Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-05-14, 18:42
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν μου επιτρέπεται να επέμβω λίγο γιατί νομίζω ότι παρασυρθήκατε με την καταπολέμηση και σας ξέφυγε η αιτία.

Όταν ένα τιγράκι έχει "χτυπημένα" πτερύγια και το κυριότερο είναι συνέχεια με το κεφάλι προς τα κάτω αυτό δείχνει υποταγή. Κάποιος μάγκας τον έβαλε στο μάτι και δεν τον αφήνει σε ησυχία. Ειδικά αν δεν έχουμε στο ενυδρείο πολλές κρυψώνες, οριοθετήσεις και δεν υπάρχει αρκετό μήκος το αδύνατο άτομο δεν μπορεί να ξεφύγει από το βλέμμα του κυνηγού με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Τα 8-10 άτομα κοπάδι γι αυτά τα διαολάκια είναι οριακά. Γνώμη μου αν δεν μπορούμε να αυξήσουμε τα άτομα π.χ. λόγω λίτρων το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να το γεμίσουμε φυτά και πολλές μα πολλές κρυψώνες, διασταυρώσεις, διακλαδώσεις ώστε ο κυνηγημένος να μπορεί να ξεφύγει και ο κυνηγός να χάσει το ενδιαφέρον του και να στραφεί σε άλλο άτομο του κοπαδιού.

Βάλε αν θέλεις μια φώτο του ενυδρείου σου να δούμε το διάκοσμο ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 16-05-14 στις 09:44
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-05-14, 18:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρέπεται να επέμβω λίγο γιατί νομίζω ότι παρασυρθήκατε με την καταπολέμηση και σας ξέφυγε η αιτία.
Φίλε Alex, προσωπικά θα έλεγα πως δεν επιτρέπεται μόνο να επέμβεις , αλλά επιβάλλεται. Και χωρίς να παρεξηγηθώ, το λέω με την έννοια πως πάντα είναι χρήσιμες οι απόψεις και οι πληροφορίες ειδικά για τέτοια θέματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-05-14, 18:54
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρέπεται να επέμβω λίγο γιατί νομίζω ότι παρασυρθήκατε με την καταπολέμηση και σας ξέφυγε η αιτία.

Όταν ένα τιγράκι έχει "χτυπημένα" πτερύγια και το κυριότερο είναι συνέχεια με το κεφάλι προς τα κάτω αυτό δείχνει υποταγή. Κάποιος μάγκας τον έβαλε στο μάτι και δεν τον αφήνει σε ησυχία. Ειδικά αν δεν έχουμε στο ενυδρείο πολλές κρυψώνες, οριοθετήσεις και δεν υπάρχει αρκετό μήκος το αδύνατο άτομο δεν μπορεί να ξεφύγει από το βλέμμα του κυνηγού με δυσάρεστα αποτέλεσμα.

Τα 8-10 άτομα κοπάδι γι αυτά τα διαολάκια είναι οριακά. Γνώμη μου αν δεν μπορούμε να αυξήσουμε τα άτομα π.χ. λόγω λίτρων το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να το γεμίσουμε φυτά και πολλές μα πολλές κρυψώνες, διασταυρώσεις, διακλαδώσεις ώστε ο κυνηγημένος να μπορεί να ξεφύγει και ο κυνηγός να χάσει το ενδιαφέρον του και να στραφεί σε άλλο άτομο του κοπαδιού.

Βάλε αν θέλεις μια φώτο του ενυδρείου σου να δούμε το διάκοσμο ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
Φιλε μου η αληθεια ειναι οτι εχω φυτα αλλα οχι πολλα.
Αυτο που λες ειναι σιγουρα σωστο απλα δεν ξερω αν ισχυει ατη δικια μου περιπτωση γιατι σημερα μονο με την ουρα κολυμπαγε πλεον (ολα τα αλλα πτερυγια ειχαν καταστραφει) κι επισης μεσα σε 2 μερες ψοφησε. Ποιο πολυ με ασθενεια δε μοιαζει αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-05-14, 19:11
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου η αληθεια ειναι οτι εχω φυτα αλλα οχι πολλα.
Αυτο που λες ειναι σιγουρα σωστο απλα δεν ξερω αν ισχυει ατη δικια μου περιπτωση γιατι σημερα μονο με την ουρα κολυμπαγε πλεον (ολα τα αλλα πτερυγια ειχαν καταστραφει) κι επισης μεσα σε 2 μερες ψοφησε. Ποιο πολυ με ασθενεια δε μοιαζει αυτο;
Ειδικά στα τιγράκια κατά 99% όταν τους λείπει για αρχή πλαϊνό πτερύγιο είναι από κάποιο άλλο τιγράκι. ΄Στη συνέχεια η πληγή και το στρες επιφέρουν γρήγορο θάνατο.

Δεν είναι απαραίτητο να γεμίσουμε το ενυδρείο με φυτά. Μπορούμε να δημιουργήσουμε κρυψώνες και περάσματα με πέτρες και ξύλα. Με αυτό το τρόπο και τα τιγράκια θα ΄ζουν καλύτερα αλλά και πολύ πιο ομορφο και φυσικό θα είναι το ενυδρείο μας.

Δες ένα παράδειγμα με κάτι απλό και όμορφο που βρήκα πρόχειρα. Νομίζω δεν είναι δύσκολο να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο. Απλά θα πρέπει να προσέξεις να υπάρχουν περάσματα και τα ξύλα-πέτρες να φτάνουν μέχρι πάνω
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-05-14, 19:35
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά στα τιγράκια κατά 99% όταν τους λείπει για αρχή πλαϊνό πτερύγιο είναι από κάποιο άλλο τιγράκι. ΄Στη συνέχεια η πληγή και το στρες επιφέρουν γρήγορο θάνατο.

Δεν είναι απαραίτητο να γεμίσουμε το ενυδρείο με φυτά. Μπορούμε να δημιουργήσουμε κρυψώνες και περάσματα με πέτρες και ξύλα. Με αυτό το τρόπο και τα τιγράκια θα ΄ζουν καλύτερα αλλά και πολύ πιο ομορφο και φυσικό θα είναι το ενυδρείο μας.

Δες ένα παράδειγμα με κάτι απλό και όμορφο που βρήκα πρόχειρα. Νομίζω δεν είναι δύσκολο να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο. Απλά θα πρέπει να προσέξεις να υπάρχουν περάσματα και τα ξύλα-πέτρες να φτάνουν μέχρι πάνω
Πραγματι ειναι πολυ ομορφο. Εχω σκοπο να βαλω κι αλλα φυτα και καμια πετρα ή ριζα αλλα αυτη την περιοδο δε μπορω λογω οικονομικων θεματων.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-05-14, 00:38
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Δυστυχως κι αλλο τιγρακι παρουσιασε τα ιδια συμπτωματα. Ξεκινησα θεραπεια με esha. 2 ερωτησεις:

1. Να μην τα ταιζω τις 3 μερες της θεραπειας; (για να μη χαλασει η βιολογια)
2. Μπορω να κανω την προγραμματισμενη αλλαγη νερου ή να την κανω μετα τη θεραπεια;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-05-14, 01:13
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως κι αλλο τιγρακι παρουσιασε τα ιδια συμπτωματα. Ξεκινησα θεραπεια με esha. 2 ερωτησεις:

1. Να μην τα ταιζω τις 3 μερες της θεραπειας; (για να μη χαλασει η βιολογια)
2. Μπορω να κανω την προγραμματισμενη αλλαγη νερου ή να την κανω μετα τη θεραπεια;
Το κυνηγανε τα αλλα τιγρακια οταν το βλεπουν στη γωνια με κατεβασμενο το κεφαλι;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-05-14, 01:37
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κυνηγανε τα αλλα τιγρακια οταν το βλεπουν στη γωνια με κατεβασμενο το κεφαλι;
Οχι δεν εχει κατεβασμενο το κεφαλι. Απλα παει στην επιφανεια και αναποδογυριζει και γενικα κολυμπαει αναποδα για καποια δευτερολέπτα και μετα γυρναει κανονικα. Συνεχεια αυτο γινεται. Και το αλλο ακριβως αυτη τη συμπεριφορα ειχε. Επισης βλεπω την ουρα του να ειναι λιγο φαγωμενη αλλα τα πτερυγια ειναι μεχρι στιγμης ενταξει.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-05-14, 09:58
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Εξακολουθώ να πιστεύω(αφού μιλάμε για τιγράκια) ότι η αιτία είναι η απουσία σωστού διάκοσμου. Θα πρέπει να διαμορφώσεις το ενυδρείο σου κατάλληλα αλλιώς θα συνεχίσεις να βλέπεις "χτυπημένα" τιγράκια μέχρι να μείνει μόνο του το κυρίαρχο.

Μια φώτο επίσης θα βοηθούσε..
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 19-05-14 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-05-14, 12:07
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξακολουθώ να πιστεύω(αφου μιλάμε για τιγράκια) ότι η αιτία είναι η απουσία σωστού διάκοσμου. Θα πρέπει να διαμορφώσεις το ενυδρείο σου κατάλληλα αλλιώς θα σινεχίσεις να βλέπεις "χτυπημένα" τιγράκια μένει να μείνει μόνο του το κυρίαρχο.

Μια φώτο επίσης θα βοηθούσε..
Μαλιστα. Πιο μετα θα βαλω φωτο...
Παντως για τη θεραπεια που ρωτησα παραπανω 2 ερωτησεις, οποιος μπορει ας μου απαντησει γιατι δεν ξερω τι να κανω... (ειδικα για την αλλαγη νερου).
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-05-14, 12:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως κι αλλο τιγρακι παρουσιασε τα ιδια συμπτωματα. Ξεκινησα θεραπεια με esha. 2 ερωτησεις:

1. Να μην τα ταιζω τις 3 μερες της θεραπειας; (για να μη χαλασει η βιολογια)
2. Μπορω να κανω την προγραμματισμενη αλλαγη νερου ή να την κανω μετα τη θεραπεια;
Θα σου πρότεινα να κάνεις τώρα (πριν την θεραπεία) την αλλαγή νερού και να κάνεις και με τη λήξη της θεραπείας. Για 3 ημέρες δεν θα πάθουν τίποτα αν δεν τα ταίσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-05-14, 12:51
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να κάνεις τώρα (πριν την θεραπεία) την αλλαγή νερού και να κάνεις και με τη λήξη της θεραπείας. Για 3 ημέρες δεν θα πάθουν τίποτα αν δεν τα ταίσεις
Οκ ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-05-14, 12:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ ευχαριστω πολυ
Παρακαλώ φίλε μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-05-14, 22:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Επιτρέψτε και σε μένα μερικές παρατηρήσεις (αν και είδα το θέμα λίγο αργά)...

1. Συμπληρώθηκε η φόρμα... αλλά ΔΕΝ αναφέρονται μετρήσεις νερού.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:

ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10

2. Να θυμίσω ότι... τα φάρμακα ΔΕΝ διαλύουν μόνο την βιολογία... αλλά και τα συκώτια... γι' αυτό είναι καλό όπου μπορούμε να τα αποφεύγουμε.
3. ΔΕΝ ελήφθη θεωρώ υπ' όψιν ότι... το ενυδρείο είναι "φρέσκο" και αρχάριος ο κάτοχος.
4. ΔΕΝ καταλαβαίνω λοιπόν... πως γίνεται να δίνονται συμβουλές για χρήση οποιουδήποτε φάρμακου... ΧΩΡΙΣ βασικά στοιχεία και χωρίς πρώτα να έχει γίνει καν διάγνωση της ασθένειας; Ούτως ή άλλως χωρίς μικροσκόπιο βαδίζουμε στα τυφλά... ΜΗΝ ξεπερνάμε όμως και τα απλά.
5. Θα συμφωνήσω για τον περιβάλλοντα χώρο... που έγραψε ο Alex_Salonica.
6. Με την ευκαιρία να αναφερθώ (ΌΧΙ αναφερόμενος στο συγκεκριμένο θέμα... επειδή θα το διαβάσουν κι' άλλοι) στο ότι... δυστυχώς έτσι καταλαβαίνουμε τα προβλήματα που δημιουργούνται όταν... ΔΕΝ έχει την ανάλογη προσοχή... ο όρος κοπάδι... το μέγεθος του χώρου που απαιτείται κλπ.
Διαβάζει κάποιος ελάχιστο μέγεθος 60 λίτρα... τα διαθέτει και θεωρεί ότι είναι εντάξει. ΔΕΝ του περνάνε από το μυαλό τα πλεονεκτήματα που θα είχε ΑΝ έβαζε σε 400 λίτρα τα ίδια ψάρια.
7. ΠΡΕΠΕΙ να βρεθεί η αιτία των προβλημάτων... και αυτό θα γίνει με προσεκτική παρατήρηση της συμπεριφοράς των ψαριών, από πλευράς του κατόχου (εφ΄όσον οι συνθήκες νερού... είναι καλές).-

ΥΓ. Τα ψάρια αντέχουν πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα... χωρίς καθόλου φαγητό.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-05-14, 02:32
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Να θυμίσω ότι... τα φάρμακα ΔΕΝ διαλύουν μόνο την βιολογία... αλλά και τα συκώτια... γι' αυτό είναι καλό όπου μπορούμε να τα αποφεύγουμε.
4. ΔΕΝ καταλαβαίνω λοιπόν... πως γίνεται να δίνονται συμβουλές για χρήση οποιουδήποτε φάρμακου... ΧΩΡΙΣ βασικά στοιχεία και χωρίς πρώτα να έχει γίνει καν διάγνωση της ασθένειας; Ούτως ή άλλως χωρίς μικροσκόπιο βαδίζουμε στα τυφλά... ΜΗΝ ξεπερνάμε όμως και τα απλά.
Πες τα Χρυσόστομε Δισκά, ν' αγιάσει το στόμα σου !!!!

Υ.Γ. δε μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο και γιατί για το παραμικρό ψύλλου πήδημα προτείνουμε φάρμακα... και κυρίως σκευάσματα που εμένα προσωπικά μου θυμίζουν την αξέχαστη Ελληνική ταινία "Η κυρά μας η μαμή".....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με φαγωμενο πτερυγιο! Commando Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 18-11-12 12:06
Περιεργο πτερυγιο... Konstantin79 Malawi 3 14-10-11 09:29
προβλημα??? drak7family Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 08-09-10 22:32
Προβλημα στο πτερυγιο bubble Δίσκοι 29 16-06-08 20:24
Κηλιδες σε εδρικο πτερυγιο Μικρος Malawi 2 01-02-08 15:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06713 seconds with 16 queries