται 'real' τότε το γλυκό δένει καλύτερα.

Θα ηταν ότι *χειρότερο αν μερικοί από εμάς αφού πήραν όλη την βοήθεια από το board και έστησαν τα ενυδρεία τους να ξεχάσουν αυτά τα άτομα που ξόδεψαν ώρες από την προσωπική τους ζωή για να τους ανοίξουν τα μάτια.

Λέγεται ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ και δεν συνχωρείται με τίποτα.

Φιλιά σε όλους </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Suggestion

Post by: Tolis on 10/11/02 at 06:27:01
<hr>
sot-zoe wrote:

Ε λοιπόν εγώ δεν είμαι αχάριστος .
Και θα σας πω την δική μου ιστορία .

Μπήκα σε ένα pet shop μαζί με την γυναίκα μου και το παιδί μου στις αρχές του χρόνου ( 2002 ) για να πάρω τροφή σε δυο ψαράκια που είχα σε μια γυάλα 15 λίτρων , που την είχα πάρει από ένα πανηγύρι ένα χρόνο πριν .
Έφυγα με ένα ενυδρείο 120 λίτρων ενός μέτρου , και τις &amp;quot;πολύτιμες&amp;quot; συμβουλές του υπάλληλου που είχε καταφέρει να μου το πουλήσει .
Μου είπε ότι σε αυτό το μεγάλο θα μπορούσα να βάλω παρά πολλά ψάρια .
Σε 3 μέρες πήρα πολλά ψάρια και από αυτόν και από άλλα μαγαζιά .
Και μπήκα στο ιντερνετ να βρω ένα fish index και επεσα πανω σε αυτο το board ( δόξα τον Θεό ) και άρχισα να διαβάζω και έπαθα πλάκα με το τι είχα κάνει .
Είχα κάνει ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΥΑΡΙΣΤΑΣ .
Και σαν να μην έφτανε αυτο είχα και ασθένεια στο ενυδρείο .
Χάλια και μαύρη απελπισία , και πανικός και απογοήτευση και μου ερχόταν να πιάσω τον πωλητή και να τον βάλω να τον φάνε οι αστακοί που μου είχε δώσει και που τους είχαν ερωτευτεί η γυναίκα μου και η κόρη μου .
Και αρχίζω να ζητάω συμβουλές και μου απαντάει ο zincfree με τον γνωστό του τρόπο και μου έδωσε αμέσως έγκυρες και σωστές συμβουλές και αμέσως μετά ο ASCCO1 που με πήρε τηλ. στο σπίτι και μου μίλαγε 1½ ώρα και με έπεισε να μην τα παρατήσω .
Δεν θα σας πω τα ενδιάμεσα , αλά θα σας πω που έχω φτάσει σήμερα .
Έχω αυτο το ίδιο ενυδρείο με τέλειες συνθήκες νερού , το οποίο είναι και φυτεμένο και με DIY CO2 με σωστό πληθυσμό και περιμένω και γέννα από τα kribensis μου .
Καμαρώνω πια για το ενυδρείο μου .
Αλά πρέπει να καμαρώνουν και όλοι όσοι με βοήθησαν να φτάσω εδώ , οι zincfree , ASSCO1 , tolis , bilas ( που με βοήθησε να το φυτέψω ) , και όλο το board που από τα posts του μπόρεσα και έμαθα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα .
Αλά δεν θα μπορέσω να μάθω ποτέ ίσως τα επιστημονικά ονόματα ψαριών και φυτών ( ίσως γιατί μπορεί να είμαι δυσλεκτικός ).
Και εσύ πρέπει να καμαρώνεις *polleni που μου είχες δώσει παρά πολλές συμβουλές πριν εξαφανιστείς μεταξύ αυτών και για τον ζοελιτη που αναφέρθηκες πιο πανω , και μετά από εκείνη την συζήτηση που είχαμε κάνει , λειτουργώ το φίλτρο μου άψογα από τότε .
Θέλω λοιπόν να πω ότι το χόμπι κέρδισε έναν ακόμα με την βοήθεια αυτού εδώ του board και των ανθρώπων-μελών του .
Και να κάνω και μια πρόταση .
Μπορεί να φτιαχτεί ένα κομμάτι στο board που να δίνει όλες τις απαραίτητες συμβουλές στους αρχάριους και να μπορεί κάποιος εκεί να κάνει και μερικές ερωτήσεις σχετικές με βασικές αρχές για τα ενυδρεία .

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟΥΣ

Υ.Γ.1 δεν μπορεί να είμαστε όλοι καθηγητές του είδους .
Υ.Γ.2 χρειαζόμαστε όμως εσάς που ξέρετε .
Υ.Γ.3 σε λιγο και φωτογραφίες .
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Suggestion

Post by: Tolis on 10/11/02 at 06:28:22
<hr>
polleni wrote:

Τελικά φαίνεται ότι το 15 που είπα ήταν μάλλον λίγο... Ας το κάνουμε 20.. Και βέβαια να τα δούμε αυτά τα ενυδρεία κάποτε, έστω και σε Photo. Βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να ξεκινήσουμε ένα Σαββατοκύριακο ένα tour και να επισκεφτούμε ας πούμε 20 σπίτια από 1 ώρα το καθένα..

Εντάξει.. σίγουρα δεν είναι και το πλέον εφαρμόσιμο σχέδιο.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 10/11/02 at 06:35:32
<hr>
salcon wrote:

Επιτρεψτε μου να μπω λιγο σφηνα αναμεσα σας και να πω δυο λογια αν μου επιτρεπετε.
Εκφραζω εμενα.Δεν γνωριζω αν συμφωνουν και καποιοι αλοι βεβαια.
Καταρχην δεν σας πιανω ουτε στο μικρο δαχτυλακι οσον αφορα το χομπυ.Ελπιζω μια μερα να φτασω και εγω σε καποιο αποδεκτο επιπεδο.
Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι χαρακτηριζετε το επιπεδο χαμηλο και στασιμο.Μιλαω γιαυτο συγκεκριμενα και οχι για το χομπυ γενικοτερα.Δεν υπαρχουν βεβαια πολλα εξεζητημενα θεματα που πραγματικα νιωθω οτι εχετε την αναγκη να συζητησετε πολλοι απο εσας(γιατι οπως και να το κανουμε δικαιολογημενα οταν εχεις προχωρησει πολυ ζητας κατι τετοιο)αλλα βλεπω οτι γινονται προσπαθειες.Οσο αφορα την συγκριση με αρκετα ξενα forum το επιπεδο συνολικα ειναι πολλες φορες καλυτερο.
Ειδα αρκετα,ειδατε περισσοτερα.Οι απαντησεις σας πολλες φορες ειναι κατα πολυ καλυτερες απο τις αντιστοιχες στα ξενα forum.H ταξινομιση των topics και η εμφανιση πολυ καλη(οχι πως δεν μπορει να γινει καλυτερη).Οι ερωτησεις που κανουν στα ξενα καμια φορα πολυ χειροτερες και φυσικα περισσοτερο επαναλαμβανομενες.
Διαβασα ολα τα post πολλες φορες.Ναι εχετε δικιο.Υπαρχουν τοσες απαντησεις για τους καινουργιους(και εγω μαζι) που αντι να ανοιγουν ενα post μπορουν να ανατρεξουν σε παλαιοτερα.Εμενα προσωπικα μου εχουν λυθει πολλες αποριες διαβαζoντας και χωρις να ρωταω συνεχως εκτος απο την αρχη.Κακα τα ψεματα ομως καποιες στιγμες βλεπεις ενα προβλημα και απο το αγχος θα ηθελες την αμεση λυση(δεν απαιτεις) και αρχιζουν ισως οι ιδιες ερωτησεις.Αυτο κανουν πολλοι(και ισως εγω μια μερα).Αυτο το δικαιωμα τους το δωσατε εσεις.Δεν κρινω αν κανατε σωστα ή οχι. &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; Για μενα καλα κανατε(ουπς &amp;nbsp;σας εκρινα).Συμφωνω,καπου ισως κατανταει κουραστικο να απαντας στις ιδιες ερωτησεις. Λυση; Παραπεμψτε τους σε αλλα post οπως και κανετε αρκετες φορες.
Νιωθω την αναγκη σας για συζητησεις πιο προχωρημενες οπως ειπα. Λυση;Ανοιξτε καινουριο board για εξεδηκευμενα πραγματα;κατασκευες;πειραματα;Δεν θα ειστε θα ειστε παντα 10-15 (ελπιζω να ειμαι και εγω μια μερα μεσα σ΄αυτους).Συμφωνω να λεγονται οι διαφορες ορολογιες σωστα για να τα μαθαινουμε ετσι απο την αρχη(αυτος που θελει θα μαθει).
Συμφωνω να ειστε σκληροι στα λαθη και ποσο περισσοτερο οταν επαναλαμβανονται.Στα λαθη φωναζουμε για να γινουμε καλυτεροι στα σωστα ενα χτυπημα στη πλατη και προχωραμε.Κανεις δεθα σας παρεξηγησει αν καταλαβει και νιωσει(διαβαζοντας παντα πρωτα πριν ρωτησει)πως συμπεριφερεστε εδω μεσα. Δεν προσβληθικα καθολου ουτε μια στιγμη.Γιατι; Μα σας ειπα:Σας ενιωσα,σας καταλαβα.
Δεν ειναι πιστευω κακο να λετε και οι δεκα την γνωμη σας.Αφου παντα απο τις διαφωνιες σας φτανετε σε αποτελεσμα και πολλες φορες με φοβερο χιουμορ.
Αλλα δε μπορειτε να αποφυγετε τους αρχαριους,Και δε πρεπει.Απο τους 20 που μπαινουν οι 5 να φτασουν σε καποιο επιπεδο θα ειναι οτι καλυτερο.Και ποσο περισσοτερο για εσας που απο 10 θα γινετε 20.Αποτελεσμα δικων σας κοπων.
Δεν ειναι λυση να μειωνετε την παρουσια σας στο forum.
Δεν κερδιζει κανεις και φυσικα οι νεοι που βλεπουνε το εργο σας μεσα απο τις απαντησεις σας,τις οποιες παρουσιασεις σας σε sites,τις ζηλευτες κατα τα αλλα φωτογραφιες σας και ξαφνικα απο εκει που σας νιωθουν διπλα τους σας βλεπουνε μακρια.Με τι κουραγιο να συνεχισουν.
Γιωργο(επετρεψε μου την οικοιοτητα) ειχες γραψει:
&amp;lt;&amp;lt;Απλό παράδειγμα. Από τα όσα έχουν γραφτεί εδώ κατά καιρούς ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε κερδίσει κάτι αν και ουσιαστικά μιλάνε 15 άτομα πάνω - κάτω. Ολη αυτή την γνώση ΚΑΝΕΙΣ δεν την είχε.. και όσοι δεν είναι εδώ ΔΕΝ την έχουν ακόμη.. Κάθε δοκιμή δεκτή..&amp;gt;&amp;gt;
Δεν ειναι και το πιο ευκολο για ορισμενους να μπαινουν σε μια
καινουρια παρεα παιδια και πολυ περισσοτερο αν δεν μπορουν να σας ακολουθησουν λογω γνωσεων.Αλλα ειναι στο χερι τους.Δεν χρειαζετε να γινουν σας και εσας.
Απλα ηθελα να πω την γνωμη μου.

Αυταααααααααααααααα


</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/11/02 at 08:05:19
<hr>
Αυτός ο τίτλος τέλος πάντων εμπνέει..

Σε συνάρτηση με την συνάντηση (και ίσως βλέποντας και την ανταπόκριση που θα υπάρξει - σημαντικός παράγοντας και αυτός), μήπως θα ήταν σκόπιμο να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε εκτός από το Board το οποίο πολύ καλά κάνει και υπάρχει, να δημιουργηθεί και το αντίστοιχου περιεχομένου Club (Ομιλος ελληνιστί) ;

Κάτι δηλαδή σαν &amp;quot;Greek Aquarists' Club&amp;quot; ;;

Προορισμός του μπορεί να είναι διάφορα πράγματα όπως :

1. Η παροχή ειδικής εκπτώσεως σε όλα τα μέλη που θα έχουνε ειδική κάρτα (υπάρχει και τυπογράφος ανάμεσά μας). Το πως αυτό μπορεί να κανονιστεί το βλέπουμε. Σίγουρα πάντως σε κάποιες περιοχές που είμαστε μαζεμένοι πολλοί (π.χ. Αθήνα &amp;amp; Πάτρα) αυτό ίσως και να μπορούσε να δουλέψει εποικοδομητικά. Υπάρχουν και επαγγελματίες - μέλη τα οποία μπορούν να το δουν το θέμα από την μεριά τους και να μας πούνε τι μπορεί να γίνει.

2. Εκδοση κάποιου περιοδικού (με την έννοια της περιοδικής έκδοσης) ή ακόμη και CD με τα περιεχόμενα του board σε κατηγορίες. Υπάρχουν τα άτομα να το κάνουνε (έντυπο ή μη) και το να βγάλεις 200 CD δεν είναι και δουλειά του θανατά. Μπορούν επίσης να υπάρχουν και άρθρα από μέλη ή μη σχετικά με το αντικείμενό μας.

3. Μία μικρή εφάπαξ συνδρομή (κάτι σαν 10 Ευρώ τον χρόνο) για να πραγματοποιηθούν όλα αυτά και άλλα πολλά - κυρίως να συντηρηθεί η οργάνωση. Τα κόστη δεν ξέρω πόσα είναι..

4. Σαν συμπλήρωμα της τριμηνιαίας ή εξαμηνιαίας έκδοσής του θα μπορούσε να βγει και ένας κατάλογος με φωτογραφίες των ενυδρείων διαφόρων μελών..

5. Η διοργάνωση μίας έκθεσης είναι βέβαια πολύ μακριά ακόμη αλλά όχι και τόσο.. Ισως να μπορούσαμε ακόμη (με αρκετό ζόρι) να φέρουμε και κανέναν προσκεκλημένο ομιλητή, στα θέματα που εξειδικεύεται ο καθένας μας.. (= όπου έχει γνωριμίες)

6. Tolis: Τακτες συναντησεις των μελων για ανταλλαγη (ή και ...πλειστηριασμο?) ψαριων-φυτων-hardware.

7.

8.

9

10.

......

Συμπληρώνεται κατά το δοκούν !!!</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: kroud on 10/11/02 at 09:12:15
<hr>
Γιωργο εισαι μεσα στο μυαλο μου!!!!!! ;D
Αυτο που ειπε ο γιωργος ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα υπαρχουν πολλα σταδια μεχρι να υλοποιηθει.Ειχα κανει κατα καιρους μεταξυ σοβαρου και αστειου καποιες συζητησεις με καποια μελη του board και εκτος board πανω σ'αυτο το θεμα που εθεσε ο γιωργος(οχι με τοσες λεπτομεριες φυσικα).Ειχα σκοπο να εκανα μια προταση στο μελλοντικο meeting που θα καναμε,σχετικα με την δημιουργια καποιου συλλογου(που τουλαχιστον νομικα ειναι εφικτο να γινει)!!!!
Τωρα αυτο εξαρταται απο τον αριθμο των ατομων που θα μαζευτουν αν και οι περισσοτεροι συλλογοι ξεκινησαν με λιγα ατομα και μετα ξεφυγαν σε ομοσπονδιες!
Η συνεχεια ειναι δικη σας..........
Ισως ξεφυγα λιγο απο το θεμα που εθεσε ο τολης και μαλλον θα περιμενει προτασεις για το board αλλα με παρεσυρε με ομορφο τροπο φυσικα ο polleni.
Δεν θα ξαναπω για την χρησιμοτητα του board(ειναι δεδομενη και απαραιτητη για τα ελληνικα δεδομενα ολη η προσπαθεια που γινεται απο τον τολη κι απο εμας) γιατι με κουραζει λιγο να ξαναεπαναλαμβανω τα ιδια.
Αυτο που εχω να πω ειναι,οτι πρεπει να προσεξουμε οσο μπορουμε φυσικα και οσο μας το επιτρεπουν οι γνωσεις μας,την σωστη διατυπωση καποιων σημαντικων εννοιων που συνανταμε καθημερινα μεσα στο χομπι.Να αρχισουμε να μαθαινουμε και παλιοι και νεοι τα οποια τυχον λαθοι κανουμε και να τα διορθωνουμε.Οσο για τα ορθογραφικα και συντακτικα λαθοι,αυτα σε ενα board (ιδιαιτερα σ'ενα chat) ειναι λογικο να υπαρχουν για διαφορους &amp;quot;λογους&amp;quot; και πολλες φορες τα &amp;quot;κανει&amp;quot; *το πληκτρολογιο απο *κεκτημενη ταχυτητα για να γραψουμε.Φυσικα αυτο δεν μας δικαιολογει απο το να μην προσπαθουμε να γινουμε καλυτεροι με οσο το δυνατον λιγοτερα λαθοι.
Προτασεις για παραπανω θεματα στο board εχουν γινει κατα καιρους στον τολη αλλα χρειαζεται χρονος για να υλοποιηθουν και να πληρουν καποιες προυποθεσεις αρκετα σημαντικες.
Αυτο που εχω να προτεινω πανω σ'αυτο το θεμα,ειναι να μπει ενα θεμα σε μορφη &amp;quot;αγγελιας&amp;quot;.

Υ.Γ Μανθουλη σε βλεπω λιγο νευρικο τελευταια!!!Μηπως δεν σ'αφηνει η μικρη να κοιμηθεις? ;D ;D ;D :-* </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sijohn on 10/11/02 at 13:30:08
<hr>
Το θέμα είναι ότι υπάρχει καλή θέληση, απόλους , άρα καί χρόνος θα βρεθεί καί τα κακώς κείμενα θα διορθωθούν,(τα λάθη είναι διαδικασία πρός τήν επιτυχία, ο Έντισον πόσες φορές απέτυχε νανάψει μιά λάμπα) καί το δικό μας Aquarists Club θά ιδρυθεί και θα αποκτήσει έδρα,(αληθή διεύθυνση, εκτός από τη virtual που διαθέτει) Νομίζω ότι έφτασε η ώρα, αυτά που έχουμε στο μυαλό μας να τα κάνουμε πράξεις, ένα ένα. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: lurking_fear on 10/11/02 at 15:47:25
<hr>
Φοβερές οι ιδέες του polleni. Ανυπομονώ να τις δω να υλοποιούνται. Μπορούμε επίσης να δημιουργήσουμε και το επίσημο website του Greek Aquarist's Board.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 10/11/02 at 15:50:39
<hr>
Ε?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Giorgos on 10/11/02 at 15:54:07
<hr>
Βλέπω ΠΟΛΥ δουλειά στο μέλλον Τόλη...! :P</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: george on 10/11/02 at 16:50:31
<hr>
Ειμαι μελος αυτης της υπεροχης &amp;quot;οικογενειας&amp;quot; εδω και εναμιση μηνα περιπου και πιστευω οτι με βοηθησε και ακομη με βοηθαει αφανταστα στο να μαθω πραγματα για τον θαυμαστο κοσμο των ενυδρειων.
Οταν αποφασισα να ασχοληθω δεν ηξερα απολυτως τιποτα αλλα να καποιος εχει θεληση και χρονο να μαθει οι δυνατοτητες ειναι απεριοριστες.
Καποια στιγμη βρεθηκα τυχαια σε αυτο το board και καταλαβα οτι επιτελους μπορει να γινει σοβαρη δουλεια και στην Ελλαδα απο ανθρωπους με μερακι και αγαπη για αυτο που κανουν.
Σιγουρα σε ενα ελευθερο forum θα υπαρχουν πολλες αποψεις που πολλες φορες θα αλληλοσυγκρουονται.Εξαλου ο καθενας απο εμας εχει διαφορετικη προσωπικοτητα την οποια την εκφραζει με τον τροπο του.
Απο εκει και περα ολοι μας κρινουμε και κρινομαστε απο αυτα που βλεπουμε και γραφουμε.
Εδω δεν ειμαστε για να δειξουμε το ποιοι ειμαστε αλλα για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον και να μοιραστουμε τις γνωσεις μας.
Ετσι πιστευω οτι αν καποιος δεν εχει αποψη ή δεν ξερει καλυτερα θα ειναι να μην απαντησει γιατι δινοντας λαθος πληροφοριες θα κανει ζημια που ισως να ειναι δυσκολο να διωρθωθει.
Και ο administrator δεν ειναι εδω για να διαβαζει τα παντα και να διωρθωνει τα λαθη.Ειναι ευθυνη του καθενος απο εμας.
Βλεπω λοιπον οτι η ΣΟΒΑΡΗ δουλεια που γινεται φερνει ολο και περισσοτερα μελη και αυτο πρεπει να μας χαροποιει ολους μας.
Επισης οι &amp;quot;παλιοι&amp;quot; που ξαναεμφανιζονται ειναι οτι καλυτερο γιατι οπως λενε αυτοι που τους γνωριζουν η παρουσια τους και οι γνωση τους ειναι πολυτιμη.
Περιθωρια για βελτιωσεις παντα υπαρχουν και αν θελετε μπορειτε να ριξετε μια ματια σε ενα post μου μεσα απο το οποιο,πριν καν ξεκινησει αυτη η προσπαθεια αναδιωργανωσης,ειχα δωσει μερικες ιδεες μου.
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...num=1032244403
Ολοι μας ειμαστε πολυασχολοι και σιγουρα καθε φορα που μπαινουμε στο site υπαρχουν τοσα πολλα να διαβασουμε και ο χρονος δεν φτανει.
Πολλες φορες μια ενοτητα ξεκιναει απο ενα θεμα (βλεπε &amp;quot;χαμενο τσιμπιδακι&amp;quot και φτανει να μιλαμε για πολυπλοκα θεματα χημειας.
Ετσι πολλες φορες &amp;quot;χανονται&amp;quot; πολυτιμες πληροφοριες,γιατι καποιες δεν διαβαζει το συγκεκριμενο θεμα,ειτε γιατι κατι ανφερεται σε πολλες ενοτητες ταυτοχρονα.
Ο &amp;quot;ογκος&amp;quot; της δουλειας πια ειναι μεγαλος και δεν ξερω κατα ποσο ο Τολης μπορει να τα καταφαρει (αν και μεχρι σημερα τα παει περιφημα).
Μια προταση λοιπον ειναι να υπαρχουν παραπανω θεματικες ενοτητες...ετσι ωστε να βρισκουμε πιο ευκολα αυτα που ψαχνουμε.
Καθε ενοτητα θα εχει παραπανω απο εναν administrators (ανθρωπους που γνωριζουν το θεμα,που εχουν διαθεση για δουλεια και φυσικα που να τους εγκρινει ο Τολης).
Κατι που γινεται και στα περισσοτερα forums του εξωτερικου.
Τα μελη ειναι αρκετα και εμενα δεν με απασχολει ποσοι και ποιοι ειναι αυτοι που πραγματι εχουν συχνη παρουσια εδω.
Αυτη η προσπαθεια ειναι για ανθρωπους που αγαπανε αυτο που κανουν και οχι για καποιους που το εκμεταλευονται για δικο τους οφελος.Ειτε μεχρι να στησουν το ενυδρειο τους και μετα...αντε γεια &amp;nbsp;: ..(αυτοι δεν ειναι σαν εμας και το ενυδρειο ειναι μονο μερος της διακοσμησης του σαλονιου τους)...ειτε κακοι επαγγελματιες του χωρου.
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν καποιοι μεσω του site κανουν διαφημιση της δουλειας τους.Αν ειναι καλοι τοτε καλως κανουν.Χιλιες φορες να μιλαω εδω μεσα με εναν ιδιοκτητη καταστηματος που πραγματικα θελει να με βοηθησει στο προβλημα μου και με τον τροπο του ας με κανει και πελατη..παρα να γυρναω με τις ωρες τα μαγαζια και να ακουω τις &amp;quot;οδηγιες&amp;quot; του καθε ασχετου.
Και τελος....ο συλλογος ειναι ενα ονειρο...αλλα ετσι οπως παμε εμεις...σε λιγο θα το κανουμε και αυτο.
Πηραμε φορα και σε λιγο...και βουλευτη δικο μας θα βγαλουμε &amp;nbsp;;D
Πιστευω να μην σας κουρασα αλλα μερικοι παραπονιουνται πως καποια μελη δεν παιρνουν θεση και απλως παρακολουθουν σφυριζοντας αδιαφορα.
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 10/11/02 at 17:05:04
<hr>
Επειδη αυτες τις ωρες-μερες καιγομαι με τη δουλια, απαντω μονο διευκρινιστικα σε καποια πραγματα - η ιστοσελιδα του GAB ειναι αυτη: http://studio.aaquaria.com/ και εκει θα ανεβουν κυριως καποια links &amp;nbsp;που θα οδηγουν σε αρθρα ελληνικα που βρισκονται (ή θα βρισκονται) σε sites μελων. Ταξινομημενα ανα κατηγοριες και με βαρος στον αρχαριο.
Καθως και αρχειο απο posts που γραφτηκαν εδω και θεωρουνται χρησιμα. Υπαρχει μια περιπτωση να αλλαξει και το domain name σε πιο επισημο.
Sorry που δεν επεκτεινομαι αλλο ακομα.
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: lurking_fear on 10/11/02 at 17:40:47
<hr>
Για να πω την αλήθεια ένα χρόνο τώρα δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπήρχε και ιστοσελίδα του GAB &amp;nbsp;:-/ (παρεμπιπτόντως μόνο κάτι links που οδηγούν σε άλλα site έχει. Εγώ εννοώ σελίδα με άρθρα, φωτογραφίες ενυδρείων, τα σημαντικότερα post του board κ.ο.κ.)!!!! Γι'αυτό πρότεινα την δημιουργία επίσημου site. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: ASCCO1 on 10/12/02 at 10:52:02
<hr>


on 10/11/02 at 17:05:04, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1034329328&amp;amp;start=0#13>Tolis wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>- η ιστοσελιδα του GAB ειναι αυτη: http://studio.aaquaria.com/ και εκει θα ανεβουν κυριως καποια links *που θα οδηγουν σε αρθρα ελληνικα που βρισκονται (ή θα βρισκονται) σε sites μελων. Ταξινομημενα ανα κατηγοριες και με βαρος στον αρχαριο.
Καθως και αρχειο απο posts που γραφτηκαν εδω και θεωρουνται χρησιμα. </font></td></tr></table></td></tr></table>

αυτο πιστευω οτι θα λυση το προβλημα τις &amp;nbsp; επαναληψης που παρουσιαζεται στο &amp;nbsp;board.
&amp;nbsp; Οσο αφορα την υδριση &amp;nbsp;του club &amp;nbsp; ειναι αρκετα εφαρμοσιμη ιδεα &amp;nbsp;, τωρα το πως μπορει να γινει ??? εδω θελει λιγο ψαξιμο.
&amp;nbsp; το θεμα ειναι ποσοι απο εμας εχουν ορεξη να ασχοληθουν με κατι τετοιο??</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sijohn on 10/12/02 at 15:00:14
<hr>
Το πόσοι απο εμάς έχουν όρεξη να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο,
Μάνθο, θα το μάθουμε μόλις δουμε μιά ενότητα, που θα ζητάει τη συμμετοχή μας, πιστεύω ότι όταν ωριμάσει η ιδέα, θα δούμε το νέο subject: ....</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/12/02 at 18:32:59
<hr>
Πιστεύω ότι τουλάχιστον 30 άτομα από την Αθήνα θα πούνε ναι.. και ίσως πάνω από τα μισά βοηθάνε και σε μόνιμη βάση. Εκτός από αυτά, υπάρχουν και άτομα στην υπόλοιπη Ελλάδα (π.χ. Πάτρα, Σύρος, Δράμα) τα οποία μπορούν να βοηθήσουν και εξ' αποστάσεως.

Και υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να επλαγούμε θετικά. Την πρόταση όταν την έκανα, είχα στο μυαλό μου μία συμμετοχή αυτής της τάξης μεγέθους (30-40 αρχικά με 15-20 να βοηθάνε ενεργά και περίπου μόνιμα).. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Giorgos on 10/13/02 at 13:05:34
<hr>
Κι εγω πιστεύω ότι είναι εφικτή η ιδέα του polleni και πως αν κάτσουμε και το συζητήσουμε από κοντά (πχ. σε κάποιο meeting) θα μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε πολλά πράγματα.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sijohn on 10/13/02 at 13:46:22
<hr>
Παλαιώτερα ήμουν μέλος σε σύλλογο με πουλιά, εκεί, είχαμε έκθεση κάναμε δικές μας εισαγωγές, κάναμε ανταλλαγές, παίρναμε σωστα φάρμακα, είχαμε καλύτερες τιμές, και το βασικότερο, σωστή πληροφόρηση σε σχέση με τα μαγαζιά *Άντε και στα δικά μας. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sot-zoe on 10/14/02 at 02:59:40
<hr>
Συμφωνώ και εγώ για τον σύλλογο .
Υπολογίστε και εμένα .
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Sharky on 10/14/02 at 03:22:18
<hr>
Ολοι θα βοηθήσουμε. Ο καθένας με τον τρόπο του.

Lets do it!</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: ReBeLoS on 10/14/02 at 03:53:18
<hr>
Και εγώ μέσα. Ότι αφορά το Internet εγώ είμαι εδώ.
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: tomeye on 10/14/02 at 05:02:34
<hr>
Αν και ειμαι γυρω στον 1+ μηνα στο board η ιδεα μου ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα. Εδω βρηκα την βοηθεια που δεν θα μου εδινε κανενας καταστηματαρχης ή αλλος τετοιος ''οιδημονας''. Με οποιο τροπο μπορω θελω να βοηθησω. Βεβαια σε ενυδρεια δεν εχω και την εμπειρια των περισσοτερων αλλα διαθεση υπαρχει. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: kroud on 10/14/02 at 08:02:53
<hr>
Ενας συλλογος ειναι πολυ απλο να γινει αρκει να μαζευτουν 20 ατομα και πανω και να δηλωσουν οτι θελουν την δημιουργεια του συλλογου.Φυσικα θα πρεπει να υπαρχει μια εδρα που πρεπει να δηλωσουμε και καποιες αλλες λεπτομεριες που αφορουν εμας απο'κει και περα.Ειναι εφικτο να γινει.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 10/16/02 at 13:31:47
<hr>
Τα λεω παλι σκορπια...
--------------------------------------------
Καινουργιες θεματικες ενοτητες εχω επιφυλαξη να βαλω, για τους εξης λογους:
1) Δεν υπαρχει καποιο &amp;quot;εξειδικευμενο&amp;quot; μελος (οπως πχ στα φυτα, και αφρ. κιχλιδες) που να ξερω οτι μπορει να απαντησει σωστα, στην ενοτητα &amp;quot;Δισκοι&amp;quot; (παντα ως παραδειγμα).
2) Και με αυτες τις λιγες ενοτητες που υπαρχουν, γινεται ενα μπαχαλο..οποιος θελει γραφει οπου θελει, και (κυριως) πολλα topics ξεκινανε με αλλο θεμα και καταληγουν σε αλλο. Αν οι ενοτητες γινοντουσαν πιο πολλες δεν θελω να σκεφτω την κολαση που θα επικρατουσε...
---------------------------------------------
Το θεμα της &amp;quot;αρχειοθετησης&amp;quot; καποιων (πολλων) posts που θεωρουνται χρησιμα, ειναι ηδη υπο σκεψη, προχωραει σιγα σιγα (thanks Giorgos) και το θεωρω το δυσκολοτερο, κυριως λογω αυτου που ανεφερα παραπανω. Οποιος τα μαζεψει, πρεπει να μπαινει σε ενα ενα και να διαβαζει, γιατι οι τιτλοι σπανιως εχουν σχεση με το περιεχομενο. Που σημαινει οτι πρεπει να διαβασει σχεδον 8000 posts...Αφου, και αν, και οταν μαζευτουν - θα πρεπει να γινουν edited και ενδεχομενως να συμπληρωθουν, και να ανεβουν σε μορφη κειμενου καπου στο GAB.
----------------------------------------------
Υπαρχουν ηδη αυτη την στιγμη πολυ καλα ελληνικα αρθρα στο Γη&amp;amp;Υδωρ και στο MCH. Απο &amp;quot;για αρχαριους&amp;quot; εως &amp;quot;για προχωρημενους&amp;quot;. Ριχνοντας μια ματια στο board, (κυριως στο freshwater και στα γενικα), εαν μπορουμε να βγαλουμε ενα περιπου που κυμαινονται οι περισσοτερες επαναλαμβανομενες ερωτησεις των καινουργιων, μπορουμε να συμπληρωσουμε τα παραπανω αρθρα γραφοντας καινουργια - παντα για τους αρχαριους μιλαω.
Ενα παραδειγμα...αρρωστιες. Πολυ καλο το αρθρο (http://www.malawicichlidhomepage.com...easeintrogreek.
html) στο MCH. Βοηθαει την διαγνωση, και την θεραπεια. Αλλά με &amp;quot;ανθρωπινα&amp;quot; φαρμακα. Και καλα κανει - απλως σκεφτομαι - μηπως ο αρχαριος φοβαται να παραγγειλει-παρασκευασει τα φαρμακα του? Αν, με την βοηθεια πχ. καποιων καταστηματαρχων και μελων που εχουν προσωπικη εμπειρια, διναμε απο διπλα και πρακτικο παραδειγμα φαρμακου για την συγκεκριμενη αρρωστια που μπορει να το βρει στο ενυδρειαδικο? Πχ (δανειζομαι το κειμενο απο το MCH) Θεραπεια: Χλωρτετρακυκλίνη 10 – 20 mg/l, συνεχές μπάνιο για πέντε ημέρες. Πιθανόν να χρειαστεί επανάληψη της αγωγής &amp;quot;Αντιστοιχο φαρμακο στα lfs, ΧΨΩ της Τετρα ή ΑΒΓ της Aq. Pharm. -ακολουθηστε τις οδηγιες.&amp;quot;
-----------------------------------------------
Για την δημιουργια &amp;quot;real life&amp;quot; συλλογου τωρα...μ'αρεσει ετσι και για την επισημοποιηση του πραγματος. Διαδικαστικα υποθετω οτι ειναι απλο. Πρακτικα τωρα..ας δουμε τι θα γινει στο προσεχες meeting , και τα λεμε κι εκει.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/16/02 at 13:51:02
<hr>
Τουλάχιστον υπάρχει διάθεση από αρκετά μέλη. Με το δεδομένο ότι εκτός απο χομπίστες ο καθένας μας ξέρει να κάνει και κάτι άλλο, μπορούμε και να σπάσουμε την δουλειά να μην ξανάχουμε τον Ζορρό - Τόλη (ή κάποιον αντίστοιχο) να τρέχει από εδώ και από εκεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Ο,τι μπορεί ο καθένας μας - και στον βαθμό που του επιτρέπει ο χρόνος του - ας το κάνει. Και τον κόπο αξίζει και στο κάτω - κάτω βρε παιδί μου να δέιξουμε και σε μερικούς παραέξω από το Ελλάντα, ότι υπάρχουμε.. (και εμείς και το χόμπυ), ότι μπορούμε να οργανωθούμε και ότι μπορούμε να μείνουμε και ενωμένοι... (ΕΙΔΙΚΑ το τελευταίο)

Αρκεί όταν θάρθει η ώρα εκείνη νάμαστε όλοι (όσοι δεσμευθήκαμε) εδώ.. και να μην υπάρξουν διαρροούλες με χαριτωμένα μικρά πηδηματάκια. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sijohn on 10/16/02 at 16:58:56
<hr>

on 10/16/02 at 13:51:02, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1034329328&amp;amp;start=0#26>polleni wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>και στο κάτω - κάτω βρε παιδί μου να δέιξουμε και σε μερικούς παραέξω από το Ελλάντα, ότι υπάρχουμε.. (και εμείς και το χόμπυ), ότι μπορούμε να οργανωθούμε και ότι μπορούμε να μείνουμε και ενωμένοι... (ΕΙΔΙΚΑ το τελευταίο)</font></td></tr></table></td></tr></table>
Εδώ θα ήθελα να μου επιτρέψετε μία παρένθεση διαμαρτυρίας, για να σας πώ, πόσο υπερήφανος έλληνας αισθάνομαι, κάθε φορά που διαβάζω τίς οδηγίες χρήσης προ'ι'όντων tetra καί sera στήν παρένθεση θα γράψω σε ποιές γλώσσες είναι μεταφρασμένες οι οδηγίες (D,USA/GB,F,NL,I,E,P,S,SF,DK,SI,HR,H,PL,CS,TR(ΤΟΥΡΚΙΚΑ),G US,C,J,ROK.) Ίσως όταν φτάνουν στήν Ελλάδα, τούς τελειώνει το μελάνι &amp;gt; *</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: fighterfish on 10/16/02 at 19:04:56
<hr>
Κρατήστε λοιπόν τις ιδέες σας και στο meeting εχω την εντύπωση οτι θα δρομολογηθούν αρκετά πράγματα...
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: ASCCO1 on 10/17/02 at 11:05:19
<hr>
Για να δουμε , για να δουμε....... </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Giorgos on 10/17/02 at 14:19:10
<hr>
Παιδιά, με πολύ υπομονή και λίγη δουλίτσα πιστεύω όλα θα γίνουν. Ενδιαφέρον, θέληση, γνώση κλπ υπάρχουν σε αφθονία. Πάντως στο meeting θα συζητηθούν πολλά.. και θα διαρκέσει πολύ ώρα.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/23/02 at 18:30:14
<hr>
Μία επιπλέον ιδέα είναι (για να μπορέσει να γίνει εφικτή και η προσθήκη του Τόλη στη λίστα &amp;quot;ιδέες για το Club&amp;quot να γίνει ένας κατάλογος ο οποίος θα περιλαμβάνει σε ηλεκτρονική ή / και έντυπη μορφή μερικά στοιχεία από τον καθένα μας τα οποία θα βοηθήσουν όλους μας - ειδικά στις ανταλλαγές..

Δηλαδή:

Ονοματεπώνυμο
Προσωνύμιο στο board (π.χ. polleni)
Τοποθεσία (να ξέρουμε και πόσο κοντά μας είναι )
τηλέφωνο (όσοι θέλουνε ή e-mail για τους υπόλοιπους)
είδη ψαριών που έχει (συγκεκριμένα είδη, όχι γενικά &amp;quot;Αφρικάνες&amp;quot;, με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες αν υπάρχει θέμα morph ή υβριδίου π.χ. &amp;quot;lyretail&amp;quot
είδη ψαριών που αναπαράγει
είδη φυτών που έχει
είδη φυτών που αναπαράγει
συνολικός αριθμός ενυδρείων
διαστάσεις / όγκος ενυδρείων

κ.λ.π.

Εννοείται ότι επειδή αυτά αλλάζουνε, η έκδοση μπορεί να είναι εξαμηνιαία

αυτάααα !</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: odoiporos on 10/24/02 at 02:40:49
<hr>
ολα οσα διαβασα ακουγονται υπεροχα. το μονο που με ανησυχει ειναι το κατα ποσο ολα αυτα δεν θα ειναι απλα επι χαρτου. μακαρι να γινουμε (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) μια δυνατη ομαδα-παρεα και να ανεβασουμε ακομα πιο ψηλα το επιπεδο. σχεδον ολες, εαν οχι ολες, οι προτασεις και οι αποψεις που διαβασα εχουν μια βαση, αλλα κατα ποσο ειμαστε εμεις οι ιδιοι διατεθιμενοι να δωσουμε λιγο απο το χρονο μας? απο πλευρας μου θα βοηθησω οσο μπορω αρκει να υπαρχει μια μικρη βοηθεια για να μην αναλωνομαστε αδικα. πολυ καλη ιδεα το index με μερικα στοιχεια μας.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sijohn on 10/24/02 at 04:14:07
<hr>
Polleni μαρέσεις, &amp;nbsp; έχεις καλές ιδέες για το club, Εύχομαι να βρεθεί ο απαιτούμενος χρόνος για να μας οργανώσεις καλύτερα &amp;nbsp; </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/24/02 at 04:45:28
<hr>
Και χρόνος θα βρεθεί και ο κατάλληλος άνθρωπος να οργανώσει αυτή την ιστορία εφόσον το θέλουμε και σοβαρολογούμε (και πιστεύω ότι αρκετοί το έχουν πάρει πράγματι ζεστά).

Ομως, εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος και αυτό όχι γιατί δεν θέλω ή πιθανόν &amp;quot;σνομπάρω&amp;quot; αλλά διότι η προσπάθεια αυτή θέλει κάποιον που να έχει τις περισσότερες δυνατόν συμπάθειες εδώ μέσα, να είναι &amp;quot;χαμηλού προφίλ&amp;quot; ΚΑΙ να είναι και διπλωμάτης..

Και επειδή &amp;quot;φύσιν πονηράν μεταβαλείν ου ράδιον&amp;quot; ψάχνουμε για καταλληλότερο όταν με το καλό το όλο εγχείρημα πάρει σάρκα και οστά !!

Να βοηθήσω λοιπόν ναι, να οργανώσω όχι !</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: sijohn on 10/24/02 at 05:10:50
<hr>
Βάλε εσύ υποψηφιότητα, και βλέπουμε, αν και η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να υπάρξει καταμερισμός, θα είναι δύσκολο να επωμιστεί ένας το όλο εγχείρημα, πάντως η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα μέλη, με γνώσεις και με διάθεση, οπότε η επιλογή θα είναι δύσκολη</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 10/24/02 at 10:47:28
<hr>
Εδω ενα forum με καμμια 30 ενεργα ατομα που υποτιθεται οτι το administrarω (σ'αρεσε Χριστοφορε?) μονος μου απο μια πολυθρονα - και με φερνει στα ορια της τρελλας ... οχι, μονο ομαδικα μπορει να γινει - καταμερισμος σιγουρα θα υπαρχει.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Giorgos on 10/25/02 at 13:31:33
<hr>
Προετοιμαστείτε να πούμε πολλές ιδέες στο &amp;quot;G.A.B.'s annual meeting&amp;quot; για το συγκεκριμένο θέμα.

Ναι Τόλη. Το board έχει αρχίσει να μεγαλώνει πολύ και κάποια στιγμή σίγουρα θα χρειαστείς βοήθεια στο κοντινό μέλλον.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: fighterfish on 10/25/02 at 13:38:15
<hr>
εμ, ήθελες να γίνεις αντμινιστρέητορ τρομάρα σου,
πάλι καλά που έχεις πολυθρόνα,
και εμείς εδω πήζουμε στην ταπεινή καρέκλα γραφείου μας...
(Σάτο στοκ)
;D
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: fighterfish on 10/25/02 at 13:59:36
<hr>
......
κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση και παραδόξως κανεις δεν το ανέφερε....
όλοι εδω μιλάμε στα ελληνικά ... γιατί επιμένουμε να το λέμε GAB ? Μήπως πρέπει να του δώσουμε όνομα ελληνικό ?
Κάτι που να μην είχε καν τη λέξη club μέσα...
π.χ. Λέσχη Ελλήνων Ενυδρειόφιλων... κάτι, ξέρω γω...
να το σκεφτούμε ....</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: halvas69 on 10/25/02 at 14:45:34
<hr>
Κοίτα να δεις ποιος μιλάει τώρα.
Αυτός που γράφει : We must save the planet, or find another one soon...
Να μάθεις να την λες στον Γιωργάκη !!! (Ωραίο όνομα) &amp;nbsp;

Sorry Χριστόφορε !!!

Χωρίς πλάκα τώρα (ΙΜΟ) δεν μου ακούγεται καλά κάτι σαν το Λέσχη Ελλήνων Ενυδρειόφιλων...
Μου αρέσουν πιό πολύ τα ονοματάκια του στυλ:
GTI, HF Turbo, ZZR, GSXR, VN, CBR xi,xi,xi &amp;nbsp;;D
Πως να το πεις έτσι κι αλλιώς Λ.Ε.Ε &amp;nbsp;? ? ?
Δεν μου ακούγεται ωραία !
Άσε που το GAP μου θυμίζει Guppy....

ΥΓ είναι και καλό για &amp;quot;ιντερνάσιοναλ&amp;quot; ονοματάκι. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: ASCCO1 on 10/25/02 at 16:01:41
<hr>
Τωρα δηλαδη στο ονομα κολησαμε
ολες οι ιδεες που εχουν γραφτει μεχρι τωρα ειναι καλες!!! το θεμα ειναι πως περναμε απο την θεωρια στην πραξη???
&amp;nbsp;Δηλαδη &amp;nbsp; &amp;quot;&amp;quot;
&amp;nbsp;Αν μιλαμε για την ιδρυση μιας λεσχη &amp;lt;&amp;lt; συλογου&amp;gt;&amp;gt; club οπως θελετε πες τε το, αυτο σημαινει οτι φευγουμε απο το(( καθομαι αναπαυτικα στην πολυθρονα και γραφω 15-20 λεξεις στο board)) και τελος.!!
μιλαμε για κατι επισημο &amp;nbsp;ΚΥΡΙΟΙ &amp;nbsp;, η ιδρυση ενος συλλογου?? απαιτει &amp;nbsp; πολλα παραπανω, δηλαδη θα πρεπει να υπαρξει ενα καταστατικο &amp;nbsp;(( με καποια ιδρυτικα μελη &amp;nbsp;&amp;lt;&amp;lt; δεν ξερω ποσα χρειαζονται&amp;gt;&amp;gt) &amp;nbsp;και αρκετη γραφειοκρατια &amp;nbsp;(( ακριβως δεν ξερω τι αλλα πολυ ευχαριστος &amp;nbsp;θα κοιταξω να μαθω , εκτος αν καποιος απο εδω μπορει να μας κατατοπιση??))

και αφου περασουμε αυτο το σημειο θα πρεπει να υπαρξει και καποιος χωρος &amp;nbsp; γιαυτον το συλλογο &amp;nbsp;, ο οποιος &amp;nbsp;ειτε θα πρεπει να νοικιαστει ητε &amp;nbsp; να μας τον παραχωρισει καποιος(( αυτο χλωμο το βλεπω)) &amp;nbsp; , γιατι φυσικα δεν ειναι δυνατον να εχουμε σαν εδρα?? &amp;nbsp;του συλογου &amp;nbsp;το σπιτι καποιου &amp;nbsp;!!!
&amp;nbsp;δηλαδη εδω μιλαμε για καποια δεσμευση απο ολους &amp;nbsp;,(( το ολο ενχειρημε δεν μπορει να γινει απο ενα ατομο)) &amp;nbsp;καποια συνδρομη απο τα μελη (( οπως αναφερθηκε ποιο πριν)) &amp;nbsp;ετσι ωστε αν νοικιαστει &amp;nbsp;ενας χωρος &amp;nbsp;(( ο οποιος θα ειναι σε ενα μερος που θα βολευει ολους)) &amp;nbsp; να μπορει να πληρωνεται το νοικι και τα υπολοιπα &amp;nbsp;εξοδα!!
Οσο ποιο πολλα τα μελη τοσο το καλυτερο.
&amp;nbsp;και σε αυτον το χωρο&amp;lt;&amp;lt; προχωραω εγω &amp;nbsp;στο ονειρο&amp;gt;&amp;gt;
να μπουν και καποια ενυδρεια &amp;nbsp;!!! &amp;nbsp;καποια ψαρια &amp;nbsp; κτ.τλ
για τα οποια θα συμβαλουν ολα τα μελη στην συντηρηση τους κ.τ.λ
&amp;nbsp;με λιγα λογια &amp;nbsp; θα πρεπει να αφιερωσουμε χρονο &amp;nbsp;(( οσο μπορει ο καθενας)) και καποια χρηματα (( ο καθενας απο το υστερημα του &amp;nbsp; ))

&amp;nbsp;Λοιπον σκεφτητε ολοι σοβαρα το θεμα (( και δεν εξαιρω τον εαυτο μου)) &amp;nbsp; και απαντηστε &amp;nbsp; αν μπορειται να ανταπεξελθετε σε μια τετοιου ειδους δεσμευση &amp;nbsp; , για να προχωρησουμε &amp;nbsp;στην υλοποιηση &amp;nbsp;η να το ξεχασουμε το θεμα


&amp;nbsp;Υ.Σ &amp;nbsp;σας βαζω δυσκολα &amp;nbsp;εεε??? </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/25/02 at 16:04:26
<hr>
Το &amp;quot;Ελληνικός Ομιλος Ενυδρειόφιλων&amp;quot; πως ακούγεται ;;;;; Πλεονεκτήματα : Συμμετρικά αρχικά (Ε.Ο.Ε.) και κυρίως τα γράμματα υπάρχουν και στα αγγλικά (όχι όπως το &amp;quot;Λ&amp;quot; στο Λ.Ε.Ε.).

Αν ΞΕΡΕΙ κάποιος μου απαντά: ένας τέτοιος μη κερδοσκοπικός όμιλος, αποκτάει και ΑΦΜ ;; Είναι σημαντικότατο αυτό γιατί αε αυτή την περίπτωση, αν γίνει ο όμιλος, θα μπορεί να κάνει παραγγελίες σε χονδρέμπορους, εισαγωγές ψαριών από το εξωτερικό κ.λ.π. Αμα είναι να τον κάνουμε να μας εξυπηρετεί όσο γίνεται περισσότερο..

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/25/02 at 16:14:54
<hr>
Επιτέλους, κάποιος έθεσε τον δάκτυλον επί τον τύπον των ήλων.. Καιρός ήτανε. Τώρα μάλιστα, μιλάμε πλέον σοβαρά !! Και τώρα θα δούμε και το πόσοι είμαστε !!</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 10/25/02 at 21:40:38
<hr>
Ενας.

Χριστοφορε δεν εχεις αδικο...αλλά εγω τωρα το συνηθισα ... ασε που εχουμε κι ωραιο logo!!
Μιλαω για το board παντα.

Για το club, δεν ξερω....δεν ειναι κακη η ιδεα του polleni - ειναι και απ'ευθειας μεταφραση του Greek Aquarists, οποτε ειμαστε και συμβατοι...

Μια ενσταση-απορια ... αν και αρχικα ειναι νωρις να μιλαμε για καποιο χωρο που θα το στεγαζει, εστω οτι νοικιαζουμε ενα χωρο. Εχουμε μελη απο διαφορες πολεις της Ελλαδας, και αρκετους απο την Θεσσαλονικη, και κυριως ενα μεγαλο και ενεργο αριθμο μελων στην Πατρα, που δεν θα μπορουν να το εκμεταλευτουν - αρα στην παγια συνδρομη θα πρεπει να προστιθεται και καποια αλλη συνδρομη μονο για τους εντος Αττικης...και μακαρι αργοτερα να γινουν και αλλοι χωροι!

Τα αφμοδιαδικαστικα θα τα βρουμε - εχει κανεις κανεναν γνωστο που να ανηκει σε καποιο συλλογο?
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 10/26/02 at 04:41:13
<hr>
Λογικώτατον. Δεν μπορεί να πληρώνουν τα παιδιά από την Πάτρα το ενοίκιο ενός χώρου στην Αθήνα..

Για να δούμε πόσοι είμαστε, για να δούμε.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: kroud on 10/26/02 at 09:12:01
<hr>
AOYYYY!!!! :Εδω εγινε χαμος!!!Πηγατε πολυ μακρια αλλα μ'αρεσει γιατι επιτελους μπαινουμε στην ουσια του πραγματος(κατι που ηθελα απο το καλοκαιρι).
Προς το παρον δεν μπορουμε να μιλαμε για ομιλους,λεσχες κτλ...Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ιδρυσουμε εναν συλλογο και στο &amp;quot;μακρινο&amp;quot; μελλον να εξελιχθουμε σε μια ομοσπονδια.Προς το παρον μανθο δεν χρειαζεται να μπουμε σε διαδικασια να νοικιασουμε εναν χωρο για να τον πληρωνουμε 10 ατομα στο τελος(εχω εμπειρια απο το παρελθον).Πρωτα πρεπει να μαζεψουμε τα αριθμο των ατομων,να οργανωθουμε και μετα ερχονται και τα υπολοιπα.Σαν εδρα μπορουμε να δηλωσουμε και καφετερια(που λεει ο λογος) ακομα και τον χωρο εργασιας καποιου απο εμας(Προσωρινα)για να λαμβανει αλληλογραφια κτλ....Το θεμα του χωρου εχει να κανει με εμας περισσοτερο για τις συναντησεις μας.
Για την ονομασια κι εμενα θα μου αρεσε να ηταν ελληνικη μιας και κανουμε κατι δικο μας &amp;quot;Ελληνικο&amp;quot;.
Η πιο πιθανη ονομασια που ταιριαζει για συλλογο κατα την γνωμη μου(εδω θα δανειστω κατι απο τον polleni)ειναι:
&amp;quot;Συλλογος Ελληνων Ενυδρειοφιλων ή
&amp;quot;Πανελληνιος Συλλογος Ενυδρειοφιλων&amp;quot; εαν και προτιμο το πρωτο για να εξελιχθει σε:
&amp;quot;Ομοσπονδια Ελληνων Ενυδρειοφιλων&amp;quot; που θα εχει μια γερη νομικη υποσταση.
Σιγουρα θα χρειαστουμε κατι σαν &amp;quot;5μελες συμβουλιο&amp;quot; που θα μπορουμε να παιρνουμε καποιες αποφασεις(και οχι να σκοτωνομαστε)φυσικα με την συμμετοχη ολων των μελων αλλα αυτα καλυτερα να τα συζητησουμε στο meeting!!!! </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Giorgos on 10/26/02 at 10:12:31
<hr>
Όλο καλές ιδέες κατεβάζουμε τώρα τελευταία παιδιά. Μπράβο! Αλλά γνώμη μου είναι να τα πάρουμε τα πράγματα σιγά-σιγά. Ας το συζητήσουμε από κοντά πρώτα, μετά ας το υλοποιήσουμε και με την πάροδο του χρόνου ας το εξελίξουμε. Μόνο που πρέπει πρώτα να το κάνουμε σιγά-σιγά, με πολύ κουβέντα και περισσότερη υπομονή.
Καλό είναι να γίνεται συζήτηση μέσω του board, αλλά είναι απρόσωπο και δεν μπορεί να γίνει σωστός διάλογος. Γι'αυτό λοιπόν ας το συζητήσουμε στην συνάντηση.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: fighterfish on 10/26/02 at 10:30:09
<hr>
Μεσιέ halvas
δεν την είπα σε κανένα, άλλωστε συνήθως δεν τη λέω σε κανέναν, ειδικά εδω μέσα...
χαριτωμένα αστειάκια έκανα με τον master

δεν ανέφερα τυχαία τον προβληματισμό μου για το όνομα
(η αλήθεια είναι οτι εννοούσα το Club και όχι το Board, αλλά έγραψα board &amp;nbsp;:-/ )

θα τα πούμε απο κοντά αυτά και θα δεις τι εννοώ ...
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: ASCCO1 on 10/27/02 at 15:13:44
<hr>
Σιγουρα *με 10 ατομα δεν κανουμε τιποτα :-/ :-/ γιαυτο λεμε να δουμε ποσοι ειμαστε ;D
*αλλα αν *δεν μπει ενας στοχος........
πρεπει να μιλαμε συγκεκριμενα για το τι θελουμε να γινει...
ειναι βεβαια *πρωτοποτιακο για τα ελληνικα δεδομενα,αλλα αν καποια στιγμη θελουμε να μας παρουν στα σοβαρα *θα πρεπει να υπαρχει κατι επισημο.
*στο κατω -κατω *υπαρχουν και αλλοι συλλογοι στην ελλαδα για ποιο απλα πραγματα. :P


Υ.Σ &amp;nbsp;σιγουρα δεν μπορουμε να εχουμε και την απαιτηση απο τα παιδια απο την πατρα, θεσσαλονικη..... &amp;nbsp; να πληρωνουν καποιο μεριδια του ενοικιου στην περιπτωση που θα ενοικιαζαμε ενα μερος(( &amp;nbsp; &amp;nbsp;θα τους κανουμε εκπτωση :-*)).
&amp;nbsp;απλα στν περιπτωση καποιου meeting &amp;nbsp;δεν θα τρεχουμε οπως τωρα να βρουμε χωρο &amp;nbsp;για 40-50 ατομα.... &amp;nbsp;για παραδειγμα.
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: harrispas on 11/25/02 at 05:58:50
<hr>
επειδή έφυγα το σάββατο πάνω που είχε ανάψει η συζήτηση κ δεν μπορώ να ξέρω που καταληξατε, η ιδέα που παραθέτω μπορεί να είναι ασχετη. αλλά αν δημιουργηθεί σύλλογος θα μπορούσαμε να λύσουμε το πρόβλημα της στεγασης ως εξής: σε κάποιο καφενείο - καφετέρια κτλ, από αυτά που δεν πηγαίνουν καλά, προτείνουμε στον ιδιοκτήτη να στεγάσουμε το σύλλογο μας να βάλλουμε τα ενυδρεία μας κ να ζωντανέψουμε τον χώρο του. Αυτός ευεργετείτε από την κίνηση που αυξάνεται, για τα μέλη προσφέρει καλύτερες τιμές κ εμεις γλυτώνουμε τα έξοδα του υπαλλήλου - βέβαια πληρώνουμε για τον καφέ μας, άντε να πληρώνουμε κ το λογαργιασμο του νερου. για το νοίκι δεν ξέρω πως δουλεύει η αγορά κ πως θα μπορούσαμε να διαπραγματευτούμε μια τέτοια συμφωνία. που βρήσκουμε τέτοιο καφένείο? χρυσή ευκαιρία, στα 'ζητήται συναιτερος'. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: fighterfish on 11/25/02 at 06:35:31
<hr>
Παρακαλώ πολύ
όποιος έχει φωτογραφίες απο το 1o meeting αν θέλει να μου τις στείλει
στο email για να αξιοποιηθούν καταλλήλως </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 11/25/02 at 07:19:31
<hr>
Θα στις στείλω το βράδυ.. με τι συμπίεση τις θές ;; Τι μέγεθος δηλαδή πάνω - κάτω ανά αρχείο ;;

Και το παράδοξο !!

Υπάρχει ένα ενυδρείο με φυτά στο γραφείο μας - φυσιολογικό αυτό !
Υπάρχουν διάφορα ζωάκια (= ψάρια) εκεί μέσα.. φυσιολογικό και αυτό. Ητοι δίσκοι, Corydoras aeneus, Hemigrammus erythrozonus &amp;amp; Crossocheilous siamensis..
Το Σάββατο - πριν φύγω για το meeting - έβαλα το εργαστηριακό pHμετρο μέσα, σε συνεχή μέτρηση για να δω τις διακυμάνσεις του pH μιά και το ΚΗ έχει πέσει στο 2 και το φοβάμαι το σύστημα.
Σήμερα λοιπόν, αφού πήρα τις καταγραφές για να δω τι έγινε το διήμερο, είδα το probe λερωμένο και είπα να το καθαρίσω.
Φανταστείτε λοιπόν πως αισθάνθηκα όταν είδα ότι η βρώμα ήταν αυγά.
Τα συναισθήματα ανάμεικτα. Από την μία χαρά από την άλλη χρειάζομαι το ρημάδι το pHμετρο (που είναι και πανάκριβο.. ). Και φυσικά, ένα τεράστιο ερωτηματικό .. τόσα μέρη έχει το ενυδρείο να γεννήσουνε, αυτό βρήκανε ;; </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Tolis on 11/25/02 at 07:43:20
<hr>
Τα αυγα ειναι των δισκων ή των cories?
Προσεκτικα με ενα ξυραφακι τα ξεκολλας και τα βαζεις σε ενα δοχειο αλλο (την υπολοιπη διαδικασια την ξερεις)...αν ειναι των cories ειναι ευκολο το ξεκολλημα, ειναι αρκετα σκληρα. Αν ειναι των δισκων.... καλη τυχη... &amp;nbsp;;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 11/25/02 at 07:58:48
<hr>
Μάλλον των Corys τα βλέπω να είναι..
Ξυραφάκι στο συγκεκριμένο probe.. δεν το βλέπω να ακουμπάει..
Μάλλον θα φέρω το απόγευμα &amp;quot;γεννήστρα&amp;quot; να βάλω το probe μέσα .. ε, ρε τι τραβάμε εμείς οι χορεύτριες. Ο λόγος που πιστεύω ότι το διάλεξαν είναι επειδή βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τις εξόδους των φίλτρων και τα Corys βάζουν τα αυγά τους σε μέρη με καλή ροή νερού.. Ούτως ή άλλως σε 3 μέρες θα ξανάχω το probe μου !! </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: BILAS on 11/25/02 at 08:16:13
<hr>
Αυτο ειναι καλο(για τα αυγα οχι η τοποθεσια που τα αποθεσαν)
Αντε τωρα θα κανεις και αναπαραγωγη Corys . Τι Corys ειναι?
Αντε να κανει και ο Τολης στα panda του.
Λιγο ασχετο με το topic αλλα καλο νεο.
Τωρα &amp;nbsp;harrispas δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο αυτο που λες αλλα και ετσι δεν παει να πει οτι δεν χρειαζετε περισσοτερους σε αυτη την προσπαθεια(για χωρο παντα).
Και καποιος ειπε μια σοφη κουβεντα το Σαββατο &amp;lt;ας ειμαστε στο επομενο meeting τουλαχιστον αυτοι που ειμαστε και σημερα&amp;gt;.Εγω &amp;quot;ελπιζω&amp;quot; στο επομενο να ειμαστε περισσοτεροι και να χρειαστουμε το αμφιθεατρο. :-* :-* :-* :-* :-* :-*</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: kroud on 11/25/02 at 11:09:30
<hr>
Φιλε harrispas δεν το βλεπω θετικο σε ενα καφενειο ή μια καφετερια να κατσουμε να στησουμε ενυδρεια.Ο λογος δεν ειναι για εμας που θα μαζευομαστε και θα τα λεμε αλλα για τα ψαρια.Φαντασου να πηγαινει ο καθε κομπλεξικος πελατης να βαραει τα τσαμια του ενυδρειου,να τρομαζει τα ψαρια,να ριχνουν διαφορα μεσα κτλ....Μετα παλι ο ιδιοκτητης ειναι φιλος του αθληματος?Θα πει καμια κουβεντα στον πελατη(δεν το νομιζω)?Για πολλους λογους που βαριεμαι να αναφερω δεν γινεται αυτο.
Μην παμε τοσο μακρια.Ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαφτισαμε!
Ας δουμε πως θα παει η κατασταση μετα την δημιουργια του συλλογου και απο'κει και περα ολα θα γινουν.
Θα στειλω κι εγω τις δικες μου φωτο σε οσους εχω email.
Για γεννησεις κτλ...συμβουλευτειτε τον μανθο! ;D :-*
Αυτο γιωργο ειναι σημαδιακο.Μαλλον εμαθαν τα καλα νεα τα ψαρια σου απο το meeting και απο τη χαρα τους η θυληκιες γεννησαν! ;D :-*
&amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; &amp;nbsp; </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: Giorgos on 11/25/02 at 11:17:19
<hr>
Για την απάντηση στον harrispas... κοιτάτε το παραπάνω post.

Γιώργο (polleni) πολύ θετικό η γεννά αν και (για μένα) θα ήταν πιο θετικό να είχες αυγά στο δωμάτιο του γιού σου...! :P :-*</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: polleni on 11/25/02 at 20:01:08
<hr>
Corydoras aeneus είναι.. ένα κοπάδι 17 ατόμων !!

Οσον αφορά τα αυγά στο δωμάτιο του Γιάννη, σφιγγόμαστε... Πιστεύω να είμαστε έτοιμοι όταν θα είσαι και εσύ έτοιμος. Η θα έχουμε μείνει με ένα... </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquarist's Boards Suggestions

Post by: ASCCO1 on 11/26/02 at 06:38:54
<hr>


on 11/25/02 at 11:09:30, &lt;a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&amp;board=general&amp;amp; num=1034329328&amp;amp;start=50#56>kroud wrote&lt;/a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Φιλε harrispas δεν το βλεπω θετικο σε ενα καφενειο ή μια καφετερια να κατσουμε να στησουμε ενυδρεια.Ο λογος δεν ειναι για εμας που θα μαζευομαστε και θα τα λεμε αλλα για τα ψαρια.Φαντασου να πηγαινει ο καθε κομπλεξικος πελατης να βαραει τα τσαμια του ενυδρειου,να τρομαζει τα ψαρια,να ριχνουν διαφορα μεσα κτλ....Μετα παλι ο ιδιοκτητης ειναι φιλος του αθληματος?Θα πει καμια κουβεντα στον πελατη(δεν το νομιζω)?Για πολλους λογους που βαριεμαι να αναφερω δεν γινεται αυτο.
Μην παμε τοσο μακρια.Ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαφτισαμε!
Ας δουμε πως θα παει η κατασταση μετα την δημιουργια του συλλογου και απο'κει και περα ολα θα γινουν.
Θα στειλω κι εγω τις δικες μου φωτο σε οσους εχω email.
Για γεννησεις κτλ...συμβουλευτειτε τον μανθο! ;D :-*
Αυτο γιωργο ειναι σημαδιακο.Μαλλον εμαθαν τα καλα νεα τα ψαρια σου απο το meeting και απο τη χαρα τους η θυληκιες γεννησαν! ;D :-*
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * </font></td></tr></table></td></tr></table>

για να μην επαναλαμβανω τα ιδια!!!!!! </font>

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15696 seconds with 12 queries