Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-08-12, 16:10   #1
ενυδρειο 20λτ, αρχαριος
asotos-ios
Junior Member
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
asotos-ios Ο χρήστης asotos-ios δεν είναι συνδεδεμένος 18-08-12, 16:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και από μένα.
Έχω ένα ενυδρειο 20lt,το οποίο το είχα δουλέψει παλιότερα κάνοντας τραγικά λάθη σύμφωνα με τα όσα διάβασα εδώ.ξέρω ότι είναι μικρό αλλά δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο. Έχω αποφασίσει να βάλω μόνο φυτά και έναν Μονομάχο. Θα μου άρεσε να έχω ένα ενυδρειο κατάφυτο αν γίνεται. Το ενυδρειο αυτή τη στιγμή είναι άδειο, δεν έχει νερό. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους τα εξής:
1) ποσά φυτά μπορώ να βάλω? Μπορείτε να μου προτείνεται μερικά που να είναι σχετικά εύκολα?
2) έχω πάρει ήδη υπόστρωμα που μου είπαν ότι θα βοηθήσει τα φυτά που θα βάλω. Ισχύει?θα πρέπει να Ρίχνω και υγρό λίπασμα η αρκεί το υπόστρωμα?
3) έχω δύο λάμπες, τις είχα πάρει πριν τρεια χρονια και λειτούργησαν περίπου δύο χρόνια. Να πάρω καινούργιες?
4) Αν βάλω το υπόστρωμα πρέπει οπωσδήποτε να βάλω φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης ώστε να μην αναπτυχθεί άλγη? Νομίζω πάντως ότι για τόσο μικρό ενυδρειο φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης θα θέλουν συνέχεια κλάδεμα και δεν θα μπορΩ να τα προλαβαίνω.
σορυ αν σας έπραξα αλλΑ έχω πελαγοσει, δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή ώστε να μην κάνω λάθη στο ξεκίνημα. Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Εμφανίσεις: 3549
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 16:13
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλός ήρθες φίλε μου..

Για ρίξε μια ματιά εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 16:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asotos-ios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω ένα ενυδρειο 20lt,το οποίο το είχα δουλέψει παλιότερα κάνοντας τραγικά λάθη σύμφωνα με τα όσα διάβασα εδώ.ξέρω ότι είναι μικρό αλλά δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο. Έχω αποφασίσει να βάλω μόνο φυτά και έναν Μονομάχο. Θα μου άρεσε να έχω ένα ενυδρειο κατάφυτο αν γίνεται. Το ενυδρειο αυτή τη στιγμή είναι άδειο, δεν έχει νερό. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους τα εξής:
1) ποσά φυτά μπορώ να βάλω? Μπορείτε να μου προτείνεται μερικά που να είναι σχετικά εύκολα?
2) έχω πάρει ήδη υπόστρωμα που μου είπαν ότι θα βοηθήσει τα φυτά που θα βάλω. Ισχύει?θα πρέπει να Ρίχνω και υγρό λίπασμα η αρκεί το υπόστρωμα?
3) έχω δύο λάμπες, τις είχα πάρει πριν τρεια χρονια και λειτούργησαν περίπου δύο χρόνια. Να πάρω καινούργιες?
4) Αν βάλω το υπόστρωμα πρέπει οπωσδήποτε να βάλω φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης ώστε να μην αναπτυχθεί άλγη? Νομίζω πάντως ότι για τόσο μικρό ενυδρειο φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης θα θέλουν συνέχεια κλάδεμα και δεν θα μπορΩ να τα προλαβαίνω.
σορυ αν σας έπραξα αλλΑ έχω πελαγοσει, δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή ώστε να μην κάνω λάθη στο ξεκίνημα. Ευχαριστω εκ των πρωτερων

γεια σου φιλε,

οριστε οι πρωτες συμβουλες απο εναν αλλον αρχαριο!

1) μπορεις να βαλεις οσα χωρανε! αρκει βεβαια να υπαρχει χωρος για το ψαρακι σου!

2) δεν εχω δουλεψει ποτε με υποστρωμα και απο τα δικα μου φυτα μπορω να σου πω οτι δε χρειαζεται. βεβαια εξαρταται παντα απο τα φυτα που θα βαλεις. αναλογα τι θα διαλεξεις μπορεις να πας απο το να μην βαζεις τιποτα μεχρι να χρειαζονται υποστρωμα, διοξειδιο του ανθρακα, λιπασματα κτλ

3) αν θες να τα πανε καλα τα φυτα σου ναι, αλλα εγω δουλευω με παλιες

4) αυτο να μην τα προλαιβαινεις δεν ισχυει. μην φανταζεσαι οτι καθε βραδυ πριν πας για υπνο θα κλαδευεις! μια φορα τις 15 μερες περιπου αναλογα και ποσο ψηλα θες να φτανουν, και αυτο για τα γρηγορης αναπτυξης.

5) αν αποφυγεις την αλγη θα σε παραδεχτω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 16:20
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου φιλε,

οριστε οι πρωτες συμβουλες απο εναν αλλον αρχαριο!
Καλό είναι να μην απαντάμε σε θέμα αρχάριων οι αρχάριοι και να δίνουμε το "βήμα" σε πιο έμπειρους (δεν είμαι εγώ αυτός)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 16:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asotos-ios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα.

Καλως ηρθες στην ευγενη μασσονικη στοα των batta-τζηδων (σε λιγο θα παρουμε και σπαθακια και ποδιτσες ωστε να ξεπερασουμε τους δισκαδες σε ελιτισμο ... humor φυσικα)


Παράθεση:
1) ποσά φυτά μπορώ να βάλω? Μπορείτε να μου προτείνεται μερικά που να είναι σχετικά εύκολα?
Οσα χωραει, αν δε χωραει στριμωξε τα να μπουν κι αλλα
Γενικα τα φυτα μονο καλο κανουν
Δε θα σου προτεινω εγω ποια σου αρεσουν, αλλα αυτο που θα σε συμβουλεψω ειναι να βαλεις οσο γινεται περισσοτερα γρηγορης αναπτυξης
και μερικα επφανειας

Παράθεση:
2) έχω πάρει ήδη υπόστρωμα που μου είπαν ότι θα βοηθήσει τα φυτά που θα βάλω. Ισχύει?θα πρέπει να Ρίχνω και υγρό λίπασμα η αρκεί το υπόστρωμα?
ΑΝ οντως χρειαστει μπορεις να βαλεις με πολυ αυστηρη οικονομια λιγο υγρο λιπασμα.
Το υποστρωμα μην το βαλεις καθολου, μονο μπελας ειναι, και σε ενα χρονο που χανει τις ιδιοτητες του τ θα το κανεις?
Εξαιρεση αποτελει το κεραμικο υποστρωμα οπως το flurite της seachem αλλα και παλι ολα αυτα ειναι για πολυ δυσκολα φυτεμενα


Παράθεση:
3) έχω δύο λάμπες, τις είχα πάρει πριν τρεια χρονια και λειτούργησαν περίπου δύο χρόνια. Να πάρω καινούργιες?
να παρεις μια καλη λαμπα για φυτα και την αλλη αστη οπως εχει.
Οικονομικη και καλη ειναι η sylvania grolux απο καλα ηλεκτρολογεια.



Παράθεση:
4) Αν βάλω το υπόστρωμα πρέπει οπωσδήποτε να βάλω φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης ώστε να μην αναπτυχθεί άλγη? Νομίζω πάντως ότι για τόσο μικρό ενυδρειο φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης θα θέλουν συνέχεια κλάδεμα και δεν θα μπορΩ να τα προλαβαίνω.
σορυ αν σας έπραξα αλλΑ έχω πελαγοσει, δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή ώστε να μην κάνω λάθη στο ξεκίνημα. Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Αν εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης και πολλα σαλιγκαρια ποτε δε θα εχεις προβλημα με αλγες.
Επισεις τα φυτα γρηγορης αναπτυξης ειναι οι καλυτεροι απονιτροποιητες.
Αν δε θες να κλαδευεις αστο να γινεται ζουγκλα, ε και? πιο ανετα θα αισθανεται το ψαρακι, και στο βιοτοπο του ετσι ειναι
ειδικα σε τοσο μικρο ενυδρειο (δε θα ηταν ασχημα να σκεφτεις στο μελλον να τον βαλεις σε μεγαλυτερο) καλυτερα να ειναι σε πιο "βιοτοπικο" περιβαλλον



επισεις πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε ολα τα σχετκα αρθρα για στρωσιμο, για να μαθεις να μαλακωνεις το νερο σου και ολα τα σχετικα, στρωσε το ενυδριακι σου σωστα (αν εχεις ηδη το ψαρι βαλε μπολι) και προχωρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 17:26
asotos-ios Ο χρήστης asotos-ios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ για τις Απαντήσεις σας. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν παλιότερα είχα φυτό Γρηγόρης ανάπτυξης με μικρά φύλλα,δεν θυμάμαι το όνομα, και όταν μεγάλωνε πολύ δεν άφηνε το φως να φτάσει στο κάτω μέρος του ενυδρείου και επιπλέον τα φυλλαράκια συνέχεια φεύγαμε και λερωμένη το ενυδρειο. Βέβαια τότε έκανα και πολλά λαθη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-12, 18:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καλυτερα, ο μονομαχος δε θελει πολυ φως, και ετσι κι αλλιως το νερο του ειναι κι αυτο χρωματιστο και κοβει.
Απλα φροντισε να εχεις μια σωστη λαμπα σε φασμα (δηλαδη να ειναι για φυτα) και τα exterme φυτεμενα με τους σουπερ φωτισμους και τα δυσκολα φυτα αστα για τους μποσταναδες που εχουν αλλου ειδους ψαρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος βοηθεια με ενυδρειο και wet dry sump Κουραμπιές Reef 48 13-08-12 10:51
Αποριες αρχαριου για 80lt κοινωνικο ενυδρειο.. aivas80 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 24-12-11 00:59
ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ - ΑΡΧΑΡΙΟΣ kostasblue Αρχάριοι γλυκού νερού 25 24-01-10 00:10
Αρχαριος με σκεψης για Reef ενυδρειο! kyriakos giorgas Θαλασσινό νερό - Γενικά 47 25-05-09 20:59
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος? mikenuke Αρχάριοι γλυκού νερού 0 03-07-05 01:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04704 seconds with 13 queries