Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-13, 14:19
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Λάθος διάγνωση fungus - Απρόσμενη γέννα

Γεια σας φίλοι μου,

πριν από περίπου 2 εβδομάδες παρατήρησα ένα λευκό "μπάλωμα" στο δέρμα από ένα κόκκινο platy. Ψάχνοντας βρήκα ότι μάλλον πρόκειται για κάποιο είδος μύκητα (fungus). Αγόρασα ένα μικρό ενυδρειάκι 15L με ένα HOB φίλτρο και ξεκίνησα θεραπεία με eSHa 2000.

Εδώ και 3 μέρες το λευκό σημάδι εξαφανίστηκε και σήμερα που έμεινα μέσα, είπα να μεταφέρω τον "ασθενή" πίσω στο μεγάλο και να καθαρίσω το μικρό.

Για να μην γίνομαι κουραστικός, λίγο πριν αδειάσω τελείως το μικρό ενυδρείο είδα γόνο να κολυμπάει στον πυθμένα (ό,τι απέμεινε δηλ γιατί είχα ήδη αδειάσει το μισό).
Τελικά η μικρά ήταν έγκυος και από ό,τι διάβασα σε ένα φόρουμ, το λευκό "μπάλωμα" ήταν σημάδι ότι πρόκειται να γεννήσει.

Τα 2 βασικά μου ερωτήματα είναι τα εξής:

1. Τί κάνω τώρα αφού στο μικρό ενυδρείο το φίλτρο δεν είναι στρωμένο (δεν έχει προλάβει να φτιάξει βιολογία) και στο μεγάλο αν βάλω τον γόνο, θα φαγωθεί? σωστά? Έχω βάλει μία αεραντλία να δουλεύει 24 ώρες και ίσως με καθημερινές αλλαγές νερού τα διατηρήσω μέχρι να ενηλικιωθούν.

2. Τί λέω τώρα στη γυναίκα μου, όταν είδα και έπαθα να την πείσω ότι το 2ο ενυδρείο ήταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο σαν αναρρωτήριο για την υγεία των ψαριών μου και τώρα διαπιστώσει ότι το έκανα μαιευτήριο?? ε?

Αχ αυτές οι εγκυμοσύνες προβλήματα που δημιουργούν (από μέσα μου όμως πετάω απ΄ τη χαρά μου)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Platy_Spot.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  144,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Platy_Fry.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  41,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-13, 14:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας φίλοι μου,

πριν από περίπου 2 εβδομάδες παρατήρησα ένα λευκό "μπάλωμα" στο δέρμα από ένα κόκκινο platy. Ψάχνοντας βρήκα ότι μάλλον πρόκειται για κάποιο είδος μύκητα (fungus). Αγόρασα ένα μικρό ενυδρειάκι 15L με ένα HOB φίλτρο και ξεκίνησα θεραπεία με eSHa 2000.

Εδώ και 3 μέρες το λευκό σημάδι εξαφανίστηκε και σήμερα που έμεινα μέσα, είπα να μεταφέρω τον "ασθενή" πίσω στο μεγάλο και να καθαρίσω το μικρό.

Για να μην γίνομαι κουραστικός, λίγο πριν αδειάσω τελείως το μικρό ενυδρείο είδα γόνο να κολυμπάει στον πυθμένα (ό,τι απέμεινε δηλ γιατί είχα ήδη αδειάσει το μισό).
Τελικά η μικρά ήταν έγκυος και από ό,τι διάβασα σε ένα φόρουμ, το λευκό "μπάλωμα" ήταν σημάδι ότι πρόκειται να γεννήσει.

Τα 2 βασικά μου ερωτήματα είναι τα εξής:

1. Τί κάνω τώρα αφού στο μικρό ενυδρείο το φίλτρο δεν είναι στρωμένο (δεν έχει προλάβει να φτιάξει βιολογία) και στο μεγάλο αν βάλω τον γόνο, θα φαγωθεί? σωστά? Έχω βάλει μία αεραντλία να δουλεύει 24 ώρες και ίσως με καθημερινές αλλαγές νερού τα διατηρήσω μέχρι να ενηλικιωθούν.

2. Τί λέω τώρα στη γυναίκα μου, όταν είδα και έπαθα να την πείσω ότι το 2ο ενυδρείο ήταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο σαν αναρρωτήριο για την υγεία των ψαριών μου και τώρα διαπιστώσει ότι το έκανα μαιευτήριο?? ε?

Αχ αυτές οι εγκυμοσύνες προβλήματα που δημιουργούν (από μέσα μου όμως πετάω απ΄ τη χαρά μου)
Να σου ζήσουν τα μικρά!!!
Για το 2 δες εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72986
Πάρε μια υπογραφή...και το έλυσες το θέμα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-13, 18:56
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ευχαριστώ,

πολύ καλό το συμφωνητικό !! Γέλασα πάρα πολύ!


...το ίδιο και η γυναίκα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-13, 19:04
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν ειναι προβλημα το οτι δεν προλαβε ν στρωσει το φιλτρο!
απλα ριξε μπολι απο το φιλτρο του μεγαλου ενυδρειου και ολα καλα!

φροντισε να ταιζεις πανω απο 2 φορες μεσ στην μερα,αλλα προσοχη στο να μην περισευει τροφη τον πυθμενα!!

μια καλη λυση ειναι το να βαλεις καποιο ειδος σαλιγκαριου (ramshorn,apple) ωστε να τρωει τα περισευματα!

τροφη ειδικη για μικρα,ή ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τριμμενο φυλλαρακι!

τουλι στο φιλτρο ωστε να μην ρουφαει τα μικρα!

να σου ζησουν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-13, 20:54
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Μπόλι από το μεγάλο έβαλα από την πρώτη μέρα αλλά μετά από 3-4 μέρες είχα μικρές μεν αλλά μετρήσιμες ποσότητες αμμωνίας και νιτρωδών. Επειδή φοβήθηκα μην της κάνω κακό, άλλαζα το νερό κάθε 2 μέρες. Το ίδιο μάλλον θα κάνω και με τα μικρά.

Τώρα έχω "στριμώξει" το σφουγγαράκι της βιολογίας του μικρού φίλτρου ανάμεσα στα σφουγγάρια του μεγάλου και θα το αφήσω εκεί να το έχω έτοιμο όποτε το ξαναχρειαστώ. Παίζει αυτό ή κάνω ανοησία?

Για τροφή έκανα αυτό που μου είπες. Φυλλαράκια και λίγα pellets στο multi και μετά από σουρωτήρι για να πέσει μόνο η σκόνη.

Στο καθάρισμα όμως θα έχω θέμα. Δεν μπορώ να τα τραβήξω με σκούπα γιατί θα τραβήξω και τον γόνο. Αν βάλω τούλι στην σκούπα, θα μείνει έξω και η τροφή. Και να φανταστείς ότι υπάρχουν υπολείμματα και από τον προηγούμενο ένοικο. πολύ πιο μεγάλα που δεν πρόλαβα να βγάλω και τώρα "χορεύουν" γύρω από την αερόπετρα.
Θα δοκιμάσω τα σαλιγκάρια όπως λες, έχω 5-6 στο μεγάλο.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-13, 15:35
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

λες οτι εβαλες το σφουγγαρι στο μεγαλο για να πιασει βιολογια!
τα μικρα τωρα δεν εχουν φιλτρο/βιολογια;
αν ναι,εκανες λαθος.

την πρωτη φορα μπορει να μην επιασε καλα το μπολι.


παρε λιγο βιολογικο υλικο (πχ σιποραξ) απο το στρωμενο φιλτρο και βαλ'το στο μικρο!
κανε μετρηση καλου κακου,αλλα μαλλον θα πιασει!

για σκουπα μην στεναχωριεσαι.
απλα βαλε κανενα σαλιγκαρακι.

το τουλι το ειπα για το φιλτρο για να μην ρουφαει τον γονο..

οι αλλαγες που κανεις επιβαλονται στα μικρα!

εχε υποψην σου και τροφη πλουσια σε πρωτεινη μολις μεγαλωσουν λιγο.
για να πιασουν το σωστο μεγεθος.

ΥΓ:λιγο κερατοφυλλο θα βοηθησει γενικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-13, 17:58
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

...τώρα είδα την απάντησή σου

Ναι, στο μικρό δεν δουλεύει πλέον φίλτρο, μόνο αεραντλία.
Από διαβάσματα κατάλαβα ότι δεν είναι απαραίτητο το φίλτρο αρκεί να γίνονται συχνές αλλαγές νερού στο 100%.

Τα μικρά είναι μια χαρά, παρουσιάζουν μεγάλη κινητικότητα (ουπς ...λάθος επιλογή λέξης αυτή την εποχή ) και δεν έχω χάσει ούτε ένα (αν αυτό αποτελεί άθλο ).

Το πρόβλημα όμως το έχω με την αποσύνθεση της τροφής.
Έχει δημιουργήσει ένα πέπλο στον πυθμένα που δεν μπορώ να το αφαιρέσω χωρίς να τραβήξω μαζί κατά λάθος και τα μικρά. Στις αλλαγές, βάζω στο στόμιο τούλι το οποίο δυστυχώς κρατάει έξω και την τροφή.

Τα σαλιγκάρια τα έβγαλα (άφησα μόνο ένα) γιατί είναι πολύ ρυπογόνα σε τόσο μικρό χώρο.

Οι μετρήσεις βέβαια με τόσο συχνές αλλαγές είναι όλες στο μηδέν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-13, 19:55
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

φιλτρο χρειαζεται παντα, ειδικα τωρα οπου τα ταισματα ειναι συχνα.
Βαλε ενα αεροφιλτρο (μπολιασμενο) και ramshorns snails οπως σου ειπε και ο Janick να ξενιασεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διάγνωση Marios-cy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 13-12-10 09:51
Απρόσμενη γέννα! Salvo Σαλιγκάρια 2 10-12-10 19:11
Διάγνωση sakis_gr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 26 26-01-10 21:51
Διάγνωση Ασθένειας petde Δίσκοι 21 09-01-09 14:41
Διάγνωση ασθένειας neon neon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 31-08-04 14:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06026 seconds with 14 queries