Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-02-13, 22:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αυτά που ανέφερα πριν, καστορέλαιο, γλυκερόλη και φαρμακευτικό παραφινέλαιο τα έχει υπ όψιν κάποιος?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-02-13, 22:21
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Ειναι λιγο το αλατι....38γραμαρια σε ποσα λιτρα?

30γρ ανα 10λιτρα νερο για μια βδομαδα.

Και μετα με τις αλλαγες σταδιακα ελατωνουμαι το αλατι.

Ανεφερες οτι κανει κακα?? η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-02-13, 22:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το αλάτι μπορεί να το βλάψει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι λιγο το αλατι....38γραμαρια σε ποσα λιτρα?

30γρ ανα 10λιτρα νερο για μια βδομαδα.

Και μετα με τις αλλαγες σταδιακα ελατωνουμαι το αλατι.
1γρ στα 5λίτρα διάβασα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 21-02-13 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-02-13, 22:26
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

το αλάτι μπορεί να το βλάψει?

οχι
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-02-13, 22:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για τη γλυκερόλη έχω διαβάσει, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει στα ψάρια για να σου πω γνώμη. Το αλάτι θα μπορούσε και να επιδεινώσει την κατάσταση, εάν μιλάμε για δυσκοιλιότητα ή κάποιο πρόβλημα σε εσωτερικό όργανο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-02-13, 22:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη γλυκερόλη έχω διαβάσει, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει στα ψάρια για να σου πω γνώμη. Το αλάτι θα μπορούσε και να επιδεινώσει την κατάσταση, εάν μιλάμε για δυσκοιλιότητα ή κάποιο πρόβλημα σε εσωτερικό όργανο.
τώρα το έχω βάλει, έτσι κι αλλοιώς το παρακολουθώ συχνά. αν δω κάτι νέο άσχημο στην συμπεριφορά του, να κάνω μερική αφαίρεση καθημερινά? συγγνώμη αλλά έχω ψιλοσυγχιστεί γιατί όλα αυτά δυστυχώς αντιμετωπίζονται στα τυφλά
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-02-13, 22:41
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Ψαξε. Αλατι (κι αγιως ο θεως).Στην αναζητηση.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-02-13, 22:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα το έχω βάλει, έτσι κι αλλοιώς το παρακολουθώ συχνά. αν δω κάτι νέο άσχημο στην συμπεριφορά του, να κάνω μερική αφαίρεση καθημερινά? συγγνώμη αλλά έχω ψιλοσυγχιστεί γιατί όλα αυτά δυστυχώς αντιμετωπίζονται στα τυφλά
Αν δεις να πρήζεται κι άλλο ή να αλλάζει η συμπεριφορά του ναι. Πάντως γενικά το να κάνεις καθημερινές μικρές αλλαγές θα κάνει καλό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-02-13, 10:11
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εντάξει σας ευχαριστώ πολύ όλους. το παρακολουθώ. προς το παρόν κινείται με τον τρόπο που μου δείχνει οτι θέλει να το ταϊσω και είναι όπως πάντα καλά. τώρα έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στον αρακά να το ξεφουσκώσει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ το έχω "ξεσκονίσει" χα χα
-------------------------
καλημέρα, η συμπεριφορά του συνεχίζει φυσιολογική. τώρα απ ότι καταλαβαίνω ή δυσκοιλιότητα είναι ή το χειρότερο dropsy και δεν έχει προς το παρόν όλα τα συμπτώματα. αν είναι dropsy το αλάτι δεν του κάνει καλό κι εγώ χτες έβαλα αλάτι.
ν αρχίσω απο σήμερα με πολύ μικρές αλλαγές της τάξης των 7-8λ να το αφαιρώ?
νηστεία. είναι η δεύτερη μέρα σήμερα. ζητάει φαγητό. πρέπει να το κάνω τριήμερο?
πρέπει να κάνω πρώτα αγωγή για δυσκοιλιότητα, εκτός του αρακά έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάτι άλλο?
αν δεν δω αποτέλεσμα να προχωρήσω για dropsy ή οποιαδήποτε εσωτερική βακτηριδιακή μόλυνση?
το dropsy χρειάζεται αντιβίωση διάβασα για chloromycetin ή για tetracycline.
πως απο μία κάψουλα των 250mg μπορώ να υπολογίσω περίπου τα 10mg?
θα ήθελα τις γνώμες σας, όχι περιμένοντας κάποιος να μου κάνει ασφαλή διάγνωση, αλλά αν σκέφτομαι και ενεργώ σωστά, μήπως απο άγχος κάνω λανθασμένες κινήσεις. απλά τι θα κάνατε εσεις στην θέση μου? σας ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 22-02-13 στις 10:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-02-13, 17:38
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν αποδειχθει οτι ειναι dropsy καλυτερα να αρχισεις αμεσως θεραπεια.Ειναι δυσκολη ασθενεια που μπορει να οδηγησει και στο μοιραιο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-02-13, 18:26
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Unhappy ευχομαι ολα να πανε καλα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
εντάξει σας ευχαριστώ πολύ όλους. το παρακολουθώ. προς το παρόν κινείται με τον τρόπο που μου δείχνει οτι θέλει να το ταϊσω και είναι όπως πάντα καλά. τώρα έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στον αρακά να το ξεφουσκώσει.
-------------------------

ευχαριστώ πολύ το έχω "ξεσκονίσει" χα χα
-------------------------
καλημέρα, η συμπεριφορά του συνεχίζει φυσιολογική. τώρα απ ότι καταλαβαίνω ή δυσκοιλιότητα είναι ή το χειρότερο dropsy και δεν έχει προς το παρόν όλα τα συμπτώματα. αν είναι dropsy το αλάτι δεν του κάνει καλό κι εγώ χτες έβαλα αλάτι.
ν αρχίσω απο σήμερα με πολύ μικρές αλλαγές της τάξης των 7-8λ να το αφαιρώ?
νηστεία. είναι η δεύτερη μέρα σήμερα. ζητάει φαγητό. πρέπει να το κάνω τριήμερο?
πρέπει να κάνω πρώτα αγωγή για δυσκοιλιότητα, εκτός του αρακά έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάτι άλλο?
αν δεν δω αποτέλεσμα να προχωρήσω για dropsy ή οποιαδήποτε εσωτερική βακτηριδιακή μόλυνση?
το dropsy χρειάζεται αντιβίωση διάβασα για chloromycetin ή για tetracycline.
πως απο μία κάψουλα των 250mg μπορώ να υπολογίσω περίπου τα 10mg?
θα ήθελα τις γνώμες σας, όχι περιμένοντας κάποιος να μου κάνει ασφαλή διάγνωση, αλλά αν σκέφτομαι και ενεργώ σωστά, μήπως απο άγχος κάνω λανθασμένες κινήσεις. απλά τι θα κάνατε εσεις στην θέση μου? σας ευχαριστώ πολύ
μαρια καλησπερα
συγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω και να σου ξεπληρωσω την βοηθεια που μου προσεφερες με το χρυσοψαρο...
το μονο που μπορω να κανω ειναι η προσευχη

ευχομαι ολα να πανε καλα συμπασχω
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-02-13, 18:43
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαρια καλησπερα
συγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω και να σου ξεπληρωσω την βοηθεια που μου προσεφερες με το χρυσοψαρο...
το μονο που μπορω να κανω ειναι η προσευχη

ευχομαι ολα να πανε καλα συμπασχω
δεν θα το πω με ψεύτικη σεμνότητα αλλά επειδή είναι η αλήθεια, δεν ήμουν σε θέση να βοηθήσω πραγματικά απλά σου έδωσε μερικές πρώτες πληροφορίες μέχρι να "μπουν" κάποια πιο έμπειρα άτομα να σε καθοδηγήσουν ασφαλώς. αύριο θα κάνεις κι εσύ το ίδιο με κάποιον άλλο.
σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, μακάρι να μην έχει κάτι το ψαράκι μου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αποδειχθει οτι ειναι dropsy καλυτερα να αρχισεις αμεσως θεραπεια.Ειναι δυσκολη ασθενεια που μπορει να οδηγησει και στο μοιραιο.
πως θα το διαπιστώσω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 22-02-13 στις 18:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-02-13, 00:26
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστούμε πολύ....
-------------------------
δεν τάισα σήμερα και το ίδιο θα κάνω άλλες δύο μέρες. την τέταρτη μέρα θα του δώσω αρακά.
όταν άδειαζα το νερό έκανε σαν ζητιανάκι να φάει.
καθάρισα το φίλτρο, άδειασα πάνω από 60λ. νερό και τώρα που βάζω το καινούργιο σιγά σιγά, προσθέτω και αλάτι 1γρ/5λ. συνολικά έβαλα γύρω στα 38γρ υπολογίζοντας τα διάφορα χαμένα λίτρα.
διάβασα ότι σε περίπτωση σοβαρής απόφραξης του εντέρου μπορώ να χρησιμοποιήσω καστορέλαιο, γλυκερόλη ή φαρμακευτικό παραφινέλαιο (κάποιο απ αυτά) τα οποία θα έχω εμποτίσει σε τροφή σε flakes. έχει κάποιος ιδέα γι αυτό?
Βιαζεσαι με τα αλατια και τις θεραπειες.
Διαβασε και για εσωτερικα παρασιτα.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-02-13, 08:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιαζεσαι με τα αλατια και τις θεραπειες.
Διαβασε και για εσωτερικα παρασιτα.
καλημέρα,ευχαριστώ. αυτό που είναι στενάχωρο είναι πως δεν μπορείς να κάνεις διάγνωση στα ψάρια. όταν έχουμε λάθος παραμέτρους, "κακοποίηση" λόγω κακών γενικότερα συνθηκών, εντάξει διορθώνουμε αυτά και λέμε αυτά εφταιγαν.
όμως οι οργανισμοί συμβαίνει απλά να ασθενούν. και εδώ τι γίνεται?
να ψάξω για εσωτερικά παράσιτα. πως? έχω διαβάσει. θέλει αντιβιοτικό flagyl-s. να δώσω αντιβίωση χωρίς να είμαι σίγουρη? αν είναι βακτηριακή λοίμωξη θέλει baytril-s. μετά να δώσω κι αυτό?
αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου. έχω μια φουσκωμένη κοιλιά. κανένα άλλο σημάδι.
σήμερα διαπίστωσα μια ελαφρά υποχώρηση του πρηξίματος. προφανώς λόγω της δίαιτας. αυτό δεν σημαίνει σίγουρο ξεφούσκωμα. ίσως όταν γεμίσει το στομάχι αύριο να εμφανιστεί με τον ίδιο τρόπο.

τώρα κάνω μικρές καθημερινές αλλαγές και αύριο αρακά και θα ενημερώσω. ευχαριστώ πολύ όλους
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-02-13, 15:11
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω ίσως και θεραπεία με esha2000 θα πρότεινα...και ισως αυξηση θερμοκρασίας...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-02-13, 15:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσοχη με τις οδηγιες.
Καποιες ασθενειες δεν επωφελουνται με ανοδο θερμοκρασιας, αλλα επιδεινώνονται.

Εγω θα εκανα πρωτα νηστεια 3-4 μερες και μετα αρακα αποφλοιωμένο, να αδειασει το εντερο.

Αν δεν τρωει ή δεν "αδειαζει", θα εκανα "θεραπεια" σε καραντινα, ή δοχειο κλπ, με επταένυδρο άλας του θειϊκού μαγνησίου (MgSO4 . 7H2O) ή αλλιως epsom salt (που ειναι ουσιαστικα καθαρτικο).
(απο φαρμακείο - συσκευασία του 1 κιλού, extra pure, ασφαλές και για ανθρώπινη χρήση (πόσιμο) 7 ευρώ)
Προτείνονται διάφορες δοσολογίες χρήσης απο 1 με 2 κουταλάκια του γλυκού ανα 40 λίτρα εως 1 με 2 κουτάλια της σούπας ανα 40 λίτρα.
Μέγιστη ημερήσια επιτρεπτή δόση είναι τα 2 κουτάλια της σούπας ανα 40 λίτρα.
Το άλας είναι πολύ ευδιάλυτο στο νερό αλλα δεν το ρίχνουμε κατευθείαν στο νερο, πρώτα το διαλύουμε καλά σε ένα κανάτι με νερό.
¶ν το "άρρωστο" ψάρι δεν είναι πολύ καλύτερα (ξεφουσκωμένο, με όρεξη για φαγητό και με κανονική κολύμβηση) μέσα σε 24-48 ώρες από τη χρήση του άλατος, τότε πρέπει να στραφούμε προς ενδοπαράσιτο ή ενδοβακτήριο, με πρώτη δραστική ουσία εκλογής τη μετρονιδαζόλη (και για τις δύο περιπτώσεις).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-02-13, 15:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχη με τις οδηγιες.
Καποιες ασθενειες δεν επωφελουνται με ανοδο θερμοκρασιας, αλλα επιδεινώνονται.

Εγω θα εκανα πρωτα νηστεια 3-4 μερες και μετα αρακα αποφλοιωμένο, να αδειασει το εντερο.

Αν δεν τρωει ή δεν "αδειαζει", θα εκανα "θεραπεια" σε καραντινα, ή δοχειο κλπ, με επταένυδρο άλας του θειϊκού μαγνησίου (MgSO4 . 7H2O) ή epsom salt (που ειναι ουσιαστικα καθαρτικο).
(απο φαρμακείο - συσκευασία του 1 κιλού, extra pure, ασφαλές και για ανθρώπινη χρήση (πόσιμο) 7 ευρώ)
Προτείνονται διάφορες δοσολογίες χρήσης, οι πιο συνηθισμένες είναι, 1 με 2 κουταλάκια του γλυκού ανα 40 λίτρα
και η αλλη 1 με 2 κουτάλια της σούπας ανα 40 λίτρα.
Μέγιστη ημερήσια επιτρεπτή δόση είναι τα 2 κουτάλια της σούπας ανα 40 λίτρα.
Το άλας είναι πολύ ευδιάλυτο στο νερό αλλα δεν το ρίχνουμε κατευθείαν στο νερο, πρώτα το διαλύουμε καλά σε ένα κανάτι με νερό.
¶ν το "άρρωστο" ψάρι δεν είναι πολύ καλύτερα (ξεφουσκωμένο, με όρεξη για φαγητό και με κανονική κολύμβηση) μέσα σε 24-48 ώρες από τη χρήση του άλατος, τότε πρέπει να στραφούμε προς ενδοπαράσιτο ή ενδοβακτήριο, με πρώτη δραστική ουσία εκλογής τη μετρονιδαζόλη (και για τις δύο περιπτώσεις).
η νηστεια ηταν το πρώτο πράγμα που πρότεινα κα ιεγω Σπύρο..παραυτα επειδή εχω αποχή απο τις ασθένειες,δεν μπορώ να δώσω καποια συγκεκριμενη συμβουλή,παρα υπόθεση...+1 για τις πληροφορίες σου
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-02-13, 16:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο,
νηστεία κάνω, σήμερα τρίτη μέρα. αύριο θα δώσω αρακά. πιστεύω θα τον φάει γιατί του έχω ξαναδώσει χωρίς να πεινάει, πόσο μάλλον τώρα.
στο ενυδρείο είναι μόνο του, οπότε καραντίνα δεν νομίζω οτι χρειάζομαι, ότι είναι θα το κάνω εκεί, έτσι δεν είναι?
το θέμα είναι ότι έβαλα ήδη χοντρό αλάτι, χωρίς να ξέρω οτι αντενδείκνυται στο dropsy αν τυχόν έχει αυτό.
τώρα σκέφτομαι ν αρχίσω σταδιακά να το αφαιρώ.
αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το epson salt, θα πρέπει να έχει προηγηθεί ολική αφαίρεση του χοντρού αλατιού?
το μοναδικό σύμπτωμα που έχει είναι η πρησμένη κοιλιά. κατά τα άλλα είναι μια χαρά.
ναι για την μετρονιδαζόλη διάβασα εκεί που αναφέρεται στο flagyl-s, σ αυτό το λινκ που νομίζω είναι από τα καλύτερα που βρήκα http://thefishvet.com.au/pdf/FVetEssn1_byRL.pdf.
ίσως θεωρείτε λίγο υπερβολική την ανησυχία μου αλλά όταν φτάσω σε προβλήματα δυσκολίας κολύμβησης, άρνησης τροφής κτλ θα έχω ελάχιστα περιθώρια παρέμβασης. πιθανόν σ ενα μικρό ψαράκι το αντίστοιχο φούσκωμα να μην μου γινόταν εύκολα αντιληπτό.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-02-13, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

δες περι flagyl κι εδω στα αρθρα για hex και ενδοπαρασιτα
http://www.greekdiscus.com/test2000/...ED%E5%E9%E5%F2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-02-13, 14:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δες περι flagyl κι εδω στα αρθρα για hex και ενδοπαρασιτα
http://www.greekdiscus.com/test2000/...ED%E5%E9%E5%F2
σας ευχαριστώ πολύ, ησύχασα και λιγάκι γιατί δεν αναφέρει απαγορευτικό στο dropsy το αλάτι.
εντάξει ας φάει αύριο τον αρακά να δούμε τι θα κάνει. ευτυχώς πεινάει και το δείχνει
-------------------------
σήμερα έδωσα αρακά, έφαγε αρκετό, παρά που έδειξε οτι πεινάει ακόμα, από ένα σημείο και μετά τον έφτυνε.
δεν έχει ξεπρηστεί καθόλου.
έχει φάει από τις 10 το πρωί περίπου και δεν έχει κάνει ακόμα κακά του. θα τα έβλεπα γιατί είναι μεγάλα.
τι κάνω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 24-02-13 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-02-13, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Epsom salt σε δοχειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-02-13, 14:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Epsom salt σε δοχειο
στην μεγάλη ή την μικρή δοσολογία λέτε?
επίσης λέτε μέγιστη ημερήσια δόση, το προσθέτω καθημερινά χωρίς κάποια αλλαγή νερού?
ακόμα, που έχω βάλει αλάτι?
συγγνώμη για τις λεπτομέρειες φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-02-13, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο ενυδρειο θα βαλεις?
Μονος του ειναι στο ενυδρειο?
-------------------------
Αφου τρωει, βαλε epsom μεσα σε αρακα.
Δες κι εδω http://www.oscarfish.com/article-hom...ish-bloat.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-02-13 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-02-13, 15:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρειο θα βαλεις?
Μονος του ειναι στο ενυδρειο?
-------------------------
Αφου τρωει, βαλε epsom μεσα σε αρακα.
Δες κι εδω http://www.oscarfish.com/article-hom...ish-bloat.html
ναι μόνος του είναι και τρώει.
να του δώσω κι αύριο αρακά και να τον αφήσω να μουλιάσει στο epsom δηλαδη? τώρα κοίταζα άλλα ποστς εδώ κι έγραφαν πολλά άτομα οτι δυσκολεύονται να το βρουν, ελπίζω να τα καταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-02-13, 15:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι μουλιασμα. Βαζεις μεσα στον αρακα ή σε τροφη, epsom
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-02-13, 15:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι μουλιασμα. Βαζεις μεσα στον αρακα ή σε τροφη, epsom
ναι σας ευχαριστώ το διάβασα εν τω μεταξύ στο λινκ που μου στείλατε
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-02-13, 16:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλα κανατε νυστια σε οσκαρ ????? ο αρακας ειναι για να του αδιασει το εντερο νυστια του κανουμε αν δε φαει τον αρακα

μαρια ποσο αλατι εβαλες ? 1 γραμ στα 5 λιτρα ? τιποτα δηλαδη

επρεπε να βαλεις 1 γραμ το λιτρο εως και 3 για να δεις αποτελεσμα

οσο για το επσον ουτε εγω το βρηκα

εγω στο χελι μου εδωσα μια μεγαλη ποσοτητα σπιρουλινας και ψηλοσυνηλθε με συνδιασμο αλατι 1 γραμ το λιτρο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-02-13, 16:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι θα παθει δλδ το οσκαρ με τη νηστεια?
Νηστεια γινεται πριν τον αρακα για να "πιασει" ο αρακας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
600 λίτρα όσκαρ elk Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 62 31-10-10 03:47
Φουσκωμένη κοιλια kospets Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 08-08-10 12:25
Αγγελοψαρο με φουσκωμένη κοιλιά jimmis1974 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 11-04-10 20:22
τέτρα νέον - φουσκωμένη κοιλιά maria p Γλυκό νερό - Γενικά 8 16-11-09 18:03
Aρρωστο όσκαρ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 13-02-04 01:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11928 seconds with 14 queries