Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-10, 05:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile Οποιος αισθανεται οτι ειναι αρχαριος ας κανει το κοπο να το διαβασει!

Προσφατα κατηγορηθηκα απο γνωστο ενυδρειακο φορουμ οτι κραζω τους αλλους! Το σκεφτηκα πολυ και καταληξα οτι στη περιπτωση αυτη δεν ισχυει κατι τετοιο!

Αλλα ολοι οσοι θεωρουν τον εαυτο τους αρχαριο ισως παρεξηγησουν τον τροπο που εκφραζομαι (οπως εγινε στη παραπανω περιπτωση) δινω την ευκαιρια λοιπον να δειξω σε ολους οτι κανενας δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα και δεν υπαρχουν γκουρου και παντογνωστες! Καθε ημερα μαθαινουμε καινουργια πραγματα! Εγω τουλαχιστον ετσι κανω ... Εχω στραβωθει και εχω διαβασει ΟΛΑ τα θεματα του gab αλλα και του greekdiscus! Και καθε φορα που μαθαινω κατι ... το κανω πραξη ... θα το δειτε με ντοκουμεντα!

Καθε φορα που γραφω κατι εχω στο μυαλο μου οτι εχω κανει και εγω αυτο το λαθος και σκεφτομαι τι μπορω να κανω ωστε να αποφυγει τις συνεπειες που συνηθως ειναι πολυ λυπηρες! Παντα οταν εδειχνα μια φωτογραφια ολοι μου ελεγαν οτι ειναι πανεμορφα και ας τους ειχαν πεσει τα μαλια ... ο yiapas πιστευω εχει χασει τις πιο πολλες τριχες απο εμενα! Ο yiannis59 λογικα εχει ανοσια απο οσα εχει δει... Ο genirous σιγα σιγα και ευγενικα μου εδεινε κατευθυνσεις καθως και o diskus fan εκανε υπομονη μαζι μου, ο george hmmy και ο ΧρηστοςΠ παντα βοηθουσαν με τροπο που δεν θα τσαντιζομουνα αλλα με ενθαρυναν να το ψαξω παραπανω! Αν τους αναφερω ολους θα κουρασω και δεν το θελω ... τους ευχαριστω ολους!! Με αυτη τη λογικη λοιπον και υιοθετωντας τον ευγενικο τροπο που σε παροτρυνει να διαβασεις παραπανω προσπαθω να ανταποδωσω ολα αυτα που εμαθα και ειναι ακομα πολυ λιγα ...!
Σιγουρα ολοι εχετε ακουσει "ολοι ετσι αρχισαμε" καταφερα να συγκεντρωσω φωτογραφιες απο διαφορα σταδια να δειτε τα δικα μου λαθη ... Απολαυστε το και κραχτε με

(Ποιοι αναγνωριζουν τα μοπανια???)

1. Το ενυδρειο του αρχαριου:
Πλαστικα φυτα στρωσιμο με ζουμια (υγρα βακτηρια)
Τα οποια στη πραξη φανηκαν αχρηστα! Μολις εβαλα ψαρακια τα μισα πεθαναν!! Η γνωστη αεραντλια ... παλι καλα που αντισταθηκα να παρω καραβακια και αρχαια μνημεια!!
Κοιταξτε χαλια:


2. Διαβασα οτι τα φυτα τα αληθινα κανουν καλο!! Ετσι πηγα σε ενα πετσοπ και αγορασα τα παρακατω:
Ε ... να μη παρω και κανα ψαρακι? Ολο αδειο δε μπορω να το βλεπω ... Τα υγρα βακτηρια εγραφαν οτι μπορω να βαλω ... φυσικα τα μισα τα βρηκα στην επιφανεια ... την επομενη μερα!! Κλαμααα ... λυσσαξα ... και μου καναν δωρο και αλλα να τα αντικαταστησω! Διαβασα πολυ και εκανα αλλαγες νερου να σωθουν! Καμαρωστε τα συγχωρεμενα:



3. Μεγαλωσε και το κερατοφυλλο!
Μου ειχε φανει λιγο ακριβο αλλα τι να κανουμε? Ειναι καλο ... ρουφαει ΝΟ3! Αγορασα και ενα δοχειο με κατι φακελακια για να φτιαχνει CO2 κανει καλο στα φυτα! Φυσικα εβγαλα την αεραντλια ... και αυτο τσουχτερη τιμη ... δε πειραζει! Στην επομενη πληρωμη θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο! Διαβασα οτι οι δισκοι θελουν πολυ βιολογικο υλικο!
Πηρα και δισκακια που παντα ηθελα να εχω ... επιτελους ειχα λεφτα να τα αγορασω, αρλεκινους, μελανοταινιες, κορυ, το "γλυφτη" τα λυπαμαι πραγματικα που τα ξαναβλεπω ... πια κανενα απο αυτα δεν βρισκεται στη ζωη και φταιω εγω για ολους τους θανατους αυτους!



Τον καημενο τον βρηκα αναποδα:



Το γατοψαρακι μου .... που να ξερω οτι ζουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι οι δισκοι? Ο Fan μου το ειπε και φρικαρα! Βλεπετε? δεν εχει μουστακια ... δεν εκανε το χαλικι για αυτο το ειδος!



5. Καλλιεργησα το κερατοφυλλο!! Μια χαρα!
Αγορασα και αλλα φυτα! Καλα γιατι χαλανε? Ε να μη παρω και κατι δισκακια που μου αρεσαν? Πηρα και φιλτρο!!! Καλα ολο θα πληρωνω? Δε θα σταματησει ποτε αυτο??



6. Να βαλω και μια μπλε αφισσα ...
Ολα πανε ΤΕΛΕΙΑ ... τι ωραια εκανα το ονειρο μου πραγματηκοτητα!! Εχω οτι ηθελα! Θα κατσω να το απολαυσω! Ελα ενταξει ειναι ... τι 50 λίτρα ο καθε δισκος ... καλα ειναι!



7. Κακα νεα! Πεθαναν τα δισκακια μου! Κατι πρεπει να κανω ...
Αρωστησαν ... προσπαθησα να τα σωσω! Κατι εκανα λαθος ... μαλλον το μεγαλυτερο λαθος ηταν να νομιζω οτι ολα ηταν καλα και αγνοουσα αυτα που διαβαζα! Δε γινεται πρεπει να το ψαξω πιο πολυ! Θελω δισκους ... αλλα να ζησουν! Λοιπον 120 λιτρα ενα ζευγαρι ... και παλι πολυ λιγα λιτρα! Θα παρω αλλο ενα φιλτρο να αυξησω τη βιολογια! Ειναι ακριβα τα ζευγαρια ... δεν εχω τοσα χρηματα .. Θα προσπαθησω να δημιουργησω ενα ζευγαρακι ... θα βαλω 3-4 δισκους και θα περιμενω να διαλεξουν το ενα το αλλο και τα αλλα θα τα δωσω! Πρεπει να φτιαξω πολλες κρυψωνες ... χρειαζομαι ξυλα ... να ειναι και ομορφο και να νοιωθουν ανετα! Βγαλε CO2 η προτεραιοτητα μου ειναι οι δισκοι ... οχι τα φυτα! Ασε μερικα ευκολα αν αντεξουν! Πρεπει να μαλακωσω το νερο ... Η τυρφη ειναι πολυ ακριβη και δεν πεφτει το Ph με τιποτα! Θα παρω μια αντιστρωφη οσμωση! Δε ξερω απο που! Θα στειλω του yiannis59 ... Tελεια θα κανει παραγγελια απο Γερμανια! Θα διωξω ολα τα αλλα ψαρια εχω ... αντε θα κρατησω τα cory, τα αλλα ενοχλουν τους δισκους και τους στρεσσαρουν. Ασε που μπορει να εχουν παρασιτα και να μου αρωστησουν!! Ποδι ολα! Μεγαλη θερμοκρασια αρα λιγο οξυγονο ... ασε που εχω πολυ λιγη επιφανεια! Πολλοι δισκοι και λιγο οξυγωνο! Να βαλω αεραντλια! Τι?? Δεν βγαζει οξυγωνο? Βγαζει τον αερα του δωματιου!! Με το τσιγαρο εδω μεσα να πηγαινει συννεφο μπα δεν το διακυνδηνευω!! Ασε που εχουμε το αρωμα στη μπριζα συνεχεια .... απαπαπα ... θα παρω ενα oxydator! Ντρεπομαι να πω στον Γιαννη αν θα παρει τιποτα απο το aquaristic! Θα κανω εγω παραγγελια και ο Θεος βοηθος! Το χαλικι δεν κανει για τους δισκους! Τι διαβαζω? τους αρεσει να τρωνε απο κατω τη τροφη τους? Χανεται μεσα στα χαλικια και επιβαρυνει το νερο! Ασε αμμο ... να δουμε ... οι πιο πολλοι λενε ασπρη μη χαλαζιακη! Τι ειναι μη χαλαζιακη? Α ναι ... αν ειναι ασβεστολιθικη ανεβαζει τις σκληροτητες! Αρα καταργω την οσμωση! Παμε γερα ... θα διαλεξω φτηνα ψαρια αλλα αυτη τη φορα καθαρα χωρις peppering και δυσμορφιες! Ετσι .... :



8. Δε αντεχουν τα φυτα ... δρομο και αυτα!
Ας βαλω κανα πιστια ... καλο κανουν ... μακαρι να αντεξουν!! Να φτιαξω και τα ξυλα ... λιγο αβολα ηταν!!



9. Εξω και η ανουβια! Ειναι φυτο απο την Αφρικη ... φυσικο ειναι να μην αντεχει και αυτη!!
Ας βαλω και φυλλα καταπα πολυ ομορφα ειναι!!



10. Διαφορες αλλαγες που πειραματιζομουν:





__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-10, 05:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile







11. Επιτελους ζευγαρι!!! Γιουπι!!!
Εξω ξυλα και με πονο καρδιας ο αγαπημενος μου δισκος!! South να τον προσεχεις!!



Τι διαβαζω? Θα πρεπει να βγαλω την αμμο!! Ωχ! Παμε παλι!! Δε με αφησαν να την αφαιρεσω ... γεννησαν τα σκασμενα! Θα την συφωναρω σιγα σιγα! Με εχουν συνηθησει ... αν δω οτι στρεσσαρονται θα σταματησω!! Ουφ ... τελειωσα παει και αυτο!!



Και μια "κεραμικη" πινελια και ειμαστε κομπλε!!



Προσπαθω να πιασει οσο γινεται περισσοτερο αλγη στα τζαμια! Και χρειαζονται και αλλες διορθωτικες κινησεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-10, 07:17
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

.... πρωι-πρωι τι διαβαζω...ο ερμος.....Καλα δε τα "ειπιες" εχθες??
...ή μηπως παραηπιες???
Καλημερα και Χρονια σου πολλα απο εναν Α Ρ Χ Α Ρ Ι Ο.

υ.γ...παω να "παλεψω" με το bacterial bloom που "σακατεψε" το edlerοενυδρειο μου...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-10, 07:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...ή μηπως παραηπιες???
υ.γ...παω να "παλεψω" με το bacterial bloom που "σακατεψε" το edlerοενυδρειο μου...
Ναι παραηπια ... καφε χικ ....
ΕΕΕ και εσυ αστο να μεσημεριασει για να το διαβασεις!!
bacterial bloom ... πως εγινε αυτο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-01-10, 08:18
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΕΕ και εσυ αστο να μεσημεριασει για να το διαβασεις!!
bacterial bloom ... πως εγινε αυτο?
..δες εδω
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-01-10, 10:07
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

μονο μια ερρωτηση θελω να κανω...γιατι να πιασουν οσο περισσοτερο αλγη γινεται τα τζαμια??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-01-10, 10:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Σε ενυδρεια - γεννηστρες δημιουργουνται στις αλγες μικροοργανισμοι που γινονται τροφη για τα μικρα ....
Εξαλλου ειναι ενας ευκολος τροπος να μη στρεσσαρονται οι γονεις αφου το τζαμι ειναι σαν καθρεφτης και κανουν επιθεση στο ειδωλο τους (νομιζουν πως ειναι αλλα ψαρια)
Προς αποφηγη παρανοησης σημερα βρηκα και ανεβασα τις φωτο ... και το ποσταρα! Δεν εγραψα το κειμενο σημερα ... μονο τις περιγραφες των φωτο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-01-10, 10:19
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενυδρεια - γεννηστρες δημιουργουνται στις αλγες μικροοργανισμοι που γινονται τροφη για τα μικρα ....
Εξαλλου ειναι ενας ευκολος τροπος να μη στρεσσαρονται οι γονεις αφου το τζαμι ειναι σαν καθρεφτης και κανουν επιθεση στο ειδωλο τους (νομιζουν πως ειναι αλλα ψαρια)
Προς αποφηγη παρανοησης σημερα βρηκα και ανεβασα τις φωτο ... και το ποσταρα! Δεν εγραψα το κειμενο σημερα ... μονο τις περιγραφες των φωτο!
οκ το καταλαβα αυτο με τις αλγες...
καλα το κειμενο γιατι το ειχες γραψει απο πιο παλια...σαν ημερολογιο ας πουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-10, 10:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ το καταλαβα αυτο με τις αλγες...
καλα το κειμενο γιατι το ειχες γραψει απο πιο παλια...σαν ημερολογιο ας πουμε...
- Θεωρω ειναι πιο χρησιμο αν το διαβασει καποιος να προσπαθησει να παει απο την πρωτη φωτο .... κατευθειαν στη τελευταια χωρις να περασει τη στεναχωρια, τη ταλαιπωρια, τα εξοδα και αλλα πολλα!
- Ειναι ενα ευχαριστω σε ολους με βοηθησαν!
- Εξηγω οτι και εγω ενας αρχαριος ειμαι απλα που εχει παθει αρκετα ... και εχει μαθει η τουλαχιστον προσπαθει!
- Ακουσα απο διαφορους ... οτι ειμαι κακοπροαιρετος και με αυτο το τροπο δειχνω σε ολους τις προθεσεις μου! Απλα μισω το ψεμα, την υποκρισια και την αδικια και οπου την βλεπω την λεω!
- Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι αν ειχα δει κατι αναλογο ... στο παρελθον ... θα ειχα ξεστησει το ενυδρειο μου θα ειχα διαβασει οσο γινεται περισσοτερο και θα ειχα γλυτωσει κοπο, ταλαιπωρια, στεναχωρια, αγωνια, απογοητευση, χρημα και βεβαια τη ζωη των ψαριων που τυρρανουσα επειδη νομιζα πως ολα θα δουλευαν ρολοι....
και αλλοι πολλοι λογοι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-01-10, 11:23
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εκτός από κακοπροαίρετος είσαι και γκρινιάρης. ¶ντε καλή χρόνια βρε...σκρουτζ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-01-10, 11:47
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Μπραβο γιωργο πολυ χρησιμο και ωραια γραμμενο..καλη χρονια σε ολους!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-01-10, 11:50
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
- Θεωρω ειναι πιο χρησιμο αν το διαβασει καποιος να προσπαθησει να παει απο την πρωτη φωτο .... κατευθειαν στη τελευταια χωρις να περασει τη στεναχωρια, τη ταλαιπωρια, τα εξοδα και αλλα πολλα!
- Ειναι ενα ευχαριστω σε ολους με βοηθησαν!
- Εξηγω οτι και εγω ενας αρχαριος ειμαι απλα που εχει παθει αρκετα ... και εχει μαθει η τουλαχιστον προσπαθει!
- Ακουσα απο διαφορους ... οτι ειμαι κακοπροαιρετος και με αυτο το τροπο δειχνω σε ολους τις προθεσεις μου! Απλα μισω το ψεμα, την υποκρισια και την αδικια και οπου την βλεπω την λεω!
- Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι αν ειχα δει κατι αναλογο ... στο παρελθον ... θα ειχα ξεστησει το ενυδρειο μου θα ειχα διαβασει οσο γινεται περισσοτερο και θα ειχα γλυτωσει κοπο, ταλαιπωρια, στεναχωρια, αγωνια, απογοητεση, χρημα και βεβαια τη ζωη των ψαριων που τυρρανουσα επειδη νομιζα πως ολα θα δουλευαν ρολοι....
και αλλοι πολλοι λογοι!
Ενα μεγαλω ευχαριστω σου χρωσταμε εμεις οι νεει στο χομπι ,που λεγοντας εσυ αυτα γλιτωνουμε εμεις ολλα αυτα που περασες εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-01-10, 13:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Γιωργο χρονια πολλα καταρχας και να πω οτι ο καθε ενας δειχνει και φαινεται ποιος ειναι μεσα απο τα εργα του, τον χρονο, τον κοπο και το χρημα που ξοδευει γι'αυτο που αγαπα, αλλα κυριως την καλη διαθεση που δειχνει να εχει, για να βηθησει καποιους.......

Τωρα...αν για καποιο λογο σε καποιους δεν αρεσει.... οχι ο τροπος που απαντα καποιος, αλλα ισως επειδη αυτος ο καποιος γνωριζει κατι παραπανω και θελει να βοηθησει με αποτελεσμα μεσα απο τα λεγομενα του ο αλλος να παρεξηγειται....τι να πω!

Αυτο το βλεπω συχνα....και ειναι κριμα και αδικο ειδικα γι'αυτους που ειναι γνωστες και θελουν να βηθησουν και καποιοι δυστυχως τους παρεξηγουν....
Ο γραπτος λογος δυστυχως παρεξηγειται........ενω ολα αυτα που παρεξηγουν καποιοι αν τα ακουγαν γυρω απο ενα τραπεζι με φραπεδια....δεν θα ελεγαν κιχ.......

Και δεν βγαζω τον εαυτο μου εξω, γιατι και εγω εχω παρεξηγησει καποιους στο παρελθον (ισως ολοι μας) και απολογουμε γι'αυτο.....

Οταν ομως αυτοι που παρεξηγουν, στην μετεπειτα πορεια τους μαθουν καποια πραγματα θα ηθελα πολυ να δω την αντιδραση τους οταν ερθει η σειρα τους να τους παρεξηγησει καποιος........

Ισως τελικα ο γραπτος λογος...... να μην ειναι και το καλυτερο μεσο εκφρασης..
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-01-10, 13:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μπράβο ρε γιώργο
τη να πω δε ξέρω ποιος στα είπε αυτά το σίγουρο είναι ότι δει ισχύει
καλή χρονια φιλε μου και συνέχισε έτσι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-01-10, 14:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βεβαιως εισαι κακοπροαιρετος, που ακουστηκε να απαντας ακουραστα σε οσους εχουν προβληματα, και να μοιραζεις μπολια και συμβουλες απο κοντα στη μιση ενυδρειακη κοινοτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-01-10, 18:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από κακοπροαίρετος είσαι και γκρινιάρης. ¶ντε καλή χρόνια βρε...σκρουτζ
Α ναι και γκρινιαρης το ακουσα και αυτο χαχαχαχα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαιως εισαι κακοπροαιρετος, που ακουστηκε να απαντας ακουραστα σε οσους εχουν προβληματα, και να μοιραζεις μπολια και συμβουλες απο κοντα στη μιση ενυδρειακη κοινοτητα?
Μηπως εχουν πεσει οι πωλησεις "υγρων" βακτηριων για αυτο το λογο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-01-10, 18:16
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ομολογουμένως εξεπλάγην από το σχόλιο που ειπώθηκε...Δεν έτυχε να πέσει στην προσοχή μου κάτι το παρεξηγήσιμο, ίσα ίσα που απαντάς όντως σε όλες τις εκκλήσεις βοηθείας από τους συναδέλφους αρχάριους και μάλιστα με καλό ύφος (βέβαια δεν έχω διαβάσει ακόμα όλα τα posts, αλλά είμαι σε καλό δρόμο!)!
Συγχαρητήρια πάντως για την πρόοδό σου στα ενυδρεία (και δόξα το Θεό δηλαδή που την έκανες ) και νομίζω ότι η "εξομολόγησή " σου θα βοηθήσει πολλούς στο να αλλάξουν τρόπο σκέψης!
Υ.Γ. Προσφάτως είχα συζήτηση με συνάδελφο ενυδρειόφιλο, ο οποίος υποστήριζε ότι τα ψάρια μεγαλώνουν αποκλειστικά σε εξάρτηση με το τι ενυδρείο διαθέτουν! Για μετρήσεις ούτε λόγος βέβαια (τα ψάρια έτσι γίνεται μωρέ, σου πεθαίνουν)!Όλοι αρχάριοι ξεκινάμε, αλλά κάποιοι εξελίσσονται και κάποιοι όχι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-01-10, 18:41
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ναι και γκρινιαρης το ακουσα και αυτο χαχαχαχα

Μηπως εχουν πεσει οι πωλησεις "υγρων" βακτηριων για αυτο το λογο?
εσύ κοντεύεις να κλήσεις τα εργοστάσια
και είσαι και γκρινιάρης
εδώ θα δείτε με τη κόπο ο γιώργος φτιάχνει το πολύτιμο μπόλι που σας δίνει http://www.youtube.com/watch?v=YTpuAOrKmVE
-------------------------
: smt044
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 01-01-10 στις 18:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-01-10, 19:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο Καλή Χρονιά!
Η εκτίμηση και η συμπάθεια όλων όσων έχουν δεχθεί τη βοήθεια σου είναι δεδομένη και δεν εξαρτάται απο τους "καπεταναίους" του γνωστού φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-01-10, 19:56
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

ίσως ένα από τα καλύτερα ποστ που έχω διαβάσει από τότε που μπήκα στο φόρουμ....

Τι να πω....

Τα λόγια περισσεύουν.... απλά σε ευχαριστώ πολύ, γιατι τέτοιοι ''κακοπροαίρετοι'' είναι που δίνουν έμπνευση σε εμάς τους νεότερους και αρχάριους και μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι και να την ψάχνουμε τη δουλεία περισσότερο...

Υ.Γ. 1) Να σου ζήσουν τα δισκάκια!!!!!!

Υ.Γ. 2) Χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το 2010!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-01-10, 19:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά Γιώργαρε, χίλιες φορές καλύτερα να σε αγαπάει όλη η ενυδρειακή κοινότητα και να μη σε χωνεύουν 3-4
συγκεκριμένοι άνθρωποι, όπως συμβαίνει στη δική σου περίπτωση κι αυτό γιατί μιλάς "πολύ" και τα λες έξω από τα δόντια.
Κι αυτό κάποιοι δεν το αντέχουν, αλλά μη δίνεις σημασία, γιατί όλοι μας έχουμε κρίση και καταλαβαίνουμε τι "παίζεται".
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-01-10, 21:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομολογουμένως εξεπλάγην από το σχόλιο που ειπώθηκε...Δεν έτυχε να πέσει στην προσοχή μου κάτι το παρεξηγήσιμο, ίσα ίσα που απαντάς όντως σε όλες τις εκκλήσεις βοηθείας από τους συναδέλφους αρχάριους και μάλιστα με καλό ύφος (βέβαια δεν έχω διαβάσει ακόμα όλα τα posts, αλλά είμαι σε καλό δρόμο!)!
Συγχαρητήρια πάντως για την πρόοδό σου στα ενυδρεία (και δόξα το Θεό δηλαδή που την έκανες ) και νομίζω ότι η "εξομολόγησή " σου θα βοηθήσει πολλούς στο να αλλάξουν τρόπο σκέψης!
Υ.Γ. Προσφάτως είχα συζήτηση με συνάδελφο ενυδρειόφιλο, ο οποίος υποστήριζε ότι τα ψάρια μεγαλώνουν αποκλειστικά σε εξάρτηση με το τι ενυδρείο διαθέτουν! Για μετρήσεις ούτε λόγος βέβαια (τα ψάρια έτσι γίνεται μωρέ, σου πεθαίνουν)!Όλοι αρχάριοι ξεκινάμε, αλλά κάποιοι εξελίσσονται και κάποιοι όχι...
Oχι Μαρια εδω δε θα βρεις κατι ασχημο!! Σε αλλο φορουμ αναφερομαι! Αλλα δε στεκομαι εκει! ...
Μακαρι να βοηθησει ... και ελπιζω να καταλαβαινουν ολοι οτι ειμαστε μια παρεα ανθρωπων που ασχολουνται με τα ιδια πραγματα! Ολοι ψαχνουν το καλυτερο παντα και δεν υπαρχουν εμπειροι και αρχαριοι ... Απλα ανθρωποι εχουν κατσει και εχουν διαβασει βιβλια ... συμμετεχουν σε ξενα φορουμ και ποτε δεν καθονται αλλα συνεχεια ψαχνουν ... Αυτοι οι ανθρωποι ειναι πρωτοποροι και κανουν τον κοσμο μας καλυτερο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εσύ κοντεύεις να κλήσεις τα εργοστάσια
και είσαι και γκρινιάρης
εδώ θα δείτε με τη κόπο ο γιώργος φτιάχνει το πολύτιμο μπόλι που σας δίνει http://www.youtube.com/watch?v=YTpuAOrKmVE
-------------------------
: smt044
κοιτα τι επαθε ο Πανοραμιξ (το μπολι ειναι μια μυστικη συνταγη)
BORKED
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο Καλή Χρονιά!
Η εκτίμηση και η συμπάθεια όλων όσων έχουν δεχθεί τη βοήθεια σου είναι δεδομένη και δεν εξαρτάται απο τους "καπεταναίους" του γνωστού φόρουμ.
Ευτηχως με το να εκτραπει η συζητηση σε τσακωμο ... φανηκαν οι προθεσεις των "καπεταναιων" ... Οι νοημοντες ανθρωποι καταλαβαινουν παρα πολυ καλα!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο χρονια πολλα καταρχας και να πω οτι ο καθε ενας δειχνει και φαινεται ποιος ειναι μεσα απο τα εργα του, τον χρονο, τον κοπο και το χρημα που ξοδευει γι'αυτο που αγαπα, αλλα κυριως την καλη διαθεση που δειχνει να εχει, για να βηθησει καποιους.......

Τωρα...αν για καποιο λογο σε καποιους δεν αρεσει.... οχι ο τροπος που απαντα καποιος, αλλα ισως επειδη αυτος ο καποιος γνωριζει κατι παραπανω και θελει να βοηθησει με αποτελεσμα μεσα απο τα λεγομενα του ο αλλος να παρεξηγειται....τι να πω!

Αυτο το βλεπω συχνα....και ειναι κριμα και αδικο ειδικα γι'αυτους που ειναι γνωστες και θελουν να βηθησουν και καποιοι δυστυχως τους παρεξηγουν....
Ο γραπτος λογος δυστυχως παρεξηγειται........ενω ολα αυτα που παρεξηγουν καποιοι αν τα ακουγαν γυρω απο ενα τραπεζι με φραπεδια....δεν θα ελεγαν κιχ.......

Και δεν βγαζω τον εαυτο μου εξω, γιατι και εγω εχω παρεξηγησει καποιους στο παρελθον (ισως ολοι μας) και απολογουμε γι'αυτο.....

Οταν ομως αυτοι που παρεξηγουν, στην μετεπειτα πορεια τους μαθουν καποια πραγματα θα ηθελα πολυ να δω την αντιδραση τους οταν ερθει η σειρα τους να τους παρεξηγησει καποιος........

Ισως τελικα ο γραπτος λογος...... να μην ειναι και το καλυτερο μεσο εκφρασης..
Μια χαρα ειναι ο γραπτος λογος!
Ειναι γνωστη τακτικη αν δεν εχεις απαντησεις σε ερωτηματα (η μαλλον εχεις αλλα δεν μπορεις να τις πεις αλλιως θα εκθεσεις τον εαυτο σου) να μειωσεις την αξιοπιστια του αλλου και συγχρονα κατεβαζεις το επιπεδο της συζητησης ωστε να εκτραπει εσκεμμενα στη πεποιθηση οτι δεν βγαινει τιποτα ! Δεν με ενδιαφερει καθολου η τακτικη των αλλων αλλα οι χρηστες ειναι οι ιδιοι σε ολα τα φορουμ και με αυτο το τροπο βλεπουν οτι ολοι ειμαστε ιδιοι και να μην "μασανε" απο υποδειξεις "εμπειρων" αλλα να το ψαχνουν ακομα περισσοτερο αφου δεν υπαρχουν αυθεντειες!!
Ωστοσο θα ηθελα να υπηρχε κατι αναλογο να ειχα διαβασει και ισως με εβαζε σε μεγαλυτερη σκεψη και να ειχα διορθωσει πιο γρηγορα ολα τις λανθασμενες επιλογες! Θα μου πεις ολοι στο ελεγαν αλλα και εγω ελεγα ... ελα μωρε καλα ειναι τα ψαρακια αφου ειναι ζωηρα και πανε περα δωθε και τρωνε σαν τρελα!! Οταν ομως τα εβρισκα αναποδα εψαχνα να βρω φαρμακα λες και θα μπορουσαν να σωθουν απο ενα θαυματουργο μπουκαλακι! Δεν ειναι ετσι ... ηταν καταδικασμενα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ίσως ένα από τα καλύτερα ποστ που έχω διαβάσει από τότε που μπήκα στο φόρουμ....

Τι να πω....

Τα λόγια περισσεύουν.... απλά σε ευχαριστώ πολύ, γιατι τέτοιοι ''κακοπροαίρετοι'' είναι που δίνουν έμπνευση σε εμάς τους νεότερους και αρχάριους και μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι και να την ψάχνουμε τη δουλεία περισσότερο...

Υ.Γ. 1) Να σου ζήσουν τα δισκάκια!!!!!!

Υ.Γ. 2) Χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το 2010!!!!
Να εισαι καλα φιλε μου! Χρονια πολλα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-01-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Μπράβο Γιώργο για τη δουλειά που κάνεις και τη βοήθεια στους νέους φίλους.
Καλή και δημιουργική χρονιά.

Κοίτα.... καμμιά φορά πρέπει να εφαρμόζουμε το : <<Στου κουφού την πόρτα....>>
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-01-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Στο ιδιο μηκος κυματος το ... φυτεμενο ...
Βεβαια ο Αλεξανδρος Raven ειδηκα με το υπομνημα του: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32303 αλλα και οι συμβουλες πολλων απο εδω... με βοηθουσαν να εξελιχτει το παρακατω 60λιτρο ενυδρειο: απο τη 1η φωτογραφια στην ....... τελευταια! Καλα μη πω για τα κλαδεματα που μου εχουν δωσει εντελως δωρεαν!!

















__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-01-10, 00:18
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το θέμα σου, μου γεννήθηκε η εξής απορία: Εκείνον τον φουκαρά τον πλεκο πως κατάφερες να τον ξεπαστρέψεις; ¶λλοι των κρατούν για χρόνια σε 40 λίτρα!
Πέρα από την πλάκα, πολύ καλό το θέμα σου ( χαρά στο κουράγιο σου, πόσες μέρες το έγραφες βρε θηρίο; ).
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-10, 00:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας το θέμα σου, μου γεννήθηκε η εξής απορία: Εκείνον τον φουκαρά τον πλεκο πως κατάφερες να τον ξεπαστρέψεις; ¶λλοι των κρατούν για χρόνια σε 40 λίτρα!
Πέρα από την πλάκα, πολύ καλό το θέμα σου ( χαρά στο κουράγιο σου, πόσες μέρες το έγραφες βρε θηρίο; ).
Ο καημενος ... λογικα εξαιτιας λαθος συνθηκων ... σαν θεραπεια ειχα αυξησει τη θερμοκρασια στους 34! Λιγο απο ολα ... και το αποτελεσμα ηταν να τον βρω τουμπα!!
Το πιο δυσκολο ηταν να συγκεντρωσω τις φωτογραφιες
Ψαχνω απο πιο παλια που δεν ειχα ψηφιακη μηχανη! Εκει ειναι τα ... καλητερα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-01-10, 11:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τωρα το διαβασα και ενισταμαι σε ολα οσα ειπωθηκαν...
ο γιωργος ειναι ενας κακοπροαιρετος ανθρωπος που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να ξεφορτωνεται τα πραγματα που εχει (πολλα απο αυτα καινουρια και αχρησιμοποιητα-ακουσον ακουσον)....τη βρωμια απο το ενυδρειο του....και το φορτιο της γνωσης που τον βαραινει...
δε θα κουραστω να το λεω πως σκεφτεται τον εαυτο του μονο...αλλα και παιρνει και αλλους στο λαιμο του ωστε να τους βοηθησει να φτιαξουν πετυχημενα ενυδρεια...ντροπη και αισχος!!!
τη σημερον ημερα με ολη την ιδιοτελεια που κυκλοφορει, το φθονο και την υστεροβουλια αυτος εχει το θρασσος να βοηθα ακομη και αγνωστους υλικα και ηθικα...
ΝΤΡΟΠΗ!!! αυτο εχω μονο να πω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-01-10, 11:45
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

εγώ δεν σε γουστάρω μία ρε και είσαι όχι μόνο κακοπροαίρετος αλλά και δισκάς .

Μην μασας είσαι νεός και εσύ όπως και εγώ και τρώμε τις φάπες μαζεμένες

Για ρώτα κάποιους που ασχολούνται χρόνια έχουν βοηθήσει πολλούς τους έχουν γλυτώσει από χρήματα και κόπο τι έχουν ακούσει και τι ακούν .

Για τους δίσκους δεν λέω τίποτα έτσι για ν στην σπάσω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-01-10, 12:34
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καταρχήν μια και με τον georgarask στο παρελθόν έχω έρθει σε αντιπαράθεση.
Να πω ότι πιστεύω ότι ο γραπτός λόγος αφήνει περιθώρια να δημιουργούνται εντάσεις και να κορυφώνονται έως ένα βαθμό.

Το θέμα για μένα είναι να μην κράτιουνται κακίες.

Nα πω ότι ο georgarask είναι από τους λίγους που πάντα προσπαθούν να συμμετέχουν και να βοηθούν σχεδόν παντού και σε όλες της κατηγορίες κρατώντας έτσι με τον τρόπο τους ενεργό το gab. Δίνοντας με τον τρόπο αυτό κουράγιο στα μέλη που συμμετέχουν ότι κάποιος πάντα θα είναι εκεί για βοήθεια.

Σε ότι αφορά εμένα καλό είναι να υπάρχουν και οι διαφωνίες απλά να υπάρχουν επιχειρήματα και φυσικά κόσμια συμπεριφορά.

Τέλος να πω ότι μακάρι να υπήρχαν και άλλοι χομπιστες στο βαθμό που είναι ο georgarask που η προθυμία τους και ο χρόνος που ξοδεύουν να βοηθήσουν γνωστούς και αγνώστους σου δίνει κουράγιο σε ένα κόσμο που για να σου προσφέρει κάποιος κάτι πρέπει να έχει αμοιβή.

Μπράβο georgarask που ακόμα είσαι άνθρωπος.

Υ.Γ. σε όσους αρέσεις, σε όσους δεν αρέσεις ξύδι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-10, 13:51
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Γιώργο χώνε τα και γρίνιαζε όσο θες, το ψαράκι μου ζει, και το ενυδρείο μου δουλευει με τι "σαβόυρα" που "ξεφορτώθηκες" εκείνη την Κυριακή.
Εκανά και άλλη μπιπ... μετά, αλλά με την υπομονή που είχες να απαντήσης
σε ότι ερώτηση σου έκανα, αντιμετωπίστηκε και αυτή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50
ερωτηση ειμαι αρχαριος μετρησεις sos teo7 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-10-08 12:27
Εγω ειμαι ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ βοηθηστε με!!!!! johnpecn` Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-08-08 02:26
Πως μπορω να καταλαβω αν το guppy μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 8 22-04-07 22:16
Πως μπορω να καταλαβω αν το molly μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 1 22-04-07 14:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11902 seconds with 14 queries