Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-03-17, 11:33
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το protozin το εχει και στο petsupermarket στην Πειραιώς.

Λαβε υποψιν σου ομως οτι μπορει και να μην θεραπευτεί ουτε κακ με αυτο. Αν οχι τοτε θα ελεγα να επικεντρωθεις στις παραμετρους του νερου σου, να ειναι παντα καλες και τα ψαρια σου θα ειναι οκ λογικα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-03-17, 12:29
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το protozin το εχει και στο petsupermarket στην Πειραιώς.

Λαβε υποψιν σου ομως οτι μπορει και να μην θεραπευτεί ουτε κακ με αυτο. Αν οχι τοτε θα ελεγα να επικεντρωθεις στις παραμετρους του νερου σου, να ειναι παντα καλες και τα ψαρια σου θα ειναι οκ λογικα.
Γεια σου φίλε Κώστα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δυστυχώς νομίζω πως είναι η τελευταία μου ευκαιρία το συγκεκριμένο φάρμακο... Μένει να το πάρω στα χέρια μου και να σας ενημερώσω. Το συγκεκριμένο κατάστημα που λέτε δεν το γνώριζα, οπότε βρήκα μόνος μου ένα μαγαζί στην Κρήτη και το πήρα από εκεί. Σε 2-8 μέρες θα το έχω στα χέρια μου!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-03-17, 17:10
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Σήμερα είναι η 7η μέρα μετά την πρώτη εφαρμογή του protozin. Το εφάρμοσα σύμφωνα με τις αναγραφόμενες οδηγίες τις μέρες 1,2,3 και 6. Τα ψάρια έχουν κάποια βελτίωση άλλα δεν έχουν θεραπευτεί, τουλαχιστον πλήρως. Σήμερα είναι η μέρα για την εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Επειδή δεν γράφει κάτι σχετικό στις οδηγίες, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον το έχει χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, αν έχει λογική να καθυστερήσω την αλλαγή για λίγες μέρες, αφού μετά την αλλαγή θα έχει αραιώσει το φάρμακο και δεν θα έχει την ίδια δραστικότητα. Πάντως έχοντας αυξήσει τη θερμοκρασία στους 29 βαθμούς και έχοντας ρίξει σταδιακά το Ph από 7.8 στο 7, δεν ξέρω αν το φάρμακο είχε οποιαδήποτε επίδραση ή αν οι αλλαγές στις φυσικές παραμέτρους του νερού έφεραν την μερική βελτίωση. Σκέφτομαι να διατηρήσω τη θερμοκρασία ψηλά για μερικές μέρες ακόμα μήπως και βοηθάει και βλέποντας και κάνοντας.

Οπότε φίλε nikhatzi το protozin δεν είχε σε μένα θεαματικά αποτελέσματα. Ελπίζω να δω πιο σημαντικά αποτελέσματα τις επόμενες μέρες και να έχω κάτι καλύτερο να αναφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-03-17, 20:23
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε φίλε nikhatzi το protozin δεν είχε σε μένα θεαματικά αποτελέσματα. Ελπίζω να δω πιο σημαντικά αποτελέσματα τις επόμενες μέρες και να έχω κάτι καλύτερο να αναφέρω.
Καλησπέρα! Εγώ ακόμα δεν το παρέλαβα το protozin. Το e-shop που είχα κάνει την παραγγελία με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν το έχει, οπότε το ψάχνω αλλού... Εγώ συνεχίζω ακάθεκτα με το Baktopur στο μεταξύ, αλλά δεν βλέπω φως στην άκρη του τούνελ. Αν παρόλ' αυτά γίνουν καλύτερα τα δικά σου στο μεταξύ, ενημέρωσέ με. Σε ευχαριστώ πολύ,

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-03-17, 12:04
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Μα γιατί παιδεύεσαι και δεν το παίρνεις από εκεί που σου είπα;
Να και το λινκ
http://www.ydatinos-kosmos.gr/manufa...px?manufact=42

σε 2-3 μέρες θα στο έχουν στείλει.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-03-17, 10:18
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα γιατί παιδεύεσαι και δεν το παίρνεις από εκεί που σου είπα;
Να και το λινκ
http://www.ydatinos-kosmos.gr/manufa...px?manufact=42

σε 2-3 μέρες θα στο έχουν στείλει.
Καλημέρα!

Το είδα το λινκ που μου έχεις δώσει αλλά ενώ δείχνει στο site ότι υποστηρίζει PayPal και κάρτα, όταν πάω να κάνω την παραγγελία έχει μόνο μέθοδο αντικαταβολής και κατάθεση σε τράπεζα. Τέλος πάντων, θα το παραγγείλω έτσι. Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-03-17, 18:14
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Φτιάξε ένα λογαριασμό e-banking και θα σωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-05-17, 19:01
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά από 2 μήνες μπορώ να αναφέρω το αποτέλεσμα της όλης προσπάθειας. Τα 2 ψάρια με τα πιο έντονα συμπτώματα τα έχασα. Τα υπόλοιπα παρότι είχαν αρχίσει να έχουν συμπτώματα θεραπεύτηκαν τελείως εκτός απο ένα που ακόμα δείχνει να έχει ακόμα πρόβλημα στην ουρά αλλά με εμφανή βελτίωση. Να σημειώσω ότι αποφάσισα να μην βάλω σε καραντίνα τα άρρωστα ψάρια, άλλα ότι θεραπεία έκανα την έκανα στο μεγάλο ενυδρείο. Πράγμα που κάποια στιγμή οδήγησε στο να παρουσιάζουν συμπτώματα τα περισσότερα από τα νεον του κοπαδιού. Επειδή η βελτίωση στα ψάρια επήλθε πολύ αργά και σταδιακά, έχω την αίσθηση (χωρίς να μπορώ να το πω με βεβαιότητα) ότι και οι 2 θεραπειες με φάρμακα που ακολούθησα δεν είχαν ιδιαίτερη επίδραση στην αντιμετώπιση της ασθένειας. Η συνεχής παρακολούθηση του Ph που απο την αρχή είχα εντοπίσει ως αιτία της εξασθένισης του ανοσοποιητικού και η ρύθμισή του σε τιμές κάτω των 7 με προσθήκη τύρφης νομίζω ότι ήταν τελικά η αιτία της επιτυχούς αντιμετώπισης στα περισσότερα ψάρια. Α, άρχισα επίσης περιστασιακά να προσθέτω και μερικές σταγόνες σκόρδο στην τροφή τους για ενίσχυση του ανοσοποιητικού.

Το μονο πράγμα που μου έχει μείνει σαν απορία από όλη αυτή την ιστορία, είναι η τάση αύξησης του Ph του νερού του ενυδρειου παρότι το μεγαλύτερο μέρος του το βάζω από Α/Ο, όταν δεν βάζω τύρφη στο φίλτρο. Έκανα και σκούπισμα βυθού πριν λίγες μέρες μήπως φταίνε τα υπολείματα στον βυθό και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fungus? angello Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 08-01-12 23:51
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ; makis206 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-08 12:23
Fungus?? dessert Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 13-11-07 00:01
Fungus; Steve Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 12-08-07 13:20
Body Fungus; caverman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-03-07 16:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04754 seconds with 14 queries