Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-16, 22:53
Angelo_95 Ο χρήστης Angelo_95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Fin Rot σε μονομάχο

Καλησπέρα, εδώ και 2 μήνες έχω έναν μονομάχο. Τον πήρα από petcity από τα ποτηράκια που τα έχουν.

Τον έχω σε ένα μικρό ενυδρείο 15lt, έχω και ένα με 60lt αλλά έχει μέσα molly black, guppy και red cherry και δεν νομίζω να συμβιβαστεί.

Από απειρία μου δεν ήξερα πως ξεκινάμε ένα ενυδρείο και έβαζα νερό βρύσης. Πλέον το νερό έχει στρωθεί και οι μετρήσεις είναι μηδενικές (αμμωνία, no2, no3). Αλλαγές κάνω κάθε βδομάδα 20% περίπου και του έχω βάλει μερικά Polysperma και μερικά Tropica Cabomba. Από φωτισμό έχω κάνει μια αυτοσχέδια βάση με λεντοταινία (αν θυμάμαι καλά 9 led 352 αλλά είναι λίγη και θα βάλω και άλλο.

Ο μονομάχος όταν τον πήρα μετά από 2 μέρες έχασε την μισή ουρά του και είχε γίνει σαν guppy. Μετά η κατάσταση σταθεροποιήθηκε. Μετά άρχισα και τον τάιζα μόνο Hikary Beta Bio-Gold όπου η ουρά του ξανά έφτιαξε αλλά πάντα με μια διαφανές άκρη. Στην ρουτίνα αυτή δεν έχει αλλάξει κάτι, και εδώ και 3 μέρες η ουρά του έχει γίνει πάλι η μισή και η πάνω ουρά έχει μείνει ένα κομμάτι 3 χιλιοστών με 2 τρυπούλες.

Από φίλτρο έχω ένα jab-jar κάπως έτσι δεν θυμάμαι που έχω χαμηλώσει την ροή του. Επίσης έχω βάλει και θερμοστάτη της eheim.

Για το πάτωμα έχω μαύρο χαλίκι χωρίς υπόστρωμα και για να φυτά ρίχνω Dennerle Plant Elixir μια φορά την εβδομάδα.

Αυτά, για θεραπεία τι μπορώ να κάνω?
-------------------------
Και μερικές εικόνες




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelo_95 : 18-12-16 στις 22:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-16, 22:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παρε τη φορμα απτις ασθενειες και συμπληρωσε τη εδω.
γενικως δεν το βλεπω και πολυ καλα το ψαρι.εκτος απτα πτερυγια βλεπω και στο σωμα του "παραμορφωσεις".
η δεν τρεφεται σωστα,η εχει και αλλα προβληματα εκτος απτο φινροτ-μαλον απτην αμμωνια που εφαγε-,η και τα δυο.

συμπληρωσε τη φορμα απτις ασθενειες πρωτα και μετα τα λεμε.

αυριο πηγαινε παρε μελαφιξ και ξεκινα θεραπεια.
τα δεκαπενταλιτρα ΔΕΝ ειναι για ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-16, 23:24
Angelo_95 Ο χρήστης Angelo_95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Σαν τι παραμορφώσεις βλέπεις δηλαδή? Για να καταλάβω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-16, 00:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και στη ραχη του εκει που ειναι το πτερυγιο το βλεπω ψιλοπρησμενο,ισως το φινροτ να εχει προχωρησει δηλαδη και να ειναι μολυνση(η ισως και να φταιει η γωνια της φωτογραφιας).

αλλα και απο κατω στην κοιλια του δεν βλεπω να ειναι ισια η γραμμη του σωματος του,βλεπω καμπυλες.
ισως να εχει παθει ζημια αν εφαγε αμμωνια στην αρχη.
γενικως το ψαρι φαινεται καχεκτικο,και φαινεται πως εχει προβλημα.

αλλα ολα αυτα ειναι με το ματι τωρα απο μια φωτο τραβηγμενη υπο γωνια.
μπορει να κανω και λαθος,παντως χρειαζεται θεραπεια το ψαρι σιγουρα,τουλαχιστον για το φινροτ που το βλεπουμε.


ισως ειναι και καλυτερα να του δωσεις αντιβιωση στην τροφη αν τρωει ακομα.
μη χασεις χρονο με μελαφιξ κλπ οπως ειπα πιο πανω.η τουλαχιστον καντο ταυτοχρονα.
περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες και διαβασε και αναλογα θεματα.

η γνωμη μου ειναι να διαβασεις αυτο και να το ακολουθησεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-16, 01:50
Angelo_95 Ο χρήστης Angelo_95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
και στη ραχη του εκει που ειναι το πτερυγιο το βλεπω ψιλοπρησμενο,ισως το φινροτ να εχει προχωρησει δηλαδη και να ειναι μολυνση(η ισως και να φταιει η γωνια της φωτογραφιας).

αλλα και απο κατω στην κοιλια του δεν βλεπω να ειναι ισια η γραμμη του σωματος του,βλεπω καμπυλες.
ισως να εχει παθει ζημια αν εφαγε αμμωνια στην αρχη.
γενικως το ψαρι φαινεται καχεκτικο,και φαινεται πως εχει προβλημα.

αλλα ολα αυτα ειναι με το ματι τωρα απο μια φωτο τραβηγμενη υπο γωνια.
μπορει να κανω και λαθος,παντως χρειαζεται θεραπεια το ψαρι σιγουρα,τουλαχιστον για το φινροτ που το βλεπουμε.


ισως ειναι και καλυτερα να του δωσεις αντιβιωση στην τροφη αν τρωει ακομα.
μη χασεις χρονο με μελαφιξ κλπ οπως ειπα πιο πανω.η τουλαχιστον καντο ταυτοχρονα.
περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες και διαβασε και αναλογα θεματα.

η γνωμη μου ειναι να διαβασεις αυτο και να το ακολουθησεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
Λοιπόν πήγα και του πήρα το esha 2000 (δεν είχαν το μελαφιξ, τους είπα το πρόβλημα και μου το έδωσαν) και του έδωσα την δοσολογία που θέλει για 3 μέρες. Να το συνεχίσω? Θέλει αυξημένη δοσολογία?

Η κατάστασή του σαν να καλυτερεύει κάπως, αρχίζουν και ξανά βγαίνουν τα πτερύγια.

Μετά από 40 λήψεις τον κατάφερα :P

https://s24.postimg.org/5erhioqsl/DSC_0086.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-12-16, 12:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα εκανες και το πηρες το esha2000 ειναι πιο δραστικο απτο μελαφιξ(που ειναι πιο ηπιο).

για τη θεραπεια που ρωτας τωρα...
αφου εκανες 3 μερες θεραπεια(δεν εχεις γραψει τι δοσολογια χρησιμοποιησες ?)
αν το ψαρι τρωει κανονικα,κανε αλλαγη νερου(5 λιτρα νερο με ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου) περιμενε 3 μερες και κανε επαναληψη της θεραπειας χρησιμοποιωντας αυτο για δοσολογηση.http://www.eshalabs.eu/europe/produc...alculator.html

στα λιτρα σου ειναι 4 σταγονες την πρωτη μερα,και δυο σταγονες τη δευτερη και την τριτη.

τις τρεις μερες που θα περιμενεις,αν το ψαρι τρωει κανονικα θα ελεγα να μουλιαζεις την τροφη του σε σκορδοζουμο.
(νερο απτο ενυδρειο σε ενα κυπελακι,λιωνεις το σκορδο εκει μεσα,το αφηνεις κανα διωρο στο ψυγειο,σουρωνεις να φυγουν τα κομματια του σκορδου και μουλιαζεις την τροφη εκει μεσα πριν του τη δωσεις.)

καντο αυτο αυτες τις τρεις μερες και μετα κανε επαναλληπτικη θεραπεια με το esha.
το λεω γιατι το ψαρι φαινεται πολυ αδυνατισμενο.
ταισμα τρεις φορες τη μερα.αν μπορεις και 4 ακομα καλυτερα αλλα φροντιζε να μη μενει τροφη αφαγωτη,η κανε αλλαγες νερου καθημερινα αν χρειαζεται.
(κανοντας μετρησεις για να δεις αν χρειαζεται)

καλο θα ηταν να βρεις και κανα φυλλο καταπα να ριξεις στο ενυδρειο.
( δυο φυλλα θα ριξεις στα 15 λιτρα)

μετα την δευτερη θεραπεια με το esha,αν δεν δεις βελτιωση στο ψαρι θα ελεγα να του ριξεις και αντιβιωση στην τροφη.

τα λιτρα σου δεν το βοηθανε παντως να το ξερεις.
θελει και καλο φαι το ψαρι για να συνελθει και αν ανεβαινουν και τα νιτρικα μαζι με το φαι δεν βοηθαει.
κανε και μετρησεις στο νερο με υγρα τεστ και γραψε να δουμε τι γινεται.δεν συμπληρωσες τη φορμα απτις ασθενειες οπως σου εγραψα πιο πανω....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-16, 03:24
Angelo_95 Ο χρήστης Angelo_95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα εκανες και το πηρες το esha2000 ειναι πιο δραστικο απτο μελαφιξ(που ειναι πιο ηπιο).

για τη θεραπεια που ρωτας τωρα...
αφου εκανες 3 μερες θεραπεια(δεν εχεις γραψει τι δοσολογια χρησιμοποιησες ?)
αν το ψαρι τρωει κανονικα,κανε αλλαγη νερου(5 λιτρα νερο με ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου) περιμενε 3 μερες και κανε επαναληψη της θεραπειας χρησιμοποιωντας αυτο για δοσολογηση.http://www.eshalabs.eu/europe/produc...alculator.html

στα λιτρα σου ειναι 4 σταγονες την πρωτη μερα,και δυο σταγονες τη δευτερη και την τριτη.

τις τρεις μερες που θα περιμενεις,αν το ψαρι τρωει κανονικα θα ελεγα να μουλιαζεις την τροφη του σε σκορδοζουμο.
(νερο απτο ενυδρειο σε ενα κυπελακι,λιωνεις το σκορδο εκει μεσα,το αφηνεις κανα διωρο στο ψυγειο,σουρωνεις να φυγουν τα κομματια του σκορδου και μουλιαζεις την τροφη εκει μεσα πριν του τη δωσεις.)

καντο αυτο αυτες τις τρεις μερες και μετα κανε επαναλληπτικη θεραπεια με το esha.
το λεω γιατι το ψαρι φαινεται πολυ αδυνατισμενο.
ταισμα τρεις φορες τη μερα.αν μπορεις και 4 ακομα καλυτερα αλλα φροντιζε να μη μενει τροφη αφαγωτη,η κανε αλλαγες νερου καθημερινα αν χρειαζεται.
(κανοντας μετρησεις για να δεις αν χρειαζεται)

καλο θα ηταν να βρεις και κανα φυλλο καταπα να ριξεις στο ενυδρειο.
( δυο φυλλα θα ριξεις στα 15 λιτρα)

μετα την δευτερη θεραπεια με το esha,αν δεν δεις βελτιωση στο ψαρι θα ελεγα να του ριξεις και αντιβιωση στην τροφη.

τα λιτρα σου δεν το βοηθανε παντως να το ξερεις.
θελει και καλο φαι το ψαρι για να συνελθει και αν ανεβαινουν και τα νιτρικα μαζι με το φαι δεν βοηθαει.
κανε και μετρησεις στο νερο με υγρα τεστ και γραψε να δουμε τι γινεται.δεν συμπληρωσες τη φορμα απτις ασθενειες οπως σου εγραψα πιο πανω....
Από δοσολογία 3 την πρώτη και 2 τις άλλες 2. Το ψαράκι τρώει κανονικά αλλά μάλλον τον ταΐζω λίγο, 8 μπαλάκια την ημέρα 2 φορές την ημέρα (λόγο δουλειάς δεν μπορώ περισσότερες φορές).

Που θα βρω τέτοιο φύλλο? και πως το κάνω τα ρίχνω και τα αφήνω λίγες μέρες?

Τι φαΐ να του πάρω? betta bio gold του δίνω. Το νερό του το αλλάζω κάθε βδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-12-16, 10:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φυλλα καταπα εχουν στα ενυδρειομαγαζα.οχι σε ολα ομως,θελει λιγο ψαξιμο.
υπαρχουν και στο ebay φθηνοτερα,αλλα θα κανουν μερες να ερθουν.

στη χειροτερη βαλε αγγελια εδω μεσα να ζητησεις κανα δυο για αρχη και ταυτοχρονα παραγγελνεις απο ebay αν θες.
ισως εχω ενα η δυο φυλλα στο ντουλαπι.ενα εχω σιγουρα θα κοιταξω μηπως ειναι δυο...
αν θες ερχεσαι ηλιουπολη η σε βρισκω καπου και το/τα παιρνεις.
βοηθανε πολυ.

αλλιως παιρνεις αυτο που ειναι εκχυλισμα. http://www.oceannutrition.eu/product...duct=betta-spa
ισως χρειαστει να το παραγγειλεις κιαυτο σε μαγαζι αλλα μαλον θα ερθει πολυ γρηγοροτερα.(ειχα παραγγειλει απο aquario και μου το φερανε σε 3 μερες)

τα φυλλα τα ριχνεις μεσα και δεν τα βγαζεις μεχρι να λιωσουν.

καλη ειναι η τροφη που του δινεις αλλα καλο θα ειναι να παρεις μια ακομα για αλλαγη.προτιμησε κατι σε bloodworm.
https://www.sera.de/us/product/sera-...mueckenlarven/

γενικα τροφες πλουσιες σε πρωτεινες.
ακομη καλυτερα θα ηταν να επαιρνες κατεψυγμενες τροφες σκουληκια,αρτεμια κλπ,αλλα σε 15 λιτρα θα επιβαρυνεται πολυ το νερο με αυτες.δοκιμασε με το αποξηραμενο σκουληκι πρωτα και μετα βλεπεις.
αλλη μια που εχω δοκιμασει σε μονομαχους και την τρωγανε με πολυ ορεξη ειναι η haquoss betta gourmet.(απο aquario-δεν γνωριζω αν τις φερνει αλλο καταστημα)
υπαρχουν κιαλλες,αλλα αν ερθει η ωρα θα τα πουμε.
για αρχη θα δοκιμαζα το σκουληκι της sera.
και ταιζε εναλλαξ.

την τροφη της sera μπορεις επισης να τη μουλιαζεις σε σκορδοζουμο πριν τη δωσεις.
γενικως παντως,το ταισμα θελει ποικιλια.οποτε κοιτα να εχεις κανα δυο τροφες τουλαχιστον.αν μπορεις και τρεις,ακομα καλυτερα.

το πιο βασικο απο ολα ομως ειναι το νερο.
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα 40λιτρο η 60 λιτρο ενυδρειο και να βαλεις το ψαρι.(βρισκεις τετοια φτηνα ειτε σε μαγαζια ειτε σε αγγελια εδω μεσα) η αν δε μπορεις οικονομικα,μπορεις να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης απο ικεα κλπ,και να βαλεις το ψαρι εκει μεσα με φυτα κλπ μεχρι να βρεις καταλληλο ενυδρειο.η και για παντα φτιαχνοντας με το κουτι μια γλαστρολιμνη εσωτερικου χωρου. (εγω αυτο θα εκανα)

τα 15 λιτρα ειναι λιγα,οι συνθηκες του νερου μεταβαλονται ευκολα,και ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος.ολα αυτα προκαλουν στρες και το στρες προκαλει ασθενειες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-16, 10:36
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

νερο βρυσης φανταζομαι εχεις ε ? Εχεις κανει καθολου μετρησεις ? Οι μονομαχοι θελουν μαλακο νερο. Καλα θα ηταν τουλαχιστον να εχεις μεσα πάντα 1-2 φυλλα cattapa αλλά και τα alder cones θα βοηθουσαν πολυ....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-17, 01:44
Angelo_95 Ο χρήστης Angelo_95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω κάνει 2 φορές επανάληψη την θεραπεία, έκανα το σκορδόζουμο αλλά δεν τα τρώει. Η ουρά του έχει μείνει στάσιμη. Αύριο θα πάω να του πάρω και άλλη τροφή.

Τι άλλο μπορώ να κάνω? Τι μπορεί να φταίει?
Τις μετρήσεις τις έκανα. Αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδης είναι 0. Τώρα σκληρότητα θα το μετρήσω με τα χαρτάκια γιατί δεν έχω κάτι άλλο και θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-17, 01:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φωτογραφια βαλε.δεν υπαρχει λογος για τοσες θεραπειες με το esha.
αν δεν το πιανει θα πας σε αντιβιωση.
τα γραφει ολα στο υπομνημα του μαβερικ που σου εχω δωσει πιο πανω αν δεν κανω λαθος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-17, 11:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στάσιμη τι εννοείς ;
Δεν θα μεγαλώσει σε λίγες ημέρες,
θέλει το χρόνο της.
Αν δεις όμως επιδείνωση μετά από τις τις θεραπείες που έκανες τότε μάλλον θα πρέπει να πας για Bactopur , σε σταγόνες όμως , όχι ταμπλετα, ειναι πολύ δυνατή
https://www.sera.de/el/proion/sera-baktopur/
αν όμως το περιβάλλον και οι παράμετρες νερού δεν είναι σωστές ,
όποιο φάρμακο και να βάλεις, όποια θεραπεία και να κάνεις , θα έχεις πάλι προβλήματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fin rot μονομάχος maria1983 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-07-11 18:06
Μονομάχος SOS!!! dimitrak2000 Bettas 11 04-07-09 10:14
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
sos Μονομάχοι bakogiannisd Bettas 2 15-12-05 15:40
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06158 seconds with 15 queries