Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-03, 19:21
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή HELP! Περίεργοι θάνατοι P. Ramirezi

Παιδια βοηθηστε με! Εχω φρικαρει πια!

Ακούστε τι προβλημα εχω!
Λοιπον, ενω ολα ειναι ωραια και καλα, τα ψαρια τρωνε, και ειναι ολα οκ, την επομενη μερα καποιο ψαρι αναπνεει πολυ γρηγορα, σταματαει να τρωει και μεσα σε 24 ωρες το πολυ εχει ψοφησει, μετα ακολουθει καποιο αλλο.... αυτο συμβαινει στα ραμς πιο πολυ... δεν ξερω τι αρρωστεια ειναι τουτη. Εξωτερικα δεν εχουν καποιο σημαδι εκτως απο γρηγορη αναπνοη και ισως καποιες φορες πιο εντονο χρωμα....

Τωρα εχω 1 ραμιρεζουλα ετσι και μαλλονθα ακολουθησει και αλλη!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-03, 19:34
vagos1 Ο χρήστης vagos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Εχω και εγω 2 μικρα εδω και 5 μερες ,αναπνεουν και μενα αρκετα γρηγορα αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα .
Εγω νομιζα μηπως αναπνεουν γενικα γρηγορα ολα τα ram.
Δεν νομιζω να σε βοηθησα, τα ειχες καιρο αυτα τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-03, 23:05
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

λιγο περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα. Μετρησεις εχεις κανει?
γενικοτερα απο οσο εχω καταλαβει, τα Blue Rams, αναπνεουν γρηγορα. τωρα που το λες, καπως ετσι συμπεριφερονται και το δικο μου ζευγαρακι αλλα εμενα πανε, μαλλον, για να ετοιμασουν μικρα. και μεχρι στιγμης δεν εχω χασει κανενα ψαρι. γενικοτερα εχουν αλλαξει συμπεριφορα και το θηλυκο δεν αφηνει κανενα αλλο ψαρι να την πλησιασει και ο αρσενικος εχει πιασει μια γωνια και εχει γινει κουκλος. φαντασου οτι εδιωχνε απο το σημειο που εχει επιλεξει, μεχρι και τα corydoras! που πλησιαζουν για να καθαρισουν!!! μακαρι ολα να πανε καλα . ελπιζω αυτα που εγραψα, να σε βοηθησουν. κρατα μας ενημερους
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-03, 01:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πρέπει πρώτα να μας πεις για τις συνθήκες του ενυδρείου, πόσα rams έχεις χάσει τελικά, όταν πεθάνουν έχουν πολύ έντονα χρώματα;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-03, 03:20
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εχει πολυ καλες μετρησεις! Κανενα προβλημα! Αυτη τη στιγμη εχω 3 ραμς αλλα εχω χασει ηδη αλλα 2 με αυτο τον τροπο. Ναι οταν πεθαιναν ειχαν πολυ εντονο χρωμα και τωρα η μια θηλυκια που δεν την βλεπω και πολυ καλα εχει πολυ εντονα σκουρα χρωματα.... εχω φρικαρει, δεν μπορω να καταλάβω τι φταιει. Υποθετω οτι ειναι καποια αρρωστεια η οποια υπαρχει μεσα στο ενυδρειο και ειναι κολλητικη. Τι να κανω?
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-03, 13:58
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Kαι οντως τελικα εχασα 2 ακομα ραμσ με αθτον τον τροπο!

Εκανα μια "ισως" πολυ "χαζη" σκεψη και θελω να μου πειτε αμα θα μπορουσε να εχει βαση!
Λοιπον, τα ραμς οταν θελουν αν ζευγαρωσουν αλλα και γενικως καμια φορα καταπινουν το χαλικι και το βγαζουν απο τα βραγχια τους, σωστα?

Δεν θα υπηρχε περιπτωση ολα αυτα τα ραμσ που ψοφισανε και αφου ηταν και ολα σε φαση ζευγαρωματος που σημαινει οτι καθαριζουν και ετοιμαζουν τις φωλιες τους, να καταπινανε τα χαλικια και να τους κολαγαν, η να δημιουργουσαν καποιο σοβαρο προβλημα στα βραγχια τους?
Εκανα πολυ σεκψη για το τι μπορουσε να φταιει και αυτο ηταν μια απο τις πιο βασιμες. Επειδη μου φαινεται τελειος παρανοικο τα ψαρια να ταν σερ τελεια κατασταση, να ετοιμαζονταν να ζευγαρωσουν, να ετρωγαν κανονικα και ξαφνικα (μιλαμε για μερικες ωρες διαφορα), μην εχοντας κανενα εξωτερικο σημαδι αρρωστειας, μοναχα γρηγορη αναπνοη και αποχη απο το φαγητο μεσα σε 24 ωρες το πολυ να εχουν χαθει....

Με ενδιαφρει πολυ να βρω τι φταιει.... Πειτε μου και εσειςς τι γνωμη σας και αμα σας φαινεται λογικο αυτο που εγραψα παραπανω.....

__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-03, 23:42
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

λυπαμαι που εχασες 2 ακομα Rams.
αν οντως τα Rams, οταν θελουν αν ζευγαρωσουν καταπινουν το χαλικι ή η συμπεριφορα αυτη ειναι γενικοτερη, τοτε με βαζεις και εμενα σε σκεψεις αφου εδω και μερικες μερες το δικο μου ζευγαρακι εχει την ιδια συμπεριφορα.
η περιπτωση που λες να κολλησαν χαλικια στα βραγχια τους ακουγεται λογικη, απο την αλλη ομως θα επρεπε ΠΟΛΛΑ Rams, να πεθαινουν, σωστα?
και εμενα ο αρσενικος δεν δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο αλλα εχει ομορφα χρωματα και δεν αφηνει ουτε τα corydoras να τον πλησιασουν. διαβαζω οσα γραφεις και τι συμβαινει στα δικα σου, διαβαζω στο διαδυκτιο και παρατηρω και το ενυδρειο μου και εχω φτασει στο σημειο να ειμαι μπερδεμενος! απο οτι καταλαβα, ή θα πεθανουν και τα δικα μου ή θα γεννησουν. η πορεια θα δειξει.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-03, 00:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το ότι τα Rams σας παίρνουν χαλίκι στο στόμα τους και το βγάζουν από τα βράγχια είναι τυπική συμπεριφορά κιχλίδας. Δεν σημαίνει ούτε ότι θα ζευγαρώσουν αλλά ούτε ότι θα πεθάνουν. Απλώς ψάχνουν για φαϊ. Και με αυτόν τον τρόπο "καθαρίζουν" και τα βράγχια τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-03, 01:17
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

προσεξε την ποιοτητα του νερου. τα σημαδια που περιγραφεις, κατα την αποψη μου παντα, κατι τετοιο μαρτυρουν. ιδιαιτερα δε τα ramirezi ειναι ευαισθητα στο νιτριτη.
ξανακανε tests...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-03, 03:24
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

.... νιτρώδη, "νιτρίτης" δεν υπάρχει - και κατ' αντιστοιχία δεν υπάρχουν "νιτράτες", υπάρχουν νιτρικά.

Οσον αφορά τα χαλίκια και την πιθανότητα να οφείλεται σε αυτά ο θάνατός τους, δεν είναι κάτι απίθανο μιά και στο φυσικό τους περιβάλλον απλά δεν υπάρχουν χαλίκια παρά μόνον άμμος. Είναι κάτι που υποστηρίζεται από αρκετούς και για τον συνδυασμό "τριμμένο κοράλι - Αφρικάνες". Οταν υπάρχουν υλικά στο ενυδρείο τα οποία δεν βρίσκονται στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού αυτός ο κίνδυνος ελοχεύει αν και το βρίσκω σχετικά απίθανο να είναι αυτός ο (μόνος) λόγος. Το να δρα επικουρικά, είναι πιθανότερο. Από εκεί και πέρα, είναι σχετικά εύκολο να το διαπιστώσεις μόνη σου, κυττώντας προσεκτικά τα βράγχια σε κάποιο από αυτά που πεθαίνουν.

Από την άλλη πλευρά έχει παρατηρηθεί μιά εκρηκτική αύξηση rams τα οποία πεθαίνουν με τον ίδιο τρόπο (ακριβώς ίδια συμπτώματα) και μάλιστα ακόμη και σε ενυδρεία με άμμο (όπως της Μαργαρίτας που ξέρεις). Επειδή αυτό το έχω ακούσει και από 2-3 ακόμη άτομα, πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα rams που έρχονται τώρα τελευταία. Δεν ξέρω αν όλα είναι από την ίδια πηγή, αλλά σίγουρα δεν μπορεί σε 5 διαφορετικά ενυδρεία με διαφορετικά υλικά, διαφορετική χημεία και διαφορετικούς χομπίστες, να φταίνε "άλλα" πράγματα. Το ΜΟΝΟ κοινό σημείο σε όλα αυτά τα ενυδρεία είναι αρκετές ΔΕΚΑΔΕΣ rams αγορασμένα στην Ελλάδα από τον Σεπτέμβριο και μετά.

Επειδή σε δύο περιπτώσεις κράτησα τέτοια rams σε δικά μου ενυδρεία, η πορεία αυτών των ψαριών ήταν πανομοιότυπη ενώ προερχόντουσαν από τελείως διαφορετικά περιβάλλοντα. Η δε ζημιά ήταν πολύ βαριά. Ακόμη και δύο ψάρια που "γύρισαν" τελικά χάθηκαν μετά από ένα μήνα με τον ΙΔΙΟ τρόπο. Οπως λέει και ο Arthur C. Doyle, όταν έχεις αποκλείσει όλα τα πιθανά.. τότε το απίθανο είναι η πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-02-03, 13:31
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Θελω απλα να αναφερω πως και εγω ειχα παρομοια εμπειρια τωρα τελευταια με ημερομηνια αγορας το Νοεμβριο.Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω εαν τα ψαρια ειναι απο τον ιδιο εισαγωγεα η μαγαζι με τα δικα σας η απλα ειναι κατι τυπικο σε αυτο το ειδος ψαριου αλλα παρολο που εχω κρατησει στο παρελθον μεχρι και δισκους για 3 περιπου χρονια χωρις προβλημα τα συγκεκριμενα ramirezi ειναι μακραν τα ποιο ευαισθητα ψαρια που ειχα...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-03, 14:28
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Tα ramirezi ειναι οντως πολυ ειαισθητα
Απο τον Αυγουστο εχω αγορασει απο διαφορα μαγαζια στην Θεσσαλονικη και καταφερε να επιζησει μονο ενα.
Παντα ηθελα να κρατησω δυο μαζι...και παντα το ενα το εχανα μεσα σε λιγο καιρο.Λογω της ομοιοτητας ποτε δεν μπορουσα να χεχωρισω πιο ηταν αυτο που εχανα.
Αγοραζα ενα αλλο .... και παλι τα ιδια.Μεχρι που σταματησα και εδω και 2 μηνες εχω μονο ενα.
Συνθηκες νερου κανονικες και δεν εμφανιστηκαν ποτε σημαδια επιθετικοτητας μεταξυ τους.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-02-03, 16:16
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Ισως τοτε η τελευταια παρτιδα να ηρθε με προβληματα... Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο! Ετσι και αλλιως τα apistogramma ζουν και βασιλευουν χωρις κανενα προβλημα μεσα στο ενυδρειο και ειναι εξισου ευαισθητα ψαρια, ζουν στις ιδιες περιπου συνθηκες με τα ραμς.. Δεν πρεπει να ειναι οτι κανω κατι εγω λαθος... ΤΟ νερο ειναι σε αριστες συνθηκες κλπ κλπ

Αντε να δουμε... Θα κανω υπομονη μερικουσ μηνες και θα ξαναγορασω ραμς στην επομενη παρτιδα!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05260 seconds with 12 queries