Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-13, 20:10
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Νεκρα σκαλαρια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 240λ καθαρα 1,2*0,45*0,58
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 χρονια
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 9 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 πλεον σκαλαρια, 1 ancistrus cirrhosus, 5 corydoras panda, 2 SAE
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):1-2 γαριδες, 5 anentome helena
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): δικτυου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 7-10 μερες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες την ημερα κοκκους
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: λιγη τυρφη σε εσωτερικο μικρο φιλτρο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,6
KH:-
GH:-
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):χαμηλα
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 σκαλαρι
2. ΔΕΡΜΑ:εχει ασπρες επιφανειες σαν ουλες, χωρις λεπια.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κινειται αλλα οχι οσο παλια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :δεν τρωει, αγνοει την τροφη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 1 μηνα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: ενυδρειακο αλατι , μια δοση με βαση το κουτι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

το εν λογω ψαρακι εμφανιζει εδω και αρκετο καιρο μια ασπρη επιφανεια, χωρις τριχες ή καποιο αλλο σημαδι. Διακοπτονται οι ριγεσ του. Ειναι 3mm*4mm περιπου. Το ψαρι συμπεριφεροταν κανονικα. Προσφατα ειδα οτι εμφανιζει 2 αντιστοιχα μικροτερα σημαδια και και στην αλλη του πλευρα και εχει σταματησει να τρωει. Προιστορια: προσφατα πεθαναν 2 σκαλαρια μου, μαλλον απο το πολυ φαι. Καποιος πειραξε τηνβταιστρα και αδειασε ολη η τροφη μεσα ενω ελλειπα. Αποτελεσμα: 1 σκαλαρι με swim bladder (ηταν αναποδα 10 μερες) και ενα σκαλαρι με πρησμενη κοιλια που συνεχιζε να μεγαλωνει. Τα εβαλα σε καραντινα με esha 2000 και sera omnipur για 5 μερες αλλα χωρις αποτελεσμα. Επισης μετα τη θεραπεια στην καραντινα και αφου πεθανε το 1 σκαλαρι, ειχα ριξει αλατι ενυδρειακο στο ενυδρειο μια φορα και με βαση τη δοσολογια. Απο τοτε εχω κανει 1 αλλαγη νερου 40% , οταν πεθανε και το 2ο σκαλαρι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-13, 20:32
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Αυτο που διακρύνω εγώ είναι πως το ph 7.6 είναι πολύ υψηλό για τα σκαλάρια,όμως δν ξέρω να σου πώ αν φταίει αυτό για την αρρώστια τους.Η πρισμένη κοιλία μπορεί να μην είναι από το φαγητό αλλά να είναι σύμπτωμα dropsy.Επίσης τι συνθήκες έχει το νερό των αλλαγών σου έχεις μετρήσει?το χειμώνα το νερό δικτύου μπορεί να έχει και 18 βαθμούς,το βάζεις έτσι μέσα??Αν είναι έτσι όλο το χειμώνα τα έχεισ ταράξει στα σοκ με την διαφορά της θερμοκρασίας.Αυτά απο μένα τα σχόλια.Περιμενε απαντήσεις και από τους πιο εμπειρους!Σύγνώμη που δν σου πρότινα θεραπεία,αλλά δν γνωρίζω,μιλησα για αυτά που ξέρω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-13, 21:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Επειδή είμαι και εγώ αρχάριος, αλλά πέρασαν κάποια μικρά ψαράκια μου από ανάλογα συμπτώματα, σου προτείνω (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να δεις εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4919

Η ορθή διάγνωση των ασθενειών είναι πολύ δύσκολη διαδικασία, ίσως θα βοηθούσε να αναρτήσεις κάποιες φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-13, 10:15
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Όσον αφορά το Ph, πλέον αγόρασα εδώ και 2 βδομάδες ένα μεγαλυτερο εσωτερικό φίλτρο το eheim 2012 για να βάζω την τύρφη μέσα και να πέσει λίγο το ph.

Σχετικά με το νερό του δικτύου και τη θερμοκρασία έχω δει ότι το χειμώνα αλλάζοντας νερό η θερμοκρασία μου πέφτει στους περίπου 20-21 βαθμούς που δεν το θεωρώ και τόσο κρύο. Βλέπω μάλιστα τα ψάρια ότι μετά τις αλλαγές συνήθως αφήνουν αυγά.

Ανέβασα και μία φωτογραφία που προσπάθησα να βγάλω, αν και δεν καθόταν πολύ ήσυχο και το τζάμι είναι μέσα στην άλγη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skalaris.jpg
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  67,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-13, 10:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species...yllum-scalare/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-13, 11:05
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το Ph, πλέον αγόρασα εδώ και 2 βδομάδες ένα μεγαλυτερο εσωτερικό φίλτρο το eheim 2012 για να βάζω την τύρφη μέσα και να πέσει λίγο το ph.

Σχετικά με το νερό του δικτύου και τη θερμοκρασία έχω δει ότι το χειμώνα αλλάζοντας νερό η θερμοκρασία μου πέφτει στους περίπου 20-21 βαθμούς που δεν το θεωρώ και τόσο κρύο. Βλέπω μάλιστα τα ψάρια ότι μετά τις αλλαγές συνήθως αφήνουν αυγά.
Καλά έκανες, διότι σύμφωνα με το link που επισήμανε ο κ. Σπύρος Δέλτα παραπάνω, τα σκαλάρια απαιτούν χαμηλότερο Ph. Αλλά γιατί εδώ και δυο εβδομάδες δεν έχει μειωθεί αρκετά το Ph; Σε εμένα μειώθηκε μετά από 3 ημέρες αρκετά. Μήπως θα ήταν καλό να αλλάξεις την τύρφη (έτσι κι αλλιως σε 2-3 εβδομάδες χάνει τη 'δύναμή' της) και να την αυξήσεις; Πρόσεχε μόνο αν οι αλλαγές γίνονται με νερο δικτύου να τις κάνεις σταδιακά, όσο γίνεται σιγά σιγά για να περιορίζεις το όποιο οσμωτικό σοκ. Σου προτείνω, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να διαβάσεις εδώ.

Στο προκείμενο τώρα, δυστυχώς το χρώμα της πληγής, λόγω της άλγης, δεν είναι εμφανές. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό είναι ένα βασικό στοιχείο για την ορθή διάγνωση. Εσύ που μπορείς να το δεις καλύτερα το βλέπεις σαν άσπρο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-13, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To προβλημα φαινεται να κατατασεται στη γενικοτερη κατηγορια των δερματικων ελκων (skin ulcers) και μπορει να προερχονται απο διαφορες αιτιες, συνηθως βακτηριακης προελευσης (bacterial ulcers), αλλα και εκτοπαρασιτης (ectoparasitic ulcers).
Χωρις να μπορει να γινει ασφαλης διαγνωση, ισως προκειται για καποια απο τα Costia, Mycobacteriosis, Columnaris, Flagellates ή ιος (virus)

Kαι μη ξενας οτι "Ulcers mean stress".
Μεγαλο ποσοστο ευθυνης για το στρες ειναι η ποιοτητα νερου και οι κακοι συγκατοικοι.
Πρωτα διορθωνονται αυτα και μετα μια ελαφρια θεραπεια ειναι το ενυδρειακο αλατι και καθαρισμος των ελκων με οξυζενε και betadine ή/και συνδυασμος melafix / pimafix.
Σε πιο σοβαρες καταστασεις παμε σε θεραπεια με δυνατα φαρμακα αναλογα την περισταση (αφου μια λαθος θεραπεια με το λαθος φαρμακο μπορει να χειροτερεψει την κατασαση) πχ Waterlife Myxazin, esha2000, sera bactopur direct κλπ
(Αν και καποιες περιπτωσεις δεν ειναι ιατες).
Μια θεραπεια που γινεται σε περιπτωσεις που δεν μπορει να διευκρινιστει η αιτια και που αλλιως το ψαρι δεν εχει ελπιδες να επιζησει, ειναι η δυνατη θεραπεια με συνδυασμο Api furan2 και general cure.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-13, 13:35
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά έκανες, διότι σύμφωνα με το link που επισήμανε ο κ. Σπύρος Δέλτα παραπάνω, τα σκαλάρια απαιτούν χαμηλότερο Ph. Αλλά γιατί εδώ και δυο εβδομάδες δεν έχει μειωθεί αρκετά το Ph; Σε εμένα μειώθηκε μετά από 3 ημέρες αρκετά. Μήπως θα ήταν καλό να αλλάξεις την τύρφη (έτσι κι αλλιως σε 2-3 εβδομάδες χάνει τη 'δύναμή' της) και να την αυξήσεις; Πρόσεχε μόνο αν οι αλλαγές γίνονται με νερο δικτύου να τις κάνεις σταδιακά, όσο γίνεται σιγά σιγά για να περιορίζεις το όποιο οσμωτικό σοκ. Σου προτείνω, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να διαβάσεις εδώ.

Στο προκείμενο τώρα, δυστυχώς το χρώμα της πληγής, λόγω της άλγης, δεν είναι εμφανές. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό είναι ένα βασικό στοιχείο για την ορθή διάγνωση. Εσύ που μπορείς να το δεις καλύτερα το βλέπεις σαν άσπρο;
Δεν εχω μετρησει ph μετα το νεο φιλτρο. Η πληγη ειναι σαν λεπτη πετσα γαλακτος (δεν φαινονται λεπια) και εχει χρωμα λευκο με ασημι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-13, 15:11
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

¶κυρο post, συγνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-13, 10:37
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή φωτο2

Ανέβασα και μια δευτερη φώτο , λιιιγο καλύτερη.

Να πάρω λίγο MELAFIX που είναι σχετικά ήπιο και δεν θα χω πρόβλημα με τα άλλα ψάρια να ρίξω στο ενυδρείο? ή να πάρω κάποιο άλλο σκεύασμα και να το βάλω σε καραντινα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skalaris2.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  48,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεκρα ραμιρεζι HLIASKR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 06-01-12 13:22
ΝΕΚΡΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. Stoukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 23-01-11 10:11
νεκρα σαλιγκαρια. giannisqq Σαλιγκάρια 25 14-11-10 23:30
Ροδοστομα νεκρα Pritanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 29-09-05 20:38
νεκρα θυληκα γκαπι scalare Ζωοτόκα 8 06-09-05 19:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04975 seconds with 14 queries