Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-13, 19:04
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Λευκές περιοχές στο δέρμα Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60x35x40, 85lt, αρκετά φυτεμένο, καμιά 75αριά καθαρά.
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 5 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Την 25/5
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Μέχρι χθες 24-25, από χθες 26 και σκέφτομαι να την ανεβάσω κι’ άλλο (αν, πράγματι, είναι παράσιτο)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7 tanichthys albonubes (white cloud minnow), καμμιά 10αριά Galaxy Rasboras (Celestial Pearl Danios), 8 Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):2 zebra nerite, 5-6 helena, 4 caridina zaponica (amano), καμιά 100ή red cherry
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): το πολύ 1° διαφορά από το παλιό
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Από την ημερομηνία εισαγωγής του άρρωστου ψαριού 40-50% δυο φορές την εβδομάδα, κανονικά μια φορά την εβδομάδα.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 10/6
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3 φορές την ημέρα. Grindal, νιφάδες, Hikari Tropical Micro Pellets
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα CPD & τα Tateurdina εισήχθησαν μαζί.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 6,5 με έκχυση CO2, εκτός φωτοπεριόδου (χωρίς έκχυση CO2) περίπου 7
KH: 6
GH: 11
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10ppm
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι, όλες
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική: όχι

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Συνολικά 5 tateurndina, μόνο το 1 ζει αυτή την στιγμή, τα υπόλοιπα πέθαναν (αν και στα δύο το σφάλμα ήταν δικό μου)
2. ΔΕΡΜΑ: άσπρες περιοχές που εκτείνονται ακανόνιστα αλλά χωρίς να μοιάζουν με βαμβάκι
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Πιο μαλθακό από τα άλλα, ξύνεται στα φύλλα. Βλ. λεπτομέρειες παρακάτω.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν γνωρίζω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): το έχω δει να αναπνέει αέρα από την επιφάνεια.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Δεν μπορώ να κρίνω.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Στα προηγούμενα, νεκρά πια ψάρια, από την εισαγωγή τους στο ενυδρείο.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: SERA Mycopur / ectopur
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 3,5mlt / 5gr
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: από εχθές (δύο δόσεις, χθες και σήμερα)
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: μέχρι στιγμής καμμιά
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : ακόμα όχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ακόμα όχι
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: -

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : δυο ψάρια από τα 5 που έχουν αρρωστήσει (?) αλλά μου πέθαναν από δικό μου λάθος
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι, η παραπάνω
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: βλ. παρακάτω.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το μακρινάρι, αν και προσπάθησα να είμαι σύντομος.
Πριν από 20 ημέρες παρέλαβα με το ΚΤΕΛ τα CPD και τα Tateurndina. Και τα δυο κοπαδάκια δεν είναι ενήλικα. Σκοπό είχα να δώσω τα μισά Tateurdina (είχα παραφορτώσει το ενυδρείο) αλλά άλλαξα γνώμη (ευτυχώς, γιατί θα μετέδιδα και αλλού την ασθένεια) και σκέφτηκα να χωρίσω τα ψάρια, και να βάλω τα CPD σε ένα 55άρι με ραϊσμένο πάτο που κράταγα στην αποθήκη.
Ένα από τα tateurdina (Ας το ονομάσουμε Α) ήρθε με ένα αρκετά εκτεταμένο λευκό σημάδι στο πλάι του. Επειδή ο πωλητής (συμφορουμίτης) με διαβεβαίωσε ότι δεν έχουν κάποια αρρώστια, αλλά και για δικιά μου ευκολία – δεν είχα επισκευάσει το 55άρι ενυδρείο - , δεν τα έβαλα σε καραντίνα αλλά θεώρησα ότι ήταν κάποιο χτύπημα κατά τη μεταφορά.
Μετά από 10 ημέρες το σημάδι στο Α είχε μεγαλώσει αρκετά, είχε φουσκώσει, αλλά το ψάρι συμπεριφερόταν φυσιολογικά. Αργότερα το σημάδι άρχισε να υποχωρεί αρκετά, αλλά φάνηκε σαν να δημιουργήθηκε μια μαύρη τελίτσα στο κέντρο του (μήπως την δημιούργησε κάποιο παράσιτο που βγήκε; )
Κατά την τελευταία αλλαγή νερού (10/6) με τρόμο είδα ένα tateurndina νεκρό να επιπλέει. Έφτιαξα πρόχειρα (υπερβολικά πρόχειρα, όπως αποδείχτηκε) τη διαρροή στο παλιό 55άρι ενυδρείο με γενναία ποσότητα σιλικόνης (απλή, όχι ενυδρειακή, αλλά όχι αντιμουχλική, ούτε ακριλική, απλή γνήσια σιλικόνη) και έβαλα σε καραντίνα στις 11/6 το (Α) tateurdina μαζί με το (Β) που μου φαινόταν άρρωστο, γιατί, αν και δεν είχε κάποια εξωτερικά άσπρα σημάδια, παρατηρούσα ότι ήταν αρκετά ληθαργικό, αδύναμο και άχρωμο. Χρησιμοποίησα ένα Elite crystal flo 20 εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό από το κυρίως ενυδρείο. Το 55άρι ήταν στο υπόγειο, με υποτυπώδη φωτισμό (μια λάμπα γραφείου).
Άρχισα να διαβάζω για τις ασθένειες και υποπτεύτηκα κάποιο παράσιτο (όχι ick). Σκοπό είχα να ξεκινήσω τη θεραπεία το επόμενο απόγευμα 12/6, μετά τη δουλειά. Δυστυχώς, το επόμενο απόγευμα βρήκα το 55άρι με το 1/5 του νερού του, το φίλτρο εκτός νερού και τα ψάρια νεκρά.
Παράλληλα, στο κανονικό ενυδρείο βρήκα ότι ένα σαλιγκάρι Helena καταβρόχθιζε ένα tateurndina, που σημαίνει ότι κάποιο ακόμα είχε πεθάνει χωρίς να το πάρω πρέφα. Συνολικά 2 θάνατοι από την ασθένεια.
Αυτή τη στιγμή ένα ακόμα tateurndina (το Γ) παρουσιάζει συμπτώματα: φαίνεται να χρειάζεται οξυγόνο (κάποιες λίγες φορές αναπνέει από την επιφάνεια), ξύνεται στα φύλλα και έχει μια ασπρίλα στο δέρμα του, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. (Η πρώτη φωτό δείχνει ένα από τα υγιή για σύγκριση).
Ποια νομίζεται ότι είναι η ασθένεια; Η θεραπεία που ξεκίνησα είναι η ενδεδειγμένη; Τα υπόλοιπα ψάρια (White minnow, CPD) κινδυνεύουν; Τί μου προτείνετε; Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Normal.jpg
Εμφανίσεις:  522
Μέγεθος:  25,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sick1.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  29,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sick2.jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  23,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sick3.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  22,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sick4.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  26,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-13, 14:14
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα τέλειωσε η τριήμερη θεραπεία. Έκανα μια αλλαγή νερού 50% περίπου. Μείωσα την θερμοκρασία (από 25,5°-26,5° σε 24,5°-25,5°C, χρειαζόταν γιατί τα white minnow είχαν αρχίσει περιστασιακά να αναπνέουν από την επιφάνεια - μεγάλωσα παράλληλα και την ανατάραξη - ) και έβαλα, όπως αναφέρουν οι οδηγίες, τη μισή δόση Sera Mycopur με σκοπό να αποτραπούν τυχόν αναπαραγωγές του παράσιτου (αν, πράγματι, είναι παράσιτο). Παράλληλα έβαλα τα 2/3 της δόσης του Sera Ectopur. Έχω σκοπό να αφήσω αυτές τις συγκεντρώσεις, χωρίς να προσθέσω άλλες δόσεις φαρμάκων, μέχρι την Παρασκευή, οπότε να ξανακάνω μια αλλαγή νερού 50% περίπου.
Δεν παρατηρώ κάποιο Tateurndina με λευκές περιοχές στο δέρμα του πια. Πιθανά, λοιπόν, να θεραπεύτηκε, αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί λόγω ζούγκλας και πολλών κρυψώνων, που επίτηδες έχω προσθέσει για αυτά, στο ενυδρείο δεν μπορώ να τα δω ποτέ όλα μαζί, ελπίζω μόνο να μην έχασα και αυτό .
Το ανακουφιστικό είναι ότι τουλάχιστον, τα σαλιγκάρια (Zebra & Helena) και οι γαρίδες (Amano & Red Cherry) δεν φάνηκαν να επηρεάστηκαν από την μέχρι τώρα θεραπευτική αγωγή.
Θα ενημερώσω για την περεταίρω πορεία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-13, 14:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σ ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις κι εύχομαι να πάνε όλα καλά, που έτσι φαίνεται απ ότι γράφεις
δυστυχώς για τις ασθένειες είναι δύσκολο να πάρεις να συμβουλές
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-13, 23:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Αρχικά να ευχαριστήσω τη Μαρία p. για το ενδιαφέρον και τις ευχές της!

Δυστυχώς, τελικά, η παραπάνω θεραπεία απέτυχε.
Πρώτα απ’ όλα πέθαναν δύο ακόμα ψαράκια tateurndina . Το ένα πρέπει να ήταν αυτό που είχε τις δυο άσπρες περιοχές. Το άλλο δεν ξέρω ποιο ήταν, αλλά όσο και να προσπαθώ να τα μετρήσω όλα, μετρώ το πολύ έξι. Οπότε συμπεραίνω ότι έχασα ακόμα δύο.

Το κακό είναι ότι δεν βλέπω τα κουφάρια τους. Πιθανά να τα καταβρόχθισαν τα σαλιγκάρια Helena. Φοβήθηκα ότι μπορεί να μου αυξήθηκε η αμμωνία και έκανα μετρήσεις που επιβεβαίωσαν τους φόβους μου: αν και η αμμωνία NH3/4 ήταν μηδέν, τα νιτρώδη NO2 ήταν κάτι λιγότερο από 5ppm! Χορήγησα τη μισή, περίπου, δόση sera toxivec για τον περιορισμό της επίπτωσης των νιτρωδών, γιατί δεν προλαβαίνω να κάνω κάποια αλλαγή νερού.

Το χειρότερο είναι ότι από τα έξι tateurndina που μείνανε, το ένα είναι υποτονικό και ξύνεται στα φυτά. Δεν νομίζω ότι έχει λευκές περιοχές στο δέρμα του, πάντως.
Ένας συμφορουμίτης που μάλλον έχει το ίδιο πρόβλημα στα δικά του tateurndina (που και αυτός τα προμηθεύτηκε από τον ίδιο) δοκίμασε το Esha2000 χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Πιστεύοντας ότι μπορεί να είναι η ασθένεια columnaris, άρχισα να χορηγώ sera bactopur (που περιέχει μπλε του μεθυλένιου) και βλέπουμε. Επίσης χορήγησα λίγο παραπάνω ectopur (που είναι στην ουσία αλάτι).

Για να είμαι ειλικρινής υποψιάζομαι περισσότερο chilodonella, αλλά το αντίστοιχο φάρμακο της sera (costapur) δεν κάνει για τα ασπόνδυλα, και δεν θέλω να χάσω τα σαλιγκάρια & τις γαρίδες.

Υπάρχει κάποιο φάρμακο που κάνει για chilodonella που είναι ασφαλές για σαλιγκάρια και γαρίδες;

Μου προτείνανε το General Cure ίσως σε συνδυασμό με Furan-2. EDIT: Απ' ότι διάβασα, όμως, το General Cure ΔΕΝ κάνει για ασπόνδυλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-13, 12:46
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Αυτο που περναει απο το μυαλο μου ειναι οτι ισως τα ηδη εξασθενημενα ψαρακια απο ασθενεια, νιτρωδη και διαφορα φαρμακα ισως δεν αντεξουν. Εχεις καραντινα να τα βαλεις ξεχωριστα να τα παρακολουθεις και αναλογως πραττεις; Και ισως και καμια βιταμινη με το φαγητο τους να τα βοηθησει.
Ας σου πουν και οι πιο εμπειροι βεβαια απλα μοιραστηκα τη σκεψη μου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-13, 14:44
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που περναει απο το μυαλο μου ειναι οτι ισως τα ηδη εξασθενημενα ψαρακια απο ασθενεια, νιτρωδη και διαφορα φαρμακα ισως δεν αντεξουν. Εχεις καραντινα να τα βαλεις ξεχωριστα να τα παρακολουθεις και αναλογως πραττεις; Και ισως και καμια βιταμινη με το φαγητο τους να τα βοηθησει.
Ας σου πουν και οι πιο εμπειροι βεβαια απλα μοιραστηκα τη σκεψη μου...
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Ελπίζω να αδειάσω να κολλήσω σωστά αυτό το 55άρι που έχω στην αποθήκη μετά το τριήμερο, και να βάλω σε καραντίνα το ψάρι που αυτή τη στιγμή φαίνεται άρρωστο.

Επί του παρόντος συνεχίζω τη θεραπεία με bactopur και ελπίζω για το καλύτερο.

Δεν θεωρώ ότι στρεσαρίστηκαν τα ψαράκια με 0,4ppm περίπου ΝΟ3. Ας μας πούνε όμως τη γνώμη τους και οι περισσότερο έμπειροι. EDIT: Τώρα είδα ότι από δικό μου λάθος , έγραψα 5ppm. Όχι δεν ήταν τόσο, αλλά κάτι λιγότερο από 0,5ppm, η πρώτη βαθμονόμηση του τεστ της Sera. Γι' αυτό, άλλωστε, χρησιμοποίησα τη μισή δόση του Sera Toxivec.

Χρησιμοποιώ Sera Fishtamin στο νερό (γιατί το άρρωστο ψάρι δεν τρώει - είναι μόνιμα κρυμμένο).

Οι σημερινές μετρήσεις ήταν τέλειες. NH3/4 = 0, NO2 = 0, NO3 = 0 (!!!) Δεν ξέρω αν το toxivec αφαίρεσε και τα νιτρικά ή αν απλά η ‘ζούγκλα’ έκανε το θαύμα της. Μηδενικά νιτρικά μέτραγα όταν είχα τα 7 white minnow μόνο. Αναγκαστικά χρησιμοποίησα το Seachem Nitro για να τα ανεβάσω στα 10ppm λόγω φυτών, όπως έκανα και τότε.

Η ‘ζούγκλα’ μπορεί να είναι εξαιρετική στη βελτίωση των συνθηκών του νερού, να παρέχει προστασία στις …εκατοντάδες red cherry που με χαρά καταβροχθίζουν τη φυτική μάζα, αλλά είναι σίγουρα μεγάλος μπελάς όταν ψάχνεις να βρεις τα tateurndina (και τα CPD). Ανακάλυψα ότι τελικά …έχω επτά (τουλάχιστον ).
Επίσης είναι απίστευτος μπελάς να ανακαλύψω το άρρωστο ψάρι. Θέλω να του κάνω μπάνιο σε πυκνό διάλυμα άλατος αλλά κάπου κρύβεται και δεν μπορώ να το εντοπίσω
Αύριο, μαζί με 50% αλλαγή του νερού θα προσπαθήσω να αραιώσω τη ‘ζούγκλα’ μπας και το εντοπίσω. Δεν πρέπει να έχει πεθάνει, πάντως, γιατί χθες, μετά από σκόπιμη …τρομοκρατία από εμένα, βγήκε για λίγο από τη ‘ζούγκλα’ και συνέχιζε να ‘ξύνεται’. Μου φαινόταν, επίσης, πολύ στρεσαρισμένο, αλλά μάλλον επειδή το κατατρόμαξα εγώ.

Το τριήμερο θα λείπω, θα σας ενημερώσω για την περεταίρω πορεία από την τρίτη. Κάθε συμβουλή είναι ιδιαίτερα καλοδεχούμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-13, 19:23
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Να σας ενημερώσω για την πορεία των tateurndina.
Την Παρασκευή 21/6 χορήγησα την δεύτερη δόση του bactopur και κατέβασα τη θερμοκρασία (σταδιακά) στους 23,5°C διότι η υψηλή θερμοκρασία δεν ευνοεί την θεραπεία με το bactopur αλλά και για να μην στρεσάρονται άλλο τα υπόλοιπα (υγιή) ψάρια.
Σήμερα 25/6 έκανα μια αλλαγή 40-50% νερού. Τα νέα είναι ευχάριστα αλλά όχι χωρίς κάποιους προβληματισμούς.

Ξεκινάμε από τα ευχάριστα: Τα tateurndina είναι, τελικά, 8 στον αριθμό ! Αυτό σημαίνει ότι δεν έχασα ούτε αυτό που είχε λευκές περιοχές . Επίσης, απ’ ότι μέχρι τώρα παρατηρώ, κανένα ψάρι, πια, δεν ξύνεται . Επίσης συμπεριφέρονται πολύ πιο φυσιολογικά και φαίνεται να ψιλοτρώνε.

Τί με προβληματίζει: Τα χρώματά τους δεν είναι ζωντανά. Είναι σχετικά υποτονικά, ενώ ένα από αυτά φαίνεται σαν να βαριανασαίνει (ανοίγει τα βράγχια του – αλλά χωρίς να αναγκάζεται να ανεβαίνει στην επιφάνεια) – μπορεί όμως να μου φαίνεται, από το άγχος μου που τα παρατηρώ αν είναι εντάξει.
Επίσης, σχεδόν όλα, έχουν άσπρη κοιλιά - εννοώ την περιοχή πίσω από τα βράγχια - , κάτι που δεν νομίζω ότι το είχαν παλιότερα. θα ανεβάσω φωτογραφίες όποτε μπορέσω για να το δείτε και εσείς. Μήπως οφείλεται στο ότι έμειναν 3-4 ημέρες νηστικά;

Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν έχασα και άλλο ψάρι και που, επιτέλους, τα πράγματα φαίνονται να πηγαίνουν καλύτερα.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει ο κίνδυνος η βιολογία του φίλτρου να επηρεάστηκε από το bactopur. Η Sera στο φυλλάδιό της δεν αναφέρει τίποτα. Δυστυχώς, δεν έκανα μετρήσεις πριν αλλάξω το νερό, οπότε δεν ξέρω αν όλα είναι εντάξει με τη βιολογία. Έχει κανείς εμπειρία από το bactopur; Επηρεάζει τη βιολογία;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-13, 20:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Unhappy Θάνατος CPD

Καλησπέρα,
Έχω άσχημα νέα. Σήμερα έχασα ένα CPD . Το βρήκα σε κρίσιμη κατάσταση (βλ. φωτό). Δεν μπορούσε να κολυμπήσει (ήταν ανάποδα) και τα λέπια του ήταν φουσκωμένα. Η κόρη μου είχε πει ότι είχε παρατηρήσει κάποιο CPD που ήθελε … χτένισμα, αλλά εγώ δεν το είχα δει μέχρι τώρα. Τα άτιμα κάθονται χαμηλά και πίσω, μέσα στη ζούγκλα, και ελάχιστα μπορείς να τα δεις. Το συγκεκριμένο ψαράκι έπρεπε να φτάσει σε τόσο κρίσιμη κατάσταση για να επιπλέει ελεύθερα οπότε να το δω .
Το μόνο που πρόλαβα να κάνω είναι να του κάνω ένα μπάνιο άλατος για ένα λεπτό περίπου σε διάλυμα 2% τυροκομικού αλατιού. Δεν φάνηκε να του έκανε ιδιαίτερα καλό. Το έβαλα αμέσως μετά σε καραντίνα, πάνω από μια αεραντλία. Αν και, σταδιακά, τα λέπια του φάνηκαν να ‘πέφτουν’ στη θέση τους, το ψαράκι έπαψε να κολυμπά εντελώς. Μετά από πέντε ώρες όπου δεν έδειχνε σημάδια βελτίωσης, και όπου πρακτικά ούτε ανάπνεε, αναγκάστηκα και του έκανα ευθανασία .
Τα άλλα CPD – όσο μπορώ να διακρίνω – φαίνονται φυσιολογικά. Αυτά που δεν φαίνονται εντελώς φυσιολογικά είναι τα tateurndina. Τα χρώματά τους είναι ξεπλυμένα ενώ είναι κάπως υποτονικά. Επίσης, μερικές φορές αναπνέουν από την επιφάνεια. (Σημειώνω ότι η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 23,5°C). Ένα, μάλιστα, ψιλοξύνεται. Του έκανα μπάνιο στο διάλυμα άλατος 2% για περίπου μισό λεπτό, όπως και σε ένα δυο ακόμα από αυτά που μου φαινόντουσαν περισσότερο υποτονικά.
Πιστεύω ότι, πιθανότατα, η ασθένεια των CPD είναι η ίδια με αυτή των tateurndina. Πιστεύετε ότι είναι dropsy; Και αν ναι, πώς να την αντιμετωπίσω;
Αυτή τη στιγμή δεν βλέπω κάποιο ψάρι με συμπτώματα, εκτός ίσως από – πολύ ελαφρά – φουσκωμένη και άσπρη κοιλιά σε μερικά tateurndina, και επίσης ένα από αυτά ψιλο-ξύνεται, αλλά φοβάμαι για το μέλλον. Σκέφτομαι να χορηγήσω λίγο ενυδρειακό αλάτι (Sera Ectopur) προληπτικά καθώς και Melafix.
Επίσης, αναζητώ κάποιο φάρμακο για dropsy που να μην πειράζει τα ασπόνδυλα, αλλά ακόμα δεν έχω βρει.
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη, γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι!

EDIT: να σημειώσω ότι οι μετρήσεις παραμένουν εξαιρετικές, αμμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά <10ppm, Ph γύρω στο 7, θερμοκρασία 23,5. Αλλαγές νερού 40-50% δυο φορές την εβδομάδα. Οι αλλαγές γίνονται πολύ σιγά (η σημερινή έκανε σχεδόν δυο ώρες) γιατί το νερό που πέφτει είναι αρκετά υψηλότερης θερμοκρασίας (περίπου 29°C - αλλά δουλεύει παράλληλα το ψυκτικό και η θερμοκρασία του ενυδρείου παραμένει στους 23,5) και Ph ( περίπου 8 ).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CPD1.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  32,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-13, 18:35
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει ο κίνδυνος η βιολογία του φίλτρου να επηρεάστηκε από το bactopur. Η Sera στο φυλλάδιό της δεν αναφέρει τίποτα. Δυστυχώς, δεν έκανα μετρήσεις πριν αλλάξω το νερό, οπότε δεν ξέρω αν όλα είναι εντάξει με τη βιολογία. Έχει κανείς εμπειρία από το bactopur; Επηρεάζει τη βιολογία;
Τελικά, η βιολογία του φίλτρου δεν φάνηκε να επηρεάστηκε.
-------------------------
Το ενυδρειακό αλάτι, στη χαμηλή δόση που χορήγησα στο ενυδρείο, καθώς και το Melafix δεν φαίνεται να κάνουν τίποτα. Το Tateurndina που ξύνεται συνεχίζει, ενώ είναι φανερά αδυνατισμένο και έχει χάσει το χρώμα του. Επίσης, και αυτό είναι το πιο ανησυχητικό, άρχισε να ξύνεται και ένα white cloud minnow.

Συνοψίζοντας:
Στο ενυδρείο πριν από περίπου ένα μήνα προστέθηκαν CPD & tateurndina. Ένα tateurndina είχε ένα μεγάλο λευκό σημάδι στο πλάι. Πριν από δέκα περίπου ημέρες άρχισαν οι θάνατοι μερικών tateurndina. Δοκιμάστηκε θεραπεία με Sera Mycopur που δεν φάνηκε να είχε κάποιο αποτέλεσμα, και μετά με bactopur το οποίο φάνηκε να έκανε κάτι, αλλά όχι αρκετά για να εξολοθρεύσει την ασθένεια. Επίσης έγιναν και μπάνια σε ενυδρειακό αλάτι. Χθες είχα και έναν θάνατο CPD από dropsy. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο τουλάχιστον ένα tateurndina και ένα white minnow είναι άρρωστα (ξύνονται).

Άρα η ασθένεια είναι κολλητική. Θεωρώντας ότι το dropsy στο CPD ήταν δευτερογενές της κύριας επιμόλυνσης από κάποια παράσιτα, μετά από ψάξιμο για κάποια ισχυρή θεραπεία που να είναι όμως σχετικά ασφαλής για γαρίδες και φυτά, αποφάσισα να χορηγήσω Seachem paraguard μαζί με kanaplex.

Οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή καλοδεχούμενη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 30-06-13 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-13, 18:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αυτό έπαθε και το Gourami μου και το έχει από 21/6/13 (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ απο τις φωτογραφίες και τις περιγραφές σου). Μετά από 2-3 μέρες εμφανίστηκε και σε άλλα δυο. Θανάτους ευτυχώς δεν είχα. Έκανα θεραπεία με baktopur την περασμένη Πέμπτη και το Σάββατο (χθές). Σταμάτησε η εξάπλωση των λευκών σημαδιών, η οποία ειδικά στο πρώτο ψάρι ήταν ραγδαία, ωστόσο δεν εξαφανίστηκαν. Αυριο θα βάλω άνθρακα στο φίλτρο για απορρόφηση του φαρμάκου και αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση θα κάνω συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού και σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω συνδυασμό ΕΧΙΤ και esha2000 όπως καποιος συνχομπίστας με συμβούλεψε. Δε μπορώ να σου πω τι θα πρέπει να κάνεις εσύ γιατί δε ξέρω. Σου λέω απλά τη δική μου εμπειρία γιατί μου φαίνεται η ίδια νόσος (......μπορεί και να μην είναι). Καλή επιτυχία και αν έχεις καλά αποτελέσματα περιμένω νέα σου και το ίδιο θα κάνω κι εγώ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-06-13, 21:26
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έπαθε και το Gourami μου και το έχει από 21/6/13 (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ απο τις φωτογραφίες και τις περιγραφές σου). Μετά από 2-3 μέρες εμφανίστηκε και σε άλλα δυο. Θανάτους ευτυχώς δεν είχα. Έκανα θεραπεία με baktopur την περασμένη Πέμπτη και το Σάββατο (χθές). Σταμάτησε η εξάπλωση των λευκών σημαδιών, η οποία ειδικά στο πρώτο ψάρι ήταν ραγδαία, ωστόσο δεν εξαφανίστηκαν. Αυριο θα βάλω άνθρακα στο φίλτρο για απορρόφηση του φαρμάκου και αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση θα κάνω συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού και σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω συνδυασμό ΕΧΙΤ και esha2000 όπως καποιος συνχομπίστας με συμβούλεψε. Δε μπορώ να σου πω τι θα πρέπει να κάνεις εσύ γιατί δε ξέρω. Σου λέω απλά τη δική μου εμπειρία γιατί μου φαίνεται η ίδια νόσος (......μπορεί και να μην είναι). Καλή επιτυχία και αν έχεις καλά αποτελέσματα περιμένω νέα σου και το ίδιο θα κάνω κι εγώ!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Να κάνω μια παρατήρηση. Ένας συμφορουμίστας αγόρασε από τον ίδιο δύο tateurndina και του αρρώστησαν όπως και εμένα. Δεν είχαν λευκές περιοχές, αλλά ανορεξία και νωθρότητα. Μου είπε ότι χρησιμοποίησε ESHA2000 χωρίς αποτέλεσμα.

Το ότι και στις δυο περιπτώσεις (σε εσένα και σε εμένα) η θεραπεία με bactopur δεν ήταν πλήρης πιθανά να υποδεικνύει την ίδια ασθένεια, πράγματι. Αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να επιμείνουμε περισσότερο στο bactopur, με τριπλή ή τετραπλή χορήγηση (η εταιρία συνιστά χορήγηση δυο φορές).

Σου εύχομαι καλή επιτυχία με την θεραπεία που διάλεξες. Επειδή έχω πολλά ασπόνδυλα δεν μπορώ να την κάνω στο δικό μου ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-06-13, 21:57
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την επόμενη φορά που θα πάρεις ψάρια, αν θα τα πάρεις ή όχι απο το ίδιο κατάστημα. Δεν έχεις ενυδρειο καραντίνα ώστε να απομονωσεις εκεί τα άρρωστα ψάρια και να μην έχεις πρόβλημα με τα ασπόνδυλα στο μεγάλο κατα τη θεραπεία; Δε θυμάμαι αν το baktopur μιλάει για επανάληψη της αγωγής αλλα για να το λες εσυ μάλλον θα το διάβασες και έτσι θα ειναι. Οπως και να έχει, σε ότι κάνεις να έχεις επιτυχία σου εύχομαι και περιμένω νέα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-13, 10:04
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θυμάμαι αν το baktopur μιλάει για επανάληψη της αγωγής αλλα για να το λες εσυ μάλλον θα το διάβασες και έτσι θα ειναι. Οπως και να έχει, σε ότι κάνεις να έχεις επιτυχία σου εύχομαι και περιμένω νέα.
Όχι,το bactopur δεν αναφέρει επανάληψη της αγωγής.
-------------------------
Είναι πιθανό στην περίπτωσή μου η ασθένεια να είναι η Chilodonella. Τώρα που παρατηρώ τα tateurndina έχουν όλα τα συμπτώματα:
- δυσκολία στην αναπνοή (ανεβαίνουν στην επιφάνεια να ανασάνουν)
- ξύνονται
- είναι ληθαργικά
- το χρώμα τους έχει μαυρίσει
- τα πτερύγιά τους δεν τα ανοίγουν συχνά
- τείνουν να κρύβονται περισσότερο απ' ότι συνήθως
- στα προχωρημένα στάδια τα ψάρια κάθονται κάτω και τα λέπια τους επηρεάζονται - σε εμένα σηκώθηκαν σαν dropsy στο CPD που έχασα.
- η μείωση της θερμοκρασίας φαίνεται να ευνοεί την ασθένεια.
- λίγα είχαν λευκές περιοχές (πληγές ; ) στο σώμα τους.

Επίσης, σημαντικό στοιχείο είναι ότι το sera bactopur (που φάνηκε να βελτιώνει την κατάσταση αλλά δεν ήταν ικανό να την εξαλείψει) περιέχει μπλε του μεθυλένιου, το οποίο αναφέρεται εδώ - αλλά όχι αλλού - σαν μια από τις θεραπείες για την Chilodonella.

Βέβαια, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ακριβή διάγνωση, άλλωστε πολλά παράσιτα έχουν παρόμοια συμπτώματα (π.χ. το Costia & Trichodina).
Θα προχωρήσω σε θεραπεία με το Seachem Paraguard & Metronidazole, τα οποία - απ' ότι κατάλαβα - είναι σχετικά ασφαλή για τα φυτά & τα ασπόνδυλα αλλά και για τα βακτηρίδια του φίλτρου.

Σύμφωνα με αυτό, θερμοκρασία μεγαλύτερη των 30°C για 5 ημέρες την σκοτώνει. Σκέφτομαι, λοιπόν, να την ανεβάσω σταδιακά στους 31°C. Αλλά τα φυτά & τα ψάρια μου (που είναι κρύου νερού) δεν θα έχουν πρόβλημα σε τέτοιες θερμοκρασίες;

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 01-07-13 στις 10:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-13, 11:56
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

31 βαθμοι για 5 μερες πιστευω δε θα εχεις προβλημα. Εχω και εγω συννεφακια και προσφατα πηγα σε καταστημα που ειχε συννεφακια μαζι με δισκους ... Το αυτοκολλητο θερμομετρο εγραφε 32 περιπου. Εννοειται οτι δεν ειναι καθολου καλο για τα ψαρια αλλα τι αλλο να κανεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-07-13, 12:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
31 βαθμοι για 5 μερες πιστευω δε θα εχεις προβλημα. Εχω και εγω συννεφακια και προσφατα πηγα σε καταστημα που ειχε συννεφακια μαζι με δισκους ... Το αυτοκολλητο θερμομετρο εγραφε 32 περιπου. Εννοειται οτι δεν ειναι καθολου καλο για τα ψαρια αλλα τι αλλο να κανεις?
ευχαριστώ φίλε μου, θα βάλω και μια αεραντλία για επιπλέον οξυγόνωση.
-------------------------
Να σημειώσω ότι ο συνφορουμίτης από τον οποίο αγόρασα τα CPD & Tateurndina, μόλις διάβασε το πρόβλημα που παρουσιάστηκε, προσφέρθηκε ευγενικά να πάρει πίσω τα ψαράκια και να μου επιστρέψει τα χρήματα. Βέβαια, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, άλλωστε φταίω που δεν τα έβαλα σε καραντίνα αν και υπήρχε εμφανές πρόβλημα σε ένα.
Η προσφορά του, όμως, είναι χαρακτηριστική της φιλικής αντιμετώπισης που προάγουν τα forum.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 01-07-13 στις 12:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-13, 19:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μια off topic ερωτηση. Tα peacock goby δε τρωνε τις γαριδες?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-07-13, 19:47
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια off topic ερωτηση. Tα peacock goby δε τρωνε τις γαριδες?
Μια μόνο φορά 'έπιασα' ένα που είχε στο στόμα του μια γαρίδα. Άλλωστε, ένας από τους λόγους που τα πήρα ήταν και αυτός, για να περιορίσουν το πληθυσμό τους (τότε δεν γνώριζα ότι οι γαρίδες αυτοπεριορίζονται ανάλογα με την διαθέσιμη τροφή κλπ).
Το ενυδρείο μου, όμως, είναι ζούγκλα και υπάρχουν άπειρες κρυψώνες, πολλές επίτηδες τοποθετημένες γιατί αρέσουν και στα peacock goby. Τελικά, ο πληθυσμός των γαρίδων red cherry όχι μόνο δεν έχει μειωθεί αλλά αυξάνεται συνεχώς. Αυτή τη στιγμή έχω (σε μόλις 85 λίτρα) εκατοντάδες.
Στην αρχή, τα peacock goby τις κυνηγούσαν αρκετά και οι γαρίδες κρύβονταν πολύ. Τώρα, που τα peacock goby είναι υποτονικά δεν τις κυνηγάνε καν, και οι γαρίδες έχουν ξεθαρέψει. Μόνο πάνω τους δεν βολτάρουν.
-------------------------
Να ενημερώσω ότι από προχθές 1-6 ξεκίνησα διπλή θεραπεία με Seachem Paraguard και με το αντιπαρασιτικό Metronidazole (εμπορική ονομασία στα φαρμακεία Flagyl).
Την θερμοκρασία δεν την ανέβασα, την έχω αφήσει στους 23.5°C, διότι, απ' ότι διάβασα, στρεσσάρει τα ζωντανά περισσότερο από την φαρμακευτική αγωγή - άσε που διακινδυνεύω να μπει το παράσιτο σε κύστη και να προστατευθεί από τη θεραπεία.
Πράγματι, μέχρι τώρα δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί ούτε φυτά, ούτε ασπόνδυλα, ούτε η βιολογία του φίλτρου.
Τη Μετρονιδαζόλη την χορηγώ στην στήλη του νερού (γύρω στα 200-300mg) και στην τροφή (γύρω στα 100-200mg). Το πρώτο ελπιδοφόρο σημάδι είναι ότι το white minnow έπαψε να ξύνεται. Τα Tateurndina, όμως, εξακολουθούν να δείχνουν υποτονικά. Βέβαια, είμαστε ακόμα στην αρχή. Η θεραπεία πρόκειται να διαρκέσει 10 ημέρες.
Η θεραπεία είναι η εξής:
Αλλαγή νερού 40-50% κάθε δεύτερη ημέρα - νερό προετοιμασμένο με τύρφη με ίδιο Ph με του ενυδρείου (7,5) και με την ίδια θερμοκρασία, ή, αν υπάρχουν διαφορές, με πολύ αργή εισαγωγή του νέου νερού.
Χορηγώ 10ml περίπου Paraguard την ημέρα.
Χορηγώ τη Μετρονιδαζόλη στην στήλη του νερού (γύρω στα 200-300mg) κάθε δεύτερη ημέρα, μετά την αλλαγή του νερού.
Επίσης, χορηγώ ενυδρειακό αλάτι (10g περίπου) μετά την αλλαγή του νερού.
Χορηγώ τη Μετρονιδαζόλη στην τροφή (γύρω στα 100mg δυό φορές την ημέρα μαζί με Seachem Focus). Δυστυχώς, αν και βάζω σκορδόζουμο, τα ψάρια - ειδικά τα tateurndina - δεν την πολυτρώνε. Την βάζουν στο στόμα τους και την φτύνουν.
Επίσης, κάθε δεύτερη ημέρα, το βράδυ, βάζω στο νερό βιταμίνες Sera Fishtamin.

Κάθε σχόλιο ή συμβουλή καλοδεχούμενη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 03-07-13 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-07-13, 19:50
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει αλλα χαρα στο κουραγιο, σου ευχομαι να πανε ολα καλα για τα ψαρακια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-13, 21:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πραγματικά είναι προς τιμή σου η όλη διαδικασία που έχεις μπει προκειμένου να σώσεις τα ψαράκια σου και ακόμα περισσότερο που το κανείς μόνος σου,χωρίς την ουσιαστική βοήθεια-καθοδήγηση από κάποιον άλλο φίλο.Ποιος να σου πει και τι στην περίπτωση σου.Αν κάποιος δεν το αντιμετώπισε πριν από σένα μόνο να πει την άποψη του μπορεί.Πραγματικά σου εύχομαι να έχει αίσιο τέλος αυτή η ταλαιπωρία για σένα και τα ζωντανά.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-07-13, 16:09
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για τις ευχές σας!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά είναι προς τιμή σου η όλη διαδικασία που έχεις μπει προκειμένου να σώσεις τα ψαράκια σου και ακόμα περισσότερο που το κανείς μόνος σου,χωρίς την ουσιαστική βοήθεια-καθοδήγηση από κάποιον άλλο φίλο.
Βέβαια, δεν την ανακάλυψα εγώ τη θεραπεία. Δεκάδες ιστοσελίδες, Ελληνικές αλλά και ξένες, παρέχουν πλήθος πληροφοριών. Κατά μια έννοια, δηλαδή, όλη η συλλογική εμπειρία του φόρουμ με καθοδηγεί. Το δύσκολο είναι να διαβάσεις όλα αυτά και να τα προσαρμόσεις στην περίπτωσή σου.
Στην αρχή είχα απογοητευθεί γιατί όλες οι θεραπείες ήταν απαγορευτικές για τα φυτά και τα ασπόνδυλα, ενώ, αν καταλαβαίνω σωστά, από τη στιγμή που η ασθένεια μεταφέρθηκε στα άλλα ήδη ψαριών, πρέπει η θεραπεία να γίνει σε όλο το ενυδρείο, οπότε η λύση της καραντίνας θα ήταν ημίμετρο - άσε που για να πιάσω τα CPD θα έπρεπε να βγάλω όλα τα φυτά!
Τώρα, που βρέθηκε μια θεραπεία ασφαλής για τα φυτά και τα ασπόνδυλα και μπορώ να την χορηγήσω σε όλο το ενυδρείο, ελπίζω ότι θα την εξαλείψω και αναπτερώθηκε το ηθικό μου - αρκεί βέβαια να έχω διαγνώσει σωστά την ασθένεια, κάτι που δεν είναι καθόλου σίγουρο, δυστυχώς.
Θα ενημερώσω για τη θεραπεία όσο μπορώ αναλυτικότερα με στόχο να μπορεί να γίνει χρήσιμη μελλοντικά σε κάποιον άλλον, όπως οι εμπειρίες και οι γνώσεις των παλιότερων μου έχουν φανεί σε εμένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 04-07-13 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-07-13, 10:11
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Η θεραπεία συνεχίζεται αλλά τα νέα, για τις tateurndina, δεν είναι ευχάριστα. Έχασα ακόμα δύο, τη μία την βρήκα νεκρή στο χώμα, την άλλη δεν την έχω βρει, ίσως την φάγανε τα helena, αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω πουθενά.

Το άσχημο είναι ότι μία tateurndina ακόμα ξύνεται.

Επίσης, τα tateurndina συνεχίζουν να δείχνουν υποτονικά, αλλά, τουλάχιστον, έπαψαν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να αναπνέυσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-13, 19:51
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Το tateurndina που ξύνεται έχει φουσκωμένη κοιλιά. Μπορεί απλά να είναι αυγά. Μπορεί όμως και να είναι κάτι άλλο.
Στην πρώτη φωτογραφία το φωτίζω με έναν φακό (με σχεδόν ψυχρή - μπλε -χρωματικά δέσμη) κάθετα στο τζάμι. Με αυτόν το φωτισμό δεν είναι εμφανές αυτό που φαίνεται καθαρά στις επόμενες φωτογραφίες, όπου ο φωτισμός είναι από επάνω (από τις λάμπες του ενυδρείου) και με ζεστά χρώματα (Grolux & Flora Gro οι λάμπες του ενυδρείου). Φαίνεται σαν να υπάρχει μια μαυρίλα εσωτερικά, μπροστά από την ασπρίλα των αυγών ( ; ).
Σας φαίνεται φυσιολογικό ή μήπως είναι κάποιο είδος dropsy;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bellysick2.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  26,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bellysick5.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bellysick7.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  19,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bellysick6.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  15,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-13, 23:45
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μαλλον το κοριτσι κουβαλαει αυγα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-07-13, 11:04
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον το κοριτσι κουβαλαει αυγα...
ΟΚ τότε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-13, 10:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Να ενημερώσω για την πορεία μετά από 10 ημέρες θεραπείας.
Τα άλλα ψάρια, εκτός από τα tateurndina, φαίνονται να είναι όλα καλά. Το white minnow που ξυνόταν έχει πολύ καιρό πια να ξυστεί (για τουλάχιστον 8 ημέρες), ενώ κανένα CPD δεν ξαναπαρουσίασε ίχνη dropsy.
Στα tateurndina, επίσης, υπάρχουν θετικά νέα αλλά δεν είναι όλα τέλεια. Συγκεκριμένα:
Το tateurndina που ξυνόταν έπαψε πια να το κάνει εδώ και 2 ημέρες, ενώ σε κανένα δεν παρουσιάζονται εξωτερικά λευκά σημάδια. Παράλληλα - χτυπώ ξύλο - δεν έχω χάσει κάποιο άλλο, έχουν παραμείνει 6 τον αριθμό.
Αλλά, η όρεξή τους παραμένει υποτονική, αν και οι κινήσεις τους είναι πιο φυσιολογικές.
Επίσης, εκτός από μια red cherry που πέθανε, κανένα άλλο ασπόνδυλο δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.
Λέω να συνεχίσω τη θεραπεία για 2 ακόμα ημέρες για σιγουριά.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-07-13, 20:48
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Σήμερα είναι η τέταρτη ημέρα μετά το τέλος της (12 ήμερης, τελικά) θεραπείας με Paraguard και Flagyl. Δεν έχω χάσει άλλο ψάρι (χτυπώ ξύλο…), ούτε υπάρχουν τίποτα ‘ύποπτα’ εξωτερικά σημάδια σε κάποιο και ,απ’ όσο μπορώ να παρατηρήσω, δεν ξύνεται κανένα. Οπότε θεωρώ την θεραπεία, μέχρι τώρα, επιτυχημένη – ιδιαίτερα μάλιστα που δεν επηρέασε αρνητικά τα φυτά και τα ασπόνδυλα .

Το περίεργο είναι ότι τα tateurndina δεν πολυτρώνε. Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πιο αδυνατισμένα απ΄ότι παλιότερα, το αντίθετο μάλλον, αλλά δεν ξέρω τι στο καλό τρώνε! Η τροφή που ρίχνω, ακόμα και το grindal, τα αφήνει σχετικά αδιάφορα. Μπορεί να τρώνε καμιά γαρίδα, αλλά δεν το έχω προσέξει. Αντίθετα βλέπω ότι παρατηρούν και τσιμπάνε συχνά το υπόστρωμα (fluorite black)! Ίσως να τρώνε σκουλήκια;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-07-13, 20:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Χαιρομαι που τα νεα ειναι ευχαριστα φιλε! Μπραβο που το παλεψες!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-07-13, 21:11
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρομαι που τα νεα ειναι ευχαριστα φιλε! Μπραβο που το παλεψες!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-07-13, 09:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν τα ειχες βαλει σε καραντινα απτην αρχη θα ειχες γλυτωσει πολλους μπελαδες.

εχω την εντυπωση πως αυτο που βοηθησε τελικα ηταν το flagyl.

εισαι τυχερος που δεν εχασες περισσοτερα με τοσες απανωτες θεραπειες.
τις βιταμινες,αν ριχνεις ακομα καθε δυο μερες,κοψτες.μπορει να κανουν πιο πολυ κακο.

και κανε και μετρησεις να βλεπεις τι γινεται με τη βιολογια σου.η αμμωνια αν και ειναι ακρως επικινδυνη,μπορει να "καταπολεμηθει" αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες (χαμηλο ph και θερμοκρασια),αφου ενα μεγαλο ποσοστο (ολικης αμμωνιας)μετατρεπεται σε αμμωνιο το οποιο δεν ειναι αμεσα επικινδυνο.με τα νιτρωδη δεν ισχυει αυτο.ακομα και ενα μικρο ποσοστο στο νερο μπορει να τα "στειλει" τα ψαρια.

ελπιζω να πανε ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-07-13, 14:01
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τα ειχες βαλει σε καραντινα απτην αρχη θα ειχες γλυτωσει πολλους μπελαδες.
Πράγματι! Στερνή μου γνώση...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τις βιταμινες,αν ριχνεις ακομα καθε δυο μερες,κοψτες.μπορει να κανουν πιο πολυ κακο.

και κανε και μετρησεις να βλεπεις τι γινεται με τη βιολογια σου.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Συνέχιζα τις βιταμίνες, οπότε θα τις κόψω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 17-07-13 στις 14:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη Tateurndina Ocellicauda Dimis Άλλα ψάρια Αυστραλίας - Νέας Γουινέας 22 08-12-09 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13482 seconds with 14 queries