Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-16, 00:05
Nelly12 Ο χρήστης Nelly12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2016
Περιοχή: Βόρεια προάστια Αθηνών
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Μονομαχος δεν τρωει

Γεια σας (ειμαι καινουργια στο χομπυ αν και παντα ειχαμε ενυδρεια στο σπιτι μας οποτε δεν ξερω και πολλα για αυτο δειξτε μια κατανοηση ευχαριστω). Εχω εναν μονομαχο εδω και 8 μηνες που τον εχω βαλει σε ενα πλαστικο ενυδρειο χωρις φιλτρο ομως φροντιζω να καθαριζω το νερο ανα 3 μερες αφαιρωντας 3 λιτρα και βαζοντας 4 με καποιες ειδικες σταγονες που μου δωσανε οταν τον αγορασα :/ το προβλημα ειναι οτι ενω παλιοτερα ηταν πολυ φαγανο ψαρακι τελευταια δεν τρωει την τροφη του και του αγορασα νεα και παλι την αγνοει εχω δοκιμασει να του δωσω και αλλες τροφες αλλα ουτε αυτες θελει. Ευτηχως δεν εχω παρατηρησει καποια αλλη αλλαγη και παραμενει ακουραστο και κινητικο. Μηπως πρεπει να του αλλαξω τροφη και να μην του δινω αποξηραμενη; Και γιατι απεκτησε αυτο το προβλημα ξαφνικα αν είναι ετσι;
Ευχαριστω προκαταβολικα :Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-16, 00:12
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

καλως ηρθες,
χωρις φιλτρο και χωρις θερμοστατη να υποθεσω.
συμπληρωσε τη φορμα ασθενιων.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-16, 10:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες αρχη.

Θα μπω κατευθειαν (και ωμα) στον θεμα. Λογικο ειναι να εχει προβλημα το ψαρακι, εφοσον βρισκεται σε περιβαλλον τοξικο για τον οργανισμο του. Απλα αντεξε για καποιο διαστημα, μεχρι να παρουσιασει εμφανες προβλημα. Ριξε μια ματια στην πρωτη παραγραφο αυτου του αρθρου, για να καταλαβεις τι γινεται οταν βαζουμε ψαρια σε ενυδρειο χωρις στρωμενο φιλτρο (ποσο μαλλον χωρις καθολου φιλτρο, το ψαρακι ειναι συνεχως εκτεθειμενο σε αμμωνια).

Απο εκει και περα, η μονη λυση ειναι μεγαλυτερο ενυδρειο και φυσικα στρωμενο φιλτρο (ζητωντας μπολι απο συνχομπιστα) και θερμοστατης. Αν θελεις να προσφερεις σωστο περιβαλλον στο ψαρακι και να παψει να ταλαιπωρειται, αυτα πρεπει να γινουν χθες. Οπως και αν σου ακουγεται, αλλη μεθοδος δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη.

Για περισσοτερο διαβασμα, θα βρεις τις πρωτες βασικες πληροφοριες στα υπομνηματα των αρχαριων, οπως και στον τομεα των Bettas.

Οι περισσοτεροι απο εμας καπως ετσι λαθος ξεκινησαμε, μη γνωριζοντας τις αναγκες ενος ενυδρειου. Το θεμα ειναι τι κανεις οταν μαθεις τις απαιτησεις των ψαριων που φιλοξενεις. Καλη συνεχεια και για οτι χρειαστεις και οποια απορια σου δημιουργηθει, ρωτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-16, 10:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υ.Γ. Τωρα ειδα την ηλικια σου. Ισως θα επρεπε να διαβασει και καποιος μεγαλυτερος καποια θεματα, ωστε να γινουν αντιληπτες οι αναγκες του ενυδρειου και να προχωρησετε στην αγορα του απαραιτητου εξοπλισμου, με σκοπο τη δημιουργια ενος σωστου περιβαλλοντος για το ψαρακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-16, 16:51
Nelly12 Ο χρήστης Nelly12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2016
Περιοχή: Βόρεια προάστια Αθηνών
Μηνύματα: 3
Smile

Γεια σας καταρχας θελω να σας ευχαριστησω για την βοηθεια σας. Θα βαλω το ψαρακι σε ενα παλιο μας ενυδρειο 75 λιτρων οπου θα εχει φιλτρο και θερμοστατη και θα του βαλω και μερικα ακομα ψαρακια μιας και θα εχω τον χωρο πλεον (καποια συμβουλη για τι ειδους ψαρια να βαλω ευπρόσδεκτη φυσικα) τωρα αυτα θα γινουν εντος βδομαδας ομως αν το ψαρακι εχει αποκτησει καποιο προβλημα θα χρειαστει συγκεκριμένη θεραπεια;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-16, 18:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μην βαλεις κανενα αλλο ψαρι (τουλαχιστον για την ωρα).
εφοσον υπαρχει ενυδρειο και εξοπλισμος , μετεφερε το αμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-16, 18:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το καλυτερο ειναι αυτο, να το αφησεις για λιγο μονο του στην ησυχια του σε σωστο ενυδρειο, φροντιζοντας να να μπολιασεις το φιλτρο. Αν δεις οτι ολα πηγαινουν καλα, τοτε το βλεπεις και για συγκατοικους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-16, 19:18
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν μπορείς ανέβασε και μερικές φωτος από το ψάρι να το δούμε μήπως έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-16, 21:00
Nelly12 Ο χρήστης Nelly12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2016
Περιοχή: Βόρεια προάστια Αθηνών
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Προσπαθω τοση ωρα να ανεβασω φωτος αλλα κολλαει λογικα επειδη ειμαι απο το κινητο μου το ψαρακι δεν εχει κατι γιατι απο ενδιαφερον το εχω ψαξει και τα χρωματα του ειναι τα ιδια και δεν εχει αλλαξει κατι στο σωμα του ουτε φαινεται λιγοτερο κινητικο κτλ απλως δεν τρωει την τροφη που το δινω. Τελοσπαντων θα μεταφερθει αυτο το σαββατοκυριακο σε καλυτερο χωρο διαβιωσης γιατι δυστηχως στο pet city οπου το λυπηθηκα και το αγορασα δεν με ενημερωσανε καλα και δεν μου ειπανε τα προβληματα που θα επακολουθησουνε αμα δεν το εχω σε ενυδρειο με φιλτρο και θερμοσταση. Ευτηχως ειχαμε αυτο το κενο των 75 λιτρων και θα ασχοληθω το Σαββατοκυριακο να το φτιαξω μαζι με τον πατερα μου :Ρ το λυπαμαι που ειναι μονο του ισως οταν δω μια βελτιωση να του βαλω ενα ταιρι αρκει να καταφερω να βρω το φυλλο του . (Εκτυπωσα τις οδηγιες για τους μονομαχους οπου εχεις στο προφιλ σου ωστε να μπορω να το προσεξω καλυτερα) ευχαριστω για την βοηθεια και για το ενδιαφερον στο ψαρακι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-16, 23:44
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δυστυχώς πολλοί από εμάς έτσι ξεκινήσαμε, εμπιστευόμενοι τις οδηγίες του εκάστοτε πετσοπ με αποτέλεσμα να την πληρώνουν στο τέλος τα ψαράκια μας. Τώρα που βρήκες το φόρουμ θα κάνεις πιο σωστές κινήσεις στο μέλλον.

Σχετικά με την τροφή, συνήθως η απώλεια όρεξης δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί να μην είναι ασθένεια αλλά μπορεί να έχει αρχίσει να φαίνεται η καταπόνησή του από τις προηγούμενες συνθήκες (ήταν σε ποτηράκι στο πετσοπ; ). Μπορείς να δοκιμάσεις κατεψυγμένα bloodworms που είναι από τις αγαπημένες τους τροφές (αν δεν τα φάει κι αυτά θα είναι πολύ ύποπτο). Η κοιλιά του είναι κανονική ή φαίνεται πρησμένη;

Προσοχή όταν ετοιμάζετε το παλιό ενυδρείο, πλύσιμο μόνο με νερό και καθαρό (αχρησιμοποίητο) σφουγγάρι (ποτέ απορρυπαντικά), το πολύ πολύ με λίγο ξίδι για να φύγουν τα άλατα από το τζάμι (μετά καλό ξέβγαλμα). Όταν θα είναι έτοιμο και θα το γεμίσετε θα χρειαστείτε λίγο μπόλι για το φίλτρο (μπόλι = έτοιμο βιολογικό υλικό από "στρωμένο" φίλτρο για να "στρώσει" το καινούριο φίλτρο). Γενικά μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις σιγά σιγά τα υπομνήματα στην κατηγορία των αρχαριων γλυκού νερού για να μαθαίνεις κάποια βασικά πράγματα

Ο μονομάχος σου κατά πάσα πιθανότητα είναι αρσενικός (ειδικά αν έχει μακρυά πτερύγια). Θα δεις σχετικές πληροφορίες στο φυλλάδιο που κατέβασες. Καλή συνέχεια, ό,τι χρειαστείς ρωτάς!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-16, 23:49
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μην βαλεις θυληκο ακομα, δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα..μπορει να εχεις σκοτωμους.
Αρχισε το διαβασμα , ρωτα, ψαξε , ωστε να μπεις σιγα σιγα στο νοημα..
να στησεις ενα ομορφο και σωστο περιβαλλον και υστερα κοιτας και για θηλυκα.
Δεν παθαινει τπτ μονος του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχος δεν τρωει.... kiriaki Ασθένειες-Θεραπείες 10 23-07-15 18:03
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ!!!! CHRIS4204 Bettas 15 08-12-11 23:25
Τι τρωει ενας μονομαχος? Krisos Bettas 4 28-12-09 18:38
τι τρωει το χελι? Nikos95 Γλυκό νερό - Γενικά 28 13-11-08 19:09
Δεν τρωει!!! jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 22-04-07 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05124 seconds with 13 queries