Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-10, 19:55
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή kardinal tetra "φουσκωμένο"

Δυστιχώς ανοίγω και γω θέμα τόσο γρήγορα στην κατηγορία που ...κανένας δεν θέλει!!!
Σήμερα παρατήρησα οτι ένας καρδινάλιος είναι γενικά πρισμένος ολόκληρος, και δεν νομίζω να είναι έτσι πάνω απο 2-3 μέρες.

ΒΑΣΙΚΕΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 160 λιτ καθαρά
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
3 1/2 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: μπήκαν όλοι περίπου πριν κάτι λιγότερο απο 3 μήνες.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 και 26 με αναμένα φώτα
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
7 "μίνι" σκαλάρια , 2 ραμιρέζι, 12 καρδινάλιοι.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):1 μηλοσαλίγκαρο
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): περίπου 22 με 24 βαθμούς.
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 7 μέρες 30 με 35 %
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πρίν 2 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
2 φορές τη μέρα.Οι καρδινάλιοι τρέφονται με κόκκους και με φυλαράκια διάφορων τροφών mix.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:τυρφη ανα 15 μέρες στο φίλτρο.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:6,8 - 7,2
KH:5
GH:6
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0,05
ΝΟ3(νιτρικά): 15 me 20 με μια φορά την εβδομάδα προσθήκη nitrogen flourish.κατα την αλλαγή νερού.
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
JBL
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1
2. ΔΕΡΜΑ: φουσκομένη κοιλιά, μάτια στόμα, & σαν ελαφρώς να χάνει το ζωντανό (έντονο) χρώμα του, ανασηκωμένα ελαφρώς τα λέπια στην κάτω κοιλιακή χώρα.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):ακόμα δεν παρατηρήθηκαν
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ανοιγοκλείνει με πολύ γρήγορο ρυθμό το στόμα.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : αδιαφορία στο σημερινό γεύμα.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σήμερα τα παρατήρησα, μάξιμουμ να είναι απο Παρασκευή.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Όποιος τυχων γνωρίζει τι είναι αυτό, προτίστως με ενδιαφέρει να ξέρω και αν είναι και μεταδοτικό προς ψάρια ίδιου και διαφορετικών ειδών
____________ ___________
Επίσης αν υπάρχει φάρμακο που δε χαλάει τη βιολογία θα το προτειμούσα απο αλάτι που βλέπω οτι χρεισιμοποιείτε σε κάποιες ασθένειες γιατί είμαι...φυτεμένος!..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-10, 21:06
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

φωτο..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2879.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2880.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  31,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-10, 21:40
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Dropsy?? (αυτό δεν είναι που έχει να κάνει με τα ανασηκωμένα λέπια?)

Φαίνεται σαν κουκουνάρι?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-10, 22:12
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...και γω απο οτι αναζήτηση έκανα αυτό κατάλαβα, ναι στην κάτω πλευρά της κοιλιάς έτσι είναι, αλλα δεν ξέρω για τη μεταδοτικότητα και θεραπεία...
Θα δώ αύριο τι θα κάνω....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-10, 23:06
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

φανταζομαι ειναι δυσκολο να βρεθει καποιος με εμπειρια επανω στις ασθενειες..
Αυτα που καταλαβα μόνος μου απο το ψάξιμο είναι
Α) είναι μάλλον υδροπικία (Dropsy)
Β)Ναι ειναι μεταδιδόμενη και θανατηφόρα ασθένεια και συνηθως οταν εχουν εμφανιστει τα συμπτώματα που εχω δει είναι πλέον αργά.
Γ) έπρεπε ΧΤΕΣ κιόλας που είδα το πρόβλημα να έχει βγεί το ψάρι απο μέσα και να πάει εκεί που θα καταλήξει ούτως ή άλλως΄.
Δ) Θα το αφαιρέσω αμέσως αν και είναι εξερετικά δύσκολο γιατί έχει ακόμα αυξημένη κινητικότητα και ΠΑΡΑ πολλές κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο.
Ε) Δεν έχω βρεί ακόμα πιό είναι το κατάλληλο φάρμακο για να κάνω προληπτικά θεραπεία στο υπόλοιπο ενυδρείο πρίν δώ συμπτώματα και απο άλλους κατοίκους.
Ζ) Δεν έχω άλλη λύση άν δε βρω συγκεκριμένο φάρμακο θα κάνω θεραπεία με 2-3 απο τα πιο γνωστά χτυπημένα σε κανένα...μίξερ!!!...........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-10, 23:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
φανταζομαι ειναι δυσκολο να βρεθει καποιος με εμπειρια επανω στις ασθενειες..
Αυτα που καταλαβα μόνος μου απο το ψάξιμο είναι
Α) είναι μάλλον υδροπικία (Dropsy)
Β)Ναι ειναι μεταδιδόμενη και θανατηφόρα ασθένεια και συνηθως οταν εχουν εμφανιστει τα συμπτώματα που εχω δει είναι πλέον αργά.
Γ) έπρεπε ΧΤΕΣ κιόλας που είδα το πρόβλημα να έχει βγεί το ψάρι απο μέσα και να πάει εκεί που θα καταλήξει ούτως ή άλλως΄.
Δ) Θα το αφαιρέσω αμέσως αν και είναι εξερετικά δύσκολο γιατί έχει ακόμα αυξημένη κινητικότητα και ΠΑΡΑ πολλές κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο.
Ε) Δεν έχω βρεί ακόμα πιό είναι το κατάλληλο φάρμακο για να κάνω προληπτικά θεραπεία στο υπόλοιπο ενυδρείο πρίν δώ συμπτώματα και απο άλλους κατοίκους.
Ζ) Δεν έχω άλλη λύση άν δε βρω συγκεκριμένο φάρμακο θα κάνω θεραπεία με 2-3 απο τα πιο γνωστά χτυπημένα σε κανένα...μίξερ!!!...........
Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=dropsy
Στησε μια καραντινα ... και βαλτο μεσα ... δεν βλεπω dropsy ομως ... δεν εχω εμπειρια σε αυτο μονο σε φωτο εχω δει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-10, 20:42
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Το ξεσκονησα το φορουμ Γιωργο, αλλος δοκιμασε αλάτι, άλλος ειπε οτι το αλατι ανακουφίζει μονο τα συμπτωματα αλλα δεν τα εξαλύφει,άλλος δοκίμασε συσκότιση, άλλος αφαγία, άλλος φυτική τροφή, καμμία μεθοδος όμως δεν ήταν σιγουρη και αποτελεσματική εκτός απο το αντιβιοτικό της σέρα (είδα στον γκούκγλη απο ομοιοπαθούντες) το οποίο τα σκοτώνει όλα (+βιολογία..)
Δεν είμαι βέβαια και σίγουρος για την ασθένεια -υποθετικά το λέω, το σίγουρο είναι οτι το ψάρι έχει πρίξημο στην κοιλιά και ανασηκομένα λέπια, και πρίξιμο κεφάλι-στόμα-μάτια, και πολύ γρήγορη αναπνοή, ατονία στο χρώμα του (είναι σαν ξεθοριασμένο) απομώνωση και δεν τρώει.Μέχρι χτές βράδυ κολυμπούσε κανονικά και μάλιστα ήταν αδύνατο να το πιάσω με τόσες κρυψώνες και φυτά.
Σήμερα δεν ξέρω καν που είναι, επι μία ώρα έψαχνα και δεν το είδα πουθενά και δεν ξέρω αν ψοφήσει ένα άρρωστο ψάρι και μείνει μέσα στο ενυδρείο τι συνέπειες θα έχω ακόμα..
Θα ρίξω απο σήμερα http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_melafix.html, χωρίς να έχω διαβάσει μέχρι στιγμής κάποια αναφορά οτι χρησιμοποιήθηκε με επιτυχία για τη συγκεκριμένη θεραπεία, απλά είναι όπως λέει αντιβιοτικό ευρείας χρήσης και ακίνδυνο για τη βιολογία..
Το έχω προμηθευτεί είδη, απλά θα διαβάσω ακόμα καμμια ωρα στο γκούγκλη για την ασθένεια και φάρμακα πριν το χρησιμοποιήσω...
Το θέμα είναι οτι δεν έχω δεί τίποτα σε άλλο ψάρι αλλα ούτε και θέλω να δώ!....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-10, 20:42
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...πολυ πιθανόν το ψάρι να μην είχε αυτο που νομιζα αρχικά και απλά να έπαθε κάποια...βλάβη(!!!) και απεβίωσε..
Δεν το βρήκα ποτέ μέσα στο ενυδρείο, οι μετρήσεις μου πολύ καλές, δεν αρρωστησε αλλο ψάρι παρακολουθώ στενά όλα τα ψάρια στο ενυδρείο , πάντως η ασθένεια που πίστευα είναι ιδιαιτέρως μεταδοτική και το ψάρι που ασθενεί πρέπει να αφαιρεθεί ΑΜΕΣΑ απο το ενυδρείο σύμφωνα με πηγές απο το διαδύκτιο..
Προληπτικά έκανα χρήση του παραπάνω σκευάσματος για 6 μέρες, βέβαια ξεκίνησα τρείς μέρες ΜΕΤΑ τον εντοπισμό του προβλήματος ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα: "Ενδιάμεση" παρουσίαση, για σχολιασμό & προτάσεις xontros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 42 16-10-08 17:33
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07389 seconds with 14 queries