Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-11-11, 20:50
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

κατα την γνωμη μου κλαδεψε λιγο ή διαχειρησου τα φυτα ωστε να φαινονται περισοτερο τα ξυλα ... κ καλα εκανες που δεν εβαλες μεσα την ασπρη αμμο!!!
συγχαρητηρια,ειναι πολυ ομορφο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-11-11, 22:15
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αναιβάζω κάπως καλύτερες φωτος.. Ναι το γνωρίζω για τις θέσεις των φυτών. Θα φτίαχθουν στην πορεία..


By nicpapa at 2011-11-28


By nicpapa at 2011-11-28


By nicpapa at 2011-11-28


By nicpapa at 2011-11-28


By nicpapa at 2011-11-28
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-11-11, 22:32
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Καλή ανάπτυξη φυτών πολύ γρήγορη μάλιστα ,αλλά τακτοποίησε απο τώρα τα φυτα σου για να αρχίσεις να δημιουργείς τις ομάδες φυτών που θες να κρατήσεις,καθως να καθορίσεις τον χώρο κάθε φυτού,έτσι όπως το πας σε βλέπω να θες κουρευτική μηχανή κάθε βδομάδα,καλό κουράγιο με το κλάδεμα και καλή συνέχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-11-11, 16:03
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ENA ΘΑ ΠΩ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-11-11, 18:41
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

άσχετο μεν άλλα πως κάνεις διάχυση διοξειδίου στην στήλη του νερού?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-11-11, 19:42
Το avatar του χρήστη alexnina065
alexnina065 Ο χρήστης alexnina065 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2011
Περιοχή: Αθηνά τώρα....
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

εχει γίνει πολυ ωράιο και φυσικό το ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-11-11, 00:35
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Ευχαριστώ , για τις συβμουλες και τα σχολια σας .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή ανάπτυξη φυτών πολύ γρήγορη μάλιστα ,αλλά τακτοποίησε απο τώρα τα φυτα σου για να αρχίσεις να δημιουργείς τις ομάδες φυτών που θες να κρατήσεις,καθως να καθορίσεις τον χώρο κάθε φυτού,έτσι όπως το πας σε βλέπω να θες κουρευτική μηχανή κάθε βδομάδα,καλό κουράγιο με το κλάδεμα και καλή συνέχεια.
Εμ ακόμα δεν έχω κατασταλάξει τι θα κάνω ... ποια θα κρατήσω και που θα μπούνε... Ακομα είναι νωρίς έχω ενα χρόνο να τα στριφογυρναω μεχρι τον αλλο διαγωνισμό.. χεχε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
ENA ΘΑ ΠΩ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ναι σίγουρα,ψαλιδάκι και δώσε.. Ειδη την Κυριακή κλαδεψα μισή τσαντα.. και επειδή δυσκολα πετάω φυτευω απο εδώ και απο κει σε άλλα ενυδρεία.
Θα το βγάλω πριν το κλαδεμα να δείτε..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
άσχετο μεν άλλα πως κάνεις διάχυση διοξειδίου στην στήλη του νερού?
Με ενα ποτηράκι , και ph controller.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-12-11, 17:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Τελικά δεν τα προλαβαίνω δες τε σε μια εβδομάδα τι γίνεται... Θέλω μια ωρα στο κλαδεμα τα χοντρα χοντρα.. για να περάσει φως μέσα.


By nicpapa at 2011-12-10

Αυτό είναι Micranthemum umbrosum γιατί όταν φθάσει κοντα στο φως γίνεται ροζ ??? Δεν εχω δει απο κοντά ξανά... Βρισκετε αριστερά και δεξια στο ενυδρείο..

By nicpapa at 2011-12-10

Και μετά το κλάδεμα βιαστικό βεβαια , αυριο με την αλλαγη θα γίνουν οι λεπτομέρειες..

By nicpapa at 2011-12-10
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-12-11, 18:51
mpoutis Ο χρήστης mpoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2010
Περιοχή: Mitilini Lesvos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Μπραβο σου Νίκο έχει γίνει τέλειο να το χαίρεσαι!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-12-11, 19:14
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Micranthemum umbrosum δεν πιστεύω να είναι κάτι σε ludwigia arcuata ή Rotala μου φέρνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-12-11, 01:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Rotala rotundifolia ειναι γι αυτο κοκκινιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-12-11, 09:37
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Χαμός! Πολύ ωραίο, τι να πώ...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-12-11, 16:58
Το avatar του χρήστη xristoss
xristoss Ο χρήστης xristoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Περιοχή: Νέα Μάκρη- Χολαργό
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

μπράβο τέλειο φίλε
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-12-11, 12:44
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδία...
Rotala rotundifolia ε? Μαλιστα εγώ για Micranthemum umbrosum το είχα πάρει . Παλι αλλαγές θα έχω..
Για πές Raven την γνωμη σου ..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-12-11, 18:56
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παρα πολυ ομορφο φιλε μου.
Πες μας λιγο τον φωτισμο σου,το co2 κ τη ρουτινα της λιπανσης αν μπορεις?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-12-11, 19:28
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

TO φυτο στην 2ρη φωτο ειναι πολυ ομορφο το ειχα και εγω αλλα θα πρεπει να προσεξεις μετα μερικα κλαδεματα να βγαζεις το αρχικο φυτο και να βαζεις στην αμμο το κλαδεμα οχι ολα μαζι αλλα καθε φορα που κοβεις θα αλλαζεις και το 1/4 ας πουμε αλλιως σε μερικους μηνες δεν θα ειναι σε πολυ καλη κατασταση το φυτο.

κατα τα αλλα αυτο το ενυδρειο καθε φορα που το βλεπω ειναι ολο και πιο ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-12-11, 19:30
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Καπως καθαρότερη εικόνα μετά την χθεσινή αλλαγή.
Η λίπανση ειναι σε σκόνες , Κνο3, K2so4 , ιχνοστοιχεία ,φωσφορο fleet enema και σίδηρό seachem . Δοσολογίες απο προγραμα λίπανση ΕΙ και λίγο παραπάνω.
Αλλαγή καθε κυριακη 50 % προετοιμασία σε βαρέλι , νερό όσμωσης λίγο νερο δικτυου και προσθηκη seachem equilibrium .
co2 μπουκάλα επάνω σε ph controller και διάχυση με απλό ποτηρακι .
Φωτισμός 2 osram fluora,2 απλες, 2 skywhite , συνολο 1 watt/lt


By nicpapa at 2011-12-12
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-12-11, 11:04
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

παρα πολυ ομορφο!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-12-11, 19:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Χρόνια πολλα παιδιά ενα update


By nicpapa at 2011-12-26
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-12-11, 22:56
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Γινεται ολο και πιο ομορφο !
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 26-12-11, 23:52
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Καλοοοοο,άρχισε να κλαδεύεις σαν κουρέας ωστε να δίνεις σχήμα στη συστάδα κάθε είδους φυτού που έχεις μεσα ωστε να πυκνώσει πιο πολύ και να ξεχωρίζει το κάθε είδος φυτού που έχεις γιατι δείχνουν λίγο μπερδεμένα και σε λίγο καιρό θα είσαι έτοιμος για διαγωνισμούς.ΜΠΡΑΒΟ σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-12-11, 00:00
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Χρονια πολλα καταρχην
το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο, ομως εχουν φουντωσει τοσο τα φυτα σου που εχει χαθει αυτο που για μενα θα επρεπε να χαρακτηριζει το ενυδρειο σου και εννοω το χωρισμα που ειχες στη μεση και εχουν χαθει και οι κλισεις .προσωπικη αποψη μου , ξαναλεω ομως οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-01-12, 00:52
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά.
Το ενυδρείο δεν έχει φθάσει στο σημειο που θέλω, ακόμα είναι νωρίς, θα γινουν αλλαγες,θα μπουν μερικά ακόμη φυτά ( να ναι καλά ο Σταύρος) και καλό κλάδεμα.
Εχουμε καιρό μεχρι τους διαγωνισμους..
Απλα πείτε μου τι να αλλάξω να βελτιωσω.. κατι που δεν σας κάθεται καλα .
Καθώς θέλω και την γνώμη του μέγα μποστανά χεχε Raven ...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-01-12, 01:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ωραιοτατο ειναι. μπραβο !
Οι αδυναμιες του ειναι : το μικρο πλατος που δινει την αισθηση οτι το aquascape σου "πνιγεται" και τα κομμενα με πριονι ξυλα που εφοσον σκοπευεις να το στειλεις σε διαγωνισμους, θα επισημανθει απο τους κριτες.
Κατι που μπορεις να βελτιωσεις , ειναι το κενο (σημειο διαφυγης) να γινει πιο ορατο για να δωσει καποιο βαθος, και να προσπαθησεις να μην επαναλαμβανεις το ιδιο ειδος φυτου οπως εχεις κανει με την R.rotundifolia που επαναλαμβανεται σε 3 διαφορετικες συσταδες. Παιξε με τις υφες και το διαφορετικο φυλλωμα για να δωσεις πλουτο και πολυμορφια.

Οι 2 Blyxa ειναι σε λαθος τοποθετηση. Δεν ειναι φυτο μπροστινης αλλα μεσαιας ζωνης και ετσι οπως τις εχεις βαλει, δινουν συμμετρια (λαθος) και καλυπτουν ενα ωραιο κενο με πετρες που πρεπει να φαινεται. Σκεψου το και δες αν θες να τις τοποθετησεις στα πλαγια ακρα του ενυδρειου ή στη βαση των ξυλων.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 05-01-12, 21:47
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αυτά ειναι κατευθεία στα βαθιά , αυτο ήθελα να ακουσω!!!
Τα blyxa θα φυγουνε και θα πάνε στην άκρη η στους κορμούς κοντά και μάλλον θα μπουνε pogostom helferi στην θεση τους ,γιατι εχουν παραμεγαλώσει..
Οταν λές μικρό πλάτος ενοεις το κενό στην μέση ή του ενυδρείου?
Στα ξύλα έχω βάλει σήμερα μος , αλλα δεν μου πολύ αρέσει μάλλον θα τα φάω σιγά σιγά με γυαλόχαρτο , για να τα κάνω πιο φυσικά .
Τώρα για τα φυτά, έχουν ξεφυγει την R.rotundifolia θα αφήσω μόνο στην μέση , έχω και Bacopa caroliniana που σκεφτομαι να την βάλω στην αριστερή μερία μπροστά απο τα κόκκινα .
Χεχε σημερα παρέλαβα και φυτα απο τον Σταυρο , και δεν χωράνε όλα , εβαλα αριστερά cuba να δώ πως τα πάει , το Monosolenium tenerum δεν ξέρω ακόμα που θα πάει ...
Δεν χωράνε πρεπει να πάρω μεγαλυτερο ενυδρειο...
Ευχαριστώ ... Εσυ το ξέστησες?


By nicpapa at 2012-01-05
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 05-01-12, 23:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Nικο, καλησπερα.
Οταν λεω βαθος, εννοω διαστασεις ενυδρειου (πλατος).

Ειναι σαν να βλεπω το ιδιο εργο.. κανεις σχεδον τα ιδια λαθη που εκανα κι εγω στην αρχη. Το κυριοτερο ειναι οτι λυπομουν να αποχωριστω φυτα που μου αρεσαν και ηθελα λιγο απ ολα. Κατεληξα στο "skeleton of a bush" τοτε , με σχεδον 40 ειδη φυτων.

Oπως ειπα ηδη, το ενυδρειο σου ειναι φροντισμενο και ενα ομορφο μποστανι. Οχι ομως αρκετα καλο ακομα για σενα , δοδομενου του παθους σου γι αυτο που κανεις και του ενθουσιασμου σου. Ειλικρινα πιστευω οτι μπορεις πολυ καλυτερα αλλιως δεν θα μιλαγα καθολου ή θα σου εκανα μονο κομπλιμεντα και ξερα σχολια.

Αν θες και δεν σε πειραζει, μπορω να σου αναλυσω τις σκεψεις μου και να κανω κριτικη με παραλληλες συμβουλες. Δεν το παιζω μαστορας και μεγας μποστανας, μην με παρεξηγησεις...απλα εκει που εισαι ημουνα και μαλιστα μολις 3 χρονια πριν και νοιωθω οτι μπορω να σε βοηθησω ουσιαστικα - εστω κι αν καποια σχολια μου σε δυσαρεστησουν λιγο.

Πριν απ ολα ομως θελω να μου πεις εσυ, ποια ειναι εκεινα τα σημεια που ΔΕΝ σου αρεσουν και ποια αυτα που σου αρεσουν στον υποβρυχιο κηπο σου.
Και τελος αν μου επιτρεπεις να μιλησω ανοιχτα κι ελευθερα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-01-12, 23:40
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αλεξανδρε έχεις το ελεύθερο , πες ότι θές δεν έχω απολυτως κανένα προβλημα , έγω θέλω να το βελτιωσω και να μάθω απο αυτό ,
μιας και δεν έχω δει κανένα άλλο φυτεμένο εκτος απο τα δικά μου!!!
Οτι έχω κάνει ειναι μέσα απο αυτό το φορουμ ...
Το ενυδρειο ειναι στενο θα το έλεγα μόλις 40 cm βάθος ,γιαυτο είναι και κάπως στριμωγμενα..
Ακριβως αυτό λύπάμαι να αποχωριστώ τα φυτά , αφου να σκεφτείς οτι ειχα στο προηγουμενο aquascape τα κρατάω σε emersed ,
σε δύο γαριδάδικά και ένα στο σπίτι ,, σαν back up γιατί αν θελω αργότερα κάτι αντε να το ξαναβρώ.
Δεν σε βλέπω σαν μάστορα οπως λές, απλά θέλω την γνώμη σου και με βάση αυτα που εχεις κάνει ... γενικά είσαι πολύ πιο μπροστά απο εμένα!!!

Δεν μου αρεσει:
1 ) η ανακατοσούρα , προσπαθω να φτιάξω ομάδες με φυτα, αλλα πολύ απλα θέλω και την γνώμη καποιου αλλου , που να ασχολειται με μποστάνια γιατι ολοι οσοι το εχουν δει δεν λένε κατι ασχημο.

2) οι ριζες , δεν μου αρεσουν , αλλες είχα στο νου μου αλλα που να τις βρώ ειναι μονοπωλειο εδω δυστηχως.

3) οτι δεν έχω χώρο ... για άλλα φυτά .

Μου αρεσουν :

1) Το ζουγκλε, το αγριο το μη περιποιημένο, να βλεπεις πρασινο να χαλαρώνεις... να σου θυμίζει ζουγκλα..

2) Τα ψάράκια μου ...

3) η λακουβα στην μέση που χωριζει το ενυδρείο ...

Δεν μπορώ να σκεφτω κατι άλλο τωρα. Παντως οπως σου είπα εχεις το ελευθερο να πεις ότι θέλεις , δεν παρεξηγω να ξέρεις..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-01-12, 00:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ωραια λοιπον..ξεκιναμε !!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε έχεις το ελεύθερο , πες ότι θές δεν έχω απολυτως κανένα προβλημα , έγω θέλω να το βελτιωσω και να μάθω απο αυτό ,
μιας και δεν έχω δει κανένα άλλο φυτεμένο εκτος απο τα δικά μου!!!
Οτι έχω κάνει ειναι μέσα απο αυτό το φορουμ ...
Το ενυδρειο ειναι στενο θα το έλεγα μόλις 40 cm βάθος ,γιαυτο είναι και κάπως στριμωγμενα.. Το συνηθες προβλημα
Ακριβως αυτό λύπάμαι να αποχωριστώ τα φυτά , αφου να σκεφτείς οτι ειχα στο προηγουμενο aquascape τα κρατάω σε emersed ,
σε δύο γαριδάδικά και ένα στο σπίτι ,, σαν back up γιατί αν θελω αργότερα κάτι αντε να το ξαναβρώ. Κι εγω το κανω αυτο και αποδεικνυεται χρησιμο. Αλλα μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει να αποχωρηστεις καποια φυτα που σε δυσκολευουν ή απλα δεν προσφερονται για το συγκεκριμενο στησιμο.
Δεν σε βλέπω σαν μάστορα οπως λές, απλά θέλω την γνώμη σου και με βάση αυτα που εχεις κάνει ... γενικά είσαι πολύ πιο μπροστά απο εμένα!!!

Δεν μου αρεσει:
1 ) η ανακατοσούρα , προσπαθω να φτιάξω ομάδες με φυτα, αλλα πολύ απλα θέλω και την γνώμη καποιου αλλου , που να ασχολειται με μποστάνια γιατι ολοι οσοι το εχουν δει δεν λένε κατι ασχημο.
2) οι ριζες , δεν μου αρεσουν , αλλες είχα στο νου μου αλλα που να τις βρώ ειναι μονοπωλειο εδω δυστηχως. Η λυση ειναι στη φυση..βγες και μαζεψε ασφαλη ξυλα και ριζες. Εγω βρηκα θαυμασια κομματια στην Παρνηθα καψαλισμενα απο την φωτια. Θα τα δεις και θα παθεις πλακα οταν κανω παρουσιαση το νεο aquascape. Απλα διαλεξε νεκρα ξυλα και καλυτερα απο σημειο που εχει περασει πυρκαγια. Δεν θα σου κρατησουν οσο τα ενυδρειακα, αλλα την δουλεια σου για 1-2 χρονια θα την κανεις

3) οτι δεν έχω χώρο ... για άλλα φυτά . Αν καταλαβες, δεν εχεις χωρο ουτε γι αυτα που ηδη εχεις

Μου αρεσουν :

1) Το ζουγκλε, το αγριο το μη περιποιημένο, να βλεπεις πρασινο να χαλαρώνεις... να σου θυμίζει ζουγκλα.. Κανε στροφη προς το ζουγκλε, αλλα περιποιημενα ατημελητο

2) Τα ψάράκια μου ... μια χαρα ειναι τα ψαρακια σου

3) η λακουβα στην μέση που χωριζει το ενυδρείο ... Τοτε γιατι την κρυβεις;

Δεν μπορώ να σκεφτω κατι άλλο τωρα. Παντως οπως σου είπα εχεις το ελευθερο να πεις ότι θέλεις , δεν παρεξηγω να ξέρεις..

Ας το παρουμε το πραγμα απο την αρχη..
Στις πρωτες φωτο οταν το εστηνες, μια σελιδα πισω, εδειχνε πολυ ομορφο ηδη. Τα aquascape με ξυλα και ριζες που ανυψωνονται (οπως το δικο σου) θελουν να "ανασαινουν". Τα πολλα φυτα επισκιαζουν και καλυπτουν το hardscape και καταληγουν αν δειχνουν ακαταστατα, πνιγμενα. Αυτου του τυπου τα ενυδρεια πρεπει να εχουν σημεια να ξεφευγει το ματι, ελεγχομενο υψος φυτων, και πιο μαζεμενες ομαδοποιησεις στα ειδη των φυτων σου.

Οταν στηνουμε ενα νεο aquascape θα πρεπει οπωσδηποτε να λαμβανουμε υπ οψιν τον κανονα των χρυσων τομων. ΟΛΑ τα ενυδρεια που διακρινονται στην νικητηρια κατηγορια του ADA, ειναι επιτομες του χρυσου κανονα (golden ratio). Επειδη αν κατσω και το εξηγησω εδω, θα ξημερωθουμε...ψαξου και διαβασε σχετικα.
Προσωπικα σε καθε νεο aquascape χωριζω νοητα το ενυδρειο συμφωνα με τον χρυσο κανονα. Μπορεις να το κανεις και με χαρτοταινια πανω στο τζαμι. Αυτο σε βοηθα στην τοποθετηση του 'σκελετου" πανω στον οποιο θα προχωρησεις.
Να πως χωριζεται το δικο σου ενυδρειο:




Δες τωρα μια προχειρη αναλυση των βασικων οπτικων γραμμων του ενυδρειου σου. Οπως βλεπεις επικρατει ενα μικρο χαος, δεν σχηματιζονται εκεινες οι γραμμες που οδηγουν το βλεμμα εκει που πρεπει και το ματι το θεατη κουραζεται γιατι δεν εχει να εστιασει καπου συγκεκριμενα.




Στην επομενη φωτο, εστιαζω στα κυριοτερα λαθη (κατα την γνωμη μου παντα..)



1.Αυτο το κυρτο ξυλο χαλαει τα παντα. στρεφεται προς τα εξω ενω ολα τα αλλα στοιχεια συγκλινουν προς το κεντρο.

2.Το πιο ωραιο σημειο, με το μονοπατι, κρυβεται. Κριμα ειναι. Μαλιστα θα ελεγα να προσθεσεις χονδρη αμμο στο ιδιο χρωμα ή λιγο ανοιχτοτερη για να αναδειξεις το μονοπατι.

3.Η Ludwigia palustris ειναι ομορφο φυτο, αλλα απο αυτα που αποφευγονται για aquascaping. Ποτε δεν θα καταφερεις να την ενσωματωσεις μιας και παει οπου θελει, δεν πυκνωνει να γινει συμπαγης και εχει σχετικα μεγαλα φυλλα και αραιη δομη.

4. Αυτο το σημειο ειναι πολυ σημαντικο να μεινει κενο απο φυτα.

5.Η Hygrophila εχει κυριαρχησει υπερβολικα.

6.Καπου εκει πισω αν δεν απατωμαι, εντοπισα μυριοφυλλο, Cabomba και Heteranthera zosterifolia. 3 ειδη φυτων που θα ταιριαζαν γαντι στο στησιμο σου αλλα τα υποτιμησες και χαθηκαν στο πισω μερος.

7. Τα λεπτοφυλλα προς το κεντρο και τα πλατυφυλλα στις πλευρες και στις πισω γωνιες. Ειναι κανονας.

8. Ωραια η μαρσιλεα αλλα πονταρω ο,τι θες, οτι το Glossostigma elatinoides ειναι το φυτο που χρειαζεσαι για χαλί. Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις !

9. Δεν πρεπει να φαινεται η πλαστικη κατω κορνιζα.

10. ΠΟΤΕ το ιδιο κοκκινο και στα 2 μερη του ενυδρειου σε τετοια στησιματα. Αν θες να βαλεις κοκκινο και στα 2 μερη, θα πρεπει να ειναι διαφορετικης αποχρωσης και διαφορετικης υφης φυλλωματος.

11. Τα φυτα επιφανειας πολυ σπανια ταιριαζουν σε aquascapes.



Tελος μια φωτο με ιδανικο (παλι κατα τη γνωμη μου) κουρεμα και ομαδοποιηση για να αναδειχθει το ενυδρειο και να αποκτησει βαθος.

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-01-12, 00:51
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

raven σε θυμάμαι απο παλιά, έχεις γίνει δάσκαλος στο φυτεμένο!

Μπράβο και στον φίλο για την πολυ καλη προσπάθεια. Το αποτέλεσμα ειναι εντυπωσιακό!

Προσωπικά όμως δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία φτιαγμένα με τον ''χαρακα''
__________________
Πωλούνται δίσκοι Stendker 15-18 cm : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....343#post650343



Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ομορφο ενυδρειο και με τις συμβουλες του αλεξ θα γινει ακομα ποιο ομορφο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη aquascape! LunaDark Αρχάριοι γλυκού νερού 12 07-05-11 19:22
αλλαγη aquascape aquahobby Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-01-11 16:33
νεο aquascape platy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 66 11-05-10 14:42
Aquascape? jimage Malawi 23 29-01-10 18:32
Re-Aquascape chemical mac Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 12-01-10 00:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09651 seconds with 14 queries