Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-11, 23:56
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή Θεραπεια με panacur

Mε αφορμη μια συζητηση που εγινε εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....7%EA%E9&page=2

και την παραπομπη σε ξενο φορουμ απο τον raven:
http://www.aquaticplantcentral.com/f...imp-tanks.html
που εγινε μια συζητηση για την αντιμετωπιση ενος συγκεκριμενου παρασιτου, αλλα και την αντιμετωπιση σε γαριδοενυδρεια των planaria και hydra, που τελικα φαινεται να απειλουν τις γαριδες, και καποιοι φιλοι ρωταγαν τις προαλλες για το πως τα αντιμετωπιζουμε, επισης για οσους φιλους εχουν δυσκολια στην κατανοηση του Αγγλικου κειμενου οπως εγω που για να το καταλαβω εκατσα και το ματεφρασα, παραθετω την μεταφραση του post στο ξενο φορουμ, για το πως αντιμετωπισε ο χομπιστας τα παρασιτα.
Αν εχει καποιος φιλος να κανει καποια διορθωση, θα βοηθησει και αλλους απο τυχον ανακριβειες στην δικη μου μεταφραση.
Σε μερικα σημεια εχω προσθεσει δικες μου παρατηρησεις.
----------------------------------------------------------------------------
Έχω διατηρησει γαρίδες για περίπου 5 χρονια που αρχίζουν απο τα τέλη του 2003.
Καταρχάς είχα μόνο τις Amano και red cherry δεδομένου ότι ήταν τα συνηθέστερα διαθέσιμα είδη τότε.
Το Δεκέμβριο του 2006, εστησα ενα rack που θα ειχε δώδεκα δεξαμενές 38 λιτρων για αναπαραγωγή γαρίδων.
Εκτός από Amano και red cherry επέλεξα διάφορες ποικιλίες γαρίδων συμπεριλαμβανομένου, των red crystal, των yellow, των blue pearl, των bee, των blue, των snowball και τωνDark Green .
Για κάποιους λόγους, δεν έπαιρνα πολλές γεννες ακόμα κι αν οι περισσότερες δεξαμενές είχαν τουλάχιστον μια αυγωμενη θηλυκια μεσα.
Ολες οι δεξαμενές μου είχαν planaria και με ειχαν βεβαιωσει μερικοι τοπικοι χομπιστες ότι τα planaria ήταν αβλαβη για τις γαρίδες.
Έχω βρεί από τότε το άρθρο: Το TheTrouble with Planaria, και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το planaria ήταν πράγματι καταστρεπτικα για τον πληθυσμό των γαρίδων μου.
Κατόπιν, στις 4 Φεβρουαρίου 2008, παρατήρησα μια νέα snowball άψυχη στο υπόστρωμα.
Μια αυγωμενη θηλυκια ήταν στο θερμόμετρο και αφηνε νεογεννητες γαρίδες.
Μετά από μια κοντινη επιθεώρηση του θερμομέτρου, ειδα οτι υπηρχαν μερικες hydra εκει.
Μολις το ειδα αυτό, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι οι Hydra είχαν σκοτώσει τις νεογέννητες snowball.
Αυτό είναι καθαρη υποψια δεδομένου ότι δεν είδα τις Hydra να σκοτώνουν τις γαρίδες.
Όχι μόνο έχω planaria στις δεξαμενές μου που μπορούν να βλάψουν τις γαρίδες μου, αλλά έχω επίσης τις hydra που φαίνονται να είναι υπευθυνες για τουλάχιστον έναν θάνατο γαρίδας.
Αν και προτιμώ να μην κανω θεραπειες στις δεξαμενές μου, αποφάσισα να λάβω μέτρα και να ψάξω μια θεραπεία για το πρόβλημά μου.
Έχω δει αναφορες για το flubendazole ως φάρμακο ενάντια στο planaria, αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρω εδώ στις Ηνωμένες Πολιτείες.
Αποφάσισα να δοκιμασω το fenbendazole (ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται σαν αντιπαρρασιτικο στα οικιακά κατοικίδια ζώα και το ζωικό κεφάλαιο) και αφου εψαξα για το flubendazole ανεπιτυχώς ειπα να προσπαθήσω τη χειρωνακτική αφαίρεση των planaria και hydra για αρκετους μηνες.
Το Fenbendazole ευκολότερα βρίσκεται ως σκυλοαντιπαρρασιτικο και μπορεί να βρεθεί στα περισσότερα pet shop σαν Panacur .



(Εγω το βρηκα σε κτηνιατρειο 1 ευρω το ενα χαπι των 250 mg .
Υπαρχει και σε παστα καθως και σε καψουλα).


Οι online πληροφορίες είναι «επιγραμματικές» στην καλύτερη περίπτωση για τη χρησιμοποίηση αυτού του φαρμάκου στα ενυδρεία.
Οι περισσότεροι υπολογισμοί δεν δίνουν τον όγκο των δεξαμενών τους ανακαλυπτοντας έτσι μια δόση που από τις πληροφορίες που δινουν αυτο είναι απλα αδύνατο.
Οι καλύτερες πληροφορίες που μπορεσα να βρώ προτειναν μια δόση 2ppm για αποπαρρασιτωση ψάριων.
Ανησυχησα για τα αποτελέσματα στις γαρίδες με αυτήν την δόση έτσι υπολόγισα μια πολύ μικρότερη δόση για τις δεξαμενές γαρίδων μου.
Σύμφωνα με τη συσκευασία, ένα γραμμάριο σκόνης περιέχει 222mg του fenbendazole.
Επομένως, 0.1gm θα περιείχαν 22.2mg και αυτό θα ήταν περίπου 0.6ppm δόση για τις δεξαμενές των 38 λιτρων μου. Πρόσθεσα 0.1gm του fenbendazole σε 38 λιτρα με Amano και στην δεξαμενή με τις blue στις 5 Φεβρουαρίου.
Αυτες οι δεξαμενες είχαν και τα planaria και τις hydra.
Το πρωι της 6ης Φεβρουαριου τα planaria φάνηκαν να εχουν εξαφανιστει, αλλά μερικες Hydra υπηρχαν ακομα.
Το απογευμα της 6ης Φεβρουαριου, πρόσθεσα αλλη μια δοση 0.1gm του fenbendazole και μεχρι αναψουν τα φωτα στη δεξαμενή στις 7, όλες οι Hydra φαινονταν να είναι ζαρωμένες επάνω και νεκρες.
Οι γαρίδες, τα σαλιγκάρια και τα δύο Rasbora espei σε αυτήν την δεξαμενή ηταν μια χαρα.
Αποφάσισα να προχωρήσω και να υπολογίσω δόση για την δεξαμενή 38 λιτρων με red cherry με την ίδια δόση στις 6 Φεβρουαρίου.
Αυτή η δεξαμενή είχε planaria αλλά καμια εμφανη hydra και η δόση δεν ήταν αποτελεσματικη στα planaria μέχρι το επόμενο πρωί.
Όπως με τις Amano και την δεξαμενή των μπλε γαρίδων, κανένα αποτέλεσμα στις γαρίδες δεν παρατηρήθηκε.

Στις 10η Φεβρουαρίου, υπολόγισα δόση για τις υπόλοιπες δεξαμενες γαρίδων μου (8 πρόσθετες δεξαμενές 38 λιτρων) με 0.1gm του fenbendazole για κάθε ένα.
Αποφάσισα να περιμένω 48 ώρες (αντί των 24 περίμενα στις Amano και τις μπλε) πρίν προσθέσω τη δεύτερη δόση για να δω εάν λίγο περισσότερος χρόνος θα σκοτώσει τις hydra.
Η ενιαία δόση 0.1 γραμμαρίων του fenbendazole λειτούργησε και για τα planaria και για τις hydra σε όλες δεξαμενές, όταν περίμενα 48 ώρες αντι 24 ωρών.
Δεν εγινε καμια εξτρα αλλαγη νερου σε καμια δεξαμενη, μετα την προσθηκη του panacur, λογω της αδιαλυτοτητας του.
Όλες οι δεξαμενές ειχαν την κανονικά προγραμματισμενη, εβδομαδιαία αλλαγή νερού τους στις 13 Φεβρουαρίου.
Δεν ξέρω εάν το fenbendazole έχει οποιαδήποτε επίδραση στα ευεργετικά βακτηρίδια.
Δεδομένου ότι έχω χαμηλη ιχθυοφορτιση στις δεξαμενές γαρίδων μου, δεν εκανα τεστ για αμμωνία ή για νιτρώδη άλατα πριν από την προσθήκη του φαρμάκου.
Εάν πρέπει να ξανακανω θεραπεια στις δεξαμενές στο μέλλον, θα αυξήσω το ιχθυοφορτιση πριν, και θα ελέγξω τα επίπεδα NH3 και NO2 πριν και μετά από τη χορήγηση της δόσης.
Δεδομένου ότι οι γαρίδες είναι πολύ ευαίσθητες στα περισσότερα φάρμακα, οι δεξαμενές γαρίδων είναι πολύ δύσκολες στην αντιμετωπιση των παρασίτων.

Μια δόση 0.6 PPM του fenbendazole φαίνεται να είναι ιδιαίτερα - αποτελεσματικη και ενάντια στο planaria και στις hydra και δεν βλάπτει τις γαρίδες, σαλιγκάρια, ή άλλη πανίδα, σε αυτήν την δόση.

Τέσσερις μήνες έχουν περάσει μετα την πρωτη δόση fenbendazole στις δεξαμενές των γαρίδων μου και τα planaria και οι hydra είναι ακόμα απούσες από τη δεξαμενή.
Κάθε είδος γαρίδων έχει αναπαραχθει επιτυχώς μεχρι σημερα, ακόμη και οι γαρίδες Amano.
Αν και χωρις επιτυχια, στην ανατροφή των προνυμφών Amano.

Μια μικρότερη δόση του fenbendazole μπορεί να είναι εξισου αποτελεσματική ενάντια στο planaria και τις hydra αλλά δεν έχω πειραματιστεί με αυτην ακόμα.
Σημείωση: Η μέτρηση 0.1gm του fenbendazole είναι δύσκολη για τους περισσότερους χομπιστες.
Δεδομένου ότι είναι πολύ αδιάλυτο στο νερό, προτεινω να διαιρούν απλά ένα πακέτο 1 γραμμαρίου σε δέκα ίσα μέρη και προσθέτουν ένα από αυτά τα μέρη για κάθε 38 λιτρα νερού.
Μέχρι τώρα, ειχαν ολοι επιτυχία οσοι χρησιμοποιησαν αυτήν την μέθοδο. Εάν η μέτρηση μιας δόσης 0.1 γραμμαρίων δεν είναι δυνατή, μια αλλαγή νερού μετά από 48-72 ώρες θα ήταν πιθανώς μια καλή ιδέα.

---------------------------------------------------------------------------

Παραθετω και την οδηγια προετοιμασιας του χαπιου του φιλου panos-alex/polis με ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια καθως και του φιλου raven για το λινκ:


Στην περιπτωση που επιλεξουμε το χαπι, υπολογιζουμε την δοσολογια, το βαζουμε πανω σε ενα κομματι αλουμινοχαρτο και με τον πατο ενος ποτηριου το συνθλιβουμε και το κανουμε σκονη....επειτα σε ενα ποτηρι (μιας χρησεως ας πουμε) με νερο απο το ενυδρειο το ριχνουμε και το ανακατευουμε πολυ καλα.....και μετα το ριχνουμε στο ενυδρειο.


Eλπιζω να βοηθηθουν αρκετοι φιλοι
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-11, 01:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ καλη η συγκεντρωση και η μεταφραση των στοιχειων. Μπραβο, καλη κινηση !

Προσθετω ενα ακομα πολυ καλο στο ειδος του αρθρο με πινακα δοσολογιων, απο την Imke στο shrimpnow : http://www.shrimpnow.com/content.php...to-get-rid-off

Η προσωπικη μου εμπειρια με το Panacur ειναι οτι
-καταπολεμει αποτελεσματικα και γρηγορα πλαναρια και υδρες.
-Δεν εχει μου ενοχλησει ποτε τις γαριδες ουτε και τις πιο ευαισθητες.
-δεν επιρρεαζει την βιολογια
-ξεκιναω παντα με μικροτερη δοση και την αυξανω μετεπειτα.
-Στις υδρες παρατηρω αν εκλεισαν τα πλοκαμια τους. Αυτο σημαινει οτι τις "επιασε" το φαρμακο.
-Σκιζει στην κυριολεξια τα σαλιγκαρια της οικογενειας Nerite ενω δεν επιρρεαζει τα Physa, Melanoides, Lymnaea , Planorbis σε κανονικες δοσεις. Για τα apple δεν ξερω, δεν ειχα ποτε μου.
- Σαλιγκαρια Nerite (Zebra, red onion, olive nerite, bumblebee κλπ) πεθαινουν αν εισαχθουν σε ενυδρειο που εγινε θεραπεια με panacur ακομα και 8-10 μηνες αργοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-11, 02:21
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Σωστος!
Οτι πληροφορια ανεβαινει στο φορουμ μπορει να αποδειχτει πολυτιμη για πολλους!
Πριν διαβασω το αρθρο στο ξενο φορουμ, με απασχολουσε μια περιπτωση παρομοια με του Πανου με ενα cardinal.
Mετα ομως ειδα οτι μπορω να αντιμετωπισω και τα πλαναρια που εμφανιστηκαν στο γαριδαδικο, και τα "τραβηξα" με συριγγα.
Υπαρχουν ομως και γεννητουρια, μιας και εχω καλομαθει τις τσουπρες μου στο φαγητο
Θα το εφαρμοσω μαλλον και στο γαριδαδικο.
Αληθεια εφ' οσον ειναι κλειστο συστημα το ενυδρειο, τα πλαναρια απο που δημιουργουνται;
Να φανταστω απο καποια συστατικα των τροφων που αλλοιωνονται μετα απο καποιο χρονο παραμονης στον βυθο του ενυδρειου;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μηπως εδω πρεπει και να αναφερθει οτι με το panacur μου ελιωσαν σε λιγες ωρες ολες μου οι κρυπτοκορινες??
τα υπολοιπα φυτα δεν ειχαν θεμα...αλλα οι κρυπτο με χαιρετησαν....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου καλησπερα...
για πλαναρια δε ξερω ..μιας και εγω εξοντωσα τελευταια υδρες με αυτο το φαρμακο...
μπορεις ομως στη δοσολογια 2 ppm (2 mgr/lt) να το δοκιμασεις χωρις επιπτωσεις στη βιολογια σου...
το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι κρυπτοκορινες. ενω στο μεγαλο ενυδρειο δε μου πειραξε κανενα φυτο (εχινοδωροι, λευκοκεφαλα, πιστια, σουμπουλατα, τενελους, βελισνεριες, ποταμογκετον)..στο μικρο για τις υδρες μου ελιωσε μεσα σε 1-2 ωρες ολες τις κρυπτοκορινες.... αφηνοντας αθικτες τις ανουμπιες και τα πτεροπους...
οποτε ισως ειναι λιγο ρισκο με καποια φυτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-11, 19:33
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως εδω πρεπει και να αναφερθει οτι με το panacur μου ελιωσαν σε λιγες ωρες ολες μου οι κρυπτοκορινες??
τα υπολοιπα φυτα δεν ειχαν θεμα...αλλα οι κρυπτο με χαιρετησαν....
Eγω παντως αν και το εριξα απο εχθες, δεν εχω δει (ακομα) καποια διαφορα στις κρυπτοκορινες, και εχω καποιες καλοθρεμενες
Βεβαια ειναι λιγο περιεργα φυτα, αμα τις πιασει το "γλυκυ" τους
Παντως στο γαριδαδικο που εριξα το πρωι, επικρατει μια ορφανεια, μια εγκαταλειψη, μια ερημια ενα πραμα δεν κουνιεται φυλλο απο πλαναρια
Και οι red cherry ακμαιοτατες! (και εχω και μπολικα γεννητουρια)
Και στο γαριδαδικο εχω κρυπτοκορινες, και απο το πρωι που εριξα, ολα καλα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-11, 20:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ισως τοτε καποια διαφορα στη δοσολογια να εκανε τη ζημια..αξιζει να αναφερθει για να επιστησουμε την προσοχη μας.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 20-11-11 στις 00:11
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-11, 22:04
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Οτι αξιζει να αναφερθει, σιγουρα Πανο αλλωστε αυτο ειναι και το νοημα του thread...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 20-11-11 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-11, 01:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω παλι, σε ολα τα ενυδρεια που ετυχε να κανω θεραπεια με το εν λογω φαρμακο, ειχα κρυπτοκορινες και ποτε μα ποτε δεν παρουσιαστηκε προβλημα με αυτα τα φυτα. Πανο επειδη δεν εχει αναφερθει ποτε σε οσες πηγες και να εψαξα, ισως να ηταν τυχαιο το "melting" , ηταν να γινει και επιταχυνθηκε απο το φαρμακο, ή εγινε σε συνδυασμο καποιου αλλου παραγοντα. Αλα αφου υπαρχει ως αναφορα καλο ειναι να το εχουμε υπ οψιν μας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-11, 04:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

@ klipitiklopos
Τι δοσολογια εβαλες τελικα για planaria?

@ Πανος
Εσυ για τα ασπρα σκουληκια στα τετρας τι δοσολογια εβαλες?

Ποσο μενει το φαρμακο στο νερο και πως το βγαζετε μετα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-11, 06:03
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
@ klipitiklopos
Τι δοσολογια εβαλες τελικα για planaria?

@ Πανος
Εσυ για τα ασπρα σκουληκια στα τετρας τι δοσολογια εβαλες?

Ποσο μενει το φαρμακο στο νερο και πως το βγαζετε μετα?
Υπολογισα 0,6mg/λιτρο Χ 70 περιπου λιτρα καθαρα που ειναι το ενυδρειο εβγαινε 42 mg.
Εβαλα το 1/6 του χαπιου
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-11, 10:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
@@ Πανος
Εσυ για τα ασπρα σκουληκια στα τετρας τι δοσολογια εβαλες?

Ποσο μενει το φαρμακο στο νερο και πως το βγαζετε μετα?
2 mgr/lit και δεν το εβγαλα ....απομακρυνθηκε σταδιακα με τις αλλαγες νερου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-11, 14:21
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Για το cardinal, εγω εβαλα 3/4 του χαπιου (1,87mg/λιτρο) στα 100 λιτρα περιπου καθαρα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-11, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το cardinal, εγω εβαλα 3/4 του χαπιου (1,87mg/λιτρο) στα 100 λιτρα περιπου καθαρα.
1. Εχει τελειωσει η θεραπεια? εχεις αποτελεσματα ή τωρα την κανεις?

ΤΝΧ Πανο.
Εσυ καθαρισες ανετα οπως καταλαβα με 2mg/λιτρο με μονη παρενεργεια τις κρυπτοκορινες που κατα πασα πιθανοτητα ηταν τυχαια .
Ο klipitiklopos παει με λιγο πιο χαμηλη 1,87mg/λιτρο στο καρδιναλιο (για παρασιτο ασπρο σκουληκι?) και με 0,7mg/λιτρο στο γαριδαδικο για πλαναρια καθαρισε αναιμακτα στα φυτα και στις γαριδες.

Ερωτησεις
1. Τα helena και οι amano γαριδες, πως ανταποκρινονται στο πανακουρ? Αν βρουμε και καμια πληροφορια και για τα applesnail.
2. Το χαπι το τριψατε σε σκονη την οποια ριξατε απευθειας στο νερο στο ενυδρειο? ή την διαλυσατε καλα σε νερο πριν την ριξετε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-11, 15:52
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Εχει τελειωσει η θεραπεια? εχεις αποτελεσματα ή τωρα την κανεις? την ξεκινησα την Παρασκευη, μεχρι εχθες το βραδυ δεν ειδα να εχει αποκολληθει

ΤΝΧ Πανο.
Εσυ καθαρισες ανετα οπως καταλαβα με 2mg/λιτρο με μονη παρενεργεια τις κρυπτοκορινες.
Ο klipitiklopos παει με λιγο πιο χαμηλη 1,87mg/λιτρο στο καρδιναλιο (για παρασιτο ασπρο σκουληκι?) ναι ετσι μοιαζει και με 0,7mg/λιτρο στο γαριδαδικο για πλαναρια καθαρισε αναιμακτα στα φυτα και στις γαριδες.

Ερωτησεις
1. Τα helena και οι amano γαριδες, πως ανταποκρινονται στο πανακουρ? Αν βρουμε και καμια πληροφορια και για τα applesnail.
2. Το χαπι το τριψατε σε σκονη την οποια ριξατε απευθειας στο νερο στο ενυδρειο? ή την διαλυσατε καλα σε νερο πριν την ριξετε?
Επειδη ακομα και αν το λιωσεις σε νερο, διαλυεται σε κοκκους και οχι σε σκονη, καλο θα ειναι κατα την γνωμη μου να κανεις αυτο που λεει ο Πανος με το ποτηρι, η να την χτυπησεις σε ενα γουδι ας πουμε, αν και οι κοκκοι διαλυονται με τον καιρο στο ενυδρειο.
Περισσοτερο για το αισθητικο μερος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Το χαπι το τριψατε σε σκονη την οποια ριξατε απευθειας στο νερο στο ενυδρειο? ή την διαλυσατε καλα σε νερο πριν την ριξετε?
Απο το λινκ που εδωσε ο raven:
"Powder and pills must be dissolved completely in warm water before adding to the tank".
-------------------------
Ειπα να μεταφρασω και το δευτερο λινκ του raven, και γιατι να το εχω μονον εγω;

Aπο το λινκ του raven:

Ενώ το Flubenol χρησιμοποιεί ως ενεργο συστατικο το «flubendazol, το Panacur χρήσιμοποιει »febendazol». Τα συστατικα του θα καταστρέψουν τη δομή των κυττάρων των planaria και θα τα αφήσει να λιμοκτονήσουν μετά από μερικές ημέρες. Το φάρμακο είναι διαθέσιμο ως χάπι σε σκόνη και υγρο. Την σκόνη και τα χάπια πρέπει να τα διαλύετε σε ζεστό νερό πριν από την προσθήκη στο ενυδρειο.

Είναι πολύ σημαντικό να μην υπερδοσολογειτε τα προϊόντα και να κανετε μια πιστή εφαρμογη των δοσολογιων! Διαφορετικά οι γαρίδες σας ίσως πεθάνουν ή μεινουν ανάπηρες, όπως κάποιοι ανέφεραν.

Εδώ είναι ένας βήμα προς βήμα οδηγός χρησης του Panacur:

Προσπαθήστε να αφαιρέσετε από τη δεξαμενή οσο περισσοτερα
planaria μπορειτε.
Αφαιρέστε τα σαλιγκάρια πριν από τη χρήση Panacur, επίσης.
Κανετε εβδομαδιαία αλλαγή νερού (20-30%) και αφαιρέστε όσα περισσοτερα
βιολογικα αποβλητα μπορείτε.
Προσθέστε το φάρμακο. Προτιμήστε να κάνετε μικροτερες δόσεις παρα μια υπερβολική δόση! Ένα χάπι Panacur KH 250 (με 250 mg Fenbendazol) επαρκει για 432 λίτρα.

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω πίνακα και υπολογίσετε με βαση τον όγκο των καθαρων λιτρων νερού της δεξαμενής σας!




Μετά από 5 ημέρες κανετε αλλαγή 30-50% νερου και επαναλάβετε τη θεραπεία με δευτερη δόση Panacur.
Μετά από 5 ακομη ημέρες, κάνετε μια ακομη αλλαγή νερού (30-50%) και βαζετε άνθρακα στο φίλτρο για να εξαγάγετε το εναπομείναν φαρμάκο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 24-07-13 στις 14:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-11-11, 17:01
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

To λοιπο...
Σημερα εκλεισε μια εβδομαδα απο την εναρξη της θεραπειας στο 120λιτρο με αφορμη το ασπρο σημαδι που φαινοταν σαν αγκιστρουμενο σκουληκι σε 2 cardinal.
Eριξα ισοποσες δοσεις Παρασκευη - Κυριακη - Τριτη (χωρις αλλαγη νερου ως εδω), και εχθες το βραδυ οπου ακολουθησε αλλαγη 50% με διπλασιο prime, και προετοιμασια σε ξεχωριστο δοχειο.
Το αποτελεσμα;
Σημερα που αναψαν τα φωτα εψαχνα να βρω το σκουληκωμενο!
Σκεφτηκα παει το εχασα το ψαρακι, αλλα προσεχοντας καλυτερα το αναγνωρισα απο ενα ανεπαισθητο σημαδι στο μερος που ειχε κουλουριαστει το ασπρο σκουληκι, και ειχε εξαφανιστει και η διαφανη κυστη!
Τελικα κανει δουλεια!
Πανο σε ευχαριστω!
Μου εσωσες τα ψαρακια!
Οπως και ολα τα παιδια που βοηθησαν με links και εμπειρια!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-11-11, 17:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστη εκβαση!! αλλο σκουληκι να μη σε βρει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-11-11, 19:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο.
Δεν εχεις helena μεσα στο ενυδρειο ε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-11-11, 21:17
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Οταν ξεκίνησα να διαβάζω τα ποστ λέω ...αα! ωραία. Στο 60 λιτρο μου με 3 cpd, και πολλές γαρίδες τσέρυ έχω δεί πλανάρια. Υδρες δεν έχω παρατηρήσει, αλλα μπορεί να υπάρχουν. Πανακούρ έχω σε πάστα, οπότε ίσως και να δοκίμαζα να βάλω. Ωσπου είδα ότι βλάπτει τα σαλιγκάρια nerite και τις κρυπτοκορίνες. Δεδομένου ότι μόνο κρυπτοκορίνες έχω εκει και εχω και νερίτη σαλιγκάρι, ήταν πολύ χρήσιμο που αναφέρθηκαν οι επιπτώσεις.
Για τα πλανάρια και τις ύδρες υπάρχει πιο φυσικός τρόπος εξάλειψης τους?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-11-11, 21:46
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο.
Δεν εχεις helena μεσα στο ενυδρειο ε?
Οχι ουτε apple.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ξεκίνησα να διαβάζω τα ποστ λέω ...αα! ωραία. Στο 60 λιτρο μου με 3 cpd, και πολλές γαρίδες τσέρυ έχω δεί πλανάρια. Υδρες δεν έχω παρατηρήσει, αλλα μπορεί να υπάρχουν. Πανακούρ έχω σε πάστα, οπότε ίσως και να δοκίμαζα να βάλω. Ωσπου είδα ότι βλάπτει τα σαλιγκάρια nerite και τις κρυπτοκορίνες. Δεδομένου ότι μόνο κρυπτοκορίνες έχω εκει και εχω και νερίτη σαλιγκάρι, ήταν πολύ χρήσιμο που αναφέρθηκαν οι επιπτώσεις.
Για τα πλανάρια και τις ύδρες υπάρχει πιο φυσικός τρόπος εξάλειψης τους?
Καλα μην τρελλαινεσαι, μονο στην περιπτωση που αντιμετωπισε ο Πανος, εγινε αναφορα για ζημια στις κρυπτοκορινες.
Εγω εχω και στο 120λιτρο που μπηκαν συνεχομενες δοσεις χωρις αλλαγη νερου, αλλα και στο γαριδαδικο που μπηκε ομως μικροτερη δοση, και οι κρυπτοκορινες ειναι μια χαρα.
Ισως αν μπορουσες να αφαιρεσεις τα σαλιγκαρια με καμια παγιδα, να μπορεις κατα τ'αλλα να το ριξεις. (δεν ξερω απο nerite)
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 25-11-11 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-01-12, 14:48
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Επειδή και εγώ έχω γεμίσει πλάναρια πήγα αγόρασα το πανάκουρ. Το πήρα 15 ευρώ τόσο κάνει η με κατακλέψανε;
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-01-12, 14:51
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Σε τι συσκευασια και τι μορφη το πηρες;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-01-12, 01:26
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Σε συσκευασία χαπιων 250 mg
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-12, 08:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν θυμαμαι καλα ο κτηνιατρος μου προτεινε να παρω μονο μερικα χαπια για τη δουλεια μου...και δε πηρα ολη τη συσκυεασια. ποσα χαπια πηρες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-01-12, 09:59
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Πήρα όλο το πακέτο δηλαδή συνολικά 50 χάπια.
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-01-12, 13:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πρεπει να ειχα παρει μονο μια πλακετα με χαπια ...γιαυτο και ειχα δωσει 3-4 ευρω αν θυμαμαι καλα..οποτε μαλλον το πηρες σε σωστη τιμη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-01-12, 14:09
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

5 ευρο μου βγηκαν εμένα ,τα 10 χάπια νομίζω μια καρτέλα..
Το γράφω εδώ για να έχουμε μαζεμένο θέμα με το panacur.. to link που ειχα γράψει ειναι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59280
το θέμα είναι οτι δεν βλέπω να κάνει δουλεια...
μου έχουν εμφανιστεί και σε άλλα ψάρια.
Εγω ρίξει την πρωτη μερα και μετά απο 2 μερες , μισο χάπι περιπου στα 125 mg , 180 lt ενυδρείο . Μήπως λεω εγω είναι φωτοευαισθητη ουσία και δεν κάνει τιποτα, γιατί απο φως εχω 1,4 watt/lt.
Να αυξήσω δόση τι να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-01-12, 16:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε nicpapa...η δοση που εβαλα εγω ηταν 2 mgr/lit δηλαδη εσυ θελεις περιπου 360 mgr...αλλα εβαλες μονο 125....ισως γιαυτο δεν εγινε τιποτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-01-12, 16:56
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις την υπολοιπη δοσολογια και τωρα (235mg)
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-01-12, 19:00
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

οκ εριξα ένα χάπι και λιγο παραπάνω , γιατι έκανα μεγάλη αλλαγή , σχεδόν 70% του νερού!
Εγώ είχα πάει με βάση το πινακάκι που ειχε παραπάνω...
Οκ παιδιά θα ενημερωσω..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-01-12, 19:10
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Εγω παντως ειδα αποτελεσμα μετα απο 1 εβδομαδα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θεραπεια για τα φωσφορικα HLIASKR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 35 18-04-11 07:08
Panacur -- HELP greemlin Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 07-10-09 14:18
Μετακομιση-θεραπεια HoG Bettas 5 03-12-07 14:08
θεραπεια με αλατι ή οχι? GODLIGHT Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 09-03-06 02:48
Τι Θεραπεια Να Κανω????????????? GIANNITSA Δίσκοι 10 11-11-05 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10822 seconds with 13 queries