Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-17, 01:28
jvkalis Ο χρήστης jvkalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 33
Unhappy Moνομαχος με πρησμενη κοιλια και ματι...

Καλημερα...Εχω εναν μονομαχο εδω και 14 μηνες και ολα πηγαιναν καλα μεχρι πριν απο κανα μηνα...Πηγα να ταισω τον ψαρι μου και ειδα τν κοιλια του πρησμενη....Δεν εδωσα σημασια ειπα μπορει να το ταισα λιγο παραπανω του αλλαξα το νερο και δεν το εδωσα παραπανω σημασια...μετα απο εναν μηνα δεν ειδα καποια εξελιξη...Σημερα που πηγα να τον ταισω ειδα οτι πρηστηκε και το ενα ματακι του...pop eye διαβασα οτι ειναι...Ο μονομαχος επισησ εδω και κανα 5-6 μερες δεν κολυμπαει σχεδον καθολου παει σε μια γωνια χαμηλα και στεκεται...Μετρησεις νερου πλεον δεν κανω με τελειωσε το υγρο εδω και καιρο....Κανω αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα 1/2 του ενυδρειου...25 λιτρα ειναι και εχω μεσα και 2 apple snails!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-17, 08:32
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Υπήρχε ένα παρόμοιο πρόσφατο θέμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97687
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jvkalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα...Εχω εναν μονομαχο εδω και 14 μηνες και ολα πηγαιναν καλα μεχρι πριν απο κανα μηνα...Πηγα να ταισω τον ψαρι μου και ειδα τν κοιλια του πρησμενη....Δεν εδωσα σημασια ειπα μπορει να το ταισα λιγο παραπανω του αλλαξα το νερο και δεν το εδωσα παραπανω σημασια...μετα απο εναν μηνα δεν ειδα καποια εξελιξη...Σημερα που πηγα να τον ταισω ειδα οτι πρηστηκε και το ενα ματακι του...pop eye διαβασα οτι ειναι...Ο μονομαχος επισησ εδω και κανα 5-6 μερες δεν κολυμπαει σχεδον καθολου παει σε μια γωνια χαμηλα και στεκεται...Μετρησεις νερου πλεον δεν κανω με τελειωσε το υγρο εδω και καιρο....Κανω αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα 1/2 του ενυδρειου...25 λιτρα ειναι και εχω μεσα και 2 apple snails!
Δεν ξέρω αν 1/2 κάθε εβδομάδα ειναι σωστό γιατί αλλάζουν απότομα οι παράμετροι θα σου πρότεινα να πας το νερό στο πετ σοπ να σου κάνουν μετρήσεις αν γίνεται η κάποιο μέλος να σε βοηθήσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilisk : 07-07-17 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-17, 11:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα 25 λιτρα ειναι λιγα για ψαρι δυστυχως.για ενα μονομαχο ειναι οριακα,αλλα μαζι με τα δυο σαλιγκαρια που εχεις ειναι επιβαρυμενο αρκετα.
τα apple snail τα υπολογιζουμε σαν ψαρια στο ενυδρειο.(ρυπαινουν και αυτα)

το ιδιο ισχυει και στο αλλο θεμα...(τα λιτρα ειναι λιγα)

οι αλλαγες σου ειναι λιγες για 3 ζωντανα σε 25 λιτρα.
το ψαρι δεν νομιζω οτι θα το προλαβουμε τωρα γιατι μαλον εχει προχωρησει το προβλημα μετα απο ενα μηνα.

ανεβασε φωτογραφιες απτο ενυδρειο και απτο ψαρι να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται τουλαχιστον.

παρε νερο απτο ενυδρειο και πηγαινε σε ενα πετσοπ να σου μετρησουν με υγρα αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.
και γραψε εδω τα νουμερα που μετρησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-17, 21:11
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω οτι μπορείς να το σωσεις... Αν κι το αμελησες πολύ. Έχω δει ψαράκια με παρα πολύ καιρό bloat να το ξεπερνάνε. Ανάλογα βέβαια κι με τις παραμέτρους του νερού. Κάνε οπωσδήποτε τεστ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρησμενη κοιλια σε πλατυ takis07 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 05-12-10 03:29
πρησμενη κοιλια=dropsy μονο? Dimi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 20-09-09 17:33
collisa με πρησμενη κοιλια skalarius Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 12-05-09 11:02
πρησμενη κοιλια viviane Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 06-04-08 09:03
Μονομαχος με πρησμενη κοιλια dpan Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 03-12-03 00:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03772 seconds with 13 queries