Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-09, 03:16
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Σύντομα προς κατεδάφιση...

Γεια σε όλους,
Με μαύρη καρδιά σας παρουσιάζω και το δικό μου ενυδρείο το οποίο σύντομα θα το βλέπω κι εγώ μόνο σε φωτογραφίες αφού περιμένω να μου έρθει το χαρτί για στρατό... Είναι το πρώτο μου ενυδρείο και τρέχει απ'το καλοκαίρι. Ως ανίδεος πήρα το ενυδρείο έχοντας στο μυαλό μου υποβρύχια και δύτες για διακόσμηση, και ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για το "στρώσιμο του νερού" που μου ανέφεραν στο pet shop, αντίκρυσα τα πρώτα φυτεμένα και έμεινα... Φυσικά το ενυδρειάκι πέρασε απο 40 κύματα (κυανοβακτήριο, thread και πυκνή τριχοειδής σε όλο το hc και άλλα πολλά) και τώρα έχει λίγη bba.. Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω και να συγχαρώ όλους εδώ για τις πολύτιμες εμπειρίες που μοιράζονται.


Πληροφορίες

Διαστάσεις:100x30x40υ
Όγκος: 120L (90 καθαρά)
Κατηγορία: Φυτεμένο
Φυτά: HC cuba, rotala sp.green, rotala rotundifolia, rotala κάτι(..), hemianthus micranthemoides, eleocharis acicularis, echinodorus tenellus, και δύο που δεν ξέρω τι είναι.
Ψάρια / ¶λλα είδη: Αγγελόψαρα (ήδη βρήκαν άλλο σπίτι), neon tetras, rasboras, sae, otocinclus
Διακοσμητικά υλικά: Χαλίκι ασβεστολιθικό (το ανακάλυψα πολύ αργά....), ξύλα
Φόντο:
Φωτισμός: 2x39watt T5 (και άλλες 2 μόνο για φωτογραφίσεις προς το παρόν)
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: 2217
Θερμοστάτης: hydor 200watt εξωτερικός
Λίπανση: EI (estimative index)
Παροχή CO2: 30ppm, 2κιλη μπουκάλα

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 20ppm
Αλλαγές νερού: 50% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφίες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aP1000650b.JPG
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  305,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bP1000673b.JPG
Εμφανίσεις:  413
Μέγεθος:  328,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cP1000640b.jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  61,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dP1000665b.jpg
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eP1000533b.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  277,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-09, 03:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλε Νασο, σου βγαζω το καπελο Απο τα πιο ομορφα και μερακλιδικα φυτεμενα που εχω δει !!!
Και τρομερη εξελιξη για 1ο ενυδρειο και για λιγους μηνες που τρεχει !!!
Κριμα που θα πρεπει να το ξεστησεις για να πας να υπηρετησεις. Μην στενοχωριεσαι ομως, οι γνωσεις μενουν και οταν με το καλο τελειωσεις απο το στρατιωτικο θα φτιαξεις κατι ακομα ωραιοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-09, 07:16
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή



Εξαιρετική δουλειά, Νάσο για το διάστημα που ασχολείσαι. Μακάρι να βλέπαμε συχνότερα τέτοιες προσπάθειες.
Η θέση του ενυδρείου (δίπλα σε καλοριφέρ και μπροστά σε παράθυρο) θα πρέπει να σου δημιούργησε αρκετά προβλήματα με άλγες.
Διάχυση κάνεις στην εισαγωγή του φίλτρου;
Προσθέτεις νιτρικά ή ταΐζεις τόσο πολύ για να κρατάς αυτά τα νιτρικά;
Όπως και να έχει η θητεία περνάει γρήγορα και ελπίζω πραγματικά να μας δείξεις κάτι ακόμη ομορφότερο...

πάντα καλά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-09, 11:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυυυυυυυυυυυ ομορφο.
Ευχομαι οταν απολυθεις να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο (και λιγο ψηλοτερο για σκαλαρια) και να καταπληξεις παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-09, 12:02
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Το χαλακι που το βρηκες?πως λεγεται?Παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-09, 14:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ΥΠΕΡΟΧΟ ενυδρειο!!!
τα συγχαρητηρια μου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-09, 15:02
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

πολυ ομορφη προσπάθεια !!!
Μπράβο και απο μενα !
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-09, 15:43
Το avatar του χρήστη ChristosΒ
ChristosΒ Ο χρήστης ChristosΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια και από μένα! Πολύ όμορφο και προσεγμένο το ενυδρείο σου! Μη στεναχωριέσαι για το στρατό, δες το σαν ευκαιρία να φτιάξεις κάτι ακόμα καλύτερο μόλις γυρίσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-09, 17:00
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Πραγματικά κρίμα.....Δώσ'το κάπου οπωσδήποτε!! Εγώ πάλι στο στρατό έφτιαξα το ενυδρείο μου, λόγω...καλής μετάθεσης.... Θα το ξαναφτιάξεις σίγουρα και καλύτερο μετά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-09, 17:03
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Δως το σε κάποιον (εμένα) να στο προσέχει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-09, 17:11
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

πανέμορφο το ενυδρείο σου ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-09, 17:26
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Μπράβο πολύ ωραίο ενυδρειο. Εχεις βάλει πολύ ομορφα τα φυτά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-09, 18:48
Το avatar του χρήστη zarko
zarko Ο χρήστης zarko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Περιοχή: Λιβαδειά
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

κατσε καλα..........!μπραβο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-09, 19:32
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Κουκλι ειναι...απο τα πιο ομορφα που "κυκλοφορουν"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-09, 20:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Φοβερο!! Μπραβο και απο εμενα!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-09, 00:34
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

πολύ όμορφο, καλύτερα δώστο σε κάποιον έμπειρο να στο προσέχει


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χαλακι που το βρηκες?πως λεγεται?Παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...

είναι το cuba, hemianthus callitrichoides
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-09, 12:14
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ σε όλους παιδιά, χάρηκα πολύ που το μοιράστηκα με όλους εσάς, μιας που μέχρι τώρα το είχαν δει μόνο άσχετοι..
Όσον αφορά το aquascaping, επειδή είναι η πρώτη μου προσπάθεια δεν υπήρχε κανένα αρχικό πλάνο, όλα έγιναν πολύ σταδιακά και πειραματίζοντας. Δεν είχα τα υλικά που θα ήθελα όταν το έστηνα και δεν είχα ιδέα ούτε καν για το πως θα δείχνουν τα φυτά που έβαζα. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ'το αποτέλεσμα αν και νομίζω οτι αυτό που σώζει την κατάσταση είναι το HC το οποίο είναι και το αγαπημένο μου. Τα υπόλοιπα απλά τα έβαλα στην σειρά στην ουσία. Για όσους προτείνουν να το έδινα κάπου να το προσέχουν, να πω οτι ούτως ή αλλως σκόπευα να το ξεστήσω σε κανα 4μηνο, (αν δεν έφευγα) αφού πήρα την εμπειρία που ήθελα απ'αυτό και επειδή από τότε έχω μαζέψει αρκετές ενδιαφέρουσες πέτρες και ξύλα. Μάλιστα έχω τόσες ιδέες που όταν με το καλό γυρίσω, με βλέπω να το ξηλώνω ανα 6-8 μήνες, μόλις αρχίζω να το ψιλοβαριέμαι δηλαδή, και να αλλάζω σκηνικά. Ξανά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας σχόλια και ελπίζω να μπρίζωσα και μερικούς...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θέση του ενυδρείου (δίπλα σε καλοριφέρ και μπροστά σε παράθυρο) θα πρέπει να σου δημιούργησε αρκετά προβλήματα με άλγες.
Διάχυση κάνεις στην εισαγωγή του φίλτρου;
Προσθέτεις νιτρικά ή ταΐζεις τόσο πολύ για να κρατάς αυτά τα νιτρικά;
Στο παράθυρο τα στόρια είναι πάντα κλειστά και περνάει μόνο μια ηλιακτίδα για πολύ λίγη ώρα της ημέρας (σπίτι ημιυπόγειο με λίγο φως γενικά) και δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα. Το καλοριφέρ γιατί λες οτι το επηρεάζει? Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι πάντα σταθερή. Οι άλγες που αντιμετώπισα ήταν κυρίως μέχρι να βρώ την ισορροπία που χρειαζόταν. Το κακό είναι οτι μόλις την βρήκα, πριν κανα μήνα, και το ενυδρείο είχε καθαρίσει εντελώς αλλα και τα προβληματικά μου φυτά (rotala sp.green και hm) πήραν τα πάνω τους, αποφάσισα να βάλω το φωτιστικό που βλέπεις και έτσι από 3x30watt T8 (οι 2 χωρίς ανακλαστήρες), πήγα σε 2x39 T5 με full ανακλαστήρες. Δεν το θεωρούσα μεγάλη αλλαγή αλλά τελικά αποδείχθηκε οτι ήταν, αφού εμφανίστηκε bba και τα ίδια φυτά ξαναπαρουσίασαν πρόβλημα. Νιτρικά όπως και απ'όλα τα άλλα προσθέτω full με γνώμονα το EI.
Με την διάχυση δεν έχω βρει την λύση που θέλω ακόμα. Γίνεται με γυάλινο diffuser της denerle που είναι τοποθετημένο ακριβώς κάτω απο την εισαγωγή του φίλτρου (σύμφωνα με τον G.Farmer). Μπήκε εκεί γιατί όταν τον έβαλα απέναντι απ'την έξοδο οπου μπαίνει συνήθως, το νερό είχε γίνει σαν σαμπάνια απ'τις φυσαλιδες που έβγαιναν απ'αυτό και σε συνδιασμό με το pearling γινόταν χαμός. Εκεί που είναι τώρα όμως, ναι μεν δεν έχω αυτό το πρόβλημα αλλά το φίλτρο νομίζω οτι ταλαιπωρείται αρκετά και "ρεύεται" πολύ συχνά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χαλακι που το βρηκες?πως λεγεται?
Όπως σου είπε και ο Strahos είναι Hemianthus Callitrichoides (HC για συντομία) και χρειάζεται αρκετό CO2 για να αναπτυχθεί σωστά. Αφού αναπτυχθεί πάντως συντηρείται και με Excel ή Easy Carbo αν τα λίτρα είναι λίγα και συμφέρει (σύμφωνα με τον G.Farmer πάλι)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-09, 15:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι άλγες που αντιμετώπισα ήταν κυρίως μέχρι να βρώ την ισορροπία που χρειαζόταν. Το κακό είναι οτι μόλις την βρήκα, πριν κανα μήνα, και το ενυδρείο είχε καθαρίσει εντελώς αλλα και τα προβληματικά μου φυτά (rotala sp.green και hm) πήραν τα πάνω τους, αποφάσισα να βάλω το φωτιστικό που βλέπεις και έτσι από 3x30watt T8 (οι 2 χωρίς ανακλαστήρες), πήγα σε 2x39 T5 με full ανακλαστήρες. Δεν το θεωρούσα μεγάλη αλλαγή αλλά τελικά αποδείχθηκε οτι ήταν, αφού εμφανίστηκε bba και τα ίδια φυτά ξαναπαρουσίασαν πρόβλημα. Νιτρικά όπως και απ'όλα τα άλλα προσθέτω full με γνώμονα το EI.
Με την διάχυση δεν έχω βρει την λύση που θέλω ακόμα. Γίνεται με γυάλινο diffuser της denerle που είναι τοποθετημένο ακριβώς κάτω απο την εισαγωγή του φίλτρου (σύμφωνα με τον G.Farmer). Μπήκε εκεί γιατί όταν τον έβαλα απέναντι απ'την έξοδο οπου μπαίνει συνήθως, το νερό είχε γίνει σαν σαμπάνια απ'τις φυσαλιδες που έβγαιναν απ'αυτό και σε συνδιασμό με το pearling γινόταν χαμός. Εκεί που είναι τώρα όμως, ναι μεν δεν έχω αυτό το πρόβλημα αλλά το φίλτρο νομίζω οτι ταλαιπωρείται αρκετά και "ρεύεται" πολύ συχνα
Τα προβληματα που αντιμετωπισες στο ιστορικο του ενυδρειου σου ειναι πολυ συνηθισμενα σε οσους αποφασισαν να αναβαθμισουν τον φωτισμο τους θεωρωντας οτι με περισσοτερο φως θα εχουν υγιεστερα φυτα και λαμπερο ενυδρειο με πολυ καλη αναπτυξη. Η πραγματικοτητα ομως προσγειωνει πολλους ανωμαλα-μεταξυ αυτων κι εμενα-, μιας και με το πολυ φως ερχονται και πολλα προβληματα αν δεν εχεις την εμπειρια να χαλιναγωγησεις το ενυδρειο που γινεται τουρμπο απο το πολυ εντονο φως των Τ5 με ανακλαστηρες.
Να ξεκαθαρισουμε οτι οι παλιας τεχνολογιας Τ8 απεχουν παρασαγγας απο την ποσοτητα και την ποιοτητα του φωτος που βγαζουν οι νεες Τ5, οποτε ακομα και στα ιδια watt η αλλαγη των φωτιστικων απο T8 σε T5 ειναι μια μεγαλη αλλαγη που πρεπει να γινει πολυ προσεκτικα και σταδιακα.
Η αποφαση σου να αρχισεις λιπανση με την μεθοδο του Estimative Index ειναι πολυ σωστη μιας και με αυτο το φωτισμο δεν εχεις το περιθωριο να παρουσιαστει ανεπαρκεια καποιου στοιχειου,αφου θα το εκμεταλλευτουν αμεσως οι αλγες. Μαλιστα οταν το ενυδρειο εχει πλεον ισορροπησει θα μπορουσες σιγα σιγα να αναβεις και τις αλλες 2 Τ5 για μιση ωρα στην αρχη και μετα ολο και περισοτερο χρονο σταδιακα μεχρι να φτασεις το πολυ στις 3 ωρες.
Η παρουσια του CO2 και η διαχυση του ειναι τελικα το Α και το Ω σε αυτα τα συστηματα ! Η ρυθμιση του διοξειδιου ειναι αρκετα πολυπλοκη και απαιτει εμπειρια και παρατηρηση. Το 99% των αλγεων που εμφανιζονται οφειλεται στην ανεπαρκεια,στην κακη διαχυση η κυκλοφορια του CO2.
Ενας Drop checker θα σου λυσει τα χερια και θα εχεις εναν μπουσουλα. Αν το χρωμα του υγρου ειναι απο ανοιχτο πρασινο εως κιτρινο ξερεις οτι εχεις ωφελιμα ποσοστα CO2 στην στηλη νερου. Επειτα παρατηρεις τα ψαρια για σημαδια δυσφοριας και το pearling των φυτων και ρεγουλαρεις αντιστοιχα την παροχη.
Η διαχυση του αεριου τωρα: εκει που γινονται τα περισσοτερα σφαλματα !
Θεωρω οτι οπως το ειχες πριν με τις φυσαλιδες ακριβως κατω απο την εξοδο του φιλτρου ηταν και το σωστο. Το CO2 δεν αρκει απλως να βγαινει απο τον diffuser αλλα πρεπει και να φτανει σε ολα τα φυτα. Μερικοι χρησιμοποιουν γι αυτο το σκοπο μια εσωτερικη κεφαλη τυπου Korallia ωστε το ρευμα νερου με τις φυσαλλιδες διοξειδιου να φτανει σε ολα τα φυλλα των φυτων.
Πολυ σημαντικη ειναι και η σωστη αναταραξη που γινεται στην επιφανεια, μιας και τα φυτα και τα ζωντανα μας χρειαζονται εξισου και οξυγονο.Διαφορετικα δημιουργειται εκεινο το αντιαισθητικο φιλμ σαν λαδι στην επιφανεια.
Η διαχυση στην εισοδο του φιλτρου ειναι αποτελεσματικη αλλα με τα γνωστα προβληματα του "ρεψιματος" και της κακης λειτουργιας του φιλτρου που αναφερεις. Στην περιπτωση σου, που εχεις ενα εξ.φιλτρο συμβαινει και το εξης φαινομενο: η αυξημενη παρουσια CO2 μεσα στα υλικα του φιλτρου μειωνει την δυναμη και τον πληθυσμο των ωφελιμων βακτηριδιων που χρειαζονται οξυγονο, με αποτελεσμα να παρουσιαζονται καποια στιγμη που παραχθει λιγη ποσοτητα αμμωνιας (θανατος ψαριου,αυξηση ιχθυοφορτισης, τροφη που εμεινε) να μην εχουν την δυναμη να την διασπασουν αμεσως. Αυτη τη συντομη παρουσια ιχνων αμμωνιας εχουν μαθει να την εκμεταλλευονται καποια ειδη αλγης που εκκολαπτουν τα σποριδια τους σε αυτες ακριβως τις συνθηκες.
Ολων των ειδων οι αλγες υπαρχουν ως σποριδια μεσα στα ενυδρεια μας , απλως περιμενουν τις καταλληλες συνθηκες για να εκκολαφθουν, ποιες ειναι ακριβωςολες αυτες οι συνθηκες παραμενει μυστηριο ακομα.
Sorry για το σεντονι που απλωσα αλλα με απασχολουν κι εμενα ολα αυτα, εχω ριξει πολυ διαβασμα και σκεφτηκα να τα μοιραστω..Μου αρεσει παντως που το ψαχνεις πολυ ! Οταν γυρισεις με το καλο και στησεις νεο φυτεμενο εχουμε κι αλλα πολλα να πουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-09, 18:55
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry για το σεντονι που απλωσα αλλα με απασχολουν κι εμενα ολα αυτα, εχω ριξει πολυ διαβασμα και σκεφτηκα να τα μοιραστω..Μου αρεσει παντως που το ψαχνεις πολυ ! Οταν γυρισεις με το καλο και στησεις νεο φυτεμενο εχουμε κι αλλα πολλα να πουμε
Πολύ καλά έκανες Αλέξη, αφού τα σεντόνια έχουν γίνει η αδυναμία μου τελευταία..
Το ψάξιμο και το διάβασμα είναι αναπόσπαστο αλλά και απολαυστικό (ΙΜΟ) κομμάτι του "αθλήματος" και ειδικά όταν εισπράττεις τους "καρπούς" του. Και αναφέρομαι στο δικό σου "κόσμημα", που το έχω κατατάξει ως το ωραιότερο (στην κατηγορία του) σε όλο το GAB και πιθανότατα της Ελλάδας...
Σε όσα αναφέρεις έχεις δίκιο και γενικά ίσως θα έπρεπε να ζητάω πιο συχνά γνώμες απο εδώ. Έπειτα όμως, ειναι και η διαδικασία του trial & error που καμιά φορά έχει και την χάρη της..., αρκεί να μην την πληρώνουν τα ζωντανά..
Drop checker χρησιμοποιώ και είναι όντως εξαιρετικά χρήσιμο, απλά αυτό και το θερμόμετρο είναι τα μόνα που έβγαλα για να το φωτογραφίσω. Η διάχυση είναι θέμα που με προβληματίζει και προσανατολίζομαι σε εξωτερικό reactor τύπου Aqua Medic 1000. Εσύ στο δικό σου ποια μέθοδο χρησιμοποιείς?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-09, 01:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Kι εγω στην εισαγωγη του φιλτρου εχω προσωρινα την διαχυση, αλλα θα παρω συντομα κι εγω τον Aquamedic 1000 γιατι δεν λεει..για τους λογους που σου προανεφερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς ΠΑΝΟ Χαραμάδας Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-12-08 21:46
Προς Moderators Liolios Greek Aquarist's Boards 0 12-02-06 12:42
Βιβλίο προς αποφυγή Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 11 05-04-05 21:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17334 seconds with 14 queries