Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-12, 15:32
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Ενα έμπειρο μάτι για fin rot σε betta?

Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στο hobby θα ήθελα να μου πείτε αν ο μονομάχος μου εχει fin rot για να προχωρήσω σε θεραπεία! Παραθέτω μερικές φότο ,αν μπορείτε δείτε και πείτε μου αν έχει ή οχι.

Ευχαριστώ,
Αλέξανδρος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  40,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-12, 15:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αλεξανδρε καλως ηρθες, οντως κατι δεν πολυπαει καλα με την ουριτσα του. Ξεκινα θεραπεια melafix η για πιο αμεσα αποτελεσματα κοκτειλ melafix-pimafix.


Συμπληρωσε αν θες και την παρακατω φορμα να δουμε τι μπορει να επηρρεαζει



ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:

2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-12, 15:50
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν δεις τις άκρες των πτερυγίων (που στον δικό σου προεξέχουν) να "γυρίζουν" και σε επόμενο στάδιο να αποκόπτωνται (θα τα δεις στον πάτο) τότε ναι, είναι κάποιο είδος fin rot και μάλιστα δύσκολο. Από αυτό έχασα τον πρώτο μου μονομάχο... Συμπλήρωσε αν θέλεις τη φόρμα που έβαλε ο Νίκος. Το φίλτρο είναι στρωμένο;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-12, 16:17
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ*ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*32X6,5X23 ΠΕΡΙΠΟΥ 12ΛΤ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 ΜΗΝΕΣ
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:*2 ΜΗΝΕΣ
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):*27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):*1 BETTA
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):*ΔΩΜΑΤΙΟΥ
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:*ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ 25% ΑΛΛΑΓΗ, ΚΑΘΕ 7 60%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:*ΣΗΜΕΡΑ
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:*ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΣΤΗΤΑ ΑΠΟ FLAKES Ή BLOODWORS ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ Ή BLOOWORMS ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*pH: 7
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:*
ΣΤΙΚΣ:*
Ηλεκτρονική:*
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ*
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:*
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΣ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Η ΑΠΟΧΡΩΣΗ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ΟΛΑ ΚΑΛΑ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:*ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ, ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ*

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:*
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:*
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:*
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:*
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ΤΕΣΤ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏ ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕΤΡΗΣΗΣ PH..
-------------------------
ναι το φίλτρο είναι στρωμένο.. μέχρι στιγμής δεν είδα κομμάτι από πτερύγιο στον πάτο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 15-10-12 στις 16:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-12, 16:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον, εχουμε προβληματα εδω...

Πρωτ απ ολα απο τη στιγμη που δε γραφεις μετρησεις υποθετω πως το ενυδριο ΔΕΝ ειναι στρωμενο.
Εσυ λες πως ειναι, πως το εστρωσες και ποιες ηταν οι τελευταιες σου μετρησεις? (αν υπαρχουν)

Μετα εχουμε τα λιτρα τα οποια -ασχετα με τους αστικους μυθους για το μονομαχο- δεν κανουν για τιποτα ζωντανο. Εκτος οτι ειναι φυλακη, δεν υπαρχει και ανθρωπος να μπορει σε 12 λιτρα να κρατησει σταθερες συνθηκες, ποσο μαλλον αρχαριος

Επισεις οταν λες θερμοκρασια δωματιου, δηλαδη? Η θερμοκρασια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας (ισως και ο πιο σημαντικος) οταν εχουμε να κανουμε με εξωθερμους οργανισμους οπως τα ψαρια

Υποθετω βεβαια πως δεν φτιαχνεις τη θερμοκρασια των αλλαγων σου η οποια πρεπει να ειναι ιδια με τη θερμοκρασια του ενυδρειου, διαφορετικα θελει ειδικη μεταχειρηση κατα την αλλαγη νερου

Το 7ρι καρφωμενο ph δεν ειναι και το οτι καλυτερο (βεβαια μπροστα στα υπολοιπα αυτο ειναι το τελευταιο που μας νοιαζει να λυθει, αλλα στο αναφερω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-12, 18:35
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Δεν ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω...
Αρα χρειάζομαι καινούριο ενυδρείο, τεστ KH,GH,ΝΗ3 (αμμωνια),ΝΟ2(νιτρώδη)
ΝΟ3(νιτρικά).

όσον αφορά το στρώσιμο, ο πετσοπάς μου είπε να βαλω ενα βελτιωτικό νερού που δεσμεύει την αμμωνιας μια μερα πριν βαλω το ψαρι. Μετά αφου προσθεσω το ψαρι θα ανπτυχθουν τα βακτηρια για τον κύκλο του αζώτου οτι γίνεται απο το ίδιο τ ψάρι.
Επίσης η θερμοκρασια μεχρι τωρα ήταν 27 βαθμους με θερμομετρο χωρις να βαλω θερμοστατη..το νερο τησ αλλαγης το αφηνα για μερικες ωρες και οταν το μετρουσα ήταν στους 27. (το θερμομετρο είναι καινουριο και λειτουργει..)
μονο σήμερα που έπεσε η εξωτερικη θερμοκρασια πηγα στους 26 βαθμους..

Τέλος, μολις διαβασα στο φόρουμ τα σχετικα αρθρα και καράφλιασα...

ουσιαστικα θέλω ενυδρειο μεγαλο, απο την αρχη οπως περιγραφεται στα αρθρα του φορουμ.. και μεχρι τοτε ελπιζω ψαρι να ζει..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-12, 19:06
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, εχουμε προβληματα εδω...

Πρωτ απ ολα απο τη στιγμη που δε γραφεις μετρησεις υποθετω πως το ενυδριο ΔΕΝ ειναι στρωμενο.
Εσυ λες πως ειναι, πως το εστρωσες και ποιες ηταν οι τελευταιες σου μετρησεις? (αν υπαρχουν)

Μετα εχουμε τα λιτρα τα οποια -ασχετα με τους αστικους μυθους για το μονομαχο- δεν κανουν για τιποτα ζωντανο. Εκτος οτι ειναι φυλακη, δεν υπαρχει και ανθρωπος να μπορει σε 12 λιτρα να κρατησει σταθερες συνθηκες, ποσο μαλλον αρχαριος

Επισεις οταν λες θερμοκρασια δωματιου, δηλαδη? Η θερμοκρασια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας (ισως και ο πιο σημαντικος) οταν εχουμε να κανουμε με εξωθερμους οργανισμους οπως τα ψαρια

Υποθετω βεβαια πως δεν φτιαχνεις τη θερμοκρασια των αλλαγων σου η οποια πρεπει να ειναι ιδια με τη θερμοκρασια του ενυδρειου, διαφορετικα θελει ειδικη μεταχειρηση κατα την αλλαγη νερου

Το 7ρι καρφωμενο ph δεν ειναι και το οτι καλυτερο (βεβαια μπροστα στα υπολοιπα αυτο ειναι το τελευταιο που μας νοιαζει να λυθει, αλλα στο αναφερω)
2 μηνων ενυδρειο και δεν ειναι στρωμενο ???
εχει στρωθει μονο και μονο που ταιζει το ψαρι

εγω παντος fin rot δε βλεπω

τα φυτα ειναι αληθηνα ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-12, 19:57
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Αλεξανδρε κατ' αρχην για την ωρα χρειαζεται να το δεις λιγο ψυχραιμα.
Δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα το χασεις το ψαρακι.
Ο Νικος ρωταει για να δει ολες τις πιθανες αιτιες.
Και γω σε 12 αρι τον ειχα βαλει τον δικο μου (μαλιστα απο απροσεξια δεν παρατηρησα οτι τον πηρα με ηδη κουτσουρεμενη ουρα και ασπρα στιγματα).
Και ενω το ενυδρειο το ειχα στησει με μπολι η αμμωνια,τα νιτρωδη και τα νιτρικα δεν επεφταν με τιποτα.
Μεχρι που με ρωτησε ο Νικος ποσο τον ταϊζουμε.
Ξηλωσα ολο το βυθο και ηταν τιγκα στη σαπια τροφη.
Εννοειται κοψαμε 3 μερες το ταϊσμα.
Και μεχρι να βρουμε ενυδρειο καναμε συνεχεια μετρησεις και αλλαγες με βαση τα τεστ.Ακομα και καθε μερα.
Βλεπω οτι και εσυ ταϊζεις καργα.
Κοψε σαν αρχη το φαϊ κανα 3ημερο.
Παρε υγρα τεστ.
Κανε μετρησεις.
Και συχνες αλλαγες + melafix,pimafix οπως ειπε ο Νικος.
Και αν τον βαλεις σε μεγαλυτερο χωρο θα δεις αλλο ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-12, 22:09
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

ευχαριστώ,θα ακολουθήσω οδηγίες και θα επιστέψω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
2 μηνων ενυδρειο και δεν ειναι στρωμενο ???
εχει στρωθει μονο και μονο που ταιζει το ψαρι
Οχι απαραιτητα. Αν δεν εκανε καθολου αλλαγες (βεβαια δε θα ζουσε το ψαρι ετσι, αλλα υποθετικα μιλαω) τοτε λογο χρονου θα μπορουσαμε να θεωρησουμε πως στρωθηκε, αλλα με τοσο συχνες αλλαγες -που μαλλον αυτες ειναι που σωσαν το ψαρακι- και χωρις να γνωριζουμε την φιλτρανση του δε μπορουμε να ειμαστε απολυτα σιγουροι αν δεν δουμε νουμερα και μετρησεις.

Παράθεση:
εγω παντος fin rot δε βλεπω
κι ομως πρεπει να ειναι φιν ροτ γιατι απο τη στιγμη που γραφτηκε και ανεβασε θεμα σημαινει πως η ουρα του ψαριου δεν ηταν παντα ετσι (διαφορετικα δε θα ειχε καν ανοιξει ποτε το θεμα)
Οπως και να ναι μια θεραπεια melafix δεν προκειται να κανει κακο. Για εκχυλισμα τσαγιου ουσιαστικα μιλαμε κι οχι για τιποτα χημειες, οποτε ας κανει κατα τη γνωμη μου προληπτικη θεραπεια.

Λεανδρε, δεν του ειπες που τον εχεις τωρα τον κουκλο βαλε κανα link, γιατι ΤΕΤΟΙΑ ζωη αξιζει σε ενα μονομαχο (και σε καθε ψαρι δηλαδη, απλα εχω μια σχετικη ευαισθησια με τους μονομαχους, τα χρυσοψαρα και τους πλεκο γιατι αυτα τα ειδη εχουν υποφερει πολυ στα χερια των αρχαριων) κι οχι κατι διαφορετικο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-12, 22:18
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω βλέπω λιγο fin split...οσο για την ουρά...φίλε..ποσο σίγουρος εισαι οτι δεν ηταν ετσι οταν το πήρες(γιατι υπάρχουν ειδη μονομάχου που ετσι ειναι το στύλ των πτερυγίων τους)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-12, 22:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αλεξανδρε, για να καταλαβεις την σημασια των μετρησεων διαβασε περι κυκλου αζωτου, αμμωνιας, στρωσιματος και ολα τα σχετικα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων. Ειναι αναλυτικοτατα.
Οταν κεταφερεις να εχεις ενα υγειη περιβαλλον τοτε θα μιλησουμε και για την καλυτερη διαβιωση που εχει να κανει με αλλους παραγοντες -επισεις σημαντικους- της χημειας του νερου.

Αν θες για πες τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχεις βαλει μεσα, και αν απο φυτα εχεις καθολου καποια γρηγορης αναπτυξης
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-12, 22:22
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω...
Αρα χρειάζομαι καινούριο ενυδρείο, τεστ KH,GH,ΝΗ3 (αμμωνια),ΝΟ2(νιτρώδη)
ΝΟ3(νιτρικά).

όσον αφορά το στρώσιμο, ο πετσοπάς μου είπε να βαλω ενα βελτιωτικό νερού που δεσμεύει την αμμωνιας μια μερα πριν βαλω το ψαρι. Μετά αφου προσθεσω το ψαρι θα ανπτυχθουν τα βακτηρια για τον κύκλο του αζώτου οτι γίνεται απο το ίδιο τ ψάρι.
Επίσης η θερμοκρασια μεχρι τωρα ήταν 27 βαθμους με θερμομετρο χωρις να βαλω θερμοστατη..το νερο τησ αλλαγης το αφηνα για μερικες ωρες και οταν το μετρουσα ήταν στους 27. (το θερμομετρο είναι καινουριο και λειτουργει..)
μονο σήμερα που έπεσε η εξωτερικη θερμοκρασια πηγα στους 26 βαθμους..

Τέλος, μολις διαβασα στο φόρουμ τα σχετικα αρθρα και καράφλιασα...

ουσιαστικα θέλω ενυδρειο μεγαλο, απο την αρχη οπως περιγραφεται στα αρθρα του φορουμ.. και μεχρι τοτε ελπιζω ψαρι να ζει..
τεστ αγόρασε για αρχη αμμωνια νιτρικα και νιτρώδη...θερμοκρασία να κρατας 25με27 ειναι καλα....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-12, 22:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω βλέπω λιγο fin split...οσο για την ουρά...φίλε..ποσο σίγουρος εισαι οτι δεν ηταν ετσι οταν το πήρες(γιατι υπάρχουν ειδη μονομάχου που ετσι ειναι το στύλ των πτερυγίων τους)

αν ηταν βρε Τασο crown tail θα το ηξερε, δε θα ανοιγε θεμα να ρωταει για fin rot... Θα μας πληροφορησει βεβαια καλυτερα ο ιδιος ο θεματοθετης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τεστ αγόρασε για αρχη αμμωνια νιτρικα και νιτρώδη...θερμοκρασία να κρατας 25με27 ειναι καλα....

αν ηταν platy η χρυσοψαρο ισως να μη χρειαζοταν καν να προμηθευτει τεστ για σκληροτητες και ph, αλλα ειναι betta αρα χρειαζεται και σκληροτητες και ph
επισεις 25 δεν ειναι και τοσο καλη θερμοκρασια.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 15-10-12 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-12, 22:26
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν δεν εχει λεφτα,και απο την στιγμή που τον κρατάει σε νερό βρύσης Νίκο,η δική μου άποψη ειναι πως πρεπει πρώτα να εφοδιαστεί με υγρά τεστ αμμωνιας νιτρικων και νιτρωδών που ειναι τα 3 ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για τον κάθε χομπίστα και μετα τα υπόλοιπα...και καλως η κακώς κια τα πλάτυ και τα χρυσόψαρα χρειάζονται τετοια τεστ..αλλα δεν ειναι του παρόντως αυτη η κουβεντα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-12, 22:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο ετσι ειναι, αλλα δεν ειπε ακομα ο ανθρωπος κατι τετοιο.
Βεβαια λογο γ.... εποχης μας εχει ποιασει ολους να μιλαμε για ψαλιδι, αλλα αν φτασουμε στις "εκπτωσεις" θα δουμε τι μπορει να κοπει.
Κατα τη γνωμη μου αν βεβαιωμενα εχει αρκετα NO3 και ειναι οντως στρωμενο το ενυδρειο θα εβγαζα απο τη μεση το τεστ για no2 κι οχι αυτο για τις σκληροτητες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-12, 22:53
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εδω ειμαστε.
τα ασπρα που φαινονται ειναι απο το φακο της μηχανης (ξεχασα να τον καθαρισω)
λυπαμαι αν ειναι σκοτεινες αλλα δεν θελω να του ριχνω φλας.......



και επειδη ολο ακουω οτι ειναι επικινδυνο να ριξεις μονομαχινα μεσα, εγω πηρα το ρισκο αφου μεγαλωσαν τα φυτα.
Δεν εχουν γινει ζευγαρι αλλα μια χαρα ζουν.τρωνε μαζι και δεν τσακωνονται.
http://www.youtube.com/watch?v=tJSUr...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-12, 22:54
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παντως ο φιλος αν χρειαστη κατι ,φυτα μπολι κλπ Αλεξαντρε θα μας βρεις εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61334.
Μην δυστασεις να στηλεις Πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-12, 23:04
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Πωπω δε σας προλαβαίνω... Λοιπόν,
Εχω φίλτρο eheim 2006, τα φυτα είναι μία anubia και το δευτερο Hygrophila polysperma αν δεν κανω λάθος.Επισης εχω θερμοστατη αλλα δν τον αναψα ποτλε γιατι το θερμομετρο δειχνει παντα 27βαθμους.

αλλαγες κανω όπως έγραψα στη φόρμα. μετράω ph και θερμοκρασια. Στις 60% Αλλαγές χρησιμοποιώ και βελτιωτικό νερου.

ΔΕΝ εχω κανει ποτέ μετρησεις για αμμωνια και νιτρωδη και νιτρικά κλπ..


Τωρα, επειδή 99% θα μεγαλώσει το ενυδρείο και θα προσπαθησω να το κανω σωστα,απο την αρχή.. απλά αυριο θα παω ν παρω υγρα τεστ κλπ..

Επομένως να καποιος καλος ανθρωπος μου πει τι να αγοράσω αυριο που θα παω για τα ψώνια θα του είμαι υποχρεος
-------------------------
ωραιο set up Λεανδρε! θα προσπαθήσω να κανω κατι τέτοιο!
-------------------------
αφου διαβασω οτι χρειάζεται και με βοηθεια απο οποιον μπορει να τη δώσει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 15-10-12 στις 23:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-12, 23:04
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Προφανώς δεν ξερεις και τα μαγαζια δες εδω πρωτα και μετα πανε και παρε απο οπου θελεις τεστ φιλος http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...d=13&show=grid.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-12, 23:05
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

snakepanos ευχαριστώ! η άνω ούμπα βολεύει αν χρειαστει θα επικοινωνήσω!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-12, 23:07
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
snakepanos ευχαριστώ! η άνω ούμπα βολεύει αν χρειαστει θα επικοινωνήσω!
Οτι θελεις εδω ειμαι,, χαρα μου να σε βοηθεισω σε οτι θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-12, 23:07
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω ειμαστε.
τα ασπρα που φαινονται ειναι απο το φακο της μηχανης (ξεχασα να τον καθαρισω)
λυπαμαι αν ειναι σκοτεινες αλλα δεν θελω να του ριχνω φλας.......



και επειδη ολο ακουω οτι ειναι επικινδυνο να ριξεις μονομαχινα μεσα, εγω πηρα το ρισκο αφου μεγαλωσαν τα φυτα.
Δεν εχουν γινει ζευγαρι αλλα μια χαρα ζουν.τρωνε μαζι και δεν τσακωνονται.
http://www.youtube.com/watch?v=tJSUr...ature=youtu.be
ποιος ειπε οτι δε μπενουν σε φυτεμενο σαν αυτο καπου στα 50 λιτρα μπενει και 2 ρη μονομαχινα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-10-12, 23:07
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

ευχαριστώ για το link! απο αμαζόνιο και quicko ψώνιζα..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-10-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος ειπε οτι δε μπενουν σε φυτεμενο σαν αυτο καπου στα 50 λιτρα μπενει και 2 ρη μονομαχινα
Δεν ειναι 50, 80 ειναι, κι εγω εχω τετοιο με 4 μονομαχινες (ειναι πιο ασφαλες απ οτι με μια)



Αλεξανδρε, το μαγαζι που σου προτεινει ο snakepanos ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδος ως προς τις τιμες και την εξυπηρετηση. Κι εμεις εδω απο αυτο παιρνουμε πολλες φορες καποια πραγματα γιατι συμφερει περισσοτερο ακομα και με τα εξοδα μεταφορας.
Απο τεστ τα βασικα ειναι: NH3/NH4, NO2, NO3, KH, GH, PH και τα πιο αξιοπιστα ειναι της ΑΡΙ.

Οταν λες βελτιωτικο νερου ελπιζω να εννωεις αντιχλωριο κι οχι κατι αλλο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-10-12, 23:19
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Αν οταν λες βελτιωτικα νερου εννοεις τις διαφορες χημιες ζουμια που πουλανε αποφυγε τα ( η γυναικα μου ειχε ριξει μεσα ph down και ανεβηκε η αμμωνια σε λιγοτερο απο ωρα).
Αν θες να βελτιωσεις το νερο βαλε μεσα ριζες mopani & driftwood,και επισης εγω τωρα φθινοπωρο παω σε μια πηγη εδω στη Συρο,μαζευουμε ξερα φυλλα απο τα πλατανια και τα κανουμε τσαϊ.

νικο 86 λιτρα ειναι αλλα 68 ειναι τα καθαρα μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-10-12, 23:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δεν ηξερα σορρυ αλλα απο δικη μου εμπειρια στα 50 μπενουν 2


μονο προσοχη

διαβαστε πως ξεχωριζουμε τα θυλικα
γιατι εμενα μια φωρα μου φερανε σπλεντερ με κοντα φτερα και ηταν σκετος φονιας ισα ισα προλαβα να παρω την αποχη να τον βγαλω εξω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-10-12, 23:23
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

μμμ επειδη εχει 200000 τεστ, να παρς ενα για NO3,NO4 ενα για GH+KH και ενα για NO2??συν pimafix-melafix =34,82 και για την ωρα ειμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-10-12, 23:50
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμ επειδη εχει 200000 τεστ, να παρς ενα για NO3,NO4 ενα για GH+KH και ενα για NO2??συν pimafix-melafix =34,82 και για την ωρα ειμαι οκ?
μια χαρα ειναι η τιμη ενα τεστ αμμωνιας της API εχει μονο του 20,50 στη Συρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι 50, 80 ειναι, κι εγω εχω τετοιο με 4 μονομαχινες (ειναι πιο ασφαλες απ οτι με μια)


ευχαριστως να εβαζα νικο παραπανω μονομαχινες αλλα ηταν ρισκο η μεταφορα απο Αθηνα στη Συρο.
Κουβαλησα μαζι μου σε βαζο βιολογια απο εδω μαζι με αντλια στην Αθηνα.
και επειδη συνολικα σε 4 μερες που μειναμε μαζευτηκαν 2 κριμπενσις,1 μονομαχινα,8 ροδοστομοι,2 ξιφοφορινες και 4 αγκιστροι.
ολα αυτα μεταφερθηκαν σε 15λιτρο ταπερ ΙΚΕΑ (μια ωραια ψαροσουπα και ενας τρελος στο καραβι να ψαχνει για πριζα για την αντλια).+ ενα πεντολιτρο φυτα απο το Σαββα.
μαζι με αυτα και ενα πιτσιρικι 3 ετων και ενα κουταβι 2 μηνων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 15-10-12 στις 23:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-10-12, 00:17
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι η τιμη ενα τεστ αμμωνιας της API εχει μονο του 20,50 στη Συρο.
-------------------------


ευχαριστως να εβαζα νικο παραπανω μονομαχινες αλλα ηταν ρισκο η μεταφορα απο Αθηνα στη Συρο.
Κουβαλησα μαζι μου σε βαζο βιολογια απο εδω μαζι με αντλια στην Αθηνα.
και επειδη συνολικα σε 4 μερες που μειναμε μαζευτηκαν 2 κριμπενσις,1 μονομαχινα,8 ροδοστομοι,2 ξιφοφορινες και 4 αγκιστροι.
ολα αυτα μεταφερθηκαν σε 15λιτρο ταπερ ΙΚΕΑ (μια ωραια ψαροσουπα και ενας τρελος στο καραβι να ψαχνει για πριζα για την αντλια).+ ενα πεντολιτρο φυτα απο το Σαββα.
μαζι με αυτα και ενα πιτσιρικι 3 ετων και ενα κουταβι 2 μηνων.
δε χρειαζοταν ολα αυτα εγω τα επερνα απο αθηνα σε σακουλες και τα εφερνα σαμο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρησμένο μάτι Angel_Nick Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 04-10-11 16:12
Θολό μάτι σε betta splenden. nikhatzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 11-01-10 23:18
Aιμάτωμα στο μάτι... alexinio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 02-08-08 21:45
Θολούρα στο μάτι??? Cristos Δίσκοι 7 15-01-05 11:02
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14438 seconds with 14 queries