Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-02, 18:34
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αρωστο Xiphophorus helleri

Title: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/14/02 at 06:42:35
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια s.o.s
εχτες ειδα τον έναν xiphophorus να ειναι ακινητος στο βυθο κατω απο ενα φυτο,κινειτε για λιγο μονο οταν ειναι να φαει και μετα παλι τα ιδια(ο συγκεκριμενος ηταν ο πιο κινητικος στο ενυδρειο).
Απο οτι ειδα εξωτερικα και στα βραγχια δεν εχει τιποτα.
Τι μπορει να συμβαινει?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: ASCCO1 on 08/14/02 at 06:48:37
--------------------------------------------------------------------------------
διευκρηνηση>>
αρσενικο η θυληκο ειναι??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/14/02 at 06:51:33
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι αρσενικο και πανεμορφο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: KOULIO on 08/14/02 at 06:51:53
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ιδια ειχα και εγω με ενα tiger

ηταν απο τα ποιο κινητικα αλλα ξαφνικα σταματησε να τρωει
(ετρωγε ελαχιστα)
και καθοτανε κατω απο φυλλα ακινητο

οχι μονο εχει μεινει μισο στο μεγεθος σε σχεση απο τα αλλα αδυνατισε ακομη περισσοτερο

τις τελευταιες 10 μερες εχει αρχισει να ειναι ποιο ενεργητικο
και νατρωει κανονικα






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: ASCCO1 on 08/14/02 at 06:55:38
--------------------------------------------------------------------------------
ισως και να μην εχει τιποτα :-/ :-/ :-/
παρατηρησετο καλυτερα τις επομενες μερες και βλεπουμε :-/
για καλο και για κακο κανε και τις σχετικες μετρησεις στο νερο( ΡΗ, ΝΟ2, ΝΟ3,ΝΗ3/4)
Τι θερμοκρασια εχει τωρα το ενυδρειο??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: sijohn on 08/14/02 at 07:02:02
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/14/02 at 06:42:35, babers wrote:
Παράθεση:
Παιδια s.o.s
εχτες ειδα τον έναν xiphophorus να ειναι ακινητος στο βυθο κατω απο ενα φυτο,κινειτε για λιγο μονο οταν ειναι να φαει και μετα παλι τα ιδια(ο συγκεκριμενος ηταν ο πιο κινητικος στο ενυδρειο).
Απο οτι ειδα εξωτερικα και στα βραγχια δεν εχει τιποτα.
Τι μπορει να συμβαινει?
Εγώ σκέφτηκα μήπως τον τρόμαξε κανένα άλλο μεγαλύτερο, και κρύβεται


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/14/02 at 07:15:36
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες και η θερμοκρασια ειναι 28 βαθμους και οσο για να τον τρομαξε αλλο ψαρι το βρισκω λιγο δυσκολο γιατι ειναι απο τα μεγαλυτερα ψαρια

σημ.Σημερα παρατηρησα οτι η κοιλια του εχει μπει προς τα μεσα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: sijohn on 08/14/02 at 07:20:38
--------------------------------------------------------------------------------

on 08/14/02 at 06:51:53, KOULIO wrote:
Παράθεση:
Τα ιδια ειχα και εγω με ενα tiger

ηταν απο τα ποιο κινητικα αλλα ξαφνικα σταματησε να τρωει
(ετρωγε ελαχιστα)
και καθοτανε κατω απο φυλλα ακινητο

οχι μονο εχει μεινει μισο στο μεγεθος σε σχεση απο τα αλλα αδυνατισε ακομη περισσοτερο

τις τελευταιες 10 μερες εχει αρχισει να ειναι ποιο ενεργητικο
και νατρωει κανονικα

Έτσι και `γώ έχασα ενα τιγράκι από πρόβλημα στό νερό, Πρίν από μερικές μέρες παρατήρησα ένα τιγράκι να είναι κρυμένο και με το κεφάλι κάτω, πήρα μέτρηση ΡΗ, ήταν ψηλό έβαλα τύρφη στο φίλτρο και μετά από μερικές ώρες το τιγράκι πέταγε, Ένα άλλο παλαιώτερα είχε χάσει τον προσανατολισμό του και τρυγύρναγε μέσα στό ενυδρείο με σπασμούς γρήγορα καί προς όλες τίς διευθύνσεις, κουτουλαγε στα τζάμια στά διακοσμητικά παντού, επειδή ενοχλούσε τα άλλα ψάρια, το έβαλα σε άλλο ενυδρείο μόνο του, συνεχισε τα ίδια, αργότερα άρχισε νά τουμπάρει, καί στο τέλος γύρισε ανάποδα, το άφησα με σκοπό να το πετάξω το πρωι μιάς και είχε ψωφίσει ΝΟΜΙΖΑ, τό πρωί ήταν μιά χαρά είχε ξεμεθήσει, και εδω και ένα μήνα δέν εχει παρουσιάσει τιποτα κακό



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: ASCCO1 on 08/14/02 at 07:37:03
--------------------------------------------------------------------------------
αν εχει μπει η κοιλια μεσα δεν το βλεπω να την βγαζει( συφιλη των ζωοτοκων ,η αρρωστεια).
SORRY ειναι αρκετα δυσκολο αλλα παλεψε το, να τρωει



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/14/02 at 08:00:22
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο και ολα τα παιδιά
Ευχαριστω για την βοηθεια,απο οτι ειδα σημερα σταμάτησε να τρωει.Κριμα :-[ :-[ γιατι τον εχω 18 μηνες και ειναι το αγαπημενο μου ψαρι.
Η συφιλη των ζωοτοκων απο τι προερχετε?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: Giorgos on 08/14/02 at 13:42:46
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως μην το παρατήσεις το ψάρι. Μην το αφήσεις στη μοίρα του. Πάλεψε το. Ίσως να είναι κάποια άλλη αρρώστεια (εφόσον έχει μπει η κοιλιά μέσα παίζει και να είναι εσωτερικά παράστιτα) που μπορείς να αντιμετωπίσεις. Αν μπορείς να το απομονώσεις καλό θα ήταν αλλά και αν δεν μπορείς, δεν χάθηκε ο κόσμος. Έχω ένα Blue acara (που μου έφερε ένας φίλος) το οποίο αρρώστησε...μάλλον από το άγχος που του προκαλούσαν τα Oscar. Κάποια μέρα σταμάτησε να τρώει και να βγάζει λευκά περιττώματα. Το μόνο που έκανε για σχεδόν 3 μήνες είναι να κρύβεται. Μια μέρα δειλά-δειλά άρχισε να τρώει!!! Οπότε του έδινα φαϊ βουτιγμένο σε μετρονιδαζόλη (είναι για παράσιτα αλλά λειτουργεί μόνο όταν τρώει το ψάρι) και το Acara ζει και βασιλεύει από τότε!
Πες μας, τα περιττώματα του είναι κανονικά ή έχουν λευκό χρώμα και μοιάζουν με κλωστή; Παρατήρησε το λίγο το ψάρι, όχι μόνο για εξωτερικά σημάδια, αλλά και για αλλαγή στη συμπεριφορά και πες μας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: sijohn on 08/16/02 at 05:00:37
--------------------------------------------------------------------------------

[/quote]
Καλημέρα πές μου πρώτα αν ειναι καλά οι ξιφοφόροι σου.
Τώρα ότι σου πώ γιά τα τιγράκια θα είναι υποθέσεις, γιατί δέν έχω ουτε σχετική εμπειρία ουτε πολές γνώσεις, άρα μη τα πάρεις σοβαρά. Οι απότομες κινήσεις άν δεν καταλήγουν στο χαλίκι, με σκοπό να ξυστούν από κάποιο παράσιτο, θα είναι κινήσεις παιχνιδιού. Πρησμένες κοιλιές έχουν και τα δικά μου, άρα δεν νομίζω να είναι και τα δικά μου άρωστα, ή έχουν αυγουλάκια ή τρώνε πολύ και θέλουν δίαιτα. Στα δικά μου εχω παρατηρήσει πολλούς τσακωμούς, και πολούς χορούς δίπλα δίπλα, άρα ζευγαρώνουν :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: newfish on 08/16/02 at 06:09:18
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/14/02 at 07:15:36, babers wrote:
Παράθεση:
Σημερα παρατηρησα οτι η κοιλια του εχει μπει προς τα μεσα

Φίλε sijohn.

'Οπως βλέπεις και παραπάνω το πρόβλημα είναι ότι η κοιλιά του έχει μπει μέσα και όχι ότι είναι πρησμένη.

Αλήθεια ASSCO, η συφιλη των ζωοτοκων απο τι προερχετε;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: sijohn on 08/16/02 at 07:15:23
--------------------------------------------------------------------------------
Άν τρώει κανονικά, το τιγράκι, ίσως να έχει μπεί μέσα η κοιλιά, του γιατί άδειασε απο αυγουλάκια. ??? Ελπίζω νά μήν έχει κανένα πρόβλημα, καί να το δείς ξανά ζωηρό και παιχνιδιάρικο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: Tolis on 08/17/02 at 03:01:35
--------------------------------------------------------------------------------
Να αδειασε η κοιλια ενος αρσενικου ξιφοφορου απο αυγουλακια το βλεπω λιγο χλωμο
Απο την αλλη, 18 μηνες ειναι και μια ηλικια που στα περισσοτερα ζωοτοκα θεωρειται αρχη του τελους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: halvas69 on 08/17/02 at 19:43:40
--------------------------------------------------------------------------------
Και όταν γεννάνε τα ψαράκια ΔΕΝ μπαίνει η κοιλιά τους μέσα.
Απλώς φεύγει το φούσκωμα και επανέρχονται στο φυσιολογικό τους.
Και δυστυχώς ο Admin έχει δίκιο για το όριο ηλικίας τους. :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/19/02 at 03:49:37
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια αλλα δυστυχως ο ξιφοφορος πεθανε εχθες :-[ :-[ στο μικρο ενυδρειο που τον ειχα βαλει.
Κριμα!!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: sijohn on 08/19/02 at 03:54:55
--------------------------------------------------------------------------------

on 08/14/02 at 06:42:35, babers wrote:
Παράθεση:
Παιδια s.o.s
εχτες ειδα τον έναν xiphophorus να ειναι ακινητος στο βυθο κατω απο ενα φυτο,

Καλημέρα Γιάννη εμαθα τα νεα με τον ξιφοφόρο σου, είχες άλλο, ή θα βγείς γιά αγορές;
Πες μου καλορίζικο. Πήρα ενα μωρό 350 λίτρα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/19/02 at 04:14:43
--------------------------------------------------------------------------------
Αρσενικο δεν εχω αλλο
Θα βγω για αγορες τον αλλο μηνα γιατι ο Αυγουστος δεν συνιστατε αφου τα μαγαζια δεν φερνουν ψαρια.
Καλοριζικο το καινουργιο ενυδρειο (350L τυχερακια )και καλο στρωσιμο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: babers on 08/19/02 at 04:15:15
--------------------------------------------------------------------------------
Αρσενικο δεν εχω αλλο
Θα βγω για αγορες τον αλλο μηνα γιατι ο Αυγουστος δεν συνιστατε αφου τα μαγαζια δεν φερνουν ψαρια.
Καλοριζικο το καινουργιο ενυδρειο (350L τυχερακια )και καλο στρωσιμο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: ASCCO1 on 08/19/02 at 05:24:33
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και η απαντηση ερχεται καθυστερημενα( λογω 15αυγουστου), καταρχην sorry για τα ασχημα νεα :'( :'(
δυστηχως ο λογως τις αρρωστιας αυτης( οσο αφορα τα ζωοτοκα) οφειλεται πολλες φορες στον τροπο εκτροφης τους, δηλαδη μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ( με πολυ συχνο ταισμα,) ωστε να φτασουν σε μεγεθος που να μπορουν να πουληθουν, ετσι παθαινει ζημια το στομαχι τους με τα γνωστα αποτελεσματα!!!
ενα αλλο που θελω να αναφερω ειναι οτι θεωρητικα το οριο ζωης τους ειναι τα 4 χρονια, αλλα σε αυτο παιζουν ρολο οι συνθηκες που μεγαλωνουν και ζουνε, οποτε αν λαβουμε υποψη μας οτι στην Ελλαδα ερχονται ψαρια δευτερης και τριτης ποιοτητας ( αθανατη ελληνικη τσιγκουνια.....) απο εκει και επειτα τα συμπερασματα ειναι δικα σας........
Η καλυτερη λυση ( οπως εχω πει και στο παρελθον) για καποιον που θελει να ασχοληθει σοβαρα με τα ζωοτοκα ειναι να προχωρησει σε δικια του εκτροφη( καθως κατι τετοιο ειναι πανευκολο με αυτα τα ψαρια) και σιγουρα μετα απο δυο γενιες θα εχει ψαρια που θα ειναι ανθεκτικοτερα, και θα εχουν μεγαλυτερο οριο ζωης!!!!( ΙΜΟ, ΙΜΕ)

Υ.Σ απο την εμπειρια που εχω με το συγκεκριμενο ειδος μονο ενα ψαρι καταφερα να σωσω απο την συγκεκριμενη αρρωστεια και αυτο καθαρα απο τυχη, το συμπερασμα ηταν οτι το μονο πραγμα που εσωσε το ψαρι ( ενα θυληκο ξιφοφορο LYRETAIL) ηταν α) οι καλες συνθηκες του νερου του ενυδρειου, η"" β) καποια μικρη ποσοτητα χαλκου που περιειχε το DIY ΛΙΠΑΣΜΑ που εβαζα καθε μερα για τα φυτα??? ακομα και σημερα αναρωτιεμαι ποιο απο τα δυο ηταν???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρωστο Xiphophorus helleri
Post by: sijohn on 08/19/02 at 07:07:15
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/16/02 at 06:09:18, newfish wrote:
Παράθεση:
Φίλε sijohn.

'Οπως βλέπεις και παραπάνω το πρόβλημα είναι ότι η κοιλιά του έχει μπει μέσα και όχι ότι είναι πρησμένη.

Αλήθεια ASSCO, η συφιλη των ζωοτοκων απο τι προερχετε;

Με συγχωρείς newfish, το λάθος ήταν δικό μου, παρασύρθηκα από το ΡΜ πού μου έστειλε, και του απάντησα γιά τιγράκι με πρησμένη κοιλιά, καί όχι γιά το συγχωρεμένο τον ξιφοφόρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13119 seconds with 12 queries