Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-14, 23:38
Machete1924 Ο χρήστης Machete1924 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Aegaleo
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Βοήθεια για pleco

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80x30x40
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 μήνες + 1 μήνας στρώσιμο

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: μετά το στρώσιμο
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 5 gourami, 2 silver, 4 cory aeneus bronze, 1 ancistrus, 1 pleco

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):-
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% κάθε 15 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1/5/2014
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά τη μέρα φύλλα

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,5
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική: pH
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: pleco

2. ΔΕΡΜΑ: εξανθήματα στο στόμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κανονικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: περίπου 3 εβδομάδες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το ενυδρείο είναι κοινωνικό και φυτεμένο. Ο pleco έχει βγάλει κάτι σαν εξανθήματα/κύστες στο στόμα του αλλά δεν δείχνει κάποιο άλλο σύμπτωμα!! Μετρήσεις δεν υπάρχουν!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140510_235124.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  29,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140510_235131.jpg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  34,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140510_235221.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  44,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-14, 09:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

1. Διάβασε τα προφίλ των ψαριών που φιλοξενείς
2. Βρες τρόπο να κάνεις μετρήσεις
3. Βελτίωσε την ποιότητα και την συχνότητα ταίσματος (5 διαφορετικά ειδη με μία μόνο τροφή...απορώ ποια μαγική τροφή είναι αυτή!)
4. ¶υξησε τη συχνότητα των αλλαγών νερού

Το ενυδρειο μην το θεωρείς κοινωνικό φυτεμένο.
Ειναι "αυτά που άρεσαν, αυτά έβαλα"
Κοινωνικό φυτεμένο ειναι όταν τα ειδη συνυπαρχουν, σε σωστες συνθηκες, σε σωστους αριθμους και στα σωστα λιτρα!

Έχεις τον πλεκο 3 βδομάδες με τα συμπτώματα...

Περιμενε μηπως κάποιος εχει καμια ιδέα - αλλά με βαση τα 1-4, χλωμό το βρίσκω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-14, 09:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησε με το Σακη για αρχη. Τοσο ο συνδυασμος ψαριων, οσο και η χαμηλη ποιοτητα νερου που διαφαινεται απο τις ρουτινες και το πληθος των ψαριων (που καλο θα ηταν να ξεραμε ποσο χαμηλη ειναι με μετρησεις), προκαλεσαν mouth fungus στον pleco σου.

Αυτο που θα εκανα στη θεση σου:
-καλη και σωστη αλλαγη νερου
-θεραπεια με pimafix & melafix για μερικες μερες
-μολις εβλεπα βελτιωση, θα φροντιζα να κρατησω τα καταλληλα για τα λιτρα μου ψαρια
-θα εβαζα την εβδομαδιαια αλλαγη νερου στο προγραμμα
-θα επαιρνα υγρα tests για να ξερω τι γινεται στο ενυδρειο μου (ή τουλαχιστον αν υπαρχει δυνατοτητα να γινεται συχνα μεσω φιλου)
-θα παρακολουθουσα στενα με μετρησεις για αρκετο διαστημα, μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο και να ισορροπησει.
-θα χαιρομουν ενα υγιες ενυδρειο με υγιη ψαρια, χωρις προβληματα.

Υ.Γ. Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-14, 11:11
Machete1924 Ο χρήστης Machete1924 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Aegaleo
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!
Έψαξα για το ψάρι σε ξένα φόρουμ κυρίως που το είχαν ξανααντιμετωπίσει και είδα ότι πρόκειται για lymphocystis το οποίο λένε τις περισσότερες φορές φεύγει μόνο του και πιο σπάνια χρειάζεται θεραπεία, δεν θα διακινδυνεύσουμε να γίνει κάτι χειρότερο οπότε θα τον βάλουμε καραντίνα για ένα διάστημα. Μετρήσεις πιθανό να γίνουν από γνωστό μου σε pet shop αλλά λόγω δουλειάς (το ενυδρείο είναι φίλου μου ο οποίος δουλεύει αρκετές ώρες και εξαρτάται από εκείνον ως ένα βαθμό).

Σάκη γιατί το ενυδρείο δεν θεωρείται κοινωνικό;; Τα ψάρια μια χαρά ζούνε, δε νομίζω ότι θεωρείται ψαρόσουπα αν αυτό εννοείς!! Ναι 3 εβδομάδες γιατί στην αρχή δεν ήταν τόσο έντονο και πιστεύαμε ότι δεν είναι κάτι, αλλά όταν είδαμε ότι χειροτερεύει δεν το αφήσαμε άλλο! Όσο για την τροφή είναι δύο διαφορετικά είδη φυλλαράκια και τις τρώνε και τις δύο με την ίδια μανία όλα!!!

nazgul δεν ξέρω αν είναι χαμηλή η ποιότητα, το μόνο κακό που βλέπω με το μάτι είναι τριχοειδής άλγη!! Γιατί όμως να προκαλέσουν κάτι μόνο στον pleco;; Τώρα για τις αλλαγές όπως είπα και πριν ο φίλος μου δουλεύει πολύ και δεν ξέρω κατά πόσο θα προλαβαίνει να κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές, θα προσπαθήσει παρ' όλα αυτά! Φίλτρο είναι το fluval 106 με τα υλικά που είχε μέσα η συσκευασία!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-14, 11:18
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Καλημέρα Machete,να με συγχωρείς αλλά 96 λίτρα για 11 ψάρια (5 gourami, 2 silver, 4 cory aeneus bronze, 1 ancistrus, 1 pleco ) είναι πάρα πολύ λίγα.Αν τα πουλούσες σκέψου πόσο νερό σύνολο θα έβαζες στις σακούλες για να ταξιδέψουν άνετα και σίγουρα.Όχι μόνο δεν έχουν χώρο να κολυμπήσουν αλλά και η ποιότητα του νερού μειώνεται καθημερινά με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς.Οι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται 30% κάθε 3 μέρες και όχι λιγότερο από 50% μία φορά τη βδομάδα.Η θερμοκρασία είναι υψηλή γιατί τα gourami ζουν στηνΑφρική και την Ασία και χρειάζονται από 24 - 26 C χωρίς να τους υπερβαίνουν.Θα πρότεινα φίλε μου να κρατήσεις αυτό το ενυδρείο φυτεμένο με τα 4 cory aeneus bronze και το 1 ancistrus ενώ τα υπόλοιπα να φροντίσεις να τα μεταφέρεις σ' ένα 200λιτρο τουλάχιστον.Τα gourami όλων των ειδών είναι ωραία και άγρια ψάρια και σκοτώνονται ακόμα και μεταξύ τους μέχρι να μείνει ένα κυρίαρχο στο ενυδρείο γι' αυτό πρέπει να δημιουργήσεις πολλές κρυψώνες.Μπορείς να τα θρέξεις με pellets ή sticks carnivore κι αν θέλεις να τα περιποιηθείς 1 φορά τη βδομάδα δώσε τους bloodworms ή γαρίδες άλμης.Το pleco δεν θα τον πειράξουν αλλά θα πρέπει να τον ταϊζεις 1 φορά ανά 3 μέρες με τροφή για pleco π.χ. τη JBL Novo Pleco XL που είναι κατάλληλη για ψάρι 12 - 50cm και δεν είναι ακριβή.Υπάρχει και σε μέγεθος για μικρότερα ψάρια όπως το ancistrus που έχεις.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3347.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  63,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-14, 11:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εμενα μου αρκει αυτο το χοντρο χαλικι !!πολυ πιθανον να το μασουλαει τα βραδια στην αναζητηση τροφης αφου ετσι κι αλλιως ειναι νηστικος και να ερθιστηκε..

τα λαθη ειναι πολλα και μονο αν υπαρχει ορεξη για διαβασμα θα λυθουν.οπως πχ ο πλεκο φτανει μισο μετρο αρα συντομα θα πρεπει να φυγει..
επισης στα 96 λιτρα εγω εχω μονο γαριδες(παλια ειχα και γκαπυ) και εχω ενα φλουβαλ 206 και ενα εσωτερικο.και κανω και καθε βδομαδα αλλαγη νερου..

πως λοιπον ενα τοσο φορτωμενο ενυδρειο και με χαλαρες ρουτινες δουλευει με ενα τοσο μικρο φιλτρο???ουτε καν μετρησεις δεν υπαρχουν αρα ολα ειναι θεωριες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-14, 12:54
Machete1924 Ο χρήστης Machete1924 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Aegaleo
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Πετρο, τυρινθε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αρχικά αν είναι να φύγει κάποιο ψάρι θα φύγουν οι σίλβερ και όχι τα γκουράμι και θα προσαρμοστεί το ενυδρείο στις απαιτήσεις τους, είναι βλέπεις και τα γούστα!! Και οι σίλβερ του αρέσουν αλλά πιο πολύ τα γκουράμι. Για τον pleco το ξέρω ότι μεγαλώνει πολύ αλλά ήταν πακέτο με το ενυδρείο όταν το πήρε ο φίλος μου!! Τι να κάνει;; Να τον πετάξει;; Το ενυδρείο είναι σχετικά καινούριο οπότε σιγά σιγά θα καταλήξει στην τελική του μορφή!!
Τελοσπάντων το τι έχει ο pleco βρέθηκε και το τι πρέπει να κάνουμε για να επανέλθει!! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Σύντομα τα ψάρια θα μείνουν λίγα και καλά!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-14, 13:26
ansistrus Ο χρήστης ansistrus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

εγώ να κάνω μια ερώτηση αν μου επιτρεπεται;
στα τελευταία post που βάλατε, δώσατε κάποια ιδέα - λύση στο πρόβλημα; γιατί αυτό που κατάλαβα ειναι αναφέρεται συνεχώς ο σχολιασμός του ενυδρειου και όχι εστίαση στο πρόβλημα...
Σαφώς και οι συνθήκες παίζουν ρόλο αλλά αν νομίζει κάποιος ότι το πρόβλημα το συγκεκριμένο οφείλεται σε αυτό και είναι σίγουρος ας το πει με σιγουριά. Εγώ πάντως έτσι όπως το είδα δε νομίζω ότι ειναι λόγω υπερφορτωσης του ενυδρείου...διαφωνεί κάποιος σε αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-14, 14:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ansistrus Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ να κάνω μια ερώτηση αν μου επιτρεπεται;
στα τελευταία post που βάλατε, δώσατε κάποια ιδέα - λύση στο πρόβλημα; γιατί αυτό που κατάλαβα ειναι αναφέρεται συνεχώς ο σχολιασμός του ενυδρειου και όχι εστίαση στο πρόβλημα...
Σαφώς και οι συνθήκες παίζουν ρόλο αλλά αν νομίζει κάποιος ότι το πρόβλημα το συγκεκριμένο οφείλεται σε αυτό και είναι σίγουρος ας το πει με σιγουριά. Εγώ πάντως έτσι όπως το είδα δε νομίζω ότι ειναι λόγω υπερφορτωσης του ενυδρείου...διαφωνεί κάποιος σε αυτό;
Υπάρχει χομπίστας ο οποίος μπορεί να κανει σαφή διάγνωση ασθένειας και το που οφειλεται, εκτός από κάποιες πολύ "βασικές" και κύριες???? Και μάλιστα όταν δεν υπάρχουν μετρήσεις και τα περισσότερα γίνονται στον "αέρα"?

Αν δλδ ο πλεκο ειναι νηστικος και χωνει στο στομα του οτι βρει, τι διαγνωση να γινει?
Τα ψάρια θέλουν μερικά βασικά πραγματα κι ενα απ αυτα ειναι ποιοτητα στην τροφη, αλλιως όπως εγραψε ενας φιλος "δωστους λεφτα να τρωνε έξω".

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι όταν πχ αγοράσουν σκυλο, διαβάζουν, ρωτανε, φροντίζουν για τροφη, για εμβολια ενω όταν αποκτάνε ψάρια επικρατεί η λογική του "ελα μωρε"!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Machete1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη γιατί το ενυδρείο δεν θεωρείται κοινωνικό;; Τα ψάρια μια χαρά ζούνε οι δυο μήνες δεν ειναι μεγάλο χρονικό διάστημα για να βγει τόσο εύκολα ένα τέτοιο συμπέρασμα, δε νομίζω ότι θεωρείται ψαρόσουπα αν αυτό εννοείς!! Ναι 3 εβδομάδες γιατί στην αρχή δεν ήταν τόσο έντονο και πιστεύαμε ότι δεν είναι κάτι, αλλά όταν είδαμε ότι χειροτερεύει δεν το αφήσαμε άλλο! Όσο για την τροφή είναι δύο διαφορετικά είδη φυλλαράκια και τις τρώνε και τις δύο με την ίδια μανία όλα!!! βυθιζόμενα φυλλαράκια...εγώ προσωπικά δεν έχω βρει στην αγορά - ειδικά για πλεκο κι ανκιστρους
Εγραψα κι αλλα πιο πανω - κι οχι μονο για κοινωνικο ενυδρειο - στο οποιο το καθε ψάρι πρέπει να βρίσκεται σε συγκεκριμένο (ελάχιστο) αριθμο κλπ..κλπ...
Αν θες τα διαβαζεις και τους δινεις βαση. Αν δεν θες τα αγνοεις

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 11-05-14 στις 14:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-14, 23:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ansistrus
εγώ να κάνω μια ερώτηση αν μου επιτρεπεται;
στα τελευταία post που βάλατε, δώσατε κάποια ιδέα - λύση στο πρόβλημα; γιατί αυτό που κατάλαβα ειναι αναφέρεται συνεχώς ο σχολιασμός του ενυδρειου και όχι εστίαση στο πρόβλημα...
Σαφώς και οι συνθήκες παίζουν ρόλο αλλά αν νομίζει κάποιος ότι το πρόβλημα το συγκεκριμένο οφείλεται σε αυτό και είναι σίγουρος ας το πει με σιγουριά. Εγώ πάντως έτσι όπως το είδα δε νομίζω ότι ειναι λόγω υπερφορτωσης του ενυδρείου...διαφωνεί κάποιος σε αυτό;
Εγω θα ελεγα οτι ισως το βασικοτερο ολων για την υγεια των ψαριων στο ενυδρειο, ειναι οι σωστες συνθηκες. Σε ιδανικο περιβαλλον, ο οργανισμος τους γινεται λιγοτερο ευαλωτος σε μολυνσεις και ασθενειες, ενω με ταυτοχρονη σωστη διατροφη, αυξανονται οι πιθανοτητες να εχουμε υγιη ψαρια.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, υποθετω (γιατι μετρησεις δεν εχουμε) οτι στην καλυτερη περιπτωση, τα νιτρικα ειναι μονιμα υψηλα, αν κρινω απο τη συχνοτητα των αλλαγων νερου και τους κατοικους του ενυδρειου. Στη χειροτερη, υπαρχει αμμωνια (παλι δεν το ξερουμε).

Θεραπειες προταθηκαν παραπανω, αν δεις λιγο καλυτερα. Αλλα μια θεραπεια απο μονη της (οχι μονο σε αυτη την περιπτωση-αλλα σε ολες), δε λυνει το προβλημα μονιμα, απλα το μεταφερει χρονικα. Πολυ απλα, δεν θα βαζαμε εναν ανθρωπο μετα απο τη νοσηλεια για πνευμονια σε ψυγειο, γιατι δεν θα θεραπευοταν ποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ick se pleco iliastra Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 20-01-09 16:17
help!!!!!με pleco.... gohn1990 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 21-03-08 15:30
Pleco...αλλα τι pleco?! jimfytakis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 04-06-07 09:51
SOS Pleco jimfytakis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 23-03-07 17:16
Pleco giannis1976 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 19 30-03-05 18:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08823 seconds with 14 queries