Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-16, 09:52
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Αναγνώριση ασθένειας

Καλημέρα. Έχω κάποια νέον στο ενυδρείο μου με μια μικρή βουλιτσα στην ουρίτσα τους. Νόμισα πως μπορεί να είναι ick.
Έψαξα λοιπόν να δω ποιο είναι το πιο αποτελεσματικο φάρμακο για την περίσταση. Κάπου είδα ότι το exit της esha είναι καλό και δεν επηρεάζει τις αμανο. Σήμερα 3η μέρα και ένα νέον φουντωσε πάνω στη ράχη του και ένα άλλο έχει μια κουκιδα στο ύψος του πλαινου πτερυγίου δίπλα όμως. Οι αμανο δεν υπάρχουν πια. Ακόμα κάτι σαλιγκάρια που αγόρασα πριν 3 μέρες και αυτά το 1 ψωφισε με το που το έριξα στο ενυδρείο και τα άλλα 2 ήρθαν ψωφια αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν όντως ήταν ψωφια και τα έβαλα μέσα.

Τώρα δεν ξερω τι να κάνω. Να συνεχίσω την αγωγή με το exit? Είναι κάτι άλλο? Πριν μια εβδομάδα είχα ένα μικρό θέμα με το co2 μάλλον κάποιος μου πηραξε την βανα και αυξήθηκε η παροχή με αποτέλεσμα παραλίγο να έχανα όλα τα ψαράκια μου. Ευτυχώς γύρισα νωρις από τη δουλειά είδα το τεστ που είχε κιτρινισει είδα τα ψάρια όλα πάνω και ζαλισμενα και τα έβγαλα όλα και τα έβαλα σε φρέσκο νερό. Αυτό το αναφέρω μήπως έχει παίξει και αυτό ρόλο στην ασθένεια και στις απώλειες των αμανο. Σας βάζω και εικόνες να δείτε όσο φαίνεται το νέον με την ράχη. Είναι σαν ξεβαμμενο .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-16, 09:56
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Ξέχασα να αναφέρω ότι άλλαξα το νερό φυσικά πριν βάλω τα ψάρια πάλι μέσα μετά το περιστατικό του co2
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2016-07-31 10.17.56.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  27,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2016-07-31 10.16.44.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  26,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160731_101436.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  59,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-16, 11:51
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ*ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*100*50*40 200L 180L καθαρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μήνες περιπου
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:* περίπου 20 μερες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):*26-27C
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):*15 neon, 2 corridoras, 1 ancistro,
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 7 ramshorn red , 5 amano (μα πέθαναν μέσα σε 3 μέρες )
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):*27c
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:*1/εβδομάδα 30-50%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:*πριν 5 μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 την ημέρα της τετρα
11. ΦΙΛΤΡΟ : sun-sun external 1300l/h
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:θεραπεία αλγης υπερδοσολογια τύπου exhell για την καταπολέμηση της αλγης ημέρα 7η.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*pH: 7,5
KH:10-12
GH:14-16
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:* ναι
ΣΤΙΚΣ:*οχι
Ηλεκτρονική:*οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ*σε 2-3 νέον υπήρχαν από 1 σημαδακι στην ουρά από την μέρα αγορας.
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:*2-5
2.ΔΕΡΜΑ το 1 έχει στη ράχη του κάπως σαν ξεθώριασμα. Το άλλο έχει μια κουκιδα στο ύψος του πλάνου πτερυγίου πιο δίπλα και 2-3 με τις κουκιδες στην ουρά. Το ένα έχει λίγο σαν κομμένο ένα μικρουτσικο κομματάκι στο πτερύγιο του
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: όλα τρώνε κανονικά και κινούνται κανονικά αλλά και κυνηγούν το 1 το άλλο.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν υπάρχει μέχρι στιγμής δυνατότητα παρακολουθησης
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:*σήμερα η ράχη. Τα στιγματακια στην ουρά είναι από τη μέρα αγοράς.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ*

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:*exit esha
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:*1η μέρα - 20 σταγόνες στα 100l (29/7/2016)
2η μέρα 10 σταγόνες στα 100l (30/7/2016)
η μέρα 10 σταγόνες στα 100l (ακόμα δεν τις εβαλα)
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: σήμερα 3η μέρα
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:*μάλλον επιδείνωση θα ελεγα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:*οχι
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: χθες έχασα την τελευταία γαρίδα μου.

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: οχι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-16, 22:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται κάτι,
προσπάθησε κάποια πιο καθαρή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-16, 22:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:*pH: 7,5
KH:10-12
GH:14-16
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:* ναι
ΣΤΙΚΣ:*οχι
αυτα τα μετρας?
τα νουμερα?...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-16, 00:31
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω για καλύτερες φωτογραφίες αλλά δεν κάθονται. Όλη την ώρα τρέχουν. Και βέβαια μετράω τις τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-16, 12:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με 0 νιτρικα φαινεται αστρωτο το φιλτρο σου,γιαυτο σε ρωταω.
αν ειναι αστρωτο αποκει προηλθε η ασθενεια.

με ποιο τροπο το εστρωσες το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-16, 12:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μήπως η απορρόφηση νιτρικών απ τα φυτά υπερισχύει των ρύπων και γι αυτό δεν έχεις νιτρικά; Πρέπει να μετρήσεις κι αυτές τις τιμές όπως σου είπαν και οι μετρήσεις να γίνουν αυστηρά με υγρά τεστ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-16, 16:54
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Το γεγονος του οτι παιθαναν τα σαλιγκαρια και οι γαριδες ειναι απο το esha. Συχνα τα καρκινοειδη και τα μαλακια δεν αντεχουν τετοιες θεραπειες. Θα σου συνηστουσα να τα βγαζεις απο το ενυδρειο οταν χορηγηγεις θεραπεια. Οσο για τα ψαρια, τι χρωμα ειναι αυτες οι κουκιδες που βλεπεις και τι μεγεθος εχουν, γιατι απο τις φωτογραφιες δεν μπορεσα να καταλαβω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-16, 19:18
Το avatar του χρήστη brillo
brillo Ο χρήστης brillo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2006
Περιοχή: Ν. Σμύρνη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Αν έχουν αποχρωματισμούς τσέκαρε και για Neon Tetra Disease.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-08-16, 21:20
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το πρώτο και κύριο πράγμα που κάνουμε όταν επιλέγουμε ψάρια για το ενυδρείο μας είναι... να τους παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες νερού και θερμοκρασίας... φροντίζοντας το εύρος τους να είναι εντός των ορίων (κατά προτίμηση κοντά στον μέσο όρο) που απαιτεί το είδος.
Όταν αυτό ΔΕΝ τηρείται... ακολουθούν τα προβλήματα (και κατά συνέπεια... οι απώλειες). Με τα φάρμακα... ΔΕΝ διορθώνονται τα πάντα.
Διάβασε στο παρακάτω link, το προφίλ των neon tetra.-
http://diszhal.info/english/characin...don_innesi.php
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-16, 17:16
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Λοιπόν παιδιά οι τιμές είναι όντως μηδέν σε Νο2 και Νο3. Πολύ πιθανών λόγω του ότι τα φυτά που είχα στο βάθος πίσω είχαν πολύ μεγαλώσει και ίσως γι αυτό να έχω μηδέν νιτρικά. Τα σημαδακια που έχουν τα ψάρια μου είναι λευκά. Γι αυτό και νόμιζα ότι ήταν ick. Τώρα βλέπω πως σαν να έχουν λίγο πρισμενη κοιλίτσα και ένα από αυτά (αυτό που είχε και το άσπρο σαν ξεβαμα στη ράχη ) έχει κάτι που μοιάζει με σκουλικακι μικρό άσπρο πάνω του. Εκτός και αν είναι χαρακιά δεν μπορώ να καταλάβω. Αλλά ούτε και καλύτερη φωτογραφία μπορώ να βγάλω με το κινητό μου ενώ αυτά τρέχουν.

Το ενυδρείο το έστρωσα με αγωνία. Δεν είναι άστροτο πιστέψτε με. Τα τεστ που έχω είναι της σερα. Κλαδεψα τα φυτά σήμερα. Ελπίζω κάτι να αλλάξει. Όσο για τις κατάλληλες συνθήκες μέχρι και το κλιματιστικό αφήνω ανοιχτό για να μην ανέβει πάνω από 26βαθμους το νερό. Θα προσπαθήσω να βγάλω βίντεο μήπως είναι καλύτερα και δείτε κάτι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-16, 17:22
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εννοείς με αμμωνία; Εκανες όλη τη διαδικασία όπως προβλέπεται; Μέτρησες δηλαδή 0 νιτρώδη, 0 αμμωνία, πολλά νιτρικά κι έκανες μεγάλη αλλαγή κι έβαλες τα ψάρια;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-16, 19:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Λοιπόν παιδιά οι τιμές είναι όντως μηδέν σε Νο2 και Νο3. Πολύ πιθανών λόγω του ότι τα φυτά που είχα στο βάθος πίσω είχαν πολύ μεγαλώσει και ίσως γι αυτό να έχω μηδέν νιτρικά. Τα σημαδακια που έχουν τα ψάρια μου είναι λευκά. Γι αυτό και νόμιζα ότι ήταν ick. Τώρα βλέπω πως σαν να έχουν λίγο πρισμενη κοιλίτσα και ένα από αυτά (αυτό που είχε και το άσπρο σαν ξεβαμα στη ράχη ) έχει κάτι που μοιάζει με σκουλικακι μικρό άσπρο πάνω του. Εκτός και αν είναι χαρακιά δεν μπορώ να καταλάβω. Αλλά ούτε και καλύτερη φωτογραφία μπορώ να βγάλω με το κινητό μου ενώ αυτά τρέχουν.

Το ενυδρείο το έστρωσα με αγωνία. Δεν είναι άστροτο πιστέψτε με. Τα τεστ που έχω είναι της σερα. Κλαδεψα τα φυτά σήμερα. Ελπίζω κάτι να αλλάξει. Όσο για τις κατάλληλες συνθήκες μέχρι και το κλιματιστικό αφήνω ανοιχτό για να μην ανέβει πάνω από 26βαθμους το νερό. Θα προσπαθήσω να βγάλω βίντεο μήπως είναι καλύτερα και δείτε κάτι

Το κλιματιστικό σου κατεβάζει και το ΡΗ... ή διάβασες "ότι βολεύει"... από το link;
AN έχει κάποιο σκουληκάκι (πράγμα όχι και σπάνιο για το είδος)... διάβασε στο link, που ακολουθεί.-
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57656
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-16, 19:51
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

https://youtu.be/RXorLnSy5uI

Το ψαράκι με το θεματακι εμφανίζεται στο 1:40 αλλά αχνοφαίνεται τα σημάδια που έχουν τα άλλα ψαράκια. . Μήπως είναι μύκητες?
-------------------------
Φίλε κύριε Κώστα ναι. Έκανα όλη τη διαδικασία. Υπάρχει και το ανάλογο θέμα στο φόρουμ με τις άπειρες ερωτήσεις που είχα και έκανα. Φίλε diskus fan δεν καταλαβαίνω την επιθετικοτητα που βγάζουν τα μηνύματα σου. Το λινκ που μου έστειλες δεν πρόλαβα να το κοιτάξω. Δεν είμαι χαζή απλά ήθελα να φανεί ότι προσέχω όσο μπορώ και γνωρίζω τα ψάρια μου. Διαφορετικά δεν θα ρωτούσα. .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mobar78 : 03-08-16 στις 19:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-08-16, 20:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
https://youtu.be/RXorLnSy5uI

Το ψαράκι με το θεματακι εμφανίζεται στο 1:40 αλλά αχνοφαίνεται τα σημάδια που έχουν τα άλλα ψαράκια. . Μήπως είναι μύκητες?
-------------------------
Φίλε κύριε Κώστα ναι. Έκανα όλη τη διαδικασία. Υπάρχει και το ανάλογο θέμα στο φόρουμ με τις άπειρες ερωτήσεις που είχα και έκανα. Φίλε diskus fan δεν καταλαβαίνω την επιθετικοτητα που βγάζουν τα μηνύματα σου. Το λινκ που μου έστειλες δεν πρόλαβα να το κοιτάξω. Δεν είμαι χαζή απλά ήθελα να φανεί ότι προσέχω όσο μπορώ και γνωρίζω τα ψάρια μου. Διαφορετικά δεν θα ρωτούσα. .
1. ΙΣΩΣ να φταίει το ότι σαν γυναίκα είσαι περισσότερο ευαίσθητη (μου ήταν άγνωστο το φύλο)... εγώ πάντως ΔΕΝ έχω καμία επιθετική διάθεση.
2. Καλό θα ήταν να το διαβάσεις προσεκτικά (όπως επίσης και την πρώτη απάντηση μου)... όπου σου εξηγώ πως δημιουργούνται τα προβλήματα.
3. ΔΕΝ υπονόησα με κανένα τρόπο, ότι είσαι χαζή... διαβάζοντας το link θα καταλάβεις, πόσα ΔΕΝ γνωρίζεις (μάλλον) για τα ψάρια που φιλοξενείς.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-16, 21:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ας χαλαρώσουμε λίγο παιδιά.
Βαρβάρα, ρίξε μια ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες να δεις αν τα ψάρια/ψάρι έχουν αυτά τα συμπτώματα https://www.google.gr/search?q=tetra...w=1280&bih=647
επίσης ρίξε και εδω μια ματιά για να έχεις μια γενική πληροφόρηση
https://www.google.gr/search?q=tetra...LrPb8AfRh4rgDQ
βεβαιώσου αν είναι σκουλήκι αυτή η γραμμή γιατί αυτό θα ορίσει και το είδος της θεραπείας.
Να σου εξηγήσω επίσης κάποια πράγματα,
τα ψάρια που φιλοξενούμε θα πρέπει να τα έχουμε στις παραμέτρους που ορίζει η φύση των ψαριών, και αυτό όχι γιατί θα πεθάνουν άμεσα, αλλά γιατί προσπαθώντας ο οργανισμός των ψαριών να συνηθίσει σε αυτό το περιβάλλον αδυνατίζει και τότε τα ψάρια είναι ευάλωτα σε ασθένειες και παράσιτα.
Για αυτό διαβάζουμε σε ιστοσελίδες τις παραμέτρους που θέλει το κάθε είδος ψαριού και προσπαθούμε να τις εξομοιώσουμε όσο πιο πολύ μπορούμε. Στη περίπτωση σου , τα ΝΕΟΝ θέλουν μαλακό και όξινο νερό, για αυτό θα πρέπει με τις γνωστές μεθόδους , τύρφη ή φίλτρο Α/Ο ή συνδυασμός και των δύο να φέρεις σιγά σιγά τις παραμέτρους του ενυδρείου σε αυτές που θέλουν τα συγκεκριμένα ψάρια, επίσης η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο χαμηλή, και 27 να φτάσει ή και λίγο παραπάνω ακόμα δεν είναι απαγορευτικό, το αντίθετο θα έλεγα, καλό είναι να δίνουμε στα ψάρια και την αίσθηση των εποχών.
Ας ασχοληθούμε τώρα με τη θεραπεία των ψαριών που είναι πιο άμεσο αλλά και σιγά σιγά να φέρεις τις παραμέτρους εκεί που πρέπει. Είναι σημαντικό η αλλαγή των παραμέτρων να είναι ήπια γιατί οι απότομες αλλαγές είναι επικίνδυνες, ίσως και θανατηφόρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-16, 21:45
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
https://youtu.be/RXorLnSy5uI

Το ψαράκι με το θεματακι εμφανίζεται στο 1:40 αλλά αχνοφαίνεται τα σημάδια που έχουν τα άλλα ψαράκια. . Μήπως είναι μύκητες?
-------------------------
Φίλε κύριε Κώστα ναι. Έκανα όλη τη διαδικασία. Υπάρχει και το ανάλογο θέμα στο φόρουμ με τις άπειρες ερωτήσεις που είχα και έκανα. Φίλε diskus fan δεν καταλαβαίνω την επιθετικοτητα που βγάζουν τα μηνύματα σου. Το λινκ που μου έστειλες δεν πρόλαβα να το κοιτάξω. Δεν είμαι χαζή απλά ήθελα να φανεί ότι προσέχω όσο μπορώ και γνωρίζω τα ψάρια μου. Διαφορετικά δεν θα ρωτούσα. .
Σκέτο Κώστα, δεν χρειάζονται τα κύριε, δεν πιστεύω να με παρεξήγησες, ρώτησα γιατί άνθρωποι είμαστε όλοι και μπορεί να έκανες κάποιο λάθος κι εγώ δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα με σένα για να ξέρω, όλοι εδώ ρίχνουν κι από μία ιδέα ώστε να καταλήξουμε δια της ατόπου απαγωγής τι έφταιξε για το πρόβλημά σου ώστε να σου δωθεί κι η κατάλληλη λύση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-08-16, 21:50
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Αυτές οι εικόνες μοιάζουν με αυτά που βλέπω στα ψάρια μου είναι αυτές που θα σας βάλω. Είναι από το λινκ που μου έδωσε ο Τάκης δεν είναι από το ενυδρείο μου. Να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω αν αυτό το άσπρο είναι σκουλήκι ή πληγή? Το ψαράκι τρέχει και δεν μπορώ να διακρίνω αν προεξεχει ή όχι με ζαλίζει το τζάμι. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου για να διακρίνετε τι είναι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_6984.jpeg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  16,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Neon01.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  12,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-16, 22:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αρα ξεκινάς με την ασθένεια των ΤΕΤΡΑ και συνεχίζεις αν βλέπεις σκουλίκια.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν μου έχει τύχει,
ας περιμένουμε κάποιο παιδί που έχει αντιμετωπίσει τέτοιου είδους καταστάσεις.
Επίσης ψάξε στις γνωστές εταιρίες να δεις αν έχουν φάρμακο για την ασθένεια των ΤΕΤΡΑ, όπως SERA, API , SEACHEM κλπ
Εδώ http://www.aquarium-pond-answers.com...a-disease.html
διάβασα για το paraguard http://www.americanaquariumproducts....html#paraguard
και το furan-2 http://www.americanaquariumproducts....API.html#furan
αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-08-16, 11:55
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Καλημερα. ολη μερα ψαχνω στο ιντερνετ για την πιθανη ασθενια των ψαριων μου. οπου και αν κοιταξα ειδα οτι η ασθενια των τετρα εκτος απο κολλητική ειναι και ραγδεα και σκοτωνει τα ψαρακια γρηγορα. μηπως τελικα δεν εχω αυτη την ασθενια αλλα ειναι κατι αλλο? θα επρεπε να ειχα χασει το ψαρακι μεχρι τωρα.. απλα αναρωτιεμαι... προσπαθω να καταλαβω. τι λετε εσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-08-16, 12:17
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Πρεπει να ειναι ασθενεια νεον τετρα. Απο οσα φαρμακα ξερω το esha 2000 μεσα λεει πως "επμοδιζει την ασθενεια neon tetra". Για αλλα φαρμακα δεν ξερω γιατι δεν εχω ψαρακια τετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-08-16, 18:37
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Τελικά το σημαδακι δεν είναι σκουλήκι είναι όπως με τη ραχη. Τελικά τι φάρμακο μου προτείνετε? Το 2000 της esha όπως είπε και ο φίλος πριν είναι το μόνο που κάνει ονομαστική αναφορά αυτής της ασθένειας. Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-08-16, 19:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Νομίζω μια θεραπεία με eSHa 2000... μάλλον θα βοηθήσει.-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-08-16, 21:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με esha 2000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-08-16, 12:18
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

το παρήγγειλα σημερα το πρωι αυριο θα το εχω. ειναι πολυ ασχημο να μην εχεις κανενα πετσοπ με ειδη ενυδρειου κοντα σου. χανεις χρονο και χρημα για τα μεταφορικα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση Ασθένειας Γλυφτη!!!!! dklap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 23-12-10 23:56
Ανα γνώριση ασθένειας. maniac Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 26-03-09 19:22
Διάγνωση Ασθένειας petde Δίσκοι 21 09-01-09 14:41
Είδος ασθένειας; olyon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 03-03-08 02:51
Αναγνώριση ασθένειας !! Lsourtzo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 09-09-05 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08690 seconds with 16 queries